Senat USA przedstawił kompromisowy projekt ustawy o pomocy dla Ukrainy. Prezydent Zełenski zaproponował przedłużenie stanu wojennego. "Myślę o tej zmianie" - tak Wołodymyr Zełenski skomentował informacje o ewentualnej dymisji głównodowodzącego SZU Walerija Załużnego. Rosyjskie ataki na miasta i osiedla wzrosły w zeszłym tygodniu o 25 procent.
Pokaż od:
5 lutego 22:00

To wszystko na dziś. Dziękujemy za śledzenie naszej relacji i zapraszamy jutro na strony Gazety Wyborczej.

5 lutego 21:59

Oblicza woiny. Jednostka Magyar w Krynkach. Zniszczono kilka elementów wyposażenia, pojazdy opancerzone, T-62 i dostarczony przez Chińczyków pojazd Desertcross 1000-3 ATV.

5 lutego 21:51

Gen. Waldemar Skrzypczak uspokajał na antenie TOK FM, że Polska nie powinna się obawiać wybuchu wojny z Rosją. Zdaniem byłego dowódcy wojsk lądowych, Władimirowi Putinowi nie opłaca się atakować NATO, ponieważ odniósłby klęskę.

O zagrożeniu ze strony Rosji Władimira Putina mówił także ekspert ds. bezpieczeństwa Marcin Samsel. Jego zdaniem rosyjski przywódca chce m.in. "połączyć się granicą lądową z Obwodem Królewieckim" i to właśnie fragment Polski rozciągający się od tego obwodu do granicy z Białorusią jest najbardziej narażony na atak.

5 lutego 21:41

Francuskie MSZ wezwało rosyjskiego ambasadora w związku ze śmiercią francuskich ochotników w Berysławiu.

Francuskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych wezwało w poniedziałek rosyjskiego ambasadora w Paryżu, Aleksieja Meszkowa, do złożenia wyjaśnień w związku ze śmiercią dwóch francuskich wolontariuszy w zeszłym tygodniu w Berysławiu. Wolontariusze zginęli 1 lutego, w kolejnym rosyjskim ataku na Berysław. Trzech kolejnych Francuzów i jeden pracownik ukraińskiego biura organizacji zostało rannych.

Śmierć wolontariuszy została później potwierdzona przez francuskiego ministra spraw zagranicznych, a francuska prokuratura wszczęła śledztwo w tej sprawie.

5 lutego 21:31

Białoruski dyktator Aleksander Łukaszenka pozwolił wojsku na użycie broni przeciwko obywatelom.

Łukaszenka dekretem dokonał zmian w Statucie Służby Wewnętrznej Sił Zbrojnych Białorusi. Dekret zmienił art. 11 Karty, który stanowi, że obecnie personel wojskowy ma prawo użyć broni palnej przeciwko obywatelom. Ponadto serwisant nie ponosi odpowiedzialności za szkody (obrażenia/śmierć) spowodowane użyciem broni.

5 lutego 21:21

Turcja przygotowuje się do zażądania od Władimira Putina nowych koncesji na gaz podczas jego wizyty w Ankarze, która będzie pierwszą podróżą rosyjskiego prezydenta do kraju NATO od rozpoczęcia wojny na Ukrainie.

Prezydent Turcji Recep Erdogan, który ma odbyć rozmowy z Putinem 12 lutego, zamierza ubiegać się o nowe zniżki na rosyjski gaz, podała agencja TASS, powołując się na tureckie źródło dyplomatyczne. Według źródła Erdogan zamierza powiązać kwestię obniżek cen od Gazpromu z projektem "hubu gazowego" w Turcji, poprzez który Kreml ma nadzieję znaleźć nowych nabywców dla gazowego monopolisty po utracie kluczowego rynku europejskiego. Turcja, która nie przyłączyła się do sankcji przeciwko Rosji i stała się głównym "węzłem tranzytowym" dla rosyjskiego importu i przepływów pieniężnych, już w zeszłym roku wynegocjowała dużą zniżkę na gaz.

5 lutego 21:11

Ukraina może otrzymać rakiety sięgające nawet Moskwy

Dostawa myśliwców F-16 na Ukrainę, którą kraje zachodnie uzgodniły ze Stanami Zjednoczonymi, to nowy ból głowy dla rosyjskiego Sztabu Generalnego. Myśliwce, które Dania, Holandia, Norwegia i Belgia zgodziły się dostarczyć, będą wyposażone w pociski rakietowe o zasięgu do 500 kilometrów - powiedział w poniedziałek dowódca zjednoczonych sił ukraińskich sił zbrojnych Siergiej Najew.

