W nocy z niedzieli na poniedziałek Siły Powietrzne Ukrainy odparły atak rosyjskich dronów na Ukrainę. Słowa Donalda Trumpa, który zadeklarował, że USA mogłyby nie stanąć w obronie innych państw NATO, wywołały na całym świecie falę krytyki. Rada UE zatwierdziła rezolucję zezwalającą Ukrainie na wykorzystanie zysków z zamrożonych aktywów Federacji Rosyjskiej.
Pokaż od:
12 lutego 21:59

W 2023 r. całkowity eksport Rosji spadł o 28,3 proc., podczas gdy dostawy do Europy spadły o 68 proc.. Jednocześnie wzrosła zależność eksportowa i importowa Rosji od rynków azjatyckich - donosi Reuters.

Całkowity eksport Rosji spadł aż do 425,1 mld USD. Najbardziej znaczący spadek dotyczył dostaw do Europy, to aż 84,9 mld USD.

W tym samym czasie eksport do Azji wzrósł o 5,6 proc. do 306,6 mld USD. Udział tych dostaw w rosyjskim eksporcie znacznie wzrósł, z 49 proc. w 2022 roku do 72 w 2023 r. W tym samym czasie import z Europy spadł o 12,3 proc. do 78,5 mld USD, podczas gdy import z Azji wzrósł o 29,2 do 187,5 mld USD.

12 lutego 21:57

Spotkania w formacie Rammstein będą odbywały się online.

Minister obrony USA Lloyd Austin nie pojedzie do Brukseli ze względu na hospitalizację. 14 lutego ma odbyć się spotkanie Grupy Kontaktowej ds. Obrony Ukrainy.

12 lutego 21:55

Waszyngton z zadowoleniem przyjmuje przyjęcie przez Radę UE rozporządzenia w sprawie możliwego wykorzystania wpływów z zamrożonych rosyjskich aktywów w celu wsparcia Ukrainy, powiedział rzecznik Departamentu Stanu Matthew Miller.

"Z zadowoleniem przyjmujemy wszelkie środki, jakie UE może podjąć w celu wykorzystania rosyjskich aktywów na rzecz Ukrainy" - powiedział Miller, dodając, że Stany Zjednoczone nadal omawiają z partnerami, jakie inne kroki są możliwe w ramach odpowiednich przepisów prawnych i prawa międzynarodowego.

12 lutego 21:50

Jednostki z Centrum Operacji Specjalnych Południe opublikowały materiał filmowy przedstawiający zniszczenie rosyjskich kryjówek i składu amunicji.

12 lutego 21:40

Francuska agencja rządowa VIGINUM, która działa w ramach francuskiego Ministerstwa Obrony i Bezpieczeństwa Narodowego w celu ochrony przed zagraniczną ingerencją cyfrową, poinformowała, że odkryła sieć rosyjskich stron internetowych zaprojektowanych w celu szerzenia propagandy Kremla na Zachodzie.

Agencja stwierdziła, że ta "ustrukturyzowana i skoordynowana" sieć jest ukierunkowana na Europę i Stany Zjednoczone. W raporcie VIGINUM stwierdzono, że obejmowała ona 193 strony internetowe, które były do siebie bardzo podobne i rozpowszechniały prorosyjskie treści skierowane do zachodnich odbiorców, szczególnie w krajach wspierających Ukrainę.

12 lutego 21:34

Senat USA rozpatruje pakiet pomocowy dla Izraela, Ukrainy i Tajwanu. Wśród głosujących senator USA James Vance, znany ze słów: "W najlepszym interesie Ameryki jest zaakceptowanie faktu, że Ukraina będzie musiała oddać Rosjanom pewne terytorium i musimy doprowadzić tę wojnę do końca".

12 lutego 21:00

Stanowcze wsparcie dla Ukrainy i satysfakcja ze wznowienia realnej współpracy Francji, Niemiec i Polski w formule Trójkąta Weimarskiego to główne akcenty wystąpień szefów dyplomacji tych krajów po spotkaniu w La Celle-Saint-Cloud pod Paryżem.

