W nocy z poniedziałku na wtorek siły obrony powietrznej Ukrainy zestrzeliły 15 z 35 wrogich dronów kamikadze - wynika z porannego komunikatu Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy. Z kolei rosyjskie Ministerstwo Obrony poinformowało, że w nocy nad obwodami Krymu, Tuły, Briańska, Biełgorodu i Kaługi zestrzelono 21 dronów.
Pokaż od:
30 stycznia 22:00

To wszystko na dziś. Dziękujemy za śledzenie naszej relacji i zapraszamy jutro na strony Gazety Wyborczej.

30 stycznia 21:59

Szef Głównego Zarządu Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy Kyryło Budanow zasugerował, że ofensywa rosyjskiej armii, która rozpoczęła się jesienią ubiegłego roku, zakończy się wczesną wiosną.

Budanow oszacował, że rosyjska armia rozpoczęła ofensywę w listopadzie 2023 roku i kontynuuje ją do tej pory przez dwa i pół miesiąca. W ostatnich tygodniach zachodni eksperci i dziennikarze donosili o niewielkich sukcesach rosyjskich wojskowych, w tym w rejonie miasta Awdiejewka (na którego obrzeża przedostały się zaawansowane jednostki rosyjskie), a także w obwodzie charkowskim, gdzie trwa ofensywa w kierunku miasta Kupiańsk. Jednak według ocen ekspertów nie można jeszcze nazwać tego postępu na dużą skalę.

Budanow ocenił, że rosyjskie wojsko chciało, między innymi, dotrzeć do granic administracyjnych obwodów donieckiego i ługańskiego, co "nie jest nawet blisko". "Ale ich ofensywa wciąż trwa, gdzieś wczesną wiosną zostanie całkowicie się wyczerpie" - powiedział.

30 stycznia 21:55

Miedwiediew zapowiedział rozmieszczenie "nowej broni" na Kurylach

Rosja nie jest przeciwna traktatowi pokojowemu z Japonią, ale kwestia przynależności Wysp Kurylskich jest "zamknięta na zawsze" - powiedział wiceprzewodniczący rosyjskiej Rady Bezpieczeństwa Dmitrij Miedwiediew. Zauważył, że "strategiczna rola" tych terytoriów wzrośnie, w tym rozmieszczenie tam przez Rosję nowej broni. "Głęboko nie obchodzą nas uczucia Japończyków na tak zwanych Terytoriach Północnych. To nie są "terytoria sporne", to jest Rosja" - podkreślił Miedwiediew. Zganił również japońskie władze za zwrócenie się w stronę USA.

Trzy południowe wyspy Kurylskie Iturup, Kunashir, Shikotan i grzbiet Habomai znalazły się pod rosyjską kontrolą po II wojnie światowej. Jednak Japonia uznała to za nielegalne. 30 stycznia japoński premier Fumio Kishida powiedział, że chce rozwiązać spory terytorialne z Rosją i zawrzeć traktat pokojowy. Według polityka, pomimo "trudnej sytuacji" w stosunkach między krajami z powodu wojny w Ukrainie, Tokio "pozostaje mocno zaangażowane", by rozwiązać ten problem.

30 stycznia 21:53

Eksplozje w Charkowie - donoszą lokalne władze.

30 stycznia 21:50

"Węgry są gotowe odblokować pakiet UE o wartości 50 mld euro dla Ukrainy, jeśli będzie możliwość corocznego przeglądu pomocy". W ten sposób premier Węgier Viktor Orbán wyraził "kompromisowe" stanowisko swojego kraju w wywiadzie dla francuskiej publikacji Le Point.

"Nie zgadzamy się, że powinniśmy dawać im pomoc przez cztery lata i tak dalej. Ale Węgry są gotowe uczestniczyć w decyzji UE-27, jeśli zagwarantujecie, że co roku będziemy decydować, czy nadal wysyłać te pieniądze, czy nie. I ta coroczna decyzja powinna mieć taką samą podstawę prawną jak dziś: powinna być jednomyślna" - powiedział Orbán.

30 stycznia 21:40

Myśliwiec MiG-29 Sił Zbrojnych Ukrainy w akcji.

