Siły zbrojne Ukrainy przeprowadziły atak rakietowy na koncentrację wojsk rosyjskich w Ołeniwce w obwodzie donieckim.
Według wstępnych danych w wyniku ataku zginęło 19 rosyjskich żołnierzy, w tym zastępca dowódcy rosyjskiej jednostki wojskowej. 12 innych rosyjskich żołnierzy zostało rannych, w tym dowódca tej jednostki - poinformował o tym Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.
Na pokładzie kutra rosyjskiej straży granicznej na Morzu Azowskim doszło do pożaru; zginęło pięciu członków załogi tej jednostki - poinformował w czwartek ukraiński wywiad wojskowy.
Minister obrony Finlandii Antti Häkkänen przyznał dziś, że jego kraj nie nałożył żadnych ograniczeń na to, co Ukraina może zrobić z bronią, którą dostaje od Finlandii - poinformował fiński nadawca Yle.
Häkkänen dodał, że blokady stosują głównie państwa, które dostarczyły Ukrainie systemy broni dalekiego zasięgu.
"W razie potrzeby Ukraina powinna uderzyć także w cele wojskowe po stronie rosyjskiej. Jest to całkowicie uzasadniona walka obronna, którą toczy Ukraina. Karta Narodów Zjednoczonych zezwala na ataki na cele wojskowe ponad granicami lądowymi” – powiedział Jukka Kopra, przewodniczący fińskiej parlamentarnej komisji obrony, którego cytuje "Politico".
Unia Europejska musi wesprzeć Ukrainę wszelkimi środkami, potrzebnymi Kijowowi do wygrania wojny z Rosją - stwierdzili posłowie do Parlamentu Europejskiego w uchwalonej w czwartek rezolucji.
Czytamy tam m.in., że wszyscy sojusznicy UE i NATO powinni wspierać militarnie Ukrainę kwotą nie mniejszą niż 0,25 proc. ich PKB rocznie.
W rezolucji podkreślono także pilną potrzebę stworzenia solidnego systemu prawnego, umożliwiającego konfiskatę rosyjskich aktywów państwowych, zamrożonych przez UE i wykorzystanie ich do odbudowy Ukrainy oraz wypłaty odszkodowań ofiarom wojny.
"Ten rok powinien stać się czasem prawdziwych negocjacji akcesyjnych. Pierwsze kroki negocjacyjne możemy zacząć już na wiosnę. A ten rok powinien być także czasem maksymalnego pragmatyzmu w stosunkach z sąsiadami. Każdy widzi, że Rosja nie przestanie" - powiedział Wołodymyr Zełenski w swoim czwartkowym wystąpieniu online do narodu.
Prezydent Francji Emmanuel Macron powiedział w czwartek dziennikarzom, że jego wypowiedź o możliwości wysłania wojsk zachodnich na Ukrainę była "wyważona i przemyślana".
Na początku tygodnia Macron nie wykluczył możliwości wysłania na pomoc Kijowowi wojsk NATO. Słowa te wywołały niezwykle ostrą reakcję Moskwy, a przedstawiciele czołowych państw zachodnich, w tym Stanów Zjednoczonych i Niemiec, oświadczyli, że nie ma planów wysłania wojsk NATO na front ukraiński.
"To są poważne kwestie. Każde słowo, które wypowiadam w tej sprawie, jest wyważone i przemyślane” – powiedział Macron, którego cytuje BBC.
Dziś do słów Macrona w swoim przemówieniu odniósł się prezydent Rosji Władimir Putin: - "Gadają o skierowaniu do Ukrainy natowskich kontyngentów. A my pamiętamy, jakie okazały się losy tych, którzy kierowali tu kiedyś kontyngenty. Teraz skutki dla interwentów będą o wiele bardziej tragiczne. Mamy broń, która może razić cele na ich terytorium" – pogroził Putin.
