Daria Trepowa skazana na 27 lat więzienia za udział w zamachu, w którym zginął prowojenny bloger Władlen Tatarski. Z kolei ąd w Moskwie skazał na więzienie krytyka Putina - Igora Girkina. W Tuapse w Rosji wybuchł pożar rafinerii. Zdaniem mieszkańców nad miastem krążyły drony, później nastąpiła eksplozja. Ze względu na pożar, zamknięto lotnisko w Soczi. Ukraińskie SBU wszczęły dochodzenie w związku z katastrofą Ił-76 w Rosji, na pokładzie którego - zdaniem Moskwy - znajdowało się 65 ukraińskich jeńców wojennych, sześciu członków załogi i trzech rosyjskich żołnierzy. Rosja twierdzi, że Siły Zbrojne Ukrainy celowo zestrzeliły samolot rakietami przeciwlotniczymi. Ukraina nie komentuje kto zestrzelił Iła i czy lecieli nim jeńcy wojenni.
Pokaż od:
25 stycznia 21:47

Wywiad Ukrainy: Z analiz nie wynika, by na pokładzie IŁ-76 było "aż tyle osób"

Przedstawiciel Głównego Zarządu Wywiadu Ukrainy (HUR) Andrij Jusow zwraca uwagę, że na opublikowanym wideo z miejsca upadku samolotu IŁ-76 nie widać resztek ciał ludzkich. A według informacji agenturalnych HUR do kostnicy w Biełgorodzie dostarczono w środę jedynie pięć ciał. A z tylu osób, jak dodał Jusow, składa się załoga samolotu IŁ-76.

Rzecznik ukraińskiej Rady Najwyższej ds. praw człowieka Dmytro Łubinec przekazał, że strona ukraińska nie jest w stanie stwierdzić, czy w samolocie rzeczywiście byli ukraińscy jeńcy. Wyjaśnił, że analiza dostępnych zdjęć i filmów nie dowiodła, by na pokładzie było "aż tyle osób".

Ministerstwo Obrony Rosji wydało z kolei oświadczenie, w którym przekazano, że w samolocie znajdowało się 65 ukraińskich jeńców wojennych. Rosyjscy politycy oskarżyli o zestrzelenie samolotu Ukrainę.

25 stycznia 21:20

Prezydent Recep Tayyip Erdogan podpisał zgodę Turcji na przyjęcie Szwecji do NATO

Turcja opublikowała w czwartek podpisaną przez prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana ustawę, zatwierdzającą członkostwo Szwecji w NATO.

Obecnie jedynym krajem, który jeszcze nie zgodził się na przystąpienie Szwecji do NATO jako 32. członka Sojuszu, są Węgry.

25 stycznia 20:31

USA czekają na ostateczną zgodę Ankary na członkostwo Szwecji w NATO w celu zatwierdzenia F-16 dla Turcji

Ambasada USA w Turcji oczekuje, że w nadchodzących dniach prezydent Turcji Tayyip Erdogan wyda ostateczną zgodę na członkostwo Szwecji w NATO, po czym rozpoczną się szybkie działania Kongresu USA w celu zatwierdzenia sprzedaży Turcji myśliwców F-16 - oświadczył ambasador USA w Turcji Jeff Flake, pisze Reuters.

Flake zaznaczył, że gdy tylko Waszyngton otrzyma oficjalny dokument ratyfikacyjny, Departament Stanu USA natychmiast wyśle ​​do Kongresu wiadomość w sprawie sprzedaży F-16 za 20 miliardów dolarów.

We wtorek, po kilkumiesięcznych dyskusjach, turecki parlament głosował za ratyfikacją wniosku o przystąpienie Szwecji do NATO. Aby formalnie zakończyć procedurę, prezydent Erdogan musi podpisać ustawę, która następnie zostanie opublikowana w Dzienniku Urzędowym Turcji. 

25 stycznia 20:00

Ministerstwo spraw zagranicznych Ukrainy zaatakowało na portalu X telewizję HBO, zarzucając, że obsadziła w jednym ze swoich najpopularniejszych seriali aktora, który "łamie prawo międzynarodowe".