30 stycznia 21:30

NATO powinno skierować zaproszenie do Ukrainy na lipcowym szczycie w Waszyngtonie, ponieważ mogłoby to posłużyć jako „instrument” do zakończenia wojny w Rosji, powiedział 30 stycznia w Kijowie były Sekretarz Generalny Sojuszu Anders Fogh Rasmussen.

30 stycznia 21:21

Ujawniono majątek Putina

Władimir Putin, jako prezydent zarobił 67,5 mln rubli w ciągu ostatnich sześciu lat. Tak wynika z deklaracji opublikowanej przez Centralną Komisję Wyborczą (CKW), którą Putin złożył przed wyborami prezydenckimi, w których startuje po raz piąty.

Dochody prezydenta Rosji, jak podano w oświadczeniu, obejmują wynagrodzenie, dochody z lokat bankowych, papierów wartościowych, a także emerytury, w tym wojskowe, oraz dochody ze sprzedaży nieruchomości. Przed wyborami w 2018 r. prezydent zadeklarował dochód w wysokości 38,5 mln rubli. Z oświadczenia majątkowego wynika, że Putin ma mieszkanie i garaż w Petersburgu, a także mieszkanie w Moskwie. Jest również właścicielem trzech samochodów - dwóch GAZ M21 wyprodukowanych w 1960 i 1965 roku, VAZ 2121 z 2009 roku i przyczepy Skif. 

Jak wyliczono, Putin w ciągu ostatnich 12 lat zwiększył swój majątek o 300 procent. 

30 stycznia 21:14

Specjaliści ukraińskiego wywiadu odłączyli dziś specjalny serwer komunikacyjny rosyjskiego Ministerstwa Obrony. W rezultacie przerwana została wymiana informacji pomiędzy jednostkami rosyjskiego Ministerstwa Obrony korzystającymi ze wskazanego serwera zlokalizowanego w Moskwie. Masowo przestały też działać strony internetowe z rosyjską domeną "ru". Obecnie Internet wciąż nie działa w wielu dużych miastach i na Dalekim Wschodzie. Strony internetowe Yandex, VK i wielu mediów również doświadczają przerw w działaniu.

30 stycznia 20:51

Ukraiński rząd przedłożył parlamentowi projekt ustawy o służbie wojskowej, mobilizacji i rejestracji wojskowej. Według Ministerstwa Obrony projekt zakłada, że:

Osoby niepełnosprawne wszystkich grup będą zwolnione ze służby wojskowej.

Osoba nie będzie musiała udawać się do wojskowego biura rejestracji i poboru, aby zaktualizować swoje dane. Będzie to można zrobić online.

Będzie można przenieść się do innego miasta bez zgody władz, ale trzeba będzie zarejestrować się pod nowym adresem.

Po mobilizacji osoba nie zostanie wysłana od razu na linię frontu - najpierw obowiązkowe jest szkolenie wojskowe trwające 2-3 miesiące.

Wieku poborowego zostanie obniżony z 27 do 25 lat.

30 stycznia 20:41

Dwie elektrownie eksplodowały w Rosji tego samego dnia

W moskiewskiej CHPP 23 w dzielnicy Golyanovo wybuchł pożar - pisze Mash. Wcześniej lokalni mieszkańcy usłyszeli wybuch i zobaczyli jasny błysk. Oficjalnie podano, że to transformator eksplodował z powodu zwarcia.

Wcześniej mieszkańcy Podolska również usłyszeli wybuch. Kanał Ren-TV poinformował, że "według jednej z wersji doszło do zwarcia w węźle elektrycznym moskiewskich średnic centralnych".

.

30 stycznia 20:31

W ciągu dnia do szło do 78 starć bojowych

Lotnictwo Sił Obronnych uderzyło w 11 obszarów koncentracji personelu, broni i sprzętu wojskowego oraz w 2 przeciwlotnicze kompleksy rakietowe wroga.

Oddziały wojsk rakietowych uderzyły w 1 obszar koncentracji broni i sprzętu wojskowego, 1 magazyn amunicji, 5 dział artyleryjskich i 1 stację radarową wroga.