Marszałkowie Sejmu Szymon Hołownia i Senatu - Małgorzata Kidawa-Błońska wzięli w czwartek udział w Spotkaniu Przewodniczących Parlamentów Państw V4 i Ukrainy w Pradze.
"Sprawa jest jasna dla Polski bez żadnych wątpliwości: albo dzisiaj będziemy płacili pieniędzmi za to, żeby pomóc Ukrainie, albo za jakiś czas możemy zacząć płacić w tej wojnie ceną krwi naszych dzieci. Albo Władimir Putin zostanie pokonany na terytorium Ukrainy, albo będziemy musieli go pokonać - i pokonamy - na naszym terytorium. To jest stawka, która jest dziś w grze, i której nie można przykryć żadnym symetryzmem moralnym, żadnym szukaniem prawdy pośrodku i żadnymi komunałami, które niestety czasem w debacie publicznej w tej sprawie się pojawiają"- powiedział Hołownia, którego cytuje PAP.
Parlament Europejski stwierdził w czwartek, że prezydent Rosji Władimir Putin ponosi "karną i polityczną odpowiedzialność” za śmierć lidera rosyjskiej opozycji Aleksieja Nawalnego i powinien zostać pociągnięty do odpowiedzialności.
Agencja AFP podaje, że w uchwale przyjętej 506 głosami w 705-osobowym zgromadzeniu parlament stwierdził: "Rząd rosyjski i Władimir Putin osobiście ponoszą odpowiedzialność karną i polityczną za śmierć ich najwybitniejszego przeciwnika Aleksieja Nawalnego”.
Ustawodawcy wezwali do "niezależnego i przejrzystego międzynarodowego śledztwa" w sprawie okoliczności śmierci Nawalnego i zwrócili się do 27 państw członkowskich UE o "zwiększenie wsparcia dla rosyjskich więźniów politycznych".
Od początku wojny na pełną skalę w Ukrainie zidentyfikowano 511 osób podejrzanych o zbrodnie wojenne i wydano już 81 wyroków skazujących - poinformował w czwartek w Kijowie Andrej Kostin, prokurator generalny Ukrainy.
Komentując 81 wyroków skazujących, Kostin przyznał, że większość z nich została wydana bez przebywania podejrzanych w areszcie.
Dowódca Ukraińskich Sił Powietrznych Nikołaj Ołeszczuk przekazał, że Siły Zbrojne Ukrainy zestrzeliły w czwartek trzy kolejne myśliwce Su-34 na kierunkach Awdijewka i Mariupol. Rosja nie skomentowała tych informacji.
Tym samym, według oświadczeń ukraińskiego wojska, w ciągu ostatnich trzech dni zestrzelono pięć rosyjskich samolotów. Natomiast od 17 lutego ukraińskie wojsko zestrzeliło 13 rosyjskich myśliwców.
Należy stworzyć specjalny trybunał międzynarodowy do spraw zbrodni rosyjskiej agresji wobec Ukrainy - oświadczył w czwartek w Kijowie minister sprawiedliwości Adam Bodnar.
"Jesteśmy tutaj nie tylko po to, by wesprzeć wysiłki międzynarodowego zespołu śledczego ds. zbrodni wojennych popełnianych przez Rosjan w Ukrainie, ale także po to, by podkreślić, że musimy stworzyć specjalny trybunał ds. zbrodni agresji" - powiedział Bodnar.
"Chcemy wspierać międzynarodowe orędownictwo na rzecz powołania sądu do spraw zbrodni agresji, a także jesteśmy gotowi dołożyć wszelkich starań we współpracy z Międzynarodowym Trybunałem Karnym" - podkreślił.
Wicepremier i szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz podpisał umowę z rządem USA na zakup amerykańskiego systemu dowodzenia obronną przeciwlotniczą i przeciwrakietową IBCS. W ramach tej umowy będzie dalej rozwijany polski program dla 6 baterii Wisła (wyrzutnie Patriot) i 23 zestawów Narew.
