Dziękujemy za lekturę relacji na żywo i zapraszamy jutro od 7:00.
Rosjanie ostrzeliwują Chersoń, a w mieście słychać potężne eksplozje - pisze przewodniczący wojskowych władz miasta Roman Mroczko.
Według Mroczki agresorzy zaatakowali nabrzeżną część miasta.
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski mianował nowego szefa Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy - ogłosił ukraiński prezydent podczas wieczornego komunikatu wideo.
Jest nim generał major Anatołіj Bargilewicz, który zastąpił na tym stanowisku generała porucznika Serhij Szaptałę pełniącego tę funkcję od lipca 2021 roku.
Zmiana została dokonana na prośbę nowego naczelnego dowódcy Sił Zbrojnych Ukrainy gen. Ołeksandra Syrskiego.
Rosjanie ostrzelali Berysław w obwodzie chersońskim. Jedna osoba została ranna - poinformowały wojskowe władze obwodu.
"W wyniku ostrzału wroga uszkodzone zostały budynki mieszkalne oraz obiekt infrastruktury krytycznej. Ranna została 60-letnia kobieta. Sama poszła do szpitala. U ofiary stwierdzono wstrząs mózgu. Lekarze zapewniają jej pomoc medyczną" - czytamy na Telegramie.
Wołodymyr Zełenski spotkał się w Kijowie z przedstawicielami Izby Reprezentantów USA - przewodniczącym komisji ds. służb specjalnych Mikem Turnerem, a także deputowanymi Jasonem Crowem, Zachem Nunnem, Abigail Spanberger i Frenchem Hill.
MSZ odpowiedziało na 10 kłamstw dotyczących Polski i Ukrainy, które wypowiedział rosyjski prezydent Władimir Putin podczas wywiadu z Tuckerem Carlsonem i które - jak pisze ministerstwo - nie zostały sprostowane przez amerykańskiego dziennikarza.
Poniżej znajduje się całość komunikatu opublikowanego na stronach resortu dyplomacji:
"Polska współpracowała/kolaborowała z hitlerowskimi Niemcami.
Przed II wojną światową polska dyplomacja starała się utrzymywać dobrosąsiedzkie relacje z Niemcami. Nie było mowy o wejściu Polski w jakikolwiek sojusz militarny z Hitlerem. Polska w okresie międzywojennym znajdowała się między dwoma agresywnymi sąsiadami: Niemcami i Rosją, które nie uznawały w praktyce prawa narodu polskiego do samodzielnego państwa. W Berlinie w 1934 roku została podpisana polsko-niemiecka deklaracja o niestosowaniu przemocy, która miała gwarantować rozwiązywanie sporów środkami pokojowymi. Ale wcześniej, w 1932 roku, podpisany został analogiczny pakt o nieagresji z ZSRS.
Polacy zmusili Hitlera do rozpoczęcia z nimi II wojny światowej. Dlaczego Polska rozpoczęła wojnę 1 września 1939 roku? Była niechętna do współpracy. Hitlerowi nie pozostało nic innego w realizacji swoich planów [jak] zacząć od Polski.
II RP odrzuciła żądania Hitlera, a także propozycję sojuszu polsko – niemieckiego wymierzonego w ZSRS. To hitlerowskie Niemcy i władze sowieckie 23 sierpnia 1939 roku podpisały porozumienie przeciwko Polsce (tzw. pakt Ribbentrop – Mołotow), które umożliwiło Niemcom przeprowadzenie agresji na Polskę 1 września 1939 roku. Rosja sowiecka i hitlerowskie Niemcy zgodnie współpracowali do czerwca 1941 roku.
Polska stała się ofiarą polityki prowadzonej wobec Czechosłowacji, ponieważ na mocy słynnych protokołów Ribbentrop-Mołotow część tych terytoriów przypadła Rosji, w tym Zachodnia Ukraina.
Polska nie brała udziału, ani nie była stroną Układu Monachijskiego (30 września 1938 roku), który de facto mocno ograniczał suwerenność Czechosłowacji. Polskie żądania dotyczące Zaolzia zostały wysunięte po podpisaniu Układu Monachijskiego.
W ten sposób Rosja, pod nazwą Związku Radzieckiego, powróciła na swoje historyczne terytoria.
