Służby zakończyły poszukiwania w Odessie. W wyniku ataku Rosjan na wieżowiec zginęło 12 osób, w tym dzieci. W niedzielę armia rosyjska uderzyła w Kurachowo (obwód doniecki), raniąc 16 osób.
Pokaż od:
4 marca 21:35

To wszystko na dziś. Zapraszamy do śledzenia relacji z Ukrainy jutro od godziny 6. 

4 marca 21:20

Opozycja zarzuca kanclerzowi Olafowi Scholzowi wprowadzenie opinii publicznej w błąd. Lider SPD twierdził, że pociski Taurus mogą być obsługiwane tylko przez żołnierzy Bundeswehry.

4 marca 20:51

NATO otworzyło bazę lotniczą w Albanii

W poniedziałek miała miejsce inauguracja byłej radzieckiej bazy lotniczej, na której odbudowanie NATO wydało ponad 50 mln euro, aby wzmocnić swoją obecność w regionie - podaje Reuters. 

Albania, która jest członkiem NATO od 2009 roku, nie posiada własnych myśliwców. Jej przestrzeń powietrzna jest chroniona przez Włochy i Grecję.

- To baza, która doda kolejny element bezpieczeństwa naszego regionu Bałkanów Zachodnich, który jak wszyscy wiemy, jest zagrożony neoimperalistycznymi ambicjami Federacji Rosyjskiej - powiedział premier Albanii Edi Rama podczas inauguracji.

4 marca 19:26

Eksperci z krajów NATO ostrzegają, że Kreml nadal żywi przekonanie o słabości i decyzyjnej indolencji Zachodu, co samo w sobie jest niebezpieczne - nawet jeśli fałszywe - ponieważ może skusić Moskwę do przyjęcia ultraryzykownych strategii.

4 marca 18:45

Ostrzał obwodu zaporoskiego. Zginął cywil

Szef administracji wojskowej obwodu zaporoskiego Iwan Fiodorow poinformował o dwukrotnym ostrzale miejscowości Rizdwianka w obwodzie zaporoskim. 

"W wyniku rosyjskiego ostrzału obwodu zaporoskiego zginęła jedna osoba. Rosjanie dwukrotnie ostrzeliwali z broni kasetowej wieś Rizdwianka w obwodzie zaporoskim" - podał na Telegramie. 

4 marca 18:30

Hołownia pozytywnie o pomyśle uchwały ws. sankcji na rosyjskie i białoruskie produkty

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia pozytywnie ocenił propozycję, by Sejm przyjął uchwałę wzywającą Komisję Europejską do nałożenia pełnych sankcji na produkty rolne i żywnościowe rosyjskie i białoruskie. Podkreślił, że dzięki niej premier będzie mógł skuteczniej "postawić tę sprawę w Brukseli".

Premier Donald Tusk zapowiedział w poniedziałek, że zwróci się do Hołowni z propozycją uchwały polskiego Sejmu wzywającej Komisję Europejską do nałożenia pełnych sankcji na produkty rolne i żywnościowe rosyjskie i białoruskie.

Źródło: PAP

4 marca 17:58

Podczas trwających w całej Polsce protestów rolniczych doszło do incydentów niszczenia przez nieznanych sprawców ukraińskich płodów rolnych, przekraczających polską granicę. Postępowania w tych sprawach trwają. Sprawdzamy: w czyim interesie leżało wysypanie z wagonów ukraińskiej kukurydzy w Kotomierzu?

4 marca 17:30

Szmyhal: Blokada nie wpłynęła na dostawy pomocy wojskowej i humanitarnej

Blokada granicy z Ukrainą przez polskich rolników nie wpłynęła na dostawy pomocy wojskowej lub humanitarnej, powiedział premier Ukrainy Denys Szmyhal.

- Nie było przypadków blokowania dostaw broni i sprzętu wojskowego, pomocy humanitarnej lub paliwa na Ukrainę - powiedział Szmyhal dziennikarzom w Kijowie.

- Żaden ładunek oficjalnie zarejestrowany jako wojskowy lub humanitarny nie został zatrzymany - dodał.

4 marca 16:55

Ambasador Ukrainy apeluje o zaprzestanie blokady

"Apeluję do rolników, aby zaprzestali blokadę granicy z Ukrainą. Wierzę w Waszą mądrość i dobrą wolę. Nie osłabiajcie mojej Ojczyzny, która się wykrwawia w walce ze wspólnym wrogiem. To nie Ukraina jest źródłem Państwa problemów. Tym czasem [pisownia oryginalna - red.] RU zbogaca się na swojm [pisownia oryginalna - red.] eksporcie do UE" - napisał ambasador Ukrainy. 

4 marca 16:34

Agencja Uzbrojenia podpisała kontrakt ze szwedzkim koncernem Saab na granatniki przeciwpancerne

Wicepremier i szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz spotkał się w Gdyni z ministrem obrony Szwecji Palem Jonsonem. Kraj ten został w ostatnich dniach przyjęty do NATO.

W obecności ministrów Agencja Uzbrojenia podpisała kontrakt ze szwedzkim koncernem Saab na granatniki przeciwpancerne i amunicję. Wartość kontraktu wynosi około 6,5 mld zł i obejmuje także infrastrukturę, szkolenia i symulatory, pakiet serwisowy.

- To jeden z najważniejszych kontraktów na sprzęt, który sprawdził się w walce na Ukrainie. Są bardzo dobre recenzje dotyczące tej broni, ona bardzo dobrze zdaje egzamin - powiedział Kosiniak-Kamysz.

Szef MON wskazywał, że nie są to pierwsze zakupy dla polskiej armii w Szwecji, która - jak podkreślił - jest odpowiedzialnym i dobrym partnerem. Zaznaczył, że w najbliższych dniach do Polski trafi samolot wczesnego ostrzegania Saab 340 AEW.

Źródło: PAP

4 marca 16:16

Rząd Niemiec: Celem przecieku informacji jest podział sojuszników

Pod koniec zeszłego tygodnia rosyjskie media opublikowały przeciek nagrania rozmowy dowódcy (oficjalnie inspektora) Luftwaffe generała porucznika Ingo Gerhartza z trzema wysokimi rangą oficerami niemieckich sił powietrznych. Rozmowa dotyczyła możliwego przekazania Ukrainie pocisków manewrujących Taurus i ich użycia bojowego. 

W poniedziałek rzecznik niemieckiego rządu powiedział, że celem przecieku jest podział sojuszników pomagających Ukrainie. 

"Ten atak hybrydowy miał na celu wywołanie niepewności i podzielenie nas" - powiedział w poniedziałek rzecznik rządu. "I właśnie na to nie pozwolimy. Jesteśmy w stałym kontakcie z naszymi partnerami" - dodał. 

4 marca 15:25

Sąd Najwyższy Federacji Rosyjskiej odrzucił odwołanie Nadieżdina

Sąd Najwyższy Federacji Rosyjskiej podtrzymał orzeczenie zakazujące opozycyjnemu politykowi Borysowi Nadieżdinowi startu w wyborach prezydenckich w marcu - poinformował The Guardian powołując się na Nadieżdina.

Nadieżdin został wykluczony z kandydowania, gdy Centralna Komisja Wyborcza stwierdziła nieprawidłowości na liście podpisów zwolenników popierających jego kandydaturę. Miały się na niej znajdować nazwiska zmarłych osób. CKW uznała za nieważne 92 09 z 105 tys. podpisów. 

Niedoszły kandydat ogłosił w poniedziałek, że nie zamierza zakończyć drogi odwoławczej i chce złożyć skargę do prezydium Sądu Najwyższego oraz do Sądu Konstytucyjnego. 

4 marca 13:54

Szmyhal: Nie zamierzamy wisieć Polsce na szyi. Zapewniliśmy jej wzrost PKB

- Ukraina nie zamierza wykorzystywać Polski. Ukraińcy przyczynili się do zapewnienia Polsce dodatkowego wzrostu PKB w wysokości 1-3 proc. w latach 2022-2023 - powiedział na konferencji prasowej w Kijowie premier Ukrainy Denys Szmyhal, powołując się na dane m.in. Narodowego Banku Ukrainy, Credit Agricole, Deloitte i Oxford Economics, Przywołał dane statystyczne dotyczące wpływu ukraińskiej gospodarki na polską oraz obywateli Ukrainy i prowadzonych przez nich w Polsce firm.

Dodawał: - Nie zamierzamy wisieć Polsce na szyi, ani w kwestii naszej produkcji rolnej, ani w kwestii innych opłat ekonomicznych czy socjalnych. Jesteśmy gotowi być bardzo rzetelnym, szczerym i dobrym partnerem dla naszych polskich partnerów, dla narodu polskiego.

Źródło: PAP.

4 marca 13:44

SBU postawiła zarzuty dwóm rosyjskim generałom

SBU podejrzewa dwóch rosyjskich generałów o bombardowanie domów mieszkalnych w obwodzie kijowskim. Mieli dowodzić nalotami na wieżowce w mieście Borodianka w 2022 roku.  

Jak wynika ze śledztwa, dowódca Wschodniego Okręgu Wojskowego Sił Zbrojnych Rosji wydał rozkaz użycia samolotów bojowych, wycelowanych w budynki mieszkalne. 

Inny podejrzany to dowódca 11. Armii Sił Powietrznych i Obrony Powietrznej Sił Zbrojnych Rosji, który w celu  wykorzystał personel wojskowy do bombardowania z powietrza.

Do ataków doszło na początku marca 2022 r. Zginęło ponad 30 osób. 

4 marca 13:24

Zełenski: Holandia jest z nami

"Ukraina i Holandia. Jesteśmy razem po dwóch latach wojny na pełną skalę. Po dziesięciu latach zbrodniczej agresji rosyjskiej. Razem bronimy naszych ludzi i naszych wartości. Musimy wspólnie odnieść sukces w tej obronie i osiągnąć nasze cele. Bo życie musi zwyciężyć - napisał na Twitterze prezydent Wołodymyr Zełenski.

4 marca 12:55

Szmyhal: Zawarliśmy już pięć umów na wspólną produkcję broni

Ukraina zawarła już pięć umów o wspólnej produkcji broni z wiodącymi światowymi firmami, w tym roku powstanie jeszcze kilkadziesiąt takich wspólnych przedsięwzięć. Bardzo owocnie współpracujemy z liderami światowej produkcji zbrojeniowej - poinformował premier Ukrainy, Denys Szmyhal. 

Dodał, ze względów bezpieczeństwu nie ujawni, o jakie firmy chodzi, ani gdzie broń będzie produkowana. Podkreślił, że wielu czołowych producentów broni rozważa obecnie możliwość obecności w Ukrainie. 

4 marca 12:40

Zacharowa: Denazyfikacja Niemiec się nie zakończyła. Konskwencje dla RFN będą straszne

Rzecznika rosyjskiego MSZ, komentując wyciek rozmów niemieckich oficerów, powiedziała w RIA Novosti, że "denazyfikacja w Niemczech się nie zakończyła - jeśli Niemcy nie zmienią sytuacji, konsekwencje dla RFN będą straszne" - podaje Biełsat. 

4 marca 12:31

Tusk zapowiada uchwałę wzywającą KE do nałożenia sankcji na rosyjskie i białoruskie produkty rolne

- W poniedziałek zwrócę się do marszałka Sejmu z propozycją uchwały polskiego Sejmu wzywającej Komisję Europejską do nałożenia pełnych sankcji na produkty rolne i żywnościowe rosyjskie i białoruskie - powiedział premier Donald Tusk, który przebywa na Litwie. 

W Wilnie spotkał się z szefową tamtejszego rządu, Ingridą Szimonyte. - Mieliśmy możliwość podyskutować o tym, jak widzimy sytuację na Ukrainie. Postrzegamy to w jednakowy sposób: widzimy, że jest to wojna przeciwko naszym wartościom, przeciwko idei decydowania przez państwa o swojej autonomii. To również kwestia niszczenia tożsamości i demokracji Ukrainy - podkreśliła premierka Litwy.

 Szimonyte mówiła też o konieczności dalszego wspierania Ukrainy. 

Źródło: PAP.

4 marca 12:25

CNN: Ukraińskie wojska niewłaściwie zaplanowały odwrót z Awdijiwki

Ukraińskie wojska nieprawidłowo zaplanowały odwrót z Awdijiwki, zdobytej przez rosyjskie siły 17 lutego; utrata kontroli nad kilkoma wsiami na zachód od miasta świadczy o tym, że Ukraińcy nie byli w stanie powstrzymać dalszego natarcia Rosjan. Nie byli w stanie powstrzymać impetu rosyjskiego natarcia po utracie Awdijiwki, co nie jest dobrą prognozą na kolejne tygodnie. Potwierdzili to sami ukraińscy żołnierze z donbaskiego odcinka frontu- ocenia w poniedziałek amerykańska stacja CNN.

Jak podkreślono, o coraz słabszym morale i błędach ukraińskiego dowództwa świadczy fakt, że od 29 lutego nowy naczelny dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy generał Ołeksandr Syrski dwukrotnie skrytykował podległych mu oficerów za niewłaściwe działania pod Awdijiwką.

W sobotę Syrski zdecydował się nawet odwołać niektórych dowódców, którzy "nie byli świadomi sytuacji" na froncie i dopuścili się błędów "bezpośrednio zagrażających życiu i zdrowiu" żołnierzy". 

Źródło: PAP. 

4 marca 11:50

Rosyjskie media: Przy moście kolejowym k. Samary znaleziono kolejne bomby

Jak podają rosyjskie kanały Shot i Mash w Telegramie, pod torami kolejowymi w regionie samarskim znaleziono dwa kolejne  ładunki wybuchowe.

Według ich informacji, bomby znajdowały się na szynach – jedna w pobliżu wsi Bezenczuk, druga w pobliżu wsi Górny w rejonie czapajewskim. Obecnie na miejscu pracują technicy.

Kanał telegramu Baza napisał na temat jednego niezdetonowanego ładunku wybuchowego i zamieścił jego zdjęcie w Internecie.