Amerykański Instytut Studiów nad Wojną opublikował najnowszy raport, w którym ocenia, że Władimir Putin nie zmienił swoich celów dotyczących Ukrainy. Eskperci oceniają, że ostatecznym celem Rosji jest całkowite pokonanie Ukrainy oraz doprowadzenie do rozbicia NATO.
USA planują po 15 latach przerwy ponownie rozmieścić bron nuklearną na terenie Wielkiej Brytanii - podał w sobotę dziennik "Daily Telegraph", cytując dokumenty Pentagonu.
Pokaż od:
27 stycznia 21:52

Drony kamikadze zaatakowały obiekt infrastrukturalny w Zaporożu

W sobotę wieczorem rosyjskie drony szturmowe zaatakowały Zaporoże, niszcząc infrastrukturę - poinformował szef zaporoskiej obwodowej administracji wojskowej Jurij Małaszko.

"Wrogie drony kamikadze zaatakowały centrum regionalne. Jednostki Sił Obronnych pracowały. Wstępne ustalenia wskazują, że w wyniku ataku zestrzelono wrogie drony. Uszkodzeniu uległ jeden z obiektów infrastruktury. Na miejscu pracują specjaliści Państwowego Pogotowia Ratunkowego" - napisał Małaszko na Telegramie.

27 stycznia 21:30

Serbia: linie lotnicze zwiększają liczbę połączeń z Moskwą, Petersburgiem i Kazaniem

Serbskie linie lotnicze Air Serbia zwiększają liczbę połączeń międzynarodowych między innymi z Belgradu do Moskwy, Petersburga i Kazania. Do stolicy Rosji latać będzie z Serbii 19 samolotów tygodniowo - informuje PAP, powołując się na telewizję N1.

Najwięcej rejsów będzie zgodnie z nowymi planami między Belgradem a Moskwą, do której latać będzie tygodniowo 19 samolotów. 

W marcu 2022 roku, po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji na Ukrainę, Air Serbia ogłosiła, że pod naciskiem Unii Europejskiej zmniejszy liczbę lotów do Moskwy. W następstwie ataku na Ukrainę z lutego 2022 roku do Serbii emigrowało wielu mieszkańców zarówno Rosji, jak i Ukrainy.

27 stycznia 20:46

Rosja zaatakowała rakietami obwód Połtawy, pożar obiektu przemysłowego

W wyniku ataku rakietowego w okolicach miasta Krzemieńczuk trafiono w obiekt przemysłowy i wybuchł pożar - poinformował w sobotni wieczór szef obwodowej administracji wojskowej Połtawy Filip Pronin.

"Wróg zaatakował rakietami obwód Połtawy. W regionie działała obrona powietrzna. Na terenie rejonu kremenczuskiego doszło do trafienia w obiekt przemysłowy, co doprowadziło do pożaru” – napisał Pronin na kanale Telegram.

27 stycznia 19:21

Szef ukraińskiego wywiadu wojskowego: Nikt nie jest w stanie powiedzieć, co stało się z Ił-76

Szef Głównego Zarządu Wywiadu Ukrainy Kyryło Budanow powiedział, że ani strona ukraińska, ani rosyjska nie są w stanie w pełni odpowiedzieć na pytanie, co stało się z samolotem Ił-76, który rozbił się 24 stycznia w obwodzie biełgrodzkim w Rosji.

"Niestety trzeba stwierdzić, że żadna ze stron nie jest w stanie w pełni odpowiedzieć na to, co się tam wydarzyło. Stanowisko Rosji jest zrozumiałe, obwinia za wszystko Ukrainę, mimo że istnieje szereg faktów, które są niezrozumiałe dla takiego stanowiska. Chodzi przede wszystkim o to, że nie pokazali pól zasłanych trupami i szczątkami, jak powinni byli to pokazać, aby jak najbardziej zrzucić winę na Ukrainę, ale nawet tego tam nie ma. Oznacza to, że sytuacja nie jest do końca jasna” – powiedział Budanow, którego cytuje rosyjska redakcja BBC.

Strona rosyjska twierdzi, że za katastrofą Ił-76 stoją siły ukraińskie. Według Ministerstwa Obrony Rosji na pokładzie znajdowało się 65 ukraińskich jeńców wojennych, których przewożono w celu wymiany. Wywiad ukraiński potwierdził, że tego dnia faktycznie przygotowywana była wymiana jeńców wojennych. Jednocześnie Główny Zarząd Wywiadu oświadczył także, że nie jest w stanie stwierdzić, kto znajdował się na pokładzie rozbitego samolotu.