ZSRS wcielił tereny wschodnie II RP w wyniku agresji zbrojnej (17 września 1939 roku) w momencie kiedy Polska walczyła z inwazją niemiecką. Był to cios w plecy zadany polskiemu państwu. Przeprowadzone przez Sowietów tzw. referenda ludowe na polskich kresach zostały przeprowadzone w atmosferze terroru i fałszerstw. Lwów oraz tereny ówczesnych województw lwowskiego i stanisławowskiego (dzisiejsza Zachodnia Ukraina) nigdy nie należały do Imperium Rosyjskiego. Wileńszczyzna również nie była historycznie częścią Rosji.
Ukraina to de facto sztuczny twór stworzony przez Lenina i Stalina.
Współczesna Ukraina jako państwo powstała dzięki ukraińskiemu ruchowi narodowemu. Bolszewicy jej nie stworzyli a jedynie podbili część jej terytorium czyniąc z niej jedną z radzieckich republik. Ukraina powstała dzięki woli samych Ukraińców.
Lewy brzeg Dniepru, łącznie z Kijowem, to historycznie ziemie rosyjskie.
Kijów – był stolicą historyczną Rusi, a Moskwa wówczas nie istniała. W 1991 roku Ukraina stała się niepodległym państwem z międzynarodowo uznanymi granicami.
Idea Ukraińców jako odrębnej nacji pojawiła się w Polsce.
Proces samookreślenia się Ukraińców jako odrębnej grupy etnicznej odbywał się równolegle z analogicznymi procesami zachodzącymi w XIX-wiecznej Europie. Nikt sztucznie nie „wymyślił” narodu ukraińskiego.
Na terytorium Ukrainy tworzono bazy NATO.
Na terytorium Ukrainy nie ma baz NATO.
W Ukrainie dwukrotnie doszło do zamachów stanu, których celem było sztuczne zerwanie więzi z Rosją.
W Pomarańczowej Rewolucji naród ukraiński nie zgodził się na fałszerstwa wyborcze. Organizacja kolejnej tury głosowania pozwoliła wyłonić prezydenta Wiktora Juszczenkę, który faktycznie zdobył większość głosów. Po Rewolucji Godności w wyborach prezydenckich demokratycznie zwyciężył prezydent Petro Poroszenko.
W 2014 roku Moskwa zmuszona była wziąć Krym w obronę ponieważ był zagrożony.
W 2014 roku nie było żadnego zagrożenia dla Krymu. Rewolucja Godności doprowadziła do zmiany władzy pokojowo, na drodze demokratycznych wyborów. Rosyjskie „zielone ludziki” pojawiły się na Krymie by zdestabilizować sytuację w Ukrainie."
Nowy Naczelny Dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy gen. płk Ołeksandr Syrski spotkał się Inspektorem Generalnym Bundeswehry.
"Przedstawiłem generała pułkownika Syrskiego na spotkaniu z Generalnym Inspektorem Bundeswehry Carstenem Breuerem. Podczas spotkania generał pułkownik Syrski poinformował swojego niemieckiego odpowiednika o sytuacji na froncie i podziękował za wkład Niemiec we wzmocnienie armii ukraińskiej. Omówione zostały potrzeby Sił Obronnych Ukrainy w zakresie uzbrojenia, amunicji i systemów obrony powietrznej. Stawiamy na owocną współpracę, efektywną komunikację i bieżącą wymianę doświadczeń" - napisał szef MON Ukrainy Rustem Umerow.
Minister Spraw Zagranicznych Radosław Sikorski skrytykował słowa Władimira Putina o tym, jakoby to Polska miała odpowiadać za wybuch II wojny światowej, a także przeprowadzającego z nim rozmowę Tuckera Carlsona.
"To nie pierwszy raz, kiedy rosyjski dyktator W. Putin obwinia Polskę, najechaną przez ZSRR 17.09.1939, za wybuch II wojny światowej. Przyzwyczailiśmy się do paranoicznego uzasadniania inwazji Rosji na Ukrainę w 2022 roku. Szokujące jest to, że tym razem umożliwia je dziennikarz z USA" - napisał Sikorski.
Rosja zaatakowała region sumski przy użyciu bomb powietrznych - informują wojskowe władze obwodu. Siedem bomb spadło na kilka przygranicznych miejscowości.
Dwie osoby zginęły, a cztery zostały ranne.
Alarm przeciwlotniczy w południowych i centralnych regionach Ukrainy.
