Prezydent Czech Petr Pavel powiedział, że jest za poszukiwaniem nowych sposobów na wsparcie Ukrainy - w tym "potencjalnie" za wysłaniem na Ukrainę wojsk NATO, choć nie w celu uczestniczenia w działaniach wojskowych.
Czeski prezydent został zapytany taki pomysł na wspólnej konferencji prasowej z Emmanuelem Macronem. Francuski prezydent wywołał w ubiegłym tygodniu potężną falę kontrowersji, gdy stwierdził, że "nie można wykluczyć" wysłania misji Sojuszu Północnoatlantyckiego do obrony Ukrainy.
- Nie ograniczajmy się tam, gdzie nie musimy. Ukraina, mimo że została zaatakowana, jest nadal suwerennym krajem. Od nas zależy, jaką formę pomocy wybierzemy - dodał Pavel.
Prezydent Czech doprecyzował, że taka misja miałaby np. na celu szkolenie ukraińskich żołnierzy.
Duży pożar wybuchł na terenie kijowskiego parku Osokorki
"Ratownicy z Pogotowia Ratunkowego i Państwowej Służby Ratunkowej gaszą pożar trzciny w pobliżu jeziora Tiahle. Eksperci robią wszystko, aby zapobiec rozprzestrzenieniu się pożaru i go opanować" - piszą władze miasta.
Węgry zakończyły proces ratyfikacji członkostwa Szwecji w NATO i do końca przeprowadziły proces legislacyjny ustawy o przystąpieniu do sojuszu skandynawskiego państwa.
We wtorek po południu prezydent Węgier Tamas Sulyok - wybrany na swoje stanowisko zaledwie tydzień wcześniej - podpisał przegłosowaną przez węgierski parlament ustawę.
W głosowaniu poparło ją 188 z 199 parlamentarzystów Narodowego Zgromadzenia.
Wywiad Ukrainy przeprowadził cyberatak na strony Ministerstwa Obrony Federacji Rosyjskiej - poinformowało biuro prasowe wywiadu.
"Sieci telefoniczne, domeny rosyjskiego Ministerstwa Obrony, a także serwery zapewniające elektroniczny obieg dokumentów w ramach cyfrowej struktury wroga także pozostają zablokowane" - podała służba prasowa ukraińskiego wywiadu.
Helikoptery Mi-8 oraz Mi-17 z 47. brygady zmechanizowanej podczas ataku na pozycje wroga na kierunku Awdijiwki.
Jesteśmy narażeni na rosyjskie ataki hybrydowe - mówi szefowa komisji obrony Bundestagu. - Tymczasem tryb kryzysowy nadal nie jest włączony. Ujawnione w piątek nagrania rozmów naszych wojskowych to czerwony alarm.
Siły rosyjskie ostrzelały miasto Krasnohoriwka w obwodzie donieckim, zabijając 72-letniego mężczyznę - poinformował 5 marca gubernator Wadym Fiłaszkin.
"Krasnohorivka znajduje się na linii frontu od 10 lat i z każdym dniem przebywanie tam staje się coraz bardziej niebezpieczne. Proszę wszystkich: dbajcie o siebie i swoich bliskich! Ewakuuj się na czas!” - napisał na Telegramie Fiłaszkin.
Niemiecki minister obrony Boris Pistorius zlecił resortowi obrony "do 1 kwietnia przedstawić warianty na ustanowienie niemieckiego modelu służby wojskowej", która będzie mogła być wprowadzona w krótkim zakresie - informuje "Der Spiegel".
We wtorek Pistorius rozpoczął wizytę w Skandynawii, gdzie odwiedzi m. in Szwecję i zapozna się ze szwedzkim modelem służby wojskowej.
Amerykański czołg M2 Bradley z 47. brygady zmechanizowanej na kierunku Awdijiwki.
Propozycja Komisji rozszerza istniejące inicjatywy na rzecz produkcji amunicji i wspólnych zakupów broni. W ramach Europejskiego Programu Przemysłu Obronnego (EDIP) uruchomione zostanie 1,5 miliarda euro z budżetu UE na lata 2025-2027.
Na pokładzie rosyjskiego patrolowca "Siergiej Kotow", zatopionego przez ukraińskie wojska, zginęło siedmiu marynarzy, a sześciu zostało rannych; siły wroga zdołały ewakuować 52 żołnierzy - oznajmił we wtorek ukraiński wywiad wojskowy (HUR) w komentarzu dla agencji Interfax-Ukraina, donosi PAP.
Okręt patrolowy "Siergiej Kotow" został zaatakowany dronami morskimi w pobliżu Cieśniny Kerczeńskiej. Ukraiński wywiad oszacował wartość zatopionego okrętu na blisko 65 mln dolarów.
Ukraińscy producenci dronów są już w stanie wyprodukować do 150 tysięcy sztuk urządzeń miesięcznie, a do końca roku Ukraina może osiągnąć łącznie 2 miliony dronów - oświadczyła wiceminister przemysłu strategicznego Ukrainy Hanna Gvozdyar, którą cytuje "Europejska Pravda".
"Wszystkich uderzyło stwierdzenie Prezydenta o możliwości wyprodukowania miliona dronów w Ukrainie. Wiele osób w to nie uwierzyło. Zapewniam, że Ukraina przekroczyła już w tym roku granicę miliona wyprodukowanych dronów. Jestem pewna, że w tym roku przekroczymy granicę 2 milionów” – powiedziała Gvozdyar.
Prezydent Francji Emmanuel Macron wezwał we wtorek sojuszników, aby nie byli "tchórzami" i wspierali Ukrainę w walce z rosyjską inwazją.