30 stycznia 20:21

"Mam nadzieję, że Trójkąt Weimarski będzie miejscem, gdzie te najważniejsze kwestie europejskie będą nie tyle rozstrzygane, bo do tego służy Rada Europejska, ale bardzo poważnie dyskutowane. I Polska jako kraj, jednocześnie sąsiad Rosji i Ukrainy (a więc państwo, bez którego nie ma wsparcia dla Ukrainy) i reprezentant naszego regionu, będzie w jądrze decyzyjnym Unii" - mówi Radosław Sikorski - mówi szef MSZ Radosław Sikorski.

30 stycznia 20:16

Niezwykłe rakiety dla Ukrainy. Zasięg nawet 150 km

Ukraina może jutro otrzymać od USA nowe rakiety do systemów HIMARS - donosi Politico. Mowa o rakietach GLSDB, których przekazanie armii ukraińskiej ogłoszono w zeszłym roku. Te rakiety, opracowane przez firmę Boeing. Pentagon pomyślnie przetestował nową broń dalekiego zasięgu dla Ukrainy.

GLSDB (Ground-Launched Small Diameter Bomb) to pocisk precyzyjny o napędzie rakietowym o zasięgu rażenia do 150 km. Dzięki naprowadzaniu za pomocą GPS oraz wyposażeniu w system nawigacji bezwładnościowej może on precyzyjne razić wskazany cel znacznie dalej od standardowych pocisków rakietowych.

30 stycznia 20:11

Rząd ukraiński powinien opracować strategię powrotów uchodźców. Odsetek osób, które nie planują powrotu zza granicy jest niezwykle wysoki – to około 60-80 proc. uchodźców - powiedział Wysoki Komisarz ONZ ds. Uchodźców Filippo Grandi. „Rząd musi opracować politykę zachęcającą ludzi do bezpiecznego powrotu i dostępu do pracy itp. Potrzebujecie ich, aby odbudować Ukrainę i znów być razem” - stwierdził.

30 stycznia 20:01

Łotwa wprowadza zakaz importu zbóż z Białorusi i Rosji

Łotewski rząd zgodził się na wprowadzenie zakazu importu białoruskiego i rosyjskiego zboża. Tym samym władze Łotwy chcą wykluczyć możliwość transportu zboża uprawianego na okupowanych terytoriach Ukrainy i stamtąd nielegalnie eksportowanego. 

Jeśli okaże się, że łotewskie firmy wykorzystują do swojej produkcji zboże pochodzenia rosyjskiego lub białoruskiego, nie będą mogły liczyć na pomoc państwa dla rolnictwa – powiedział minister rolnictwa Armands Krause.

30 stycznia 19:51

Ponad 8 tys. Ukraińców, w tym 1600 cywilów, jest obecnie jeńcami wojennymi przetrzymywanymi przez Rosję. Do tej pory odbyło 49 wymian więźniów, a do domu wróciło 2681 żołnierzy i 147 cywilów.

30 stycznia 19:41

Najnowszy system obrony powietrznej Skynex został dostarczony na Ukrainę. Jest to zaawansowany technologicznie system obrony powietrznej o zasięgu radaru do 50 km. Zaletą systemu jest to, że został zaprojektowany do radzenia sobie z małymi zagrożeniami powietrznymi na niskim poziomie i jest opłacalny w porównaniu do użycia pocisku kosztującego miliony do zniszczenia drona" - powiedział Alessandro Ercolani, dyrektor generalny Rheinmetall Italia. System został dostarczony 31 grudnia w ramach umowy o wartości 174 milionów dolarów finansowanej przez rząd niemiecki. Umowa została podpisana w grudniu 2022 roku. Druga bateria systemu zostanie dostarczona na Ukrainę w marcu tego roku.

30 stycznia 19:35

W obwodzie chersońskim Siły Zbrojne Ukrainy zniszczyły rosyjskiego drona zwiadowczego- poinformowano. 

30 stycznia 19:31

Ukraińskie brygady bezzałogowców zniszczyły w zeszłym tygodniu 26 rosyjskich czołgów, 54 bojowe wozy opancerzone, 85 ciężarówek. Trafiły też w 87 żołnierzy - przekazał szef Ministerstwa Statystyki Mychajło Fiodorow.