Według z-channels, pociski, o których mowa, to prawdopodobnie rakiety AGM-158 JASSM, które są produkowane przez amerykański koncern Lockheed Martin. Są kierowane przez nawigację satelitarną i mają system optoelektroniczny, który pozwala im dokładnie trafić w cel. Zasięg tych pocisków pozwoli im dotrzeć do Tuły (odległość 453 kilometrów), jeśli zostaną wystrzelone z granic obwodu charkowskiego. Wystrzelenie z granic obwodu sumskiego obejmie również obrzeża Moskwy.

5 lutego 21:01

Ukraińska artyleria trafiła (i zniszczyła) 3 pojazdy opancerzone sił rosyjskich na wschód od wsi Jampoliwka - donosi WarMonitor.

5 lutego 20:51

Amerykanin, prokremlowski youtuber Tucker Carlson przyjechał kilka dni temu do Moskwy. Państwowe media i kanały informacyjne zaczęły o tym pisać niemal bez przerwy

W ciągu tygodnia media państwowe wspomniały o Carlsonie ponad 2050 razy. W ciągu ostatnich kilku dni częstotliwość wzrosła 14-krotnie. W mediach pisze się o tym, jakie miejsca odwiedził, kogo widział, co będzie robił w ciągu najbliższych dni. Rosyjskie kanały federalne próbują go zapraszać na talk-show i wywiady. Niektóre media sugerowały nawet, że Carlson specjalnie przybył do Moskwy na zaproszenie Kremla, aby przeprowadzić wywiad z Putinem. Kremlowscy urzędnicy pośrednio potwierdzili tę informację stwierdzając, że widziano dziś samochód, którym Carlson jeździ po Moskwie, wyjeżdżający z budynku administracji prezydenckiej.

5 lutego 20:41

UE przygotowała pełny projekt programu Ukraine Facility, w ramach którego Ukrainie zostanie przekazane 50 miliardów euro. 39 mld euro przeznaczone zostanie na bezpośrednie wsparcie budżetowe, zaś 8 miliardów na wsparcie techniczne, a 3 na pokrycie odsetek.

5 lutego 20:31

W Ukrainie zarejestrowano prawie 4,5 tysiąca postępowań z artykułów "zdrada stanu" i "kolaboracja" - informuje Ruch CHESNO, powołując się na odpowiedź Prokuratury Generalnej. Prawie 30 procent tych spraw zostało skierowanych do sądu.

Najwięcej spraw o zdradę stanu wszczęto w marcu 2023 roku - 147. Łącznie w ubiegłym roku wszczęto 1 205 spraw, z czego 328 skierowano do sądu. Najwięcej spraw dotyczących kolaboracji wszczęto w styczniu - 455.

5 lutego 20:21

Wojskowy sąd garnizonowy w Tule skazał mieszkańca regionu na sześć lat kolonii o zaostrzonym rygorze za samowolne opuszczenie miejsca służby, podała agencja TASS. Według śledczych zmobilizowany opuścił jednostkę w styczniu ubiegłego roku i udał się do domu. Funkcjonariusze żandarmerii wojskowej znaleźli go w październiku.

Serwis Mediazona obliczył, że do listopada ubiegłego roku do sądów, od początku mobilizacji w Rosji wpłynęło ponad 4000 spraw o porzucenie jednostki. 

5 lutego 20:11

"Jestem w drodze do Kijowa," - powiedział w poniedziałek w Warszawie Wysoki przedstawiciel Unii do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa Josep Borrell.

We wtorek przywódcy UE, przełamując opór premiera Węgier Viktora Orbana, zatwierdzili przydział 50 mld euro pomocy gospodarczej i finansowej dla Ukrainy w ciągu najbliższych czterech lat.

Omawiając pomoc wojskową UE dla Ukrainy, Borrell po raz kolejny wezwał państwa członkowskie UE do zrobienia wszystkiego, co możliwe w tym zakresie.

5 lutego 20:01

Krzywy Róg, obecnie

5 lutego 19:51

"Tylko głupiec lub Demokrata będzie za tym głosował" - Tak Donald Trump zaapelował do Republikanów, aby nie głosowali za projektem ustawy o pomocy dla Ukrainy i ochronie granic.

"Ta ustawa to wspaniały prezent dla Demokratów i życzenie śmierci dla Partii Republikańskiej. Nie bądźcie głupi!!! Potrzebujemy oddzielnej ustawy o granicy i imigracji" - napisał na swojej platformie społecznościowej Truth Social.

