To wszystko na dziś. Zapraszamy do śledzenia relacji jutro od godziny 7.
Tegoroczne manewry NATO na wschodniej rubieży Steadfast Defender (Niezłomny Obrońca) oznaczają jedno: szefostwo Sojuszu oficjalnie uznało, że możliwa jest rosyjska inwazja na jego terytorium.
Rosyjskie wojska ostrzelały wieś Tokariwka w obwodzie chersońskim - podały lokalne władze. Zginęła 68-letnia kobieta, a jej syn w ciężkim stanie trafił do szpitala.
Kilka grup dronów zostało skierowanych na Ukrainę z poligonu Chauda na okupowanym Krymie - poinformowały Siły Powietrzne Sił Zbrojnych Ukrainy.
Prezydent Wołodymyr Zełenski spotkał się z nowym kierownictwem Sił Zbrojnych Ukrainy i zapewnił, że nastąpią zmiany.
W czwartek prezydent Ukrainy odwołał gen. Wałerija Załużnego z funkcji naczelnego dowódcy Sił Zbrojnych Ukrainy, a w jego miejsce powołał gen. Ołeksandra Syrskiego. Epopeja wokół dymisji Załużnego trwała od kilku miesięcy.
MSZ Ukrainy Dmytro Kułeba skrytykował wywiad amerykańskiego dziennikarza Tuckera Carlsona z Władimirem Putinem, który opublikowano na stronie reportera w piątek.
"Dziś pozwalacie Putinowi szerzyć jego szaleńczo ludobójczą propagandę, a następnego dnia uderza on w Charków, zabijając siedem osób. Rosjanie spalili żywcem sparaliżowanego mężczyznę i jego żonę, a także całą pięcioosobową rodzinę: młodych rodziców, ich dzieci w wieku czterech i siedmiu lat oraz noworodka. Wywiad z Putinem w 2024 r. jest jak udzielenie Hitlerowi głosu w 1944 r. Należy go pokonać, a nie pomagać w szerzeniu krwiożerczych kłamstw" - skomentował Kułeba.
Z herezji, jakie Władimir Putin wcisnął w niedawnym wywiadzie swemu piewcy z USA Tuckerowi Carlsonowi, największe i najgroźniejsze dotyczą Polski. Rzecz idzie oczywiście o wojnach - przeszłej, aktualnej i ewentualnej...
MSW Węgier Peter Szijjarto przekazał, że głosowanie nad akcesją Szwecji do NATO może się odbyć pod koniec lutego - podaje PAP.
- Niektórzy szwedzcy politycy przez lata mówili, że Węgry są dyktaturą, a rząd nie jest legalny, a teraz proszą o przysługę - mówił Szijjarto podczas podróży po USA.
Rząd Węgier domagał się, żeby przed głosowaniem do Budapesztu przyjechał premier Szwecji Ulf Kristersson, tak samo jak miało to miejsce przed głosowaniem w Turcji. Kristersson powiedział jednak, że przyjedzie do Budapesztu po zatwierdzeniu akcesji jego kraju.
W miniony poniedziałek rządząca Węgrami koalicja Fidesz-KDNP zbojkotowała głosowanie nad akcesją, przeprowadzone na wniosek opozycji.
Prezydent Ukrainy Wołodymir Zełenski odniósł się w mediach społecznościowych do ataku Rosjan w Charkowie, w wyniku którego zginęło siedem osób, w tym cała rodzina.
"Rzeczywistość zawsze mówi głośniej niż jakiekolwiek słowa. Wczoraj wieczorem w wyniku rosyjskiego ataku na Charków przy użyciu dronów „Shahed” zginęła cała rodzina. Zginęli rodzice i trójka ich dzieci. Oleksij, starszy syn, miał siedem lat; Mychajło, średni syn, miał sześć lat; a młodszy syn Pawło miał zaledwie siedem miesięcy.
Te dzieci nie widziały jeszcze życia, ale zginęły w wyniku rosyjskiego szaleństwa. Zginęła kolejna rodzina: mężczyzna z żoną. Moje kondolencje dla bliskich ofiar.
Trwa akcja ratunkowa w Charkowie. Udało się uratować cztery osoby, w tym dziecko. Ewakuowano kilkadziesiąt osób. Wszystkie służby działają, a wszyscy dotknięci sytuacją otrzymają niezbędną pomoc.