27 stycznia 18:48

Holandia przekazała 10 mln euro na rozwój koalicji informatycznej na rzecz Ukrainy

Holandia przystąpiła do koalicji IT i wniosła pierwszy wkład w wysokości 10 mln euro na jej rozwój - poinformowało Ministerstwo Obrony Ukrainy.

Decyzja Holandii została podjęta podczas 18. spotkania Grupy Kontaktowej ds. Obrony Ukrainy w formacie Rammstein, które odbyło się 23 stycznia.

"Technologia może pomóc zmienić wojnę pozycyjną w wojnę manewrową. Koalicja IT ma na celu zapewnienie niezbędnej bazy cyfrowej do wdrażania wszelkich nowych rozwiązań technologicznych ” – mówi wiceminister obrony Ukrainy Kateryna Czernohorenko.

Koalicja IT powstała w czerwcu 2023 roku. Obejmuje Estonię i Luksemburg, które przewodzą koalicji, a także Belgię, Danię, Islandię, Łotwę, Litwę i Japonię, Wielką Brytanię i Włochy.

27 stycznia 18:23

Rosja zaatakowała rejon Nikopola dronami kamikadze, mężczyzna został ranny

Wróg zaatakował rejon Nikopola obwodu dniepropietrowskiego za pomocą dwunastu dronów kamikadze i artylerii, 61-letni mężczyzna został ranny - poinformował szef obwodowej administracji wojskowej w Dnieprze Serhij Łysak.

"Agresor skierował w ciągu dnia w rejon Nikopola 12 dronów kamikadze. A wieczorem uderzył także artylerią. Celował w centrum powiatu i wsie gminy Marganiec” – napisał Łysak na Telegramie.

Ranny został 61-letni mężczyzna. Uszkodzonych zostało także 6 domów prywatnych, 5 budynków gospodarczych i samochody. Uszkodzona została także linia energetyczna.

27 stycznia 17:48

W obwodzie donieckim z gruzów domu, na który Rosjanie zrzucili bombę, wydobyto ciała 5 osób

W miejscowości Nowym Jork w obwodzie donieckim spod gruzów domu, na który Rosjanie zrzucili bomby lotnicze, wydobyto ciała 5 osób - poinformował szef obwodowej administracji wojskowej w Doniecku Wadym Fiłaszkin.

Gubernator przypomniał, że do zrzucenia bomb doszło 15 stycznia, kiedy to Rosjanie zrzucili dwie kontrolowane bomby powietrzne na trzypiętrowy dom w Nowym Jorku - trzy osoby zostały ranne, a pięć znalazło się pod gruzami budynku.

Akcja poszukiwawcza trwała prawie dwa tygodnie – ratownicy znaleźli szczątki wszystkich pięciu zabitych.

27 stycznia 17:23

Putin spotyka się z Łukaszenką

Prezydent Rosji Władimir Putin i prezydent Białorusi Aleksander Łukaszenko przebywają dziś w obwodzie leningradzkim; biorą udział w ceremonii otwarcia kompleksu pamięci.

27 stycznia 16:59

13-latka zmarła dzisiaj w wyniku obrażeń odniesionych w wyniku ostrzału 17 stycznia

13-letnia dziewczynka zmarła dzisiaj w wyniku obrażeń odniesionych w wyniku rosyjskiego ostrzału jej wioski w obwodzie charkowskim, do którego doszło w połowie tego miesiąca - przekazał Ołeh Synehubow, szef charkowskiej obwodowej administracji państwowej.

Synehubow powiedział, że 17 stycznia siły rosyjskie uderzyły w osadę Mały Burłuk bombą powietrzną. Dziewczynka odniosła skomplikowane rany odłamkowe i była w śpiączce.

27 stycznia 16:01

Media: USA planują ponownie rozmieścić broń jądrową w Wielkiej Brytanii

W związku z rosnącym zagrożeniem ze strony Rosji, Stany Zjednoczone planują po 15 latach przerwy ponownie rozmieścić bron nuklearną na terenie Wielkiej Brytanii - podał w sobotę dziennik "Daily Telegraph", cytując dokumenty Pentagonu w tej sprawie, donosi PAP.

Głowice nuklearnej o mocy trzykrotnie większej niż bomba zrzucona na Hiroszimę, miałyby być trzymane w bazie lotniczej RAF Lakenheath w hrabstwie Suffolk we wschodniej Anglii. W tej samej bazie amerykańska broń jądrowa znajdowała się w czasie zimnej wojny.

Waszyngton wycofał pociski nuklearne z Wielkiej Brytanii w 2008 roku, uznając, że zimnowojenne zagrożenie ze strony Moskwy zmalało. 

Cytowane przez "Daily Telegraph" dokumenty pochodzą z bazy danych zamówień ministerstwa obrony USA.

27 stycznia 15:37

Ukraina: nie ma dowodów na to, że ukraińscy jeńcy wojenni zginęli w katastrofie Iła-76

Ukraińscy urzędnicy twierdzą, że Rosja nie przedstawiła żadnych wiarygodnych dowodów na poparcie swoich twierdzeń, że to ukraińskie siły zestrzeliły wojskowy samolot transportowy Ił-76 przewożący ukraińskich jeńców wojennych, którzy mieli zostać wymienieni na rosyjskich jeńców – podaje agencja Associated Press.

Rosyjscy urzędnicy "z dużym opóźnieniem" dostarczyli listę 65 Ukraińców, którzy według Moskwy zginęli w środowej katastrofie lotniczej w obwodzie białogorodzkim w Rosji, ale według ukraińskiego Sztabu Koordynacyjnego ds. Traktowania Jeńców Wojennych rodziny jeńców nie były w stanie zidentyfikować swoich bliskich na zdjęciach z miejsca katastrofy dostarczonych przez władze rosyjskie.

"Obecnie nie mamy dowodów na to, że na pokładzie samolotu mogło znajdować się tak wiele osób” – powiedział szef wywiadu wojskowego Ukrainy Kyryło Budanow. - "Twierdzenie rosyjskiej propagandy, jakoby samolot Ił-76 przewoził 65 ukraińskich jeńców wojennych w celu wymiany więźniów, w dalszym ciągu rodzi wiele pytań” - dodał. 

27 stycznia 15:15

Prokuratura w Sumach wszczęła śledztwo ws. śmierci 2 cywilów w wyniku rosyjskiego ostrzału

Dziś rano wojska rosyjskie ostrzelały pojazd z cywilami jadący drogą łączącą dwie wsie gminy chocińskiej w obwodzie sumskim. Zginęli 54-letni mężczyzna, który prowadził samochód i jego 68-letnia siostra.

Sumska Prokuratura Okręgowa wszczęła przedprocesowe śledztwo w sprawie naruszenia prawa i zwyczajów wojennych w połączeniu z morderstwem z premedytacją.

Władze rosyjskie nie skomentowały ostrzału obwodu sumskiego.

27 stycznia 14:39

Ukraina i Litwa rozmawiają o wspólnej produkcji dronów bojowych

Minister Spraw Zagranicznych Ukrainy Dmitro Kuleba poinformował, że Ukraina i Litwa rozmawiają na temat uruchomienia wspólnej produkcji dronów bojowych. Kuleba spotkał się w Kijowie z MSZ Litwy Gabrielusem Landsbergisem, gdzie rozmawiali o wspólnym projekcie "przez znaczną część spotkania".

Kuleba mówił na konferencji prasowej, że "Litwa ma technologie, my mamy możliwości skalowania produkcji". Po spotkaniu powstał plan, aby jak najszybciej zacząć produkcję z maksymalną wydajnością. 

Pozostałymi tematami spotkania były dążenia Ukrainy do dołączenia do NATO i Unii Europejskiej oraz dodatkowy pakiet pomocy ze Stanów Zjednoczonych. Ministrowie rozmawiali też o sankcjach nałożonych na Rosję i zamrożonych rosyjskich środkach.

27 stycznia 13:04

Brytyjski wywiad: rosyjskie postępy są nieistotne strategicznie

Wywiad wojskowy brytyjskiego ministerstwa obrony ocenił, że postępy rosyjskich wojsk w rejonie Awdijiwki są nieistotne ze strategicznego punktu widzenia. Dwie zdobyte przez Rosjan wsie: Krochmalne w rejonie charkowskim i Wesele w okolicach Bachmutu nie stanowią ważnych zdobyczy. Wsie miały przed wojną odpowiednio 102 i 45 mieszkańców.

Brytyjski wywiad ocenia, że działania sił rosyjskich w rejonie Awdijiwki mają na celu otoczenie broniących się tam sił ukraińskich. Pomimo skutecznego przeniknięcia na tyły obrońców kanałami wojska ukraińskie skutecznie bronią się przed atakującymi i zadają straty dzięki rajdom na pozycje rosyjskie.

Według raportu opublikowanego przez brytyjski MON Awdijiwka będzie skutecznie bronić się przez kolejne tygodnie, zwłaszcza, że droga zaopatrzeniowa do miasta pozostaje pod kontrolą sił ukraińskich.

27 stycznia 12:10

ISW: Putin nie będzie chciał negocjować. Jego celem ciągle jest całkowite podbicie Ukrainy

Amerykański Institute for the Study of War opublikował najnowszy raport, w którym ocenia, że Władimir Putin nie zmienił swoich celów dotyczących Ukrainy. Eskperci oceniają, że ostatecznym celem Rosji jest całkowite pokonanie Ukrainy oraz doprowadzenie do rozbicia NATO. 

Wcześniej pojawiły się doniesienia, że Rosja kontaktuje się nieoficjalnymi kanałami ze Stanami Zjednoczonymi w sprawie potencjalnych rozmów na temat Ukrainy. Według raportu ISW taka narracja ze strony Rosji ma tworzyć wrażenie, że w sprawie Ukrainy nie liczy się nikt poza Rosją i USA.

Z kolei rzecznik Kremla Dmytro Peskow zaprzeczył, aby Rosja miała odpuścić Ukrainie w sprawie potencjalnego dołączenia do NATO. Rosja domaga się od Ukrainy "neutralności" oraz zaniechania dążeń do dołączenia do NATO i Unii Europejskiej. Zdaniem analityków ISW te żądania Putina to część wieloletniego planu do osłabienia NATO do tego poziomu, aby Sojusz nie był w stanie odpowiedzieć na ewentualną agresję w Europie Wschodniej.

Według ISW Putin nie zatrzyma się w działaniach do osiągnięcia celu, chyba że poniesie znaczącą klęskę.

27 stycznia 11:02

521 dzieci zabitych, 1215 rannych od początku wojny

Prokurator Generalny Ukrainy przedstawił raport dotyczących rannych i zabitych dzieci na skutek rosyjskich działań wojennych. Informuje, że od początku pełnoskalowej wojny ucierpiało ponad 1700 dzieci z czego 512 zginęło, a 1215 zostało rannych. Liczby te nie są ostateczne.

27 stycznia 09:47

Ukraiński wywiad zaatakował rosyjską firmę IT tworzącą oprogramowanie dla sektora zbrojeniowego

Dowództwo wywiadu wojskowego Ukrainy poinformowało, że dokonało skutecznego ataku cyfrowego na rosyjską firmę IT IPL Consulting. Firma ta jest wg ukraińskiego wywiadu odpowiedzialna za tworzenie oprogramowania dla firm z branży zbrojeniowej, lotniczej, samochodowej i ciężkiego przemysłu.

Ukraińscy "cyber-żołnierze" przeniknęli do wewnętrznych systemów IPL Consulting i zniszczyli 60 terabajtów danych, serwery, bazy danych oraz systemy informatyczne.

27 stycznia 09:00

Scholz spotka się z Bidenem w sprawie pomocy dla Ukrainy

Bloomberg informuje, że kanclerz Niemiec spotka się z prezydentem Stanów Zjednoczonych w drugim tygodniu lutego w Waszyngtonie, żeby przedyskutować temat dalszego wsparcia Ukrainy. Przywódcy mają rozmawiać o wsparciu w obliczu blokady kolejnego amerykańskiego pakietu przez senatorów partii Republikańskiej.

Pakiet, który opiewa na 61 mld dolarów, utknął w Senacie USA, gdzie Republikanie domagają się zwiększenia środków na ochronę południowej granicy Stanów Zjednoczonych. 

Wcześniej Scholz wezwał Unię Europejską do zwiększenia ukraińskiej pomocy, bojąc się, że USA wstrzymają swoją pomoc. Kraje UE spotkają się na specjalnym szczycie w przyszłym tygodniu, gdzie będą dyskutować nad dodatkowym pakietem pomocy wartym 50 mld euro.

27 stycznia 08:52

Kuleba: duńskie F-16 dla Ukrainy zostaną dostarczone

Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmitro Kuleba oświadczył, że nic nie zakłóci programu przekazania duńskich samolotów F-16 Siłom Zbrojnym Ukrainy. Kuleba wygłosił te słowa podczas konferencji prasowej w Mikołajewie, na której obecny był jego duński odpowiednik Lars Lücke Rasmussen.

Ukraińscy piloci rozpoczęli szkolenie na samolotach F-16 w grudniu ubiegłego roku. Amerykańskie dowództwo wojskowe przewiduje, że samoloty wraz z niezbędną infrastrukturą oraz częściami zamiennymi znajdą się w Ukrainie w 2024 roku.

27 stycznia 08:02

770 rosyjskich żołnierzy zabitych

W ciągu mijającego dnia i nocy Siły Zbrojne Ukrainy zabiły 770 żołnierzy rosyjskich, zniszczyły 6 czołgów, 15 pojazdów opancerzonych, 3 zestawy artyleryjskie i zestrzeliły cztery drony Shahed.