W wyniku ostrzału Odessy przez wroga uszkodzony został budynek mieszkalny i wybuchł pożar – powiedział Oleh Kiper, szef Okręgowego Zarządu Wojskowego.
Dwie osoby zostały ranne. Ranni w ciężkim stanie zostali przewiezieni do szpitala. Na miejscu pracują wszystkie odpowiednie służby. Trwa akcja poszukiwawczo-gaśnicza, pod gruzami mogą zostać uwięzieni ludzie.
Zespół Aleksieja Nawalnego oferuje 50 000 euro za "cenne i kompletne informacje na temat zabójstwa Aleksieja Nawalnego".
Zaproponowano również zorganizowanie podróży z dowolnego kraju, w którym przebywają osoby posiadające informacje, jeśli zajdzie taka potrzeba — sugerując, że zapłacą za ucieczkę osób przebywających w Rosji.
Wcześniej oferowano mniejszą nagrodę, ale "kwota wzrosła, ponieważ kilka osób napisało do nas i zaproponowało przekazanie swoich pieniędzy".
Wojna Rosji przeciwko Ukrainie prawdopodobnie nie będzie krótka - oświadczył w piątek w Pradze prezydent Czech Petr Pavel. W przeddzień rocznicy rosyjskiej inwazji poinformowano w Czechach o dalszej pomocy wojskowej dla Ukrainy.
Pavel, który jest byłym przewodniczącym Komitetu Wojskowego NATO, przestrzegł przed rozbudzaniem oczekiwań o szybkim końcu wojny. - Naszym celem nadal powinno być osiągnięcie pełnej suwerenności przez Ukrainę na całym jej terytorium, tj. przywrócenie granic, które są uznawane na arenie międzynarodowej - zadeklarował prezydent i jednocześnie zaapelował o realizm w kwestii tempa osiągnięcia tych celów.
Dowództwo operacyjne obwodu krasnodarskiego (Rosja) informuje o zestrzeleniu dwóch samolotów.
"Zespół rządowy odwiedził punkt kontrolny w Krakowie na granicy z Polską. Ukraińskie zboże nie trafia na polski rynek. Chcemy, żeby usłyszeli to polscy rolnicy i polskie społeczeństwo. Przedstawiamy ukraiński plan otwarcia granicy. Jest to plan wzajemnego zrozumienia składający się z 5 kroków. W szczególności proponujemy utworzenie Biura Trójstronnego z udziałem Polski, Ukrainy i Komisji Europejskiej, wprowadzenie wspólnych kontroli na punktach kontrolnych oraz zakaz eksportu rosyjskich produktów do UE" - napisał premier Ukrainy na Twitterze.
Siły obronne Ukrainy zestrzeliły rosyjski samolot wykrywający radar dalekiego zasięgu A-50 - przekazał dowódca Sił Powietrznych Mykoła Oleschuk naTelegramie. Rosyjska maszyna została zniszczona nad Morzem Azowskim. W mediach społecznościowych pojawiło się nagranie z akcji.
Centrum Wywiadowcze Estońskich Sił Obronnych oświadczyło, że zdobycie Awdijiwki w obwodzie donieckim nie zapewniło pozytywnego rozgłosu medialnego, na który liczyły rosyjskie władze przed wyborami prezydenckimi.
Temat sukcesu rosyjskiej armii został przykryty przez informację o śmierci Aleksieja Nawalnego.
Zwracając się w piątek do Zgromadzenia Ogólnego ONZ, minister spraw zagranicznych Szwajcarii Ignazio Cassis powiedział: „Na prośbę Ukrainy zamierzamy zorganizować do lata konferencję wysokiego szczebla na temat pokoju na Ukrainie” – podaje Reuters.
Dodał: „Dlatego chciałbym skorzystać z okazji, aby zaprosić wszystkie narod do współpracy na rzecz naszego wspólnego celu”.
Przemówienie Cassisa padło w czasie, gdy Zgromadzenie Ogólne ONZ zebrało się w przededniu drugiej rocznicy inwazji Rosji na Ukrainę.