IBCS w wariancie przewidzianym dla systemów Wisła i Narew będzie wyposażony w systemy pasywnej identyfikacji swój-obcy, urządzenia kryptograficznych. Poza tym zostanie stworzona cała infrastruktura laboratoryjna do jego obsługi. Kontrakt zakłada również wsparcie logistyczne, techniczne oraz zapas części zamiennych.
Wartość zamówienia to około 2,53 mld dolarów netto. Umowa, której stronami są MON i rząd Stanów Zjednoczonych, ma zostać zrealizowana w latach 2024-2031.
Ministerstwo Przemysłu Strategicznego Ukrainy stwierdziło, że od początku roku ukraińscy producenci wyprodukowali już około 200 000 dronów.
"Obrona Awdijiwki mogłaby być bardziej skuteczna, gdyby zbudowano tam poważniejsze linie obronne. Decyzja w tej sprawie powinna zostać podjęta na szczeblu Naczelnego Dowódcy" - uważa dziennikarz wojskowy Jurij Butusow.
"Niestety, przez te wszystkie lata za Awdijiwką nie zbudowano żadnych tylnych pozycji. Nie przeprowadzono żadnych prac inżynieryjnych. Nasi żołnierze sami się okopują podczas walk. Doły, okopy - wszystko to jest kopane podczas walki, pod ostrzałem wroga. Odpowiada za to dowództwo grupy operacyjno-taktycznej. Ale de facto nie ma na to środków. Nie mamy rezerw strategicznych gotowych do tak aktywnych bitew" - powiedział Butusow.
Pięcioro kolejnych dzieci powróciło na Ukrainę z tymczasowo okupowanego terytorium obwodu chersońskiego: dwie dziewczynki i trzech chłopców w wieku od 4 do 16 lat. Są teraz w bezpiecznym miejscu, gdzie pracują z nimi lekarze i psychologowie- przekazał szef chersońskiego OVA.
Jedna osoba zginęła w wyniku rosyjskiego nalotu na wieś Juliwka w obwodzie zaporoskim. Dokładne Informacje o rannych i zniszczeniach są w trakcie wyjaśniania - przekazały lokalne władze.
Siergiej Sokołow, redaktor naczelny "Nowej Gaziety", został zatrzymany. Został zabrany przez funkcjonariuszy na komisariat policji w celu sporządzenia raportu administracyjnego na podstawie artykułu "O dyskredytacji Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej". Sprawa dotyczy jednej z publikacji "Nowej Gaziety". Nie sprecyzowano, o którą chodzi.
"Praktycznie nie było chętnych". Przemówienie Putina w rosyjskich kinach odbyło się przy w połowie pustych salach.
Rosjan nie udało się zwabić do kin na przemówienie prezydenta Rosji Władimira Putina przed Zgromadzeniem Federalnym - czytamy w The Moscow Times. Szeroko nagłośnione przemówienie głowy państwa, które Kreml przedstawił jako program wyborczy na piątą kadencję Putina, przyciągnęło jedynie emerytów, studentów i dziennikarzy i to w największych miastach Rosji.
Ogólnokrajowa sieć kin Cinema 5 wcześniej zdecydowała się wykorzystać swoje sale do pokazania orędzia Putina. Bezpłatne pokazy zaplanowano w 23 kinach w 20 rosyjskich miastach. Przedstawiciele Cinema 5 powiedzieli, że zapotrzebowanie widzów na przemówienie prezydenta w kinie było "dość wysokie". Plakat do projekcji, który został opublikowany przez publikację 7x7, zawierał kolaż z Putinem i zdanie "Cele zostaną osiągnięte".
Minister obrony Siergiej Szojgu: "Zbrojenia Rosji mają pokazać Zachodowi, że lepiej nie zadzierać z Federacją Rosyjską"