Senat USA przyjął pakiet pomocy dla Ukrainy, Izraela i Tajwanu w wysokości 95 mld dolarów. W nocy Rosjanie ostrzelali Sełydowe w obwodzie donieckim. Ukraińscy rolnicy zapowiadają na jutro strajk w odpowiedzi na protest polskich rolników.
Pokaż od:
14 lutego 22:05

To już koniec na dziś. Dziękujemy, że byli Państwo z nami. 

14 lutego 20:53

Wołodymyr Zełenski opublikował wieczorne przemówienie. "Dziś zwiększyliśmy bezpieczeństwo na Morzu Czarnym i dodaliśmy motywacji naszym ludziom. To ważne. Krok po kroku będziemy oczyszczać Morze Czarne z rosyjskich obiektów terrorystycznych" - mówi prezydent Ukrainy. 

14 lutego 20:31

Przewodniczący Izby Reprezentantów: Nie ma powodu do niepokoju

Do informacji o "poważnym zagrożeniu narodowym" odniósł się przewodniczący Izby Reprezentantów Mike Johnson. Uspokaja, że doniesienia, o których poinformowało CNN, nie dostarczają powodów do niepokoju.

14 lutego 20:05

Awdijiwka. "Sytuacja jest krytyczna"

"Przyjaciele, sytuacja u nas, przy Awdijiwce, jest krytyczna. Ciężko walczymy" - relacjonuje pielęgniarka Rebeka Maciorowska. 

Pilne 14 lutego 19:16

Amerykański Kongres otrzymał informację o "poważnym zagrożeniu bezpieczeństwa narodowego"

"Przewodniczący Komisji ds. Wywiadu amerykańskiej Izby Reprezentantów, Mike Turner, udostępnił wszystkim członkom Kongresu do wglądu informacje wywiadowcze o „poważnym zagrożenia bezpieczeństwa narodowego” - podaje CNN.

Źródła stacji mówią, że zagrożenia, których dotyczy informacja są powiązane z Rosją. Turner jeszcze w środę uprzedzał kongresmenów, że informacje, w których posiadaniu się znalazł mają charakter „destabilizującego zagranicznego potencjału wojskowego”. Teraz do odtajnienia wszystkich informacji wzywa również prezydenta Joe Bidena.

Jake Sullivan, doradca ds. bezpieczeństwa narodowego, pracujący bezpośrednio dla prezydenta USA, odmówił podania szczegółów charakteru zagrożenia. Zapewnia jednak, że Biały Dom będzie z pewnością otwarcie informował "o wszystkim, co jest w interesie narodowym USA". 

Na jutro przewidziano oświadczenie, w którym odtajnione mają zostać informacje, o jakiego rodzaju zagrożenie chodzi. 

14 lutego 19:03

Siły Zbrojne Ukrainy podsumowują dzień

"W ciągu ostatniej doby doszło do 64 starć bojowych.

W sumie wróg przeprowadził 4 ataki rakietowe, 91 nalotów i 83 razy strzelał z systemów rakietowych wielokrotnego startu do ukraińskich pozycji wojskowych i zaludnionych obszarów. Niestety, rosyjskie ataki terrorystyczne spowodowały obrażenia i śmierć wśród ludności cywilnej. Zniszczone i uszkodzone zostały domy wielopiętrowe i prywatne, a także obiekty infrastruktury krytycznej.

Sytuacja operacyjna w sektorach Wołyń i Polesie pozostała niezmieniona. Nie ma oznak formowania się grup ofensywnych. Wyznaczone jednostki białoruskich sił zbrojnych wykonują zadania na terenach graniczących z Ukrainą" - podaje Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.  

14 lutego 18:32

"Choć prawie cała zagraniczna pomoc zbrojeniowa dla Ukrainy pochodzi z krajów NATO, to nadal formalnie jest zarządzana przez „grupę Ramstein" koordynowaną przez USA (nazwa pochodzi od miejsca pierwszego spotkania w bazie USA w Niemczech), a nie przez Sojusz, bo w 2022 r. były temu przeciwne nie tylko Niemcy, Francja, ale też Amerykanie. Chodziło o uniknięcie podejrzeń o bezpośrednie zaangażowanie Sojuszu w konflikt" - pisze Tomasz Bielecki na dzień przed rozpoczęciem w Brukseli spotkania ministrów obrony państw NATO. 

14 lutego 18:06

W wyniku ataku na Wielki Burłuk (obwód charkowski) dwie osoby zginęły, a cztery zostały ranne. Kolejne cztery mogą znajdować się pod gruzami budynku - podaje charkowska policja. 

14 lutego 18:00

Kanada przekaże Ukrainie pomoc wartą 60 milionów dolarów

Wsparcie ma zostać przeznaczone na utrzymanie myśliwców F-16 - ogłosił dziś w Brukseli Bill Blair, minister obrony Kanady. 