Na Zgromadzeniu Ogólnym ONZ przemawiał także minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kuleba, który podkreślił plan pokojowy prezydenta Ukrainy Władymir Zełenskiego.
„Rosja nie może ignorować głosu większości świata, jeśli wszyscy zajmiemy zasadnicze stanowisko i będziemy działać razem. Formuła pokojowa... stwarza właśnie taką szansę” – powiedział Kuleba.
10-punktowy plan pokojowy Zełenskiego obejmuje przywrócenie integralności terytorialnej Ukrainy, wycofanie wojsk rosyjskich, bezpieczeństwo żywnościowe, bezpieczeństwo radiologiczne i nuklearne oraz zapobieganie eskalacji konfliktu.
- Sprawa odblokowania granicy powinna zostać rozwiązana do 28 marca, w przeciwnym razie Ukraina może zastosować środki odwetowe na przejściach granicznych - zapowiedział ukraiński premier. Premier Ukrainy przybył w piątek na granicę ukraińsko-polską. Jak powiadomił, na granicy nie doszło do spotkania z przedstawicielami polskiego rządu.
O "planie wzajemnego zrozumienia" pisze Denys Szmyhal na Telegramie. Plan składa się z pięciu kroków. Jednym z jego punktów jest utworzenie trójstronnego sztabu, obejmującego Polskę, Ukrainę i Komisję Europejską, na czele którego stanęliby ministrowie rolnictwa obu krajów i przedstawiciel KE. Do pracy sztabu miałyby zostać zaangażowane ukraińskie i polskie organizacje rolników.
Przywódca większości w senacie USA Chuck Schumer dołączył do administracji Joe Bidena, która potępiła wojnę Rosji z Ukrainą.
W piątek Schumer, który przebywa na Ukrainie i składa wizytę prezydentowi Ukrainy Władymirowi Zełenskiemu, aby zapewnić o zapewnieniu pomocy USA, napisał na Twitterze:
„Dzisiaj, w wigilię drugiej rocznicy niemoralnej, nielegalnej wojny Putina, złożyliśmy kwiaty na cmentarzu we Lwowie na Ukrainie, aby uczcić pamięć tych, którzy zginęli. Stany Zjednoczone zdecydowanie stoją po stronie narodu ukraińskiego”.
Kanada ogłosiła dodatkowe sankcje wobec 10 osób i 153 podmiotów w związku z „nielegalną i nieuzasadnioną inwazją Rosji na Ukrainę”.
W wydanym w piątek oświadczeniu minister spraw zagranicznych Kanady Mélanie Joly stwierdziła, że sankcje wymierzone są w osoby i podmioty wspierające rosyjskie wojsko poprzez finanse, logistykę i uchylanie się od sankcji.
Wśród tych osób jest doradca prezydenta Rosji Władimira Putina, a także wyżsi urzędnicy prywatnych i państwowych przedsiębiorstw zarejestrowanych w Rosji i na Cyprze.
Tymczasem 153 podmioty objęte sankcjami dostarczają towary i usługi, takie jak komponenty do rakiet i dronów Kalibr, usługi ubezpieczeniowe i detaliczne na rzecz rosyjskich żołnierzy i ministerstwa obrony kraju.
Sankcje obejmują także podmioty świadczące na rzecz rosyjskiego rządu usługi w zakresie transportu ropy i logistyki – podało kanadyjskie ministerstwo spraw zagranicznych.
„Dzisiaj wysyłamy jasny sygnał do rosyjskich urzędników i organizacji, którymi zarządzają: stoimy przy narodzie Ukrainy, który odważnie broni swoich praw w obliczu nieuzasadnionych i agresywnych działań Putina.
Będziemy w dalszym ciągu stosować środki zakłócające przeciwko rządowi rosyjskiemu, celując w jego zdolność do prowadzenia nielegalnej wojny do czasu pełnego przywrócenia suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy” – oznajmiła Joly w oświadczeniu.
Agencja AFP podaje, że Stany Zjednoczone nałożyły sankcje na trzech rosyjskich urzędników w związku ze śmiercią w zeszłym tygodniu przywódcy rosyjskiej opozycji Aleksieja Nawalnego.
Wśród osób ukaranych znalazł się Walerij Bojarinew, zastępca dyrektora Federalnej Służby Więziennej Rosji, która nadzorowała kolonię karną Polar Wolf, w której w zeszłym tygodniu nagle zmarł Nawalny.
„Po śmierci Nawalnego dekretem Władimira Putina Bojarynew został awansowany do stopnia „generała pułkownika” – podał departament stanu, podaje AFP.
Pozostałe dwie ukarane osoby to dwaj urzędnicy administrujący kolonią karną.
Sankcje te stanowią część szerszych sankcji Joe Bidena wobec Rosji, które ogłosił w piątek z okazji drugiej rocznicy wojny Rosji z Ukrainą.
- PKB mierzy aktywność gospodarczą. Gdy zamiast samochodów zaczynamy produkować pociski, na przykład więcej pocisków niż samochodów, to PKB nam rośnie, ale zamożność kraju spada. Rosja rzeczywiście przestawiła swoją gospodarkę na tryb wojenny. Zamiast dóbr konstrukcyjnych produkuje sprzęt wojskowy - mówił w Nowym Jorku szef MSZ Radosław Sikorski.
W wyniku rosyjskiego ostrzału w miejscowości Nowotianka w obwodzie chersońskim ranna została 77-letnia kobieta - podała miejscowa administracja wojskowa.
Holandia oświadczyła w piątek, że podpisze z Ukrainą 10-letnią umowę o bezpieczeństwie dotyczącą dalszego wsparcia wojskowego, pomocy w odbudowie i ulepszania jej cyberobrony.
Porozumienie zostanie wkrótce podpisane, co pomoże Ukrainie w dalszej walce z rosyjską inwazją, powiedział minister spraw zagranicznych Hanke Bruins Slot.
„Bez zachodniego wsparcia Ukraina, jaką znamy, przestanie istnieć” – powiedział Bruins Slot. „Rosyjskie zagrożenie będzie się przybliżać, wywierając presję na stabilność i bezpieczeństwo naszego kontynentu”.
W zeszłym tygodniu Niemcy podpisały podobne porozumienie z Ukrainą.
Premier Węgier Viktor Orbán był w radiu Kossuth pytany o sondaż, według którego 10 proc. Europejczyków wierzy w zwycięstwo Ukrainy w wojnie z Rosją. Szef węgierskiego rządu powiedział, że realia są jasne. Dodał, że Zachód nie może bezpośrednio angażować się w wojnę. Według Orbána konflikt musi zostać rozwiązany dyplomatycznie.
- Ukraina sama nie będzie w stanie pokonać Rosji, niezależnie od tego, ile pieniędzy i broni jej damy - mówił premier Węgier oceniając, że jeśli zachodnie armie nie przystąpią do wojny - a zachodni przywódcy wielokrotnie deklarowali, że nie ma takich planów - to w wojnie Rosja-Ukraina przewaga militarna nie będzie po stronie Kijowa. - Potrzebujemy procesu pokojowego - przekonywał Orbán.
W piątek Biały Dom zaostrzył swoją krytykę pod adresem spikera republikańskiej Izby Reprezentantów Mike’a Johnsona, oskarżając go o przynoszenie korzyści Iranowi i Rosji poprzez niepoddanie pod głosowanie ustawy o bezpieczeństwie narodowym przyznającej pomoc Ukrainie.
Iran dostarczył Rosji dużą liczbę potężnych rakiet balistycznych ziemia-ziemia, jak poinformowało w tym tygodniu Reuters sześć źródeł, pogłębiając współpracę wojskową między dwoma krajami objętymi sankcjami USA. Iran „aktywnie umożliwia Rosji wojnę na Ukrainie i jej ataki na ukraińskie miasta” – stwierdził zastępca sekretarza prasowego i starszy doradca ds. komunikacji Andrew Bates w notatce udostępnionej przez Reuters, która zostanie w piątek rozpowszechniona publicznie.