12 lutego 20:55

Obserwatorzy donoszą o wystrzeleniu bezzałogowych samolotów szturmowych z przylądka Chauda na Krymie - donoszą lokalne media.

12 lutego 20:50

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Rosji ogłosiło 12 lutego sankcje wobec 18 obywateli Wielkiej Brytanii, w tym urzędników i naukowców> Podstawa" demonizowanie Rosji i oczernianie jej obywateli. 

Na liście ukaranych urzędników znaleźli się wiceminister obrony James Cartlidge, zastępca doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego Sarah MacIntosh i dyrektor ds. łodzi podwodnych Simon Asquith. Także kilku znanych naukowców, którzy obszernie pisali o Rosji: W tym Orlando Figes, Norman Davis i Timothy Garton Ash.

12 lutego 20:42

Sztab Generalny: Na froncie doszło do 63 starć, sytuacja jest trudna

W ciągu dnia na froncie doszło do 63 starć bojowych. Sytuacja operacyjna na wschodzie i południu Ukrainy pozostaje trudna. Armia rosyjska aktywnie wykorzystuje lotnictwo i quadrocoptery typu „FPV”, prowadzi też działania szturmowe przy wsparciu pojazdów opancerzonych - poinformował Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podczas wieczornej odprawy 12 lutego.

W sumie armia rosyjska przeprowadziła 5 ataków rakietowych, 71 ataków powietrznych i wystrzeliła 45 salw rakietowych w kierunku pozycji wojsk ukraińskich i obszarów zaludnionych. W wyniku rosyjskich ataków wśród ludności cywilnej jest rannych. Zniszczono i uszkodzono wieżowce i budynki prywatne, a także inną infrastrukturę cywilną. W ciągu dnia lotnictwo Sił Obronnych uderzyło w 13 obszarów koncentracji personelu, broni i sprzętu wojskowego rosyjskiej armii okupacyjnej. Siły i środki obrony powietrznej Ukrainy zniszczyły 6 rozpoznawczych UAV.

12 lutego 20:31

Eksperci Kijowskiego Instytutu Ekspertyz Kryminalistycznych (KRIISE) prowadzą badania pocisków rakietowych użytych przez wojska rosyjskie do ataku na Ukrainę w dniu 7 lutego 2024 roku.

Według wstępnych informacji Rosjanie użyli pocisku 3M22 Zirkon. Świadczą o tym oznaczenia na częściach i wrakach, identyfikacja zespołów, części i specyfika typu broni - powiedział dyrektor KRIISE Aleksandr Ruvin. Oznaczenie laserowe 3M22 zostało podobno znalezione na szczątkach pocisku. Wśród szczątków znaleziono również elementy charakterystyczne dla pocisków Zirkon.

3M22 Cyrkon - to przeciwokrętowy hipersoniczny pocisk manewrujący o deklarowanym zasięgu do 1500 kilometrów i prędkości do 8-9 Macha, wcielony do służby w Rosji w styczniu 2023 roku.

12 lutego 20:20
12 lutego 20:10

Najgorsza zima w historii Rosji: ponad 1,5 miliona obywateli zostało pozbawionych ciepła, wody i światła

Załamanie systemu mieszkalnictwa i usług komunalnych, które ogarnęło Rosję zimą 2024 r., pozostawiło 1,5 miliona Rosjan bez światła, wody i ciepła - podała "Nowaja Gazieta. Europa" opierając się o oficjalne statystyki.

Wynika z nich, że aż 59 rosyjskich regionów stanęło w obliczu awarii podstawowych mediów. Łączna liczba incydentów to 557. Liczba wypadków wzrosła 1,5-krotnie, a liczba dotkniętych nimi obywateli osiągnęła rekord - 1,5 mln. Dla porównania, w latach 2018-2020 liczba poszkodowanych nie przekraczała 800 tysięcy osób przez cały rok, a w 2019 roku wyniosła "tylko" 300 tysięcy.