"Z pewnością zbliżamy się do momentu dla Europy, w którym nie można być tchórzem” – powiedział Macron, podczas wizyty w Czechach. - "Wojna wróciła na naszą ziemię" – dodał francuski prezydent.
Departament Sprawiedliwości USA ogłosił, że 2 marca aresztowano emerytowanego podpułkownika armii amerykańskiej pod zarzutem nielegalnego ujawniania na portalu randkowym tajnych informacji dotyczących obrony narodowej i wojny w Ukrainie - czytamy w oświadczeniu Ministerstwa Sprawiedliwości USA.
63-letni David Franklin Slater, który do niedawna pracował Siłach Powietrznych USA w Dowództwie Strategicznym USA, rzekomo skontaktował się z osobą udającą kobietę mieszkającą w Ukrainie i przesłał jej wybrane tajne dokumenty Pentagonu dotyczące wojny w Ukrainie.
Z dokumentów wynika, że pracując w Dowództwie Strategicznym, Slater podpisał klauzulę tajności państwowej i został przeszkolony w zakresie prawidłowego postępowania z tajnymi informacjami rządowymi.
"Na osobach, które mają dostęp do ściśle tajnych informacji, spoczywają określone obowiązki” – mówi w komunikacie prokurator okręgu Nebraska, Susan Lehr.
Zarzuty postawiono dwóm żołnierzom Federacji Rosyjskiej, którzy w marcu 2022 r. zastrzelili osobę w Buczy w obwodzie kijowskim - poinformowała Prokuratura Generalna Ukrainy.
Jak wynika ze śledztwa, 19 marca 2022 roku około godziny 17 dwóch rosyjskich żołnierzy, przebywając w Buczy, zauważyło mieszkańca ubranego w cywilne ubranie z białym bandażem na ramieniu.
Mężczyzna był cywilem i nie brał udziału w konflikcie zbrojnym. Nie posiadał żadnej broni, co mogłoby uzasadniać użycie wobec niego przemocy.
Rosjanie, bez ostrzeżenia o użyciu broni, otworzyli ogień do mężczyzny, który zginął na miejscu.
- Będę chciał, żeby wyjazd do USA został poprzedzony uroczystą Radą Bezpieczeństwa Narodowego w poniedziałek. Chciałbym, żebyśmy spotkali się w pełnym składzie reprezentowanym w parlamencie - zapowiedział prezydent Andrzej Duda podczas konferencji prasowej ws. ćwiczeń NATO w Polsce.
Prezydent dodał, że chce "pokazać jedność polskiej sceny politycznej w sprawach bezpieczeństwa".
We wtorek 12 marca prezydent wraz z premierem Donaldem Tuskiem mają zaplanowane spotkanie w Białym Domu z Joe Bidenem.
Trzeci w ciągu ostatnich 48 godzin "niezidentyfikowany obiekt" spadł na teren województwa warmińsko-mazurskiego - podaje RMF24.pl.
To prawdopodobnie balon meteorologiczny, który nadleciał z obwodu królewieckiego.
Wczoraj podobny przedmiot wylądował na polu w okolicy wsi Warkałki koło Miłakowa oraz w miejscowości Harsz koło Węgorzewa, dziś - w miejscowości Kierwik w koło Szczytna.
Mer Kijowa Witalij Kliczko uważa, że decyzja prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego o usunięciu ze stanowiska dowódcy Sił Zbrojnych generała Wałerija Załużnego była „wielkim błędem” - informuje PAP.
"Prezydent powinien był wyjaśnić powody decyzji, która wstrząsnęła każdym Ukraińcem. Wielu jest w szoku" - powiedział Kliczko w wywiadzie dla włoskiego dziennika „La Repubblica”.
Następnie ocenił: "Niestety także podczas stanu wojennego, kiedy potrzebujemy jedności wszystkich sił politycznych oraz obywateli - bo to jest narzędzie do tego, by wygrać wojnę - walka polityczna trwa". "Niektórzy politycy przedkładają swoje ambicje ponad interesy państwa" - zaznaczył mer Kijowa.
Wojska rosyjskie ostrzelały Kuryliwkę w obwodzie charkowskim, w wyniku czego zginęła kobieta - poinformował o tym w Telegramie Ołeh Synehubow, szef Charkowskiej Obwodowej Administracji Wojskowej.
"O godzinie 10:30 wojska rosyjskie ostrzelały wieś Kuryliwka w rejonie kupiańskim. W wyniku ataków terrorystycznych zginęła 67-letnia cywilna kobieta” – czytamy w poście.
Do rosyjskiego ataku na NATO może dojść w ciągu 5-8 lat, jednak wraz z wejściem Szwecji do Sojuszu Północnoatlantyckiego zdolność do odstraszania takich ataków wzrasta - podkreślił w wywiadzie dla szwedzkiego dziennika "Dagens Nyheter" minister obrony Niemiec Boris Pistorius, donosi PAP.
Według Pistoriusa możliwość ataku Rosji na terytorium NATO "oznacza, że musimy zrobić wszystko, aby Moskwa nie wygrała wojny przeciwko Ukrainie". "Dlatego będziemy wspierać Ukrainę tak długo, jak to będzie konieczne" - zapewnił. "Po drugie, musimy mieć taką militarną pozycję wyjściową, aby Putin nie rozpoczął wojny z NATO" - dodał.
Szef niemieckiego resortu we wtorek przebywa w Sztokholmie, gdzie spotka się ze swoim odpowiednikiem ze Szwecji Palem Jonsonem. Ministrowie podpiszą umowę o zacieśnieniu współpracy w dziedzinie obronności.