Drony zaatakowały kilka miast w Ukrainie. Eksplozje słychać było m.in. w Krzywym Rogu i w mieście Kropywnycki. W czwartek na okupowanym Krymie zniszczona została łódź rakietowa Floty Czarnomorskiej "Iwanowiec", która brała udział w nalocie na jezioro Donuzlav.
Pokaż od:
2 lutego 22:01

To już wszystko na dziś. Dziękujemy za uwagę. Kolejne informacje od jutra, od godz. 7. 

Życzymy dobrej nocy. 

2 lutego 21:48

Sztab Generalny: 55 starć bojowych w ciągu doby

Według podsumowania Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy, w ciągu minionej doby na froncie doszło do 55 starć bojowych. Rosja przeprowadziła 50 nalotów na ukraińskie wsie i miasta. 19 razy zaatakowała z systemów rakietowych. 

Zniszczone są domy mieszkalne i inne budynki infrastruktury cywilnej. 

2 lutego 21:22

Duda w Kanale Zero: Nie wiem, czy Ukraina odzyska Krym

Prezydent Andrzej Duda udzielił wywiadu Krzysztofowi Stanowskiemu i Robertowi Mazurkowi na Kanale Zero na Youtube.com. Emisja nagranej wcześniej rozmowy rozpoczęła się w piątek, po godz. 20.30.

Mazurek zapytał prezydenta, czy wierzy, że Ukraina odzyska Krym. 

Andrzej Duda odpowiedział: "Trudno mi odpowiedzieć na to pytanie. Nie wiem tego, czy odzyska Krym, ale wierzę, że odzyska Donieck i Ługańsk. Krym jest miejscem szczególnym, więc nie wiem. On jest szczególny również ze względów historycznych, ponieważ w istocie, jeżeli popatrzymy historycznie, to przez więcej czasu był w gestii Rosji".

Dodał, że jego zdaniem "Ukraina musi być ciśnięta, aby się nie poddawała". Zachód też nie może się poddać, w przeciwnym razie "uznalibyśmy prawo do odrodzenia imperializmu rosyjskiego". 

2 lutego 20:56

Trubunał Sprawiedliwości rozpatrzy pozew Ukrainy

Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości rozpatrzy część pozwu Ukrainy przeciwko Rosji w związku z fałszywymi zarzutami o ludobójstwo, których Moskwa użyła do usprawiedliwienia swojej inwazji na pełną skalę. 

Jest komentarz polskiego MSZ. 

2 lutego 20:11

Obwód chersoński. - Żołnierze chersońskiej brygady rakiet  zniszczyli rosyjski bezzałogowiec "ZALA" - informują Południowe Siły Obronne.

2 lutego 19:49

Rosyjska propaganda snuje opowieści o głodnych Polakach

2 lutego 19:31

Ukraińscy chirurdzy pracowali wspólnie z wojskowymi zespołami chirurgicznymi z Wielkiej Brytanii. Wszystko po to, by móc nieść ofiarom jak najszybszą i najlepszą pomoc. 

Na filmie widać, jak wyglądała ta współpraca. 

2 lutego 19:04

Rosjanie znów ostrzelali Nikopol. Są ranni

W piątek aria rosyjska po raz kolejny ostrzelała Nikopol. Są ranni: 34-letni mężczyzna i 63-letnia kobieta. Zniszczone zostały sanatorium, prywatne domy, budynki gospodarcze. Nie działa linia energetyczna. 

2 lutego 18:46

Zełenski spotkał się z przewodniczącym OBWE. Rozmawiali o powrocie nielegalnie deportowanych dzieci

Wołodymyr Zełenski spotkał się z Ianem Borgiem, przewodniczącym OBWE i Ministrem Spraw Zagranicznych Malty. - Dla Ukrainy ważne jest, aby OBWE skupiła się na powrocie naszych nielegalnie deportowanych dzieci i pomogła nam sprowadzić je do domu - napisał w Telegramie. 

2 lutego 17:51

Czy kobieta może wykorzystać nasienie zmarłego ojca, by urodzić jego dziecko? Czy społeczeństwo zaakceptuje samotne wdowy i dzieci, które nigdy nie poznały swoich ojców? Czy Ukraina powinna być państwem pogrobowców? To pytania, jakie w ostatnim czasie rozgrzewają do białości ukraińską debatę publiczną.