Dron 59 Oddzielnej Brygady Piechoty Zmotoryzowanej atakujący rosyjskie okopy w okolicach Awdijiwki.
Prezydent Wołodymyr Zełenski spotkał się z przedstawicielami Międzynarodowej Grupy Roboczej ds. Środowiskowych Konsekwencji Wojen.
- Projekt Traktatu Ekologicznego dla Ukrainy, opracowany przez Grupę Międzynarodową i zaprezentowany dzisiaj, jest bardzo ważny, szczególnie w kontekście realizacji 8. punktu Ukraińskiej Formuły Pokojowej, który dotyczy bezpieczeństwa ekologicznego - mówił na spotkaniu Zełenski.
Finlandia przekaże Ukrainie kolejny pakiet pomocy wojskowej o wartości 190 mln euro - informuje fińskie ministerstwo obrony.
To już 22. pakiet wsparcia dla zaatakowanego przez Rosję kraju od rozpoczęcia inwazji na pełną skalę. Jego szczegółowa zawartość oraz szczegóły jego dostawy nie są ujawniane ze względów bezpieczeństwa, ale zawiera on. m. in. sprzęt wyprodukowany w Finlandii
"W krajowym przemyśle istnieje dużo know-how i pracujemy w Ministerstwie Obrony nad tym, aby to know-how i potencjał można było skuteczniej wykorzystać do wsparcia Ukrainy. Jednym z przykładów jest nasza krajowa produkcja amunicji" - przekazał fiński minister obrony Antti Häkkänen.
Norwegia przekaże Ukrainie kolejne systemy obrony powietrznej NASAMS krótkiego zasięgu. Ministerstwo obrony wniosło zapytanie do norweskiego parlamentu o zamówienie kolejnych dziesięciu jednostek startowych i czterech centrów kierowania ogniem systemu.
"Ukraina otrzymała od Litwy kolejny niezbędny pakiet wojskowy, który obejmuje sprzęt zimowy i dziesiątki tysięcy ciepłych kompletów odzieży. Jestem wdzięczny litewskiemu Ministrowi Obrony Narodowej Arvydasowi Anušauskasowi i całemu narodowi litewskiemu za ich nieustające wsparcie. Jesteśmy zjednoczeni w naszej walce z rosyjską agresją" - napisał szef MON Ukrainy Rustem Umerow.
Przedstawiciele Izby Reprezentantów USA - w tym przewodniczący komisji ds. służb specjalnych Mike Turner, a także deputowani Jason Crow, Zach Nunn, Abigail Spanberger i French Hill przylecieli do Kijowa - napisała ambasadorka Stanów Zjednoczonych w Ukrainie Bridget Brink.
Ukraina rozważa podwyżkę podatków, by pokryć deficyt budżetowy na wypadek, gdyby Kongres USA nie zatwierdził potrzebnej Ukrainie finansowej pomocy - informuje portal Bloomberg.
Podwyżka świadczeń podatkowych ma być elementem większego planu na zwiększenie przychodów budżetowych państwa, przygotowywanego przez amerykański rząd.
Plan ten obejmuje trzy kluczowe elementy: zwiększenie sprzedaży krajowych obligacji, podniesienie podatków i cięcie wydatków. Według agencji ukraińscy urzędnicy mają przedstawić jego szczegóły Międzynarodowemu Funduszowi Walutowemu (IMF) podczas trzydniowej wizyty jego pracowników w Kijowie w przyszłym tygodniu.
"Chociaż Ukraina wywiązuje się ze swoich zobowiązań, Ministerstwo Finansów i Narodowy Bank uważają, że istnieje ryzyko, że zarząd IMF nie zatwierdzi kolejnej wypłaty kredytu bez planu fiskalnego, jeśli amerykański pakiet pomocy dla Ukrainy będzie nadal zablokowany w Kongresie. Według programu Międzynarodowego Funduszu Walutowego Kijów powinien otrzymać w tym roku 5,3 miliarda dolarów” – pisze Bloomberg.
Pożar rafinerii Ilja w Kraju Krasnodarskim w Rosji.
Rząd Donalda Tuska zamierza przedłużyć do końca czerwca br. przepisy dotyczące pomocy dla ukraińskich uchodźców. Dzięki nim korzystają oni z rynku pracy, opieki zdrowotnej i świadczeń na takich zasadach jak polscy obywatele.
Pisze Anita Karwowska: