W nocy Rosjanie zaatakowali Ukrainę ośmioma dronami, rakietą Iskander oraz trzema systemami S-300. Z kolei nad ranem z okupowanego lewego brzegu Dniepru ostrzelano Chersoń. Rosjanie nacierają na Kupiańsk, Łyman i Bachmut, ale nie odnoszą tam większych sukcesów.
Pokaż od:
29 stycznia 22:02

To już wszystko na dziś. Dziękujemy. Kolejne informacje od jutra, od godz. 6. 

Dobrej nocy! 

29 stycznia 21:52

Ukraina i Węgry powołają specjalną komisję, która ma rozwiązywać kwestie dotyczące praw węgierskiej mniejszości narodowej. W ciągu 10 dni ma przedstawić konkrety. 

29 stycznia 21:47

W Awdijiwce zginęła 59-letnia kobieta

- Dzisiaj około godz. 14 wojska rosyjskie ponownie zaatakowały Awdijewkę, prawdopodobnie artylerią. 59-letnia kobieta została ranna odłamkiem pocisku, który uderzył w terytorium prywatnego domu. Niedługo potem zmarła - poinformowała rzeczniczka donieckiej prokuratury, Anastazja Miedwiediewa. 

29 stycznia 21:30

Badania socjologów. "80 proc. Ukraińców nie chce widzieć Rosjan w swoim kraju"

Kijowski Międzynarodowy Instytut Socjologii opublikował badania, dotyczące poziomu bliskości z innymi narodami. Wynika z nich, że najbliżsi Ukraińcom są Polacy. Dla części z nich są nawet bliżsi, niż ich współobywatele, mówiący po rosyjsku. 

Na pozostałych miejscach znaleźli się kolejno Kanadyjczycy i Amerykanie (niemal po równo) oraz Niemcy, Francuzi i Żydzi mieszkający w Ukrainie, później mieszkańcy Afryki i Romowie.

Na przedostatnim miejscu znaleźli się mieszkańcy Białorusi, na końcu Rosjanie. - Tych ostatnich 80 procent Ukraińców nie chce ich widzieć w swoim kraju nawet jako turystów - opisuje Biełsat. 

29 stycznia 21:18

Holandia przekaże Ukrainie 122 mln euro

Rząd Holandii ogłosił, że wesprze Ukrainę kwotą 122 ml euro, m.in. na zakup pocisków artyleryjskich. Część pieniędzy trafi do Międzynarodowego Funduszu na Rzecz Ukrainy i poprawę cyberobrony kraju. 

Darowizny są wynikiem konsultacji Ukraińskiej Grupy Kontaktowej ds. Obrony (UDCG), w skład której wchodzi 50 krajów partnerskich. Pomagają Ukrainie w zakupie od Rosji sprzętu i środków do samoobrony.

29 stycznia 20:52

Ambasadorowie UE zgodzili się, aby zamrożone aktywa Rosji przeznaczyć na wsparcie Ukrainy

"Ambasadorowie UE w końcu dziś wieczorem dali zielone światło na pierwszy krok, czyli odkładanie wpływów z zamrożonych aktywów rosyjskich na osobnym koncie. Teraz trzeba jeszcze uzgodnić kolejny krok: faktyczne wysłanie pieniędzy do Ukrainy" - poinformował na Twitterze Rikard Jozwiak, dziennikarz Radia Wolna Europa.

29 stycznia 20:21

Zełenski: Omówiliśmy szczegóły pracy z sąsiadami w UE

"Odbyłem merytorycznie spotkanie z premierem Denysem Szmyhalem, strategiczne, dotyczące pracy w całej pierwszej połowy roku z naszymi sąsiadami w Unii Europejskiej. Omówiliśmy szczegóły planowanej współpracy międzyrządowej; z Polską, Słowacją, Czechy, Rumunia i Bułgaria" - powiedział prezydent Ukrainy w swoim wieczornym wystąpieniu. 

29 stycznia 20:02

Aktualna mapa alarmów w Ukrainie. 

29 stycznia 19:41

Fałszywe informacje o zwolnieniu Załużnego. Ministerstwo Obrony zaprzecza

Wieczorem w mediach społecznościowych zaczęły krążyć informacje, że prezydent Wołodymyr Zełenski  odwołał Wałerija Załużnego z funkcji Naczelnego Dowódcy Sił Zbrojnych. Miał podpisać jego dymisję, by na jego stanowisko powołać Kyryla Budanowa. 

Ministerstwo Obrony zaprzeczyło tym doniesieniom. Na swoim oficjalnym kanale na Telegramie umieszczono komunikat: „Drodzy dziennikarze, od razu wszystkim odpowiadamy: Nie, to nieprawda”. 

Jak podaje Suspilne, nieprawdziwe informacje miał rozpowszechniać poseł Borysław Bereza, powołując się na "oficjalne źródła". Pytania zaczęły więc masowo spływać m.in. do Ministerstwa Obrony, Sił Zbrojnych, Kancelarii Prezydenta i rządu.

Wiadomość zdementował też w komentarzu dla agencji Suspilnew rzecznik Zełenskiego, Serhij Nikiforow: „Nie ma tematu, nie było zwolnienia, nie mogę powiedzieć nic innego.” 

29 stycznia 19:24

Rosyjska armia ostrzelała i zaatakowała dronami Nikopol. Zniszczyła osiem prywatnych domów, uszkodziła  linie energetyczne i gazociągi.

Straty widać na zdjęciach Serhija Łysaka, szefa lokalnych władz obwodowych. 

29 stycznia 18:54

W Ukrainie powstaje Białoruska Armia Wyzwoleńcza

29 stycznia 18:42

W obwodzie sumskim zginęły 3 osoby

29 stycznia wojska rosyjskie ostrzelały osiedle Znob-Nowhorodśke w obwodzie sumskim. Niestety, są ofiary śmiertelne. Zginęło dwóch mężczyzn i kobieta.

Zniszczone zostały także domy i piekarnia. Dwa lokale spłonęły, w dwupiętrowym budynku w dwupiętrowym budynku wybite zostały wszystkie okna wybite wszystkie okna. 

29 stycznia 18:05

Przymusowa ewakuacja w obwodzie donieckim

W obwodzie donieckim wprowadzono przymusową ewakuację dzieci wraz z rodzicami z dziewięciu przyfrontowych wsi w obwodzie donieckim - poinformował  szef obwodowej administracji wojskowej Doniecka, Wadym Fiłaszkin. Podkreślił: - Mieszkańcy regionu, zwłaszcza rodziny z dziećmi i osoby z problemami zdrowotnymi, powinni ewakuować się do bezpieczniejszych regionów Ukrainy. 

29 stycznia 17:39

Spotkanie o spotkaniu trwało ponad sześć godzin

Ponad sześć godzin - tyle trwało spotkanie w Użhorodzie ukraińskiego ministra spraw zagranicznych  Dmytro Kułeby i szefa Kancelarii Prezydenta Ukrainy Andrija Jermaka z ministrem spraw zagranicznych Węgier, Peterem Szijarto.

Omawiano głównie możliwość spotkania prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego z premierem Węgier, Wiktorem Orbanem. 

29 stycznia 17:08

Ukraińscy obrońcy odpierają rosyjski atak w pobliżu Terny (obwód doniecki). 

29 stycznia 16:49

Ludzie ustawiali się w kolejkach, by poprzeć rywala Putina

Przeciwnik wojny Boris Nadieżdin zebrał znacznie więcej podpisów poparcia, niż trzeba dla dopuszczenia go do walki o Kreml. Jednak Putin nie jest chyba dość odważny, by zezwolić swemu krytykowi na udział w marcowych wyborach - pisze Wacław Radziwinowicz. 

29 stycznia 16:21

Narodowy Bank Ukrainy ponownie podniósł kurs dolara. Jego wartość wzrasta od pięciu dni - informuje Flash. 

29 stycznia 16:01

"Dziwne błyski zauważono w Czelabińsku w Rosji" - podaje Noelreports. 

29 stycznia 15:20

Podejrzani o atak na kościół to obywatele Rosji i Tadżykistanu

Dwóch podejrzanych o atak na kościół katolicki w Stambule zostało zatrzymanych w Turcji. Jak podaje Flash, okazali się nimi obywatele Rosji i Tadżykistanu. Podejrzani są powiązani z Państwem Islamskim, które wcześniej przyznało się do popełnienia przestępstwa.

Poinformował o tym minister spraw wewnętrznych Turcji, Ali Yerlikaya.

29 stycznia 14:45

Rosyjscy żołnierze zastrzelili cywilów

"W okupowanej miejscowości Kreminna w obwodzie ługańskim znaleziono ciała 60-letniej kobiety, jej 37-letniej córka oraz 41-letniego zięcia. Ofiary miały rany postrzałowe, wszystko wskazuje na to, że rodzina została zamordowana - donosi Astra, powołując się na krewnych ofiar".