Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski i premier Holandii Mark Rutte podpisali 10-letnią umowę bezpieczeństwa, zakładającą m.in. przekazanie w bieżącym roku 2 mld euro na zakup amunicji dla Kijowa. Użycie broni nuklearnej przez Rosję jest bardzo mało prawdopodobne - ocenił amerykański Instytut Studiów nad Wojną, nawiązując do czwartkowego orędzia Władimira Putina do narodu. Szef MSZ Francji zapewnił, że jego kraj na wyśle wojska na Ukrainę, choć Emmanuel Macron będzie 7 marca dyskutował o tym we francuskim parlamencie.
Pokaż od:
1 marca 23:18

CNN: sygnał z Moskwy podczas relacji z pogrzebu Nawalnego został zakłócony

Telewizja CNN poinformowała, że jej sygnał z Moskwy został najprawdopodobniej zakłócony podczas relacjonowania uroczystości pogrzebowych, ponieważ z niewiadomych względów zanikł on na 20 minut przed ich rozpoczęciem i pojawił się ponownie, gdy dobiegały one końca.

1 marca 23:02

Co najmniej 128 osób zatrzymano w związku z pogrzebem Nawalnego

Co najmniej 128 osób zatrzymano w piątek w związku z pogrzebem Aleksieja Nawalnego; do zatrzymań doszło w 19 miastach Rosji, w tym w Moskwie, Jekaterynburgu, Nowosybirsku, Czelabińsku, Omsku, Petersburgu i Soczi - przekazał niezależny projekt OWD-Info, na który powołuje się PAP.

Większość ludzi zatrzymano, gdy usiłowali złożyć kwiaty pod pomnikami ofiar stalinowskich represji.

W metrze zatrzymano wiceprzewodniczącego moskiewskich struktur opozycyjnej partii Jabłoko, Andrieja Moriewa, który wracał z pogrzebu Nawalnego.

1 marca 23:00

Kanadyjskie wojsko może udać się na Ukrainę, ale nie na front

Kanada jest gotowa wysłać na Ukrainę ograniczoną liczbę swoich żołnierzy, ale muszą oni znajdować się daleko od linii frontu i pełnić "wyraźną rolę niebojową” -  oświadczył minister obrony Kanady Bill Blair.

Według ministra kanadyjska armia może szkolić ukraińskich żołnierzy w ich kraju. Powiedział także, że pomysł był omawiany na początku tygodnia w Paryżu, gdzie Blair uczestniczył w szczycie dotyczącym bezpieczeństwa.

1 marca 22:35

Pisarka Ludmiła Ulicka została uznana w Rosji za "zagranicznego agenta"

Jedna z najwybitniejszych współczesnych rosyjskich pisarek, laureatka wielu prestiżowych nagród literackich Ludmiła Ulicka, która krytykuje Kreml za inwazję na Ukrainę, została w piątek uznana przez rosyjskie władze za "zagranicznego agenta" - poinformował PAP.

Ministerstwo sprawiedliwości Rosji ogłosiło w piątek, że pisarka "sprzeciwia się" konfliktowi na Ukrainie i "szerzy propagandę na rzecz związków LGBT".

 Autorka opuściła Rosję w 2022 roku, po rozpętaniu przez Putina wojny przeciw Ukrainie, i mieszka od tego czasu w Niemczech.

1 marca 21:48

Wraca temat wysłania wojsk NATO na Ukrainę. Macron zapowiada rozmowy w parlamencie

Jak podaje "Le Figaro", prezydent Francji Emmanuel Macron planuje 7 marca odbyć spotkanie z przywódcami partii reprezentowanych w parlamencie w sprawie "sytuacji w Ukrainie".

Ponadto w publikacji podano, że Macron chce omówić ze wszystkimi francuskimi siłami politycznymi możliwość wysłania wojsk lądowych na Ukrainę.

Wcześniej w piątek minister spraw zagranicznych Franci Stephane Sejournet powiedział, że „Francuzi nie umrą za Ukrainę”. Odniósł się tym samym do niedawnego oświadczenia Macrona o możliwości wysłania wojsk NATO na Ukrainę.

Zdaniem "Le Figaro", Emmanuel Macron, który nie spotkał się ze zrozumieniem opozycji i swoich europejskich kolegów w sprawie wysłania wojsk na Ukrainę, chce omówić ten temat ze wszystkimi francuskimi siłami politycznymi.