Dziękuję wszystkim, którzy pomagają Ukrainie i Ukraińcom bronić się przed rosyjskim terrorem. Każdy akt wsparcia jest niezwykle ważny. Bardzo ważne jest również, aby zdać sobie sprawę, że ten terror nie może pozostać bezkarny ani bez sprawiedliwej reakcji.
Terroryści muszą przegrać wojnę, którą rozpoczęli. Rosja musi zostać pociągnięta do odpowiedzialności za każde życie, które skrzywdziła i zrujnowała. Tylko w ten sposób bezpieczeństwo znów stanie się rzeczywistością" - napisał.
„Podoba się nam epokowy zwrot” – powiedział w wywiadzie dla "Der Spiegel" szef polskiego MSZ Radosław Sikorski komentując decyzje władz Niemiec w kontekście pomocy Ukrainie. - Oczywiście należy zapytać, jak szybko Niemcy wydadzą te 100 mld (euro) i kiedy Bundeswehra zostanie rzeczywiście dozbrojona. W zasadzie jednak Polacy i Niemcy idą w tym samym kierunku, którym jest wzmocnienie zdolności do obrony wobec zagrożenia – stwierdził. Sikorski powiedział też, że Polacy i Niemcy nie powinni spierać się o to, kto bardziej pomaga Ukrainie.
"Die Welt" podaje, że rząd federalny Niemiec oszacował możliwą skalę migracji z Ukrainy w przypadku przegrania przez nią wojny. "Kraj opuści wtedy około dziesięciu milionów dodatkowych osób. W tym scenariuszu zdecydowana większość uchodźców udałaby się do Europy Zachodniej, a jednym z krajów docelowych byłyby Niemcy" - czytamy w tekście na ten temat.
Według agencji ONZ ds. uchodźców UNHCR od lutego 2022 r. z Ukrainy uciekło ponad sześć milionów osób.
Skrajnie prawicowe partie na Węgrzech i w Rumunii snują plany na przyszłość, w której Rosja wygrywa wojnę z Ukrainą. I wtedy chcą podzielić Ukrainę - informuje niemiecki serwis informacyjny Tagesschau.
Laszlo Toroczkai, lider prawicowo-ekstremistycznej partii Nasza Ojczyzna , która w wyborach parlamentarnych w 2022 r. uzyskała prawie 6 proc. głosów, nakreślił niedawno na posiedzeniu partii scenariusz dla Ukrainy. Według niego Ukraina trwa jeszcze tylko dzięki pomocy Unii Europejskiej i USA. - Jeśli wsparcia zabraknie, to państwo ukraińskie przestanie istnieć – stwierdził polityk. Wtedy, zgodnie ze scenariuszem przedstawionym przez Toroczkaia, region zachodniej Ukrainy mógłby zwrócić się do Węgier o status protektoratu, a następnie Karpaty zostałyby zwrócone Węgrom w drodze referendum.
"Podobny rozwój można zaobserwować także w sąsiedniej Rumunii" - czytamy w Tagesschau. "Tam czołowy polityk prawicowej ekstremistycznej partii AUR zażądał, aby Rumunia dostała kawałek Ukrainy. Claudiu Tarziu, jeden z liderów partii AUR i kandydat w wyborach do Parlamentu Europejskiego, pod koniec stycznia wygłosił przemówienie, w którym wezwał do zjednoczenia Rumunii z terytoriami, które niegdyś były częścią Rumunii, a obecnie są częścią Ukrainą, a także z Republiką Mołdawii" - podaje serwis.
Niemieckie media cytują słowa generalnego inspektora Bundeswehry Carstena Breuera, który w "Welt am Sonntag" powiedział, że wojsko niemieckie musi być "gotowe do wojny za pięć lat". - Jeśli podążę za analitykami i zobaczę, jaki potencjał militarny stwarza Rosja, będzie to dla nas oznaczać od pięciu do ośmiu lat przygotowań - powiedział Breuer. Podkreślił przy tym, że nie oznacza to, że wojna będzie, ale jest ona możliwa. - A ponieważ jestem wojskowym, mówię: za pięć lat musimy być gotowi na wojnę - przyznał, dodając: - Ostatecznie chodzi o to, aby móc się bronić i w ten sposób narażać przeciwnika na tak duże ryzyko, że ten zdecyduje się nie atakować.
Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy przekazał, że od 24 lutego 2022 r. do 10 lutego 2024 r. Rosja straciła 394 270 żołnierzy w tym 980 w ciągu ostatnich 24 godzin. Według Ukrainy wojska rosyjskie od początku wojny straciły 6394 czołgi, 11942 bojowe wozy opancerzone, 9459 systemy artyleryjskie, 332 samoloty i 325 śmigłowców.
Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg w rozmowie z "Welt am Sonntag" (niedzielne wydanie "Die Welt") powiedział: - NATO nie szuka wojny z Rosją. Ale musimy przygotować się na konfrontację, która może trwać dziesięciolecia.
Stoltenberg ostrzegł, że prezydent Rosji Władimir Putin przygotowuje gospodarkę swojego kraju na długą wojnę. - Ponieważ Rosja nastawia całą swoją gospodarkę na wojnę, musimy także zrobić więcej dla naszego bezpieczeństwa - powiedział. Zaznaczył w związku z tym: - Musimy szybciej odbudować i rozbudować naszą bazę przemysłową, abyśmy mogli zwiększyć dostawy na Ukrainę i uzupełnić własne zapasy. Oznacza to przejście od powolnej produkcji w czasach pokoju do szybkiej produkcji, wymaganej w czasie konfliktu.
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przedstawił nowo mianowanego Naczelnego Dowódcę Sił Zbrojnych Ukrainy Oleksandra Syrskiego w Kwaterze Głównej Naczelnego Wodza i Radzie Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony w miejsce Walerija Załużnego.
Prezydent usunął także ze składu Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony byłą minister ds. weteranów Julię Łaputinę.
Rosyjskie wojska w ciągu ostatniej nocy i rano przeprowadziły ataki na 10 obwodów Ukrainy przy użyciu dronów szturmowych, artylerii, moździerzy i lotnictwa. W rejonie Sum Rosjanie wystrzelili 9 moździerzy, artylerii i MLRS. Pod ostrzałem znalazły się gminy Chocińsk, Shałyginsk, Esmańsk, Seredino-Budsk. W obwodzie zaporoskim wojska rosyjskie zaatakowały 19 osad. W obwodzie czernihowskim Rosjanie ostrzelali też obwody nowogrodzkie-siwierskie i koriukiwskie moździerzami i rakietami przeciwlotniczymi oraz wystrzelili niekierowane rakiety powietrzne - podaje serwis Ukrinform.
W piątek wieczorem Ministerstwo Spraw Wewnętrznych opublikowało oświadczenie ws. 10 kłamstw prezydenta Władimira Putina nt. Polski i Ukrainy, których nie prostował Tucker Carlson podczas wywiadu przeprowadzonego 8 lutego br. Oto jego treść:
1. Polska współpracowała/kolaborowała z hitlerowskimi Niemcami.
Przed II wojną światową polska dyplomacja starała się utrzymywać dobrosąsiedzkie relacje z Niemcami. Nie było mowy o wejściu Polski w jakikolwiek sojusz militarny z Hitlerem. Polska w okresie międzywojennym znajdowała się między dwoma agresywnymi sąsiadami: Niemcami i Rosją, które nie uznawały w praktyce prawa narodu polskiego do samodzielnego państwa. W Berlinie w 1934 roku została podpisana polsko-niemiecka deklaracja o niestosowaniu przemocy, która miała gwarantować rozwiązywanie sporów środkami pokojowymi. Ale wcześniej, w 1932 roku, podpisany został analogiczny pakt o nieagresji z ZSRS.
2. Polacy zmusili Hitlera do rozpoczęcia z nimi II wojny światowej. Dlaczego Polska rozpoczęła wojnę 1 września 1939 roku? Była niechętna do współpracy. Hitlerowi nie pozostało nic innego w realizacji swoich planów [jak] zacząć od Polski.
II RP odrzuciła żądania Hitlera, a także propozycję sojuszu polsko – niemieckiego wymierzonego w ZSRS. To hitlerowskie Niemcy i władze sowieckie 23 sierpnia 1939 roku podpisały porozumienie przeciwko Polsce (tzw. pakt Ribbentrop – Mołotow), które umożliwiło Niemcom przeprowadzenie agresji na Polskę 1 września 1939 roku. Rosja sowiecka i hitlerowskie Niemcy zgodnie współpracowali do czerwca 1941 roku.
3. Polska stała się ofiarą polityki prowadzonej wobec Czechosłowacji, ponieważ na mocy słynnych protokołów Ribbentrop-Mołotow część tych terytoriów przypadła Rosji, w tym Zachodnia Ukraina.
Polska nie brała udziału, ani nie była stroną Układu Monachijskiego (30 września 1938 roku), który de facto mocno ograniczał suwerenność Czechosłowacji. Polskie żądania dotyczące Zaolzia zostały wysunięte po podpisaniu Układu Monachijskiego.
