To wszystko na dziś. Zapraszamy do śledzenia relacji z Ukrainy jutro od godziny 6.
"Wszystko, co Ukraina i jej sojusznicy robią obecnie, aby bronić się przed rosyjską agresją, wzmacnia bezpieczeństwo wszystkich naszych krajów na dziesięciolecia. Bo każda rosyjska strata i porażka uczy Rosję, a także każdego innego przeciwnika Europy i wolnego świata, że agresja nie popłaca i nie może się opłacać. Współpraca i stanowczość to dwie odpowiedzi, których wszyscy musimy udzielić w odpowiedzi na pytanie o koniec wojny i drogę do pokoju" - powiedział Wołodymyr Zełenski w codziennym wieczornym przemówieniu.
Podczas ostatniego dnia wizyty w USA szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski rozmawia z najważniejszymi ludźmi Joego Bidena od polityki międzynarodowej oraz amerykańskimi kongresmenami. Tych ostatnich nakłania do zakończenia impasu wokół nowego pakietu pomocy dla Ukraińców.
Wołodymyr Zełenski skomentował ratyfikację członkostwa Szwecji w NATO przez Węgry.
"To historyczny dzień dla Szwecji i bezpieczeństwa euroatlantyckiego. Gratulacje dla premiera Szwecji Ulfa Kristerssona i wszystkich Szwedów. Akcesja Szwecji niewątpliwie wzmocni Sojusz, szczególnie w świetle rosyjskiego zagrożenia dla wolnego świata. Z niecierpliwością czekamy na bliską współpracę ze Szwecją i innymi sojusznikami z NATO w celu wspierania członkostwa Ukrainy w NATO. Wraz z przystąpieniem Finlandii i Szwecji do NATO jako 31. i 32. sojusznik, Morze Bałtyckie zostało przekształcone w morze NATO i pokoju. Ponieważ Ukraina jest 33. sojusznikiem NATO, będzie to dotyczyć także Morza Czarnego" - skomentował Zełenski.
Prezydent Francji zaprosił głowy państw i szefów rządów, by omówić sytuację w Ukrainie oraz sprawy bezpieczeństwa w Europie.
"Z radością przyjmuję głos węgierskiego parlamentu za ratyfikacją członkostwa Szwecji w NATO. Teraz, gdy wszyscy sojusznicy wyrazili zgodę, Szwecja stanie się 32. sojusznikiem w NATO. Członkostwo Szwecji uczyni nas wszystkich silniejszymi i bezpieczniejszymi" - skomentował sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.
Rosjanie byli przekonani, że jeśli będą trzymać samolot wczesnego ostrzegania A-50 ponad 200 km od linii frontu, to nic mu się nie stanie. Ale Ukraińcom udało się zestrzelić bezcenną maszynę. Jak?
Szef dniepropietrowskiej obwodowej administracji wojskowej Serhij Łysak poinformował o dziewięciokrotnym ostrzale Nikopola oraz okolic. Ranny został 70-letni mężczyzna i uszkodzona została infrastruktura cywilna.
W poniedziałek późniejszym popołudniem węgierski parlament zagłosował za przyjęciem Szwecji do NATO. Wcześniej w przemowie taką rekomendację wydał Victor Orban.
Członkostwo Szwecji w NATO zostało poparte przez 188 posłów w węgierskim parlamencie, przy 6 głosach przeciw i braku wstrzymujących się.
Politycy Fideszu wcześniej za warunek ratyfikowania akcesji Szwecji stawiali okazanie "szacunku" i wizytę szwedzkiego premiera w Budapeszcie. Ulf Kristersson spotkał się ostatecznie z Orbanem w piątek.
Premier Słowacji Robert Fico powiedział przed spotkaniem sojuszników w Paryżu, że kilka państw Unii Europejskiej i NATO rozważają wysłanie do Ukrainy żołnierzy na podstawie umów dwustronnych - podaje Reuters.
Sam Fico nie zdradził więcej szczegółów a europejscy liderzy nie skomentowali jeszcze tej sprawy. Jak dotąd premier Czech Petr Fiala powiedział, że Czechy na pewno nie szykują się do wysłania wojsk na Ukrainę.
"Ograniczę się do stwierdzenia, że te tezy sugerują, że wiele państw członkowskich NATO i UE rozważa wysłanie swoich wojsk na Ukrainę na zasadzie dwustronnej" - powiedział Fico podczas briefingu telewizyjnego po posiedzeniu słowackiej rady bezpieczeństwa.
"Nie mogę powiedzieć, w jakim celu i co powinni tam robić" - powiedział, dodając, że Słowacja, członek UE i NATO, nie będzie wysyłać żołnierzy na Ukrainę.
Węgierski parlament ma niebawem głosować nad przyjęciem Szwecji do NATO - podaje The Guardian.
Przemawia Victor Orban. Powiedział, że przed przyjęciem nowego członka do NATO Węgry muszą rozwiązać z nim spory.
"Mamy długie i kontrowersyjne relacje z krajami skandynawskimi, kilka osób z zewnątrz próbowało rozwiązać nasze spory. Nie pomogło to, a wręcz przeciwnie, utrudniło sprawę" - mówił.