1 marca 20:20

Erdogan: Światowy system bezpieczeństwa przestał działać

Istniejący globalny system bezpieczeństwa na świecie całkowicie utracił swoją funkcję, czego dowodem są współczesne konflikty, zwłaszcza na Ukrainie - stwierdził prezydent Turcji Recep Tayyip Erdoğan podczas ceremonii otwarcia Forum Dyplomatycznego w Antalyi, przekazuje korespondent Ukrinform.

'Konflikty w Syrii, Jemenie, Libii, a ostatnio na Ukrainie pokazały nam, że obecny system globalny całkowicie stracił swoją funkcję. Podczas tych kryzysów, w których geograficznym centrum znajduje się nasz kraj, instytucje i organizacje międzynarodowe, zwłaszcza Rada Bezpieczeństwa ONZ, nie podjęły kroków, aby powstrzymać krew, łzy i zniszczenia” – powiedział Erdogan.

1 marca 19:31

W obwodzie charkowskim Rosjanie zrzucili pocisk z drona bezpośrednio na dom

Okupanci zrzucili pocisk z drona bezpośrednio na budynek mieszkalny we wsi Mitrofaniwka w rejonie kupiańskim obwowu charkowskiego. W wyniku ataku ranna została mieszkająca tam rodzina - poinformował Serhij Bolwinow, szef wydziału śledczego policji w obwodzie charkowskim .

Według niego Rosjanie wystrzelili drona w środku dnia, kiedy cała rodzina była w domu. 

Małżeństwo – 49-letni mężczyzna i 47-letnia żona – trafiło do szpitala ze wstrząśnieniem mózgu i innymi obrażeniami. Ranna została także inna 65-letnia kobieta.

"Przeżyli, ale teraz będą szukać miejsca, gdzie będą mogli wrócić ze szpitala. Ich dom został całkowicie zniszczony ” – napisał Bolwinow na Facebooku.

1 marca 18:45

Zełenski o obronie Charkowa: Trzeba zepchnąć armię rosyjską na większy dystans, bo inaczej pełna obrona miasta będzie bardzo trudna

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski stwierdził, że dla pełnej ochrony Charkowa, całego obwodu, a w szczególności przygranicznych miast i wsi, konieczne jest wypchnięcie armii rosyjskiej na większy dystans, w przeciwnym razie będzie niezwykle trudno chronić miasto przed codziennymi atakami.

"Wiemy, że potrzebna jest tu kompleksowa ochrona i być może najważniejsze jest działanie poprzez wzmocnienie nie tylko Sił Obrony Powietrznej Charkowa, ale całego regionu” – powiedział Zełenski na konferencji prasowej z premierem Holandii w Charkowie.

Jak zauważył Zełenski, „rozumiemy, że konieczne jest zepchnięcie Rosjan na większy dystans, w przeciwnym razie bardzo trudno będzie w pełni chronić Charków – nawet jeśli wzmocnimy go odpowiednimi, nowoczesnymi systemami obrony powietrznej”.

1 marca 18:31

MSZ Francji: nie zamierzamy wysyłać swoich wojsk na Ukrainę

"Francuzi nie umrą za Ukrainę" – zapewnił swoich współobywateli francuski minister spraw zagranicznych Stephane Sejournet w wywiadzie dla "France Info".

"Wysyłamy Rosji bardzo wyraźny sygnał, że nie zrezygnujemy ze wspólnej walki z Ukraińcami" – stwierdził Sejournet.

Odnosząc się do niedawnego kontrowersyjnego oświadczenia prezydenta Francji Emmanuela Macrona o możliwości wysłania wojsk NATO na Ukrainę, Séjournet stwierdził, że wypowiedź ta przyczyniła się do "strategicznej dwuznaczności”.

1 marca 18:24

Władze Ukrainy i Holandii podpisały dwustronną umowę o bezpieczeństwie

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski i premier Holandii Mark Rutte w piątek podpisali 10-letnią umowę bezpieczeństwa, zakładającą m.in. przekazanie w bieżącym roku 2 mld euro na zakup amunicji dla Kijowa - informuje PAP.

"Jestem wdzięczny premierowi Rutte za tę umowę, która wzmocni bezpieczeństwo Ukrainy, w tym Charkowa, gdzie się dziś spotkaliśmy" - napisał Zełenski na platformie X.

"Widzieliśmy zniszczenia, jakie spowodowały rosyjskie ataki na miasto. Widzieliśmy naszych rannych żołnierzy i personel medyczny, który ratuje im życie" - dodał prezydent Ukrainy.

1 marca 17:50

Eksplozje na okupowanym Krymie

W piątek po godzinie 15:00 lokalnego czasu na okupowanym Krymie rozległy się eksplozje. Słyszeli je mieszkańcy m. in. Sewastopola, Gwardyjska i Eupatorii.

Gubernator władz okupacyjnych Sewastopola Mychajło Razwożajew przekazał po 15:00, że w Sewastopolu działa obrona powietrzna, a "a wszystkie służby są w stanie gotowości”.

O 15:32 Razwożajew ogłosił w mieście alarm przeciwlotniczy.

 "W Gwardyjsku było słychać kilka potężnych eksplozji, po czym nad miastem zaczęła unosić się chmura dymu. Obecnie mieszkańcom brakuje prądu" - powiedział jeden z mieszkańców portalowi Suspline.

1 marca 17:40

Ukraina zestrzeliła w lutym 13 rosyjskich samolotów

Ukraina zestrzeliła w lutym trzynaście rosyjskich samolotów - przekazało 1 marca ministerstwo obrony Ukrainy.

Dziesięć z tych samolotów to bombowce Su-34, dwa to myśliwce Su-35, a ostatnia maszyna to samolot wczesnego ostrzegania A-50.

Trzynaście takich zestrzeleń to rekord Sił Zbrojnych Ukrainy od października 2022 roku.

1 marca 17:16

Polski ambasador w Rosji: Służby chciały uniemożliwić Rosjanom udział w pogrzebie Nawalnego

- Służby bardzo szerokim kordonem zabezpieczyły miejsce, tak, aby uniemożliwić udział w tej uroczystości [pogrzebie Nawalnego]. Natomiast udało nam się razem z moimi kolegami oddać hołd i złożyć kondolencje na cmentarzu Borysowskim - mówił w radiu RMF FM polski ambasador w Rosji Krzysztof Krajewski. 

- Ja nie chciałbym tutaj kreślić spiskowych teorii, ale nie zdziwiłbym się wcale, gdyby w najbliższym czasie pod błahym pretekstem cmentarz został zamknięty - dodał Krajewski.

1 marca 17:08

Nawalny został pochowany do nietypowego motywu muzycznego - soundtracku z filmu "Terminator 2", który miał być jednym z ulubionych filmów rosyjskiego opozycjonisty.

1 marca 17:05

Mediazona: Policja wpuszcza ludzi na cmentarz w grupach po 50 osób

Policja wpuszcza ludzi chcących pożegnać Aleksieja Nawalnego na cmentarz w grupach po 50 osób - relacjonuje korespondent Mediazony.

1 marca 16:37

Materiał wideo pokazujący starcia 3. samodzielnej brygady szturmowej w Awdijiwce.

"Grupy bojowe zajęły pozycje w jednym z budynków i rozpoczęły ostrzał w kierunku wroga. Podczas ciężkiego ostrzału budynek został trafiony przez Rosjan. Żołnierze wydostali się spod gruzów i w dalszym ciągu odpowiadali ogniem” - czytamy w opisie.

1 marca 15:54

"Julia, Julia!" - uczestnicy uroczystości pogrzebowych wykrzykują imię wdowy o Aleksieju Nawalnym.

1 marca 15:51

Konsulowie gen. Polski, Niemiec i Norwegii w Sankt Petersburgi złożyli kwiaty pod Kamieniem Sołowieckim

Jak poinformował niezależny rosyjski portal SOTA policja groziła konsulom zatrzymaniem, jeżeli nie opuszczą miejsca "nielegalnego zgromadzenia".

1 marca 15:47

Ukraińskie drony kamikadze na kierunku Awdijiwki.

1 marca 15:34

Siły Zbrojne Ukrainy zniszczyły nad  rosyjski pocisk Ch-59 nad obwodem dniepropietrowskim - przekazały Siły Powietrzne Ukrainy.