Rosjanie zaatakowali w nocy Sumy (stolica obwodu sumskiego) dronami "Shahed". Są ranni. Na miejscu od rana pracowały służby medyczne. Rosja przeprowadziła w Odessie atak rakietowy na konwój prezydenta Wołodymyra Zełenskiego - podała grecka gazeta Prototema. Prezydentowi nic się nie stało. W wyniku ataku na Odessę zginęło 5 osób - podały lokalne władze.
Pokaż od:
6 marca 21:00

To wszystko na dziś. Dziękujemy za śledzenie naszej relacji i zapraszamy jutro na strony Gazety Wyborczej.

6 marca 20:59

Dowódca Sił Lądowych Sił Zbrojnych Ukrainy Oleksandr Pawluk powiedział, że Ukraina ustabilizuje linię frontu i rozpocznie przygotowania do kontrataków w celu przechwycenia inicjatywy.

Według Pawluka sytuacja na polu bitwy jest trudna, ale pod kontrolą. Rosja stara się w miarę możliwości okupować terytorium Ukrainy i chce to utrzymać przed wyborami prezydenckimi Federacji Rosyjskiej, które odbędą się w marcu. Dlatego atakowane jest "wszystko, co możliwe i niemożliwe".

Pawluk zauważył, że według szacunków liczby zabitych i wziętych do niewoli widać, że Rosjanie rzucają na front ludzi bez niemal żadnego przygotowania. Wszystko po to, aby przejąć inicjatywę.

"Naszym zadaniem jest ustabilizowanie linii frontu, zniszczenie jak największej części, co właśnie robimy, oraz jak największe przegrupowanie, aby wycofać jednostki, które już wymagają uzupełnienia i przywrócenia na poligony, aby w tym roku utworzyć grupę uderzeniową i przeprowadzić kontrataki. To się nam udaje, sytuacja się stabilizuje".

Pawluk powiedział, że obecnie pozostało jeszcze kilka gorących kierunków, na których wróg maksymalnie koncentruje swoje siły - są to Awdijiwka, region miast Czasow Jar czy Terny.

"Każdego dnia toczą się tam bardzo ciężkie bitwy, ale nasi ludzie się trzymają. Trzymają się dość pewnie - straty wroga są ogromne. Myślę, że w najbliższej przyszłości ustabilizujemy sytuację i zrobimy wszystko przygotować wojska do przejścia do bardziej aktywnych działań i przejąć inicjatywę".

6 marca 20:51

Stany Zjednoczone naciskają na Europę, aby poparła pomysł konfiskaty zamrożonych rosyjskich aktywów w celu sfinansowania odbudowy Ukrainy, co potencjalnie umożliwi uwolnienie ponad € 250 miliardów dolarów - donosi Politico.

Chociaż Stany Zjednoczone popierają ten plan, mocarstwa europejskie, w tym Niemcy, Francja i Włochy, nie są przekonane ze względów prawnych, etycznych i politycznych. Determinacja Waszyngtonu wzbudziła niepokój wśród rządów europejskich, które obawiają się wystraszenia inwestorów strefy euro i możliwego odwetu ze strony Moskwy. Propozycja, popierana przez administrację Bidena, oczekuje na wspólne stanowisko G7 jeszcze w tym roku. Obecny plan UE koncentruje się na wykorzystaniu zysków generowanych przez majątek, a nie na pełnej konfiskacie.

6 marca 20:47

Mieszkanka Moskwy zatrzymana po złożeniu kwiatów ku pamięci Nawalnego, 

Sąd rejonowy w Moskwie wyznaczył 7 dni aresztu administracyjnego dla Jeleny Gribkovej, mieszkanki Moskwy, która udała się na pogrzeb polityka Aleksieja Nawalnego i złożyła kwiaty ku jego pamięci. Kobieta została uznana za winną udziału w "niedozwolonej" akcji. Sąd nie uwzględnił faktu, że Gribkova ma przeciwwskazania medyczne, które uniemożliwiają jej odbycie kary aresztu.

Kobieta była pierwszym aresztowanym uczestnikiem pogrzebu Nawalnego. Dwie inne osoby zostały ukarane grzywną na podstawie artykułu o demonstracji zakazanych symboli - z powodu nagrania wideo, na którym stróże prawa usłyszeli zwrot "Chwała bohaterom".

W dniu pożegnania Nawalnego 1 marca zatrzymano co najmniej 113 osób. W pogrzebie zamęczonego przez reżim Putina polityka wzięło udział co najmniej 27 000 osób.