14 lutego 17:51

Biden do Republikanów: Historia patrzy

"Dla tych Republikanów w Kongresie, którzy myślą, że mogą sprzeciwić się finansowaniu Ukrainy i nie zostać pociągnięci do odpowiedzialności:
Historia patrzy." - napisał na X prezydent USA. 

14 lutego 17:41

Kamala Harris zapewnia o wsparciu USA dla Ukrainy i NATO

Wiceprezydent USA, Kama Harris, będzie w tym tygodniu uczestniczyć w konferencji poświęconej bezpieczeństwu, która odbywa się w Monachium.

Przy okazji zapowiedzi wizyty w Niemczech, Harris zadeklarowała: "Z niecierpliwością czekam na spotkanie z naszymi sojusznikami i partnerami oraz potwierdzenie naszego zaangażowania we wspieranie ludności Ukrainy i Sojuszu NATO".

14 lutego 17:24

Ukraińska armia zacieśnia relacje z przemysłem

„Odbyłem spotkanie z rządem, wojskiem i przemysłem obronnym, aby dać naszym żołnierzom nową, nowoczesną broń przeciwko wrogim dronom zwiadowczym. [...] Konieczne jest wdrożenie systematycznego podejścia, od identyfikacji po skuteczne wykorzystanie środków zniszczenia” - poinformował prezydent Zełenski. 

Z jego polecenia powstać ma system, który pomoże przemysłowi szybciej odpowiadać na pojawiające się na froncie potrzeby. 

14 lutego 17:18

Ukraińscy rolnicy będą jutro strajkować przeciw protestowi polskich rolników

W czwartek 15 lutego od godziny 09:00 ukraińscy przewoźnicy przeprowadzą akcję protestacyjną na przejściu granicznym Jagodin – Dorogusk w odpowiedzi na strajk polskich rolników. Chcą zwrócić uwagę europejskiego biznesu na własne problemy związane w wojną - informuje Interfax Ukraina.

„W związku z blokadą i samowolą polskich rolników na granicy UA-PL ukraińscy przewoźnicy międzynarodowi nie mogą pozostać na uboczu, bo są arteriami gospodarki. Dlatego żądamy równych warunków współpracy gospodarczej” – deklaruje stowarzyszenie "Międzynarodowi przewoźnicy samochodowi Ukrainy", organizator strajku. 

Strajk ma zblokować przejazd autostradą „Jagodin – Dorogusk”. 

14 lutego 16:42

Daily Mail: Setki pojazdów wojskowych jadą już do Polski z Wielkiej Brytanii, aby wziąć udział w nadchodzących ćwiczeniach NATO.

Przy okazji przypominamy apel wojska o to, aby nie publikować w mediach społecznościowych informacji i zdjęć obrazujących ruchy wojsk i ich lokalizację, dat i godzin przejazdów kolumn wojskowych, danych dotyczących wylotów i lądowań wojskowych statków powietrznych. 

14 lutego 16:37

"Obecnie Polska wydaje 3,9 proc. PKB na obronność, wyprzedzając Stany Zjednoczone, które wydają 3,5 proc." - napisał dziś brytyjski Financial Times.  

14 lutego 16:33

Polska wydaje na obronność najwięcej wśród europejskich państw NATO

Polska była w 2023 roku członkiem NATO w Europie, który na obronność przeznaczała największą część (w ujęciu procentowym) swojego PKB - wynika z opracowanej przez Politico Europe listy. 

14 lutego 16:09

- Znajdujemy się w rzadkim momencie, w którym Kongres może zmienić bieg historii. Głosowanie za wysłaniem broni na Ukrainę chroni życie Ukraińców i sojusze amerykańskie na całym świecie. Odmowa oznacza katastrofę i początek końca tych sojuszy - napisała na X (dawny Twitter) Anne Applebaum. 

14 lutego 15:45

Ukraińska armia aktualizuje menu dla żołnierzy

Ministerstwo Obrony Narodowej Ukrainy poinformowało, że od czerwca 2024 roku zacznie obowiązywać nowa lista produktów żywnościowych, z których korzysta wojsko. Do jej opracowywania zaangażowano technologów żywienia i szefów kuchni. 

14 lutego 15:35

Dwie osoby zginęły w Mikołajówce

"Około godziny 14:00 [czasu lokalnego -red.] miasto znalazło się pod ostrzałem, w dotkniętym nim rejonie znajdował się budynek mieszkalny. Obecnie wiemy o dwóch zabitych kobietach w wieku 62 i 74 lat. Jedna osoba została ranna. Trwa ustalanie ostatecznych skutków ostrzału" - podała ukraińska agencja informacyjna Interfax-Ukraina. 

14 lutego 15:17

Syreny ostrzegające przed nalotami zawyły właśnie w obwodach charkowskim, dniepropietrowskim i zaporoskim.