4. W ten sposób Rosja, pod nazwą Związku Radzieckiego, powróciła na swoje historyczne terytoria.
ZSRS wcielił tereny wschodnie II RP w wyniku agresji zbrojnej (17 września 1939 roku) w momencie kiedy Polska walczyła z inwazją niemiecką. Był to cios w plecy zadany polskiemu państwu. Przeprowadzone przez Sowietów tzw. referenda ludowe na polskich kresach zostały przeprowadzone w atmosferze terroru i fałszerstw. Lwów oraz tereny ówczesnych województw lwowskiego i stanisławowskiego (dzisiejsza Zachodnia Ukraina) nigdy nie należały do Imperium Rosyjskiego. Wileńszczyzna również nie była historycznie częścią Rosji.
5. Ukraina to de facto sztuczny twór stworzony przez Lenina i Stalina.
Współczesna Ukraina jako państwo powstała dzięki ukraińskiemu ruchowi narodowemu. Bolszewicy jej nie stworzyli a jedynie podbili część jej terytorium czyniąc z niej jedną z radzieckich republik. Ukraina powstała dzięki woli samych Ukraińców.
6. Lewy brzeg Dniepru, łącznie z Kijowem, to historycznie ziemie rosyjskie.
Kijów – był stolicą historyczną Rusi, a Moskwa wówczas nie istniała. W 1991 roku Ukraina stała się niepodległym państwem z międzynarodowo uznanymi granicami.
7. Idea Ukraińców jako odrębnej nacji pojawiła się w Polsce.
Proces samookreślenia się Ukraińców jako odrębnej grupy etnicznej odbywał się równolegle z analogicznymi procesami zachodzącymi w XIX-wiecznej Europie. Nikt sztucznie nie „wymyślił” narodu ukraińskiego.
8. Na terytorium Ukrainy tworzono bazy NATO.
Na terytorium Ukrainy nie ma baz NATO.
9. W Ukrainie dwukrotnie doszło do zamachów stanu, których celem było sztuczne zerwanie więzi z Rosją.
W Pomarańczowej Rewolucji naród ukraiński nie zgodził się na fałszerstwa wyborcze. Organizacja kolejnej tury głosowania pozwoliła wyłonić prezydenta Wiktora Juszczenkę, który faktycznie zdobył większość głosów. Po Rewolucji Godności w wyborach prezydenckich demokratycznie zwyciężył prezydent Petro Poroszenko.
10. W 2014 roku Moskwa zmuszona była wziąć Krym w obronę ponieważ był zagrożony.
W 2014 roku nie było żadnego zagrożenia dla Krymu. Rewolucja Godności doprowadziła do zmiany władzy pokojowo, na drodze demokratycznych wyborów. Rosyjskie „zielone ludziki” pojawiły się na Krymie by zdestabilizować sytuację w Ukrainie.
"Zabójcze drony wprowadzone na Ukrainie to broń przyszłości. Podczas wojny zmieniają równowagę między ludźmi a technologią" - można przeczytać w analizie "The Economist". Tygodnik podaje, że "zeszłej jesieni w ciągu jednego tygodnia ukraińskie drony pomogły zniszczyć między innymi 75 rosyjskich czołgów i 101 dużych dział."
Amerykański Instytut Studiów Wojennych, w którym opisuje, do czego może doprowadzić koniec zachodniej pomocy dla Ukrainy.
Według szacunków ISW zakończenie zachodniej pomocy dla Ukrainy najprawdopodobniej doprowadzi do ostatecznego załamania się zdolności Ukrainy do samoobrony i odstraszania rosyjskich sił zbrojnych oraz umożliwi rosyjskim wojskom przedostanie się na zachód Ukrainy, bliżej granic NATO państw członkowskich –twierdzą analitycy.
Przypominają, że ambasador Ukrainy w Stanach Zjednoczonych Oksana Markarowa powiedziała 8 lutego Bloombergowi, że Ukraina boryka się z „krytycznym niedoborem” sprzętu wojskowego, zwłaszcza rakiet i myśliwców przechwytujących. „Ukraińscy wojskowi ostrzegli niedawno, że Ukraina racjonuje sprzęt i amunicję do obrony powietrznej, starając się dostosować i odpowiedzieć na zakrojone na szeroką skalę ataki rosyjskich dronów i rakiet” – stwierdzili eksperci ISW.