6 marca 20:42

Rosyjskie organy ścigania zaczęły kupować systemy do deanonimizacji użytkowników Telegramu

Jak dowiedział się dziennikarz śledczy Andrei Zacharov, organy ścigania i rządy wielu regionów podpisały umowy państwowe na zakup oprogramowania umożliwiającego identyfikację użytkowników Telegramu. System, o którym mowa, nosi nazwę "Insider". Działa na podstawie informacji uzyskanych w wyniku wycieku baz danych z numerami telefonów. Program wykorzystuje identyfikator użytkownika Telegrama - unikalny identyfikator konta, który można zobaczyć w linku do profilu w internetowej wersji komunikatora. Dopasowuje identyfikator do numerów telefonów z wyciekłych baz danych. Po zidentyfikowaniu dopasowania Insider podaje wszystkie inne informacje z wycieków: adresy, miejsca pracy, dane Federalnej Służby Podatkowej, adres e-mail. W ten sposób władze mogą zdezanonimizować każdego użytkownika Telegrama.

6 marca 20:32

Gabon grozi przegonieniem rosyjskiej floty naftowej

Minister transportu Gabonu Loic Moudouma powiedział agencji Reuters, że wiele rosyjskich tankowców porzuciło ostatnio liberyjską banderę i zarejestrowało się w Gabonie. Gabon usunie je ze swojego rejestru, jeśli okaże się, że są zaangażowane w nielegalną działalność.

Tankowce te należą do statków floty Sovcomflot, które zmieniły banderę na gabońską: na początku lutego 42 ze 147 tankowców floty Sovcomflot zmieniło banderę na gabońską, głównie z liberyjskiej lub panamskiej. Od października Departament Skarbu USA nałożył sankcje za naruszenie pułapów cenowych na 41 tankowców, z których 24 były pod banderą Liberii, a jeden pod banderą Wysp Marshalla. Niektóre z tankowców były zarejestrowane w Gabonie, w tym 12 z 14, na które Departament Skarbu USA nałożył sankcje 23 lutego.

6 marca 20:22

Były najemnik PMC "Wagner", który pobił swoją byłą żonę i złamał jej oczodół, został ukarany za to grzywną. Do sądu przyniósł medal "Za zdobycie Bachmutu". Otrzymał karę 5 tys. rubli. Ofiara żołnierze, żona, powiedziała mediom, że nigdy nie walczył pod Bachmutem.

6 marca 20:15

Rosjanie przeprowadzili trzy ataki szturmowe na lewy brzeg Dniepru, ponieśli jednak straty i wycofali się na pierwotne pozycje - poinformowały Siły Obronne Południowej Ukrainy.

"Nieodwracalne straty sanitarne poniesione przez wroga na tym obszarze wyniosły ponad 60 okupantów" – czytamy w oświadczeniu.

6 marca 20:12

Międzynarodowa Federacja Tenisowa (ITF) podjęła decyzję o dopuszczeniu sportowców z Rosji i Białorusi do Igrzysk Olimpijskich w Paryżu. Ale ze statusem neutralnym – czytamy na stronach internetowych organizacji.

6 marca 20:02

Międzynarodowy Trybunał Karny (MTK) wydał nakazy aresztowania dwóch wysokich rangą rosyjskich oficerów wojskowych

Chodzi o dowódcę lotnictwa dalekiego zasięgu Siergieja Kobylasza i dowódcę Floty Czarnomorskiej Wiktora Sokołowa.

Obaj są podejrzani o popełnienie zbrodni wojennych podczas rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

6 marca 19:57

Urzędnik Departamentu Skarbu USA odpowiedzialny za nadzorowanie egzekwowania sankcji spotka się z austriackimi urzędnikami i Raiffeisen Bank International w dniach 7-8 marca, poinformowała w środę ambasada USA w Austrii, sygnalizując zwiększoną presję na największy zachodni bank działający w Rosji.

Anne Morris wezwie austriackie banki do oceny ryzyka związanego z działalnością Rosji i "podjęcia odpowiednich działań", podała ambasada w oświadczeniu. Morris będzie mówić o nowym amerykańskim organie sankcyjnym, którego zadaniem będzie "stworzenie zwiększonego ryzyka dla banków i zachęcenie ich do podjęcia środków w celu ochrony przed handlem związanym z rosyjskim kompleksem wojskowo-przemysłowym lub stawienia czoła perspektywie odcięcia od amerykańskiego systemu finansowego".

6 marca 19:47

Fragment wideo pościgu za ukraińskimi bezzałogowymi łodziami "Magura V5". Podczas wczorajszego ataku na rosyjski okręt wojenny kilku dronom udało się go trafić. Bilans: 27 Rosjan zostało rannych, 7 zginęło, a statek Flotylli Czarnomorskiej"Siergiej Kotow" poszedł na dno.

6 marca 19:46

Na froncie w Donbasie ukraińskie siły zbrojne stały się bardziej aktywne na odcinku Berdyczów-Tonenkoje, bezpośrednio na zachód od Awdijiwki.

Nie ma mowy o żadnej operacji kontrofensywnej - Ukraińcy muszą utrzymać swoje pozycje i zyskać czas na budowę nowych linii obronnych.