Pisze Natalia Waloch: 

2 lutego 17:39

Prezydent Francji odniósł się do tragicznej śmierci dwóch francuskich wolontariuszy na ukraińskim froncie. - Tchórzliwy i oburzający akt. Wyrażam solidarność ze wszystkimi wolontariuszami, oddanymi sprawie pomocy ludziom - napisał Emmanuel Macron. 

2 lutego 17:06

Nie ma dokumentu, mówiącego o dymisji Załużnego

 Szef rady bezpieczeństwa Ukrainy Ołeksij Daniłow powiedział dziś w ukraińskim radiu, że „obecnie nie ma dokumentu mówiącego o rezygnacji Wałaryja Załużnego ze stanowiska Naczelnego Dowódcy Sił Zbrojnych".

Kilka dni temu w mediach społecznościowych ukazały się się informacje o rzekomym zdymisjonowaniu Załużniego przez Zełenskiego. Kancelaria prezydenta i służby zdementowały te doniesienia. 

2 lutego 16:49

"Niszczenie Chersonia trwa"

Noel Reports publikują zdjęcia, na których widać skutki ostatnich ostrzałów Chersonia. Są ranni. 

2 lutego 16:42

Kolejni ranni po nalocie na Chersoń

Kolejne doniesienia o rannych po ostrzale Chersonia. T 59-letnia kobieta i 37-letni mężczyzna. Doznali urazów nóg. 

2 lutego 16:35

Hiszpania szkoli ukraińskie wojsko w zakresie obsługi systemów Patriot

W hiszpańskiej Walencji ukraińska armia przechodzi szkolenie w zakresie obsługi przeciwlotniczych systemów rakietowych Patriot.

- Hiszpania robi to w ramach Misji Wsparcia Wojskowego UE dla Ukrainy - poinformował Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

2 lutego 16:21

Ostrzał Chersonia. Zniszczone centrum wolontariackie

W nocy 1 lutego wojska rosyjskie ostrzelały centrum Chersonia. Celem była budowa centrum wolontariatu organizacji publicznej „Miasto Siły”. Cały budynek o powierzchni 450 m.kw. został zniszczony. Nie ma w nim już dachu, sprzętu, mebli. 

Każdego miesiąca z pomocy organizacji korzystało do 12-75 tys. mieszkańców Chersonia. 

2 lutego 16:01

Orban ugiął się w sprawie pieniędzy dla Ukrainy

Premier Węgier przedstawia w swoich social mediach zgodę na przyznanie Ukrainie 50 mld euro jako sukces jego kraju. Mówi, że gdyby w dalszym ciągu korzystał ze swojego weta, wówczas 26 państw członkowskich zgodziłoby się na przesłanie pieniędzy Ukrainie "i odebrałoby środki przeznaczone dla Węgier". 

Na Twitterze Orban umieścił nagranie. Napisał: "Misja wykonana. Fundusze Węgier nie trafią na Ukrainę, a my mamy mechanizm kontrolny na koniec pierwszego i drugiego roku. Nasze stanowisko w sprawie wojny na Ukrainie pozostaje niezmienione: potrzebujemy zawieszenia broni i rozmów pokojowych".

2 lutego 15:48

Putin spotka się z Erdoganem

Poinformował o tym rzecznik Kremla, Dmitrij Pieskow. Data spotkania nie została jeszcze ustalona, wiadomo jednak, że prezydenci Rosji i Turcji będą rozmawiać o sytuacji w Ukrainie. 

2 lutego 15:40

Łapówki w rosyjskiej armii

W swoim najnowszym raporcie wywiad brytyjskiego MON zwraca uwagę na problem korupcji w rosyjskiej armii. Wystarczy zapłacić, by dostać przepustkę lub awans, a nawet zaświadczenie o statusie rannego, aby uniknąć wyjazdu na front. 

2 lutego 15:20

Niemiecka sanitariuszka Diana „Snake” Wagner, zginęła 30 stycznia w obronie Ukrainy. 

Była zafascynowana tym krajem, kochała ukraińską kulturę. Marzyła o życiu w Ukrainie i ubiegała się o obywatelstwo.