"Węgry są suwerennym krajem i nie tolerują dyktowania przez innych, niezależnie od tego, czy chodzi o treść, czy czas podejmowania decyzji" - mówił.
Dalej Orban powiedział, że rekomenduje parlamentowi głosowanie za akcesją, ponieważ "wzmocni to bezpieczeństwo Węgier oraz pomoże zakończyć destrukcje Ukrainy" - podaje Guardian.
Nim rolnicy wybrali się do Brukseli, w wielu krajach Wspólnoty trwały protesty. W Niemczech rolnicy demonstrowali przeciwko planowanym cięciom dopłat do oleju napędowego. W Polsce i innych krajach naszego regionu – by zapobiec importowi ukraińskiego zboża, Holendrzy – przeciwko unijnej biurokracji.
W poniedziałek Ukraina obchodzi 10. rocznicę wiecu w stolicy Krymu, Symferopolu, przeciwko wspieranemu przez Rosję ruchowi, który utorował drogę do aneksji.
- Dziś wszyscy wracamy pamięcią do wydarzeń na ukraińskim Krymie sprzed 10 lat. Kiedy nasz półwysep został skradziony przez Rosję i kiedy razem z okupacją wojsk nasz Krym został poddany inwazji upokorzeń, nadużyć władzy i represji – mówił prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w przemówieniu wideo.
Rosja obchodzi rocznicę aneksji 18 marca, w dniu, w którym prezydent Władimir Putin sformalizował ją traktatem w Moskwie.
Kijów oświadczył, że będzie walczył do czasu przywrócenia granic z 1991 r., które obejmują Krym, a także okupowane przez Rosję po 24 lutego 2021 r. terytoria. W tym celu Wołodymyr Zełenski prowadzi liczne działania dyplomatyczne.
Współpracownicy Aleksieja Nawalnego oświadczyli, że rosyjski opozycjonista został celowo zabity na rozkaz prezydenta Władimira Putina. Miało się to stać w przeddzień wymiany więźniów, w wyniku której zostałby zwolniony w zamian za siedzącego w niemieckim więzieniu zabójcę z FSB.
Węgry blokowały od prawie roku ratyfikację członkostwa Szwecji w NATO, ponieważ nie podobała im się krytyka rządów Victora Orbana przez Sztokholm.
"Głosowanie węgierskiego parlamentu, które ma przebiegać sprawnie po piątkowej wizycie szwedzkiego premiera Ulfa Kristerssona, podczas której oba kraje podpisały porozumienie zbrojeniowe, położy kres wielomiesięcznym opóźnieniom [...]" - podaje agencja Reutera.
Dziennik "The New York Times" opublikował w poniedziałek nieznane wcześniej szczegóły partnerstwa między Centralną Agencją Wywiadowczą a agencjami ukraińskimi. Rozpoczęło się ono równo dziesięć lat temu, kiedy obalony prezydent Wiktor Janukowycz uciekł z Kijowa do Rosji.
Dania poinformowała w poniedziałek, że zamyka dochodzenie w sprawie wybuchów w rurociągu Nord Stream transportującym gaz z Rosji do Niemiec w 2022 roku.
"Na podstawie śledztwa władze mogą stwierdzić, że doszło do celowego sabotażu gazociągów. Jednocześnie ocenia się, że nie ma podstaw do kontynuowania postępowania karnego w Danii” – podaje kopenhaska policja.
Na początku tego miesiąca także Szwecja ogłosiła, że kończy dochodzenie w sprawie eksplozji na Nord Stream.
Rząd Ukrainy przygotował propozycje rozwiązania problemu na granicy z Polską i przekazał je Komisji Europejskiej oraz polskim urzędnikom - powiedział prezydent Wołodymyr Zełenski, informuje Ukrinform.
"Rząd Ukrainy przygotował propozycje rozwiązania problemu na granicy z Polską. A propozycje zostały przekazane Komisji Europejskiej i kolegom z Polski. Musimy zrobić wszystko, aby sytuacja została rozwiązana, rozwiązana spokojnie i pragmatycznie, a odpowiednie propozycje zadziałały” – powiedział Zełenski.
Będziemy rozmawiali o sytuacji na Ukrainie i o bezpieczeństwie w naszej części Europy - zapowiedział prezydent Andrzej Duda w poniedziałek, przed wylotem na spotkanie przywódców zagranicznych w Paryżu.
Prezydent weźmie w poniedziałek udział w spotkaniu przywódców zagranicznych w Paryżu poświęconym pomocy dla Ukrainy. Jak podał Pałac Elizejski, robocze spotkanie ma służyć przyjrzeniu się możliwym sposobom wzmocnienia współpracy na rzecz wsparcia dla Kijowa.
26 lutego wojska rosyjskie ostrzelały artylerią wioskę Primorske w obwodzie zaporoskim, raniąc dwóch cywilów - informuje Iwan Fiodorow, szef obwodowej administracji wojskowej w Zaporożu.
"Dwóch mężczyzn zostało rannych przez Rosjan w Primorske. Okupanci ostrzelali artylerią wieś na linii frontu. Ofiarom udzielają pomocy medycy. Informacje o zniszczeniach są w trakcie wyjaśniania” - napisał Fiodorow na Telegramie.