12 lutego 19:59

Służba celna odnotowała prawie 30-procentowy spadek przychodów z eksportu rosyjskiej gospodarki - The Moscow Times

Przychody z eksportu towarów spadły o 28% w 2023 r., poinformowała w poniedziałek Federalna Służba Celna. Całkowite przychody z eksportu w wysokości 425,1 mld USD były najniższe od czasu pandemii i spadły o 167,4 mld USD w porównaniu z pierwszym rokiem wojny.

Według statystyk Federalnej Służby Celnej prawie wszystkie pozycje rosyjskiego eksportu były ujemne. Sprzedaż zagraniczna minerałów - głównego źródła przychodów z eksportu gospodarki - przyniosła w ciągu roku 260,1 mld USD. W porównaniu z pierwszym rokiem wojny przychody z surowców spadły o 34 proc. po tym, jak producenci ropy zostali zmuszeni do zaoferowania dwucyfrowych rabatów na nieliczny pozostały eksport.

12 lutego 19:50

Brytyjscy dostawcy wysłali do Rosji kluczowy sprzęt o wartości 100 mln dolarów - donosi The Times

Brytyjscy dostawcy wyeksportowali do Rosji krytyczne komponenty, w tym półprzewodniki i drony, o wartości ponad 100 milionów dolarów w ciągu pierwszych dziesięciu miesięcy ubiegłego roku, podał brytyjski Times powołując się na dane opracowane przez Kijowską Szkołę Ekonomii i Międzynarodową Grupę Roboczą Yermak-Macfol ds. rosyjskich sankcji.

Liczba ta pokazuje gwałtowny spadek handlu między Rosją a Wielką Brytanią w porównaniu do 2022 r., kiedy to wyeksportowano krytyczne komponenty o wartości około 770 mln USD.

Jednak prawie dwa lata po rozpoczęciu przez Rosję inwazji na Ukrainę na pełną skalę, brytyjska technologia wciąż trafia do rosyjskiego wojska, często za pośrednictwem stron trzecich.

12 lutego 19:47

Premier Donald Tusk spotkał się w Berlinie z kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem. - Naszym pierwszym przykazaniem powinna być dbałość o jedność Europy w konfrontacji z agresywną polityką Rosji, i to w każdym wymiarze - mówił szef polskiego rządu na wspólnej konferencji prasowej. - Bezpieczeństwo Polski jest też naszym bezpieczeństwem - zapewniał Scholz. Dodał, że "jakakolwiek relatywizacja gwarancji wzajemnej pomocy NATO jest nieodpowiedzialna i niebezpieczna".

12 lutego 19:40

Już 4,31 mln obywateli, którzy uciekli z Ukrainy po rosyjskiej inwazji posiada status tymczasowej ochrony w UE (stan na dzień 31 grudnia 2023 r.)

Główne kraje UE, które przyjęły osoby ubiegające się o tymczasową ochronę z Ukrainy to:

Niemcy - 1 251 245 osób (29,0 proc. ogółu UE), 
Polska - 954 795 osób (22,1 proc.), 
Czechy - 373 035 (8,7 proc.).

12 lutego 19:36

Senat USA wznowił właśnie rozpatrywanie pakietu pomocowego dla Izraela, Ukrainy i Tajwanu.

12 lutego 19:31

"Dzisiaj odbyło się pierwsze posiedzenie szefów sztabów z udziałem nowych dowódców wojskowych" - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w wieczornym przemówieniu wideo.

"Jak zawsze, dzisiejsze spotkanie szefów sztabów obejmowało raport na temat zaopatrzenia wszystkich naszych jednostek: pocisków, dronów, walki elektronicznej. Każdy na Ukrainie, kto może produkować skuteczne systemy walki elektronicznej, zasługuje na pełne wsparcie państwa na wszystkich poziomach: na szczeblu centralnym, od rządu i w każdym regionie, w którym istnieje taki potencjał" - powiedział Zełenski.

12 lutego 19:20

Unia Europejska po miesiącach debat i rozważań, podjęła decyzję, która otwiera drogę do przekazywania Ukrainie zysków z aktywów Rosji, zamrożonych po inwazji Rosji na Ukrainę.