5 lutego 19:41

Ukraina potrzebuje świeżej energii" - powiedział prezydent Zełenskij w swoim wieczornym przemówieniu. Tak skomentował dymisję ministry ds. weteranów Julii Laputiny.

"Dziś rano rozmawialiśmy z premierem Denysem Szmyhałem o wzmocnieniu polityki bohaterów - polityki weteranów. Z całym szacunkiem dla minister, jest to wyłącznie kwestia zarządzania. Ukraina potrzebuje siły, świeżej energii i wystarczającego przywództwa w każdej dziedzinie. Musimy wygrać tę wojnę" - powiedział prezydent.

Wcześniej, w rozmowie z dziennikarzami włoskiego kanału telewizyjnego Rai1, Zełenski zapowiedział wymianę szeregu urzędników służby, w szczególności w sektorze wojskowym.

5 lutego 19:32

Urzędnik bułgarskiego MSW zatrzymany pod zarzutem szpiegostwa na rzecz Rosji

Pracownik jednostki Ministerstwa Spraw Wewnętrznych ds. zwalczania przestępczości zorganizowanej został aresztowany w poniedziałek w Bułgarii. Jest podejrzany o przekazywanie tajnych informacji rosyjskiemu szpiegowi.

Według bułgarskich doniesień prasowych pracownik Generalnej Dyrekcji ds. Zwalczania Przestępczości Zorganizowanej, którego nazwisko nie zostało ujawnione, jest oskarżony o przekazywanie informacji urzędnikowi ambasady rosyjskiej na temat dochodzeń prowadzonych przez jego agencję, w tym tych związanych z obchodzeniem sankcji przeciwko Rosji.

Główny sekretarz MSW Zhivko Kotsev powiedział dziennikarzom, że zatrzymany był obserwowany przez kilka miesięcy. Kotsev potwierdził, że sprawa dotyczyła szpiegostwa na rzecz Rosji.

5 lutego 19:22

Rosyjscy szpiedzy współpracowali z dziennikarzami i działaczami na rzecz praw człowieka, aby dostać się do organizacji międzynarodowych, wynika z dochodzenia przeprowadzonego przez The Insider.

Tajni agenci zdołali przeniknąć na forum Kasparowa, dołączyć do Ligi Filmów Dokumentalnych i pracować dla gazet. Jeden z nich stał się nawet "najbardziej aktywnym wolontariuszem" w szkole praw człowieka Centrum Sacharowa i uzyskał dostęp do danych uczestników i funduszy. Od 2017 roku agent GRU regularnie podróżował na Forum Wolnej Rosji. Inny został dokumentalistą i członkiem Gildii Filmów Niefabularnych. Kolejny dostał pracę jako dziennikarz - czytamy w Insiderze.

5 lutego 19:12

Borrell: przyczyną problemów z dostawami pocisków na Ukrainę nie są zdolności produkcyjne, ale eksport do innych krajów.

"Dzisiejszym problemem nie jest brak mocy produkcyjnych w europejskim przemyśle. Nie chodzi o to, że musimy kupować pociski gdzieś indziej, ponieważ sami nie możemy produkować. Możemy produkować. Ale istotna część naszej produkcji jest eksportowana do krajów trzecich" - powiedział Borrell w poniedziałek w Warszawie po spotkaniu z polskim ministrem spraw zagranicznych Radosławem Sikorskim.

W ubiegłym roku UE obiecała dostarczyć Ukrainie milion pocisków do marca, ale w rzeczywistości będzie w stanie spełnić tę obietnicę najwyżej w połowie. Dlatego niektóre kraje UE, w szczególności Czechy, proponują zakup pocisków dla Ukrainy poza Unią.

Według korespondenta BBC w Warszawie Borrell uważa, że lepiej jest pozwolić krajom UE porozumieć się ze swoimi klientami i przekierować produkty na Ukrainę.

5 lutego 19:02

Wojsko na linii frontu wątpi w demobilizację w ciągu 36 miesięcy - donosi Reuters.

"Jeśli pozwolimy tym ludziom odejść, doświadczonym oficerom, sierżantom, żołnierzom, ludziom zdolnym do wykonywania misji bojowych, jeśli pozwolimy im odejść, nie pozostanie nikt, kto mógłby walczyć" - mówi Yuriy Fedorenko, dowódca batalionu UAV 92 Brygady Desantowo-Szturmowej.

Jednocześnie wojskowi przyznają, że mobilizacja pozwoli jednostkom, w tym jednostkom szturmowym, przejść na rotację w celu odzyskania sił.