Telewizja CNN poinformowała, że jej sygnał z Moskwy został najprawdopodobniej zakłócony podczas relacjonowania uroczystości pogrzebowych, ponieważ z niewiadomych względów zanikł on na 20 minut przed ich rozpoczęciem i pojawił się ponownie, gdy dobiegały one końca.
Co najmniej 128 osób zatrzymano w piątek w związku z pogrzebem Aleksieja Nawalnego; do zatrzymań doszło w 19 miastach Rosji, w tym w Moskwie, Jekaterynburgu, Nowosybirsku, Czelabińsku, Omsku, Petersburgu i Soczi - przekazał niezależny projekt OWD-Info, na który powołuje się PAP.
Większość ludzi zatrzymano, gdy usiłowali złożyć kwiaty pod pomnikami ofiar stalinowskich represji.
W metrze zatrzymano wiceprzewodniczącego moskiewskich struktur opozycyjnej partii Jabłoko, Andrieja Moriewa, który wracał z pogrzebu Nawalnego.
Kanada jest gotowa wysłać na Ukrainę ograniczoną liczbę swoich żołnierzy, ale muszą oni znajdować się daleko od linii frontu i pełnić "wyraźną rolę niebojową” - oświadczył minister obrony Kanady Bill Blair.
Według ministra kanadyjska armia może szkolić ukraińskich żołnierzy w ich kraju. Powiedział także, że pomysł był omawiany na początku tygodnia w Paryżu, gdzie Blair uczestniczył w szczycie dotyczącym bezpieczeństwa.
Jedna z najwybitniejszych współczesnych rosyjskich pisarek, laureatka wielu prestiżowych nagród literackich Ludmiła Ulicka, która krytykuje Kreml za inwazję na Ukrainę, została w piątek uznana przez rosyjskie władze za "zagranicznego agenta" - poinformował PAP.
Ministerstwo sprawiedliwości Rosji ogłosiło w piątek, że pisarka "sprzeciwia się" konfliktowi na Ukrainie i "szerzy propagandę na rzecz związków LGBT".
Autorka opuściła Rosję w 2022 roku, po rozpętaniu przez Putina wojny przeciw Ukrainie, i mieszka od tego czasu w Niemczech.
Jak podaje "Le Figaro", prezydent Francji Emmanuel Macron planuje 7 marca odbyć spotkanie z przywódcami partii reprezentowanych w parlamencie w sprawie "sytuacji w Ukrainie".
Ponadto w publikacji podano, że Macron chce omówić ze wszystkimi francuskimi siłami politycznymi możliwość wysłania wojsk lądowych na Ukrainę.
Wcześniej w piątek minister spraw zagranicznych Franci Stephane Sejournet powiedział, że „Francuzi nie umrą za Ukrainę”. Odniósł się tym samym do niedawnego oświadczenia Macrona o możliwości wysłania wojsk NATO na Ukrainę.
Zdaniem "Le Figaro", Emmanuel Macron, który nie spotkał się ze zrozumieniem opozycji i swoich europejskich kolegów w sprawie wysłania wojsk na Ukrainę, chce omówić ten temat ze wszystkimi francuskimi siłami politycznymi.
Istniejący globalny system bezpieczeństwa na świecie całkowicie utracił swoją funkcję, czego dowodem są współczesne konflikty, zwłaszcza na Ukrainie - stwierdził prezydent Turcji Recep Tayyip Erdoğan podczas ceremonii otwarcia Forum Dyplomatycznego w Antalyi, przekazuje korespondent Ukrinform.
'Konflikty w Syrii, Jemenie, Libii, a ostatnio na Ukrainie pokazały nam, że obecny system globalny całkowicie stracił swoją funkcję. Podczas tych kryzysów, w których geograficznym centrum znajduje się nasz kraj, instytucje i organizacje międzynarodowe, zwłaszcza Rada Bezpieczeństwa ONZ, nie podjęły kroków, aby powstrzymać krew, łzy i zniszczenia” – powiedział Erdogan.
Okupanci zrzucili pocisk z drona bezpośrednio na budynek mieszkalny we wsi Mitrofaniwka w rejonie kupiańskim obwowu charkowskiego. W wyniku ataku ranna została mieszkająca tam rodzina - poinformował Serhij Bolwinow, szef wydziału śledczego policji w obwodzie charkowskim .
Według niego Rosjanie wystrzelili drona w środku dnia, kiedy cała rodzina była w domu.
Małżeństwo – 49-letni mężczyzna i 47-letnia żona – trafiło do szpitala ze wstrząśnieniem mózgu i innymi obrażeniami. Ranna została także inna 65-letnia kobieta.
"Przeżyli, ale teraz będą szukać miejsca, gdzie będą mogli wrócić ze szpitala. Ich dom został całkowicie zniszczony ” – napisał Bolwinow na Facebooku.
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski stwierdził, że dla pełnej ochrony Charkowa, całego obwodu, a w szczególności przygranicznych miast i wsi, konieczne jest wypchnięcie armii rosyjskiej na większy dystans, w przeciwnym razie będzie niezwykle trudno chronić miasto przed codziennymi atakami.
"Wiemy, że potrzebna jest tu kompleksowa ochrona i być może najważniejsze jest działanie poprzez wzmocnienie nie tylko Sił Obrony Powietrznej Charkowa, ale całego regionu” – powiedział Zełenski na konferencji prasowej z premierem Holandii w Charkowie.
Jak zauważył Zełenski, „rozumiemy, że konieczne jest zepchnięcie Rosjan na większy dystans, w przeciwnym razie bardzo trudno będzie w pełni chronić Charków – nawet jeśli wzmocnimy go odpowiednimi, nowoczesnymi systemami obrony powietrznej”.
"Francuzi nie umrą za Ukrainę" – zapewnił swoich współobywateli francuski minister spraw zagranicznych Stephane Sejournet w wywiadzie dla "France Info".
"Wysyłamy Rosji bardzo wyraźny sygnał, że nie zrezygnujemy ze wspólnej walki z Ukraińcami" – stwierdził Sejournet.
Odnosząc się do niedawnego kontrowersyjnego oświadczenia prezydenta Francji Emmanuela Macrona o możliwości wysłania wojsk NATO na Ukrainę, Séjournet stwierdził, że wypowiedź ta przyczyniła się do "strategicznej dwuznaczności”.
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski i premier Holandii Mark Rutte w piątek podpisali 10-letnią umowę bezpieczeństwa, zakładającą m.in. przekazanie w bieżącym roku 2 mld euro na zakup amunicji dla Kijowa - informuje PAP.
"Jestem wdzięczny premierowi Rutte za tę umowę, która wzmocni bezpieczeństwo Ukrainy, w tym Charkowa, gdzie się dziś spotkaliśmy" - napisał Zełenski na platformie X.
"Widzieliśmy zniszczenia, jakie spowodowały rosyjskie ataki na miasto. Widzieliśmy naszych rannych żołnierzy i personel medyczny, który ratuje im życie" - dodał prezydent Ukrainy.
W piątek po godzinie 15:00 lokalnego czasu na okupowanym Krymie rozległy się eksplozje. Słyszeli je mieszkańcy m. in. Sewastopola, Gwardyjska i Eupatorii.
Gubernator władz okupacyjnych Sewastopola Mychajło Razwożajew przekazał po 15:00, że w Sewastopolu działa obrona powietrzna, a "a wszystkie służby są w stanie gotowości”.
O 15:32 Razwożajew ogłosił w mieście alarm przeciwlotniczy.
"W Gwardyjsku było słychać kilka potężnych eksplozji, po czym nad miastem zaczęła unosić się chmura dymu. Obecnie mieszkańcom brakuje prądu" - powiedział jeden z mieszkańców portalowi Suspline.
Ukraina zestrzeliła w lutym trzynaście rosyjskich samolotów - przekazało 1 marca ministerstwo obrony Ukrainy.
Dziesięć z tych samolotów to bombowce Su-34, dwa to myśliwce Su-35, a ostatnia maszyna to samolot wczesnego ostrzegania A-50.
Trzynaście takich zestrzeleń to rekord Sił Zbrojnych Ukrainy od października 2022 roku.
- Służby bardzo szerokim kordonem zabezpieczyły miejsce, tak, aby uniemożliwić udział w tej uroczystości [pogrzebie Nawalnego]. Natomiast udało nam się razem z moimi kolegami oddać hołd i złożyć kondolencje na cmentarzu Borysowskim - mówił w radiu RMF FM polski ambasador w Rosji Krzysztof Krajewski.
- Ja nie chciałbym tutaj kreślić spiskowych teorii, ale nie zdziwiłbym się wcale, gdyby w najbliższym czasie pod błahym pretekstem cmentarz został zamknięty - dodał Krajewski.
Nawalny został pochowany do nietypowego motywu muzycznego - soundtracku z filmu "Terminator 2", który miał być jednym z ulubionych filmów rosyjskiego opozycjonisty.
Policja wpuszcza ludzi chcących pożegnać Aleksieja Nawalnego na cmentarz w grupach po 50 osób - relacjonuje korespondent Mediazony.
Materiał wideo pokazujący starcia 3. samodzielnej brygady szturmowej w Awdijiwce.
"Grupy bojowe zajęły pozycje w jednym z budynków i rozpoczęły ostrzał w kierunku wroga. Podczas ciężkiego ostrzału budynek został trafiony przez Rosjan. Żołnierze wydostali się spod gruzów i w dalszym ciągu odpowiadali ogniem” - czytamy w opisie.
"Julia, Julia!" - uczestnicy uroczystości pogrzebowych wykrzykują imię wdowy o Aleksieju Nawalnym.
Jak poinformował niezależny rosyjski portal SOTA policja groziła konsulom zatrzymaniem, jeżeli nie opuszczą miejsca "nielegalnego zgromadzenia".
Ukraińskie drony kamikadze na kierunku Awdijiwki.
Siły Zbrojne Ukrainy zniszczyły nad rosyjski pocisk Ch-59 nad obwodem dniepropietrowskim - przekazały Siły Powietrzne Ukrainy.