25 stycznia 19:45

Mimo sankcji Rosja sprowadziła w 2023 r. mikroukłady z USA i UE o warte ponad 1 mld USD

W 2023 roku Rosja zaimportowała nowoczesne amerykańskie i europejskie mikroukłady o wartości ponad 1 miliarda dolarów, pomimo sankcji mających uniemożliwić jej pozyskiwanie technologii - informuje agencja Bloomberg, powołując się na niejawne dane rosyjskiej służby celnej.

Większość importowanych półprzewodników i układów scalonych została wyprodukowana przez firmy amerykańskie i europejskie. Bloomberg nie sugeruje, że firmy te naruszyły przepisy dotyczące sankcji, ponieważ dane nie wskazują, kto wyeksportował technologie do Rosji, skąd zostały wysłane i kiedy wyprodukowano towary.

Agencja podkreśla, że większość zakazanych technologii importowanych przez Rosję trafia tam przez państwa trzecie, takie jak Chiny, Turcja czy Zjednoczone Emiraty Arabskie.

25 stycznia 19:26

Obrona powietrzna Ukrainy zestrzeliła rakietę nad rejonem Mikołajowa

Obrona przeciwlotnicza wyeliminowała rosyjski pocisk powietrzny Kh-59 nad obwodem mikołajowskim - poinformowały ukraińskie Siły Powietrzne.

"Pocisk powietrzny kierowany Kh-59 wystrzelony z rosyjskiego myśliwca Su-34 został zniszczony w obwodzie mikołajowskim” - czytamy w komunikacie wojska na Telegramie.

25 stycznia 18:32

Dwa kolejne kraje dołączyły do Koalicji Dronów

Szwecja i Wielka Brytania dołączyły do ​​Koalicji Dronów. Wraz z Ukrainą i Łotwą liczba członków koalicji wzrosła do 4 krajów - informuje służba prasowa Ministerstwa Obrony Narodowej Ukrainy.

"Technologia powinna walczyć, a nie ludzie. Koalicja Dronów będzie kolejnym krokiem w kierunku realizacji tej idei. Uratuje wiele istnień ludzkich. Wzmocnienie i rozwój produkcji systemów bezzałogowych pozwoli na transformację armii i urzeczywistnienie najnowszych technologii dziś” – powiedziała ukraińska wiceminister obrony narodowej ds. cyfryzacji rozwoju, transformacji cyfrowych i cyfryzacji Kateryna Czernohorenko.

25 stycznia 18:06

Po zestrzeleniu rosyjskiego wojskowego Iła-76 w pobliżu Biełgorodu Moskwa wykorzystuje ten kolejny tragiczny epizod rozpętanej przez siebie wojny do gwałtownych ataków na Ukrainę i sojuszników Kijowa.

25 stycznia 17:27

Moskiewski sąd skazał na więzienie krytyka Putina - Igora Girkina

Igor Wsiewołodowicz Girkin, używający nazwiska Striełkow, to 53-letni dziś oficer służb, weteran kilku wojen, publicysta, zbrodniarz wojenny skazany (zaocznie) przez sąd holenderski na dożywocie za udział w zestrzeleniu 17 lipca 2014 r. malezyjskiego boeinga 777 (zginęło wówczas 298 osób).  

W 2014 r. Girkin był kluczową postacią podczas wojny na wschodzie Ukrainy – pomógł w aneksji Krymu, potem dowodzony przez niego oddział zajął 100-tysięczny Słowiańsk, gdzie Girkin został komendantem. Następnie krótko dowodził siłami zbrojnymi separatystycznej Donieckiej Republiki Ludowej.  

Zawsze był bardziej wojowniczy niż Kreml, co głośno komunikował w mediach społecznościowych – i miał rosnącą rzeszę zwolenników. Krytykował dowodzących armią za nieudolność i korupcję. Kreml przymykał na to oko, do czasu aż Girkin ośmielił się skrytykować samego Putina. Girkin stwierdził, że jedyne, co dobrego Putin mógłby zrobić dla kraju, to „zapewnić przekazanie władzy komuś naprawdę zdolnemu i odpowiedzialnemu".