Jednocześnie rosyjska armia w Donbasie coraz częściej stosuje taktykę grupy Wagnera - falowe ataki małych grup szturmowych w różnych kierunkach.

6 marca 19:37

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy zaprezentowała testy nowej generacji dronów morskich "Sea Baby" wykorzystujących technologię Starlink.

Pierwszy dron został nazwany Awdijiwka.

Departament powiedział, że dron jest w stanie dostarczyć prawie tonę materiałów wybuchowych na odległość ponad tysiąca kilometrów. Służba Bezpieczeństwa Ukrainy przypomniała, że drony morskie zostały wykorzystane do wysadzenia mostu na Krymie i trafienia łącznie 11 rosyjskich okrętów wojennych.

6 marca 19:27

Polska jest przekonana, że w przypadku rosyjskiej agresji sojusznicy z NATO pomogą w obronie - mówi Piotr Błazeusz, zastępca szefa Sztabu Generalnego.

"Przede wszystkim budujemy system tzw. wskaźników i ostrzeżeń, żebyśmy jak najwcześniej wiedzieli, że przeciwnik coś szykuje. Pamiętamy, że pewne wskaźniki mówią nam, że druga strona przygotowuje się do nieprzyjaznych działań. Wiedząc o tym, oczywiście postaramy się jak najszybciej porozmawiać z naszymi sojusznikami. Jestem przekonany, że w razie potrzeby rozmieszczą swoje siły, aby zademonstrować siłę i odstraszanie. I że będziemy gotowi do wspólnej obrony" - powiedział Błazeusz.

6 marca 19:17

Indie odmówiły zawarcia kontraktów z Rosnieftem z powodu sankcji

Rosyjski koncert naftowy Rosnieft nie zdołał zawrzeć długoterminowych kontraktów z największymi indyjskimi rafineriami na zakup 500 tys. baryłek dziennie - donosi Bloomberg powołując się na sześć źródeł w branży.

Negocjacje, które trwały co najmniej od początku lutego, zakończyły się bez rezultatów: państwowe Bharat Petroleum i Hindustan Petroleum postanowiły nie podejmować żadnych wiążących zobowiązań do zakupu od największej rosyjskiej firmy naftowej w nadchodzącym roku podatkowym.

Lider indyjskiego rynku naftowego, państwowy koncern Indian Oil Corp, ma już długoterminowe kontrakty z Rosnieftem i Gazprom Nieftem na dostawy 24,5 mln ton ropy naftowej. Jednak firma prawdopodobnie zmniejszy wielkość zakupów w 2024 r., pisze Bloomberg.

6 marca 19:07

Autobus z ludźmi wjechał na minę. Zginęło 5 osób.

Do zdarzenia doszło w Kirowsku, w okupowanej części obwodu ługańskiego w Ukrainie.

6 marca 19:02

Łotwa zdecydowała się przyłączyć do czeskiej inicjatywy zakupu łącznie 800 tys. pocisków artyleryjskich dla Ukrainy - poinformował łotewski minister obrony Andris Spruds. "To kluczowa zdolność do pokonania Rosji i musimy zrobić wszystko, co w naszej mocy, aby wesprzeć Ukrainę" – powiedział.

6 marca 18:56

Rosja umieściła brytyjskiego dziennikarza Toma Rogana na liście poszukiwanych.

Rosyjskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych umieściło na liście poszukiwanych dziennikarza Toma Rogana, którego kolumna w amerykańskiej edycji Washington Examiner zatytułowana "Ukraina powinna wysadzić krymski most Putina" wywołała wielki skandal w Rosji sześć lat temu.

Powód, dla którego dziennikarz jest poszukiwany, nie został podany. Brytyjczyk Tom Rogan w lutym został umieszczony na liście "osób i organizacji, w odniesieniu do których istnieją informacje o ich zaangażowaniu w działalność ekstremistyczną lub terrorystyczną".

Lista "terrorystów i ekstremistów" Rosfinmonitoring automatycznie obejmuje osoby, przeciwko którym wniesiono sprawę na podstawie "ekstremistycznego" lub "terrorystycznego" artykułu rosyjskiego kodeksu karnego.

6 marca 18:46

Ukraina planuje przeprowadzić operacje przeciwuderzeniowe w 2024 roku - powiedział Ołeksandr Pawliuk, dowódca Wojsk Lądowych Sił Zbrojnych Ukrainy.

"Naszym zadaniem jest ustabilizowanie linii frontu, zniszczenie jak najwięcej i przegrupowanie jednostek, które wymagają odbudowy i ponownego zebrania, aby przenieść je na poligony w celu stworzenia grupy uderzeniowej i przeprowadzenia operacji przeciwuderzeniowych w tym roku.

Odnosimy sukcesy, a sytuacja się stabilizuje. Nadal istnieje kilka punktów zapalnych, w których wróg koncentruje swoje maksymalne siły: Awdijiwka, Czasowyj Jar, Terny i Łyman".