Został aresztowany latem ubiegłego roku i oskarżony o "nawoływanie do ekstremizmu” po miesiącach publicznej krytyki, w której oskarżał Putina o to, że nie prowadził wojny w Ukrainie z wystarczającym zapałem. Sąd w Moskwie skazał go w czwartek na 4 lata więzienia.

25 stycznia 16:49

Kijów: Rozbieżności na liście jeńców, którzy rzekomo zginęli w katastrofie Iła

Komisarz ds. praw człowieka Ukrainy Dmytro Łubiniec powiedział agencji Reuters, że udostępniona w rosyjskich mediach lista ukraińskich jeńców wojennych, którzy rzekomo znajdowali się wczoraj na pokładzie samolotu Ił, który rozbił się nad obwodem biełgorodzkim, zawiera rozbieżności.

"Znaleźliśmy na liście obywateli Ukrainy, których już wcześniej wymieniono” – powiedział Łubiniec, którego cytuje Guardian.

25 stycznia 16:22

Putin leciał dziś do Królewca. Okrężną drogą

25 stycznia 15:59

Do rana trwało gaszenie pożarów w bazie paliwowej w rosyjskim mieście Tuapse niedaleko Soczi, prawdopodobnie po kolejnym udanym rajdzie dronów Ukrainy na dalekie tyły Rosji.

25 stycznia 15:35

Do Kijowa przybył szef MSZ Litwy

W czwartek do stolicy Ukrainy przybył minister spraw zagranicznych Litwy Gabrielus Landsbergis.

"Wracam do stolicy najbardziej inspirujących Europejczyków, jakich kiedykolwiek spotkałem, aby dowiedzieć się, jak Litwa może pomóc jeszcze bardziej. Chwała Ukrainie!” – napisał Landsbergis na platformie X.

To ósma wizyta Landsbergisa na Ukrainie od czasu rosyjskiej inwazji na pełną skalę w lutym 2022 r.

"My na Litwie twierdzimy, że rok 2024 może być i będzie niezwykle ważny dla przebiegu wojny w Ukrainie” – powiedział Landsbergis litewskim dziennikarzom w pociągu do Kijowa.

Podczas kilkudniowej wizyty litewski minister spotka się m.in. ze swoim ukraińskim odpowiednikiem Dmytro Kułebą, Sekretarzem Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ołeksijem Daniłowem. 

25 stycznia 14:51

Daria Trepowa skazana na 27 lat więzienia za udział w zamachu, w którym zginął prowojenny bloger Władlen Tatarski

Do zamachu doszło 2 kwietnia 2023 roku w petersburskim lokalu Street Food Bar nr 1 należącym do Jewgienija Prigożyna, twórcy Grupy Wagnera. Podczas wieczorku autorskiego prowojennego blogera Władlena Tatarskiego Daria Trepowa wręczyła mu prezent w postaci statuetki. Rosyjscy śledczy twierdzą, że w figurce umieszczono zdalnie odpalany ładunek wybuchowy o mocy odpowiadającej 100-200 g trotylu.

Kilka minut później doszło do eksplozji, w wyniku której Tatarski zginął, a ponad 30 osób zostało rannych. Kobieta zdążyła opuścić lokal tuż przed wybuchem.

Trepowa została oskarżona o popełnienie ataku terrorystycznego, nielegalny handel urządzeniami wybuchowymi oraz fałszerstwo dokumentów. Maksymalna kara łącznie za te artykuły wynosi 30 lat więzienia, a prokuratura zwróciła się do sądu o skazanie kobiety na 28 lat. Sąd uznał Trepową za winną wszystkich trzech zarzutów. 

Trepowa przyznała się jedynie do posługiwania się fałszywymi dokumentami i zapewnia, że ​​nie miała zamiaru wyrządzić krzywdy Tatarskiemu. Twierdzi, że została wrobiona oraz, że była przekonana, że ​​w figurce ukryte było urządzenie podsłuchowe.

Śledczy twierdzą, że morderstwo Tatarskiego zostało "starannie przygotowane" w Ukrainie.

25 stycznia 14:27

Wywiad Ukrainy: Na pokładzie Iła-76 mieli znajdować się przedstawiciele rosyjskich władz

Na pokładzie samolotu Ił-76, który rozbił się w środę w obwodzie biełgorodzkim w Rosji, mieli znajdować się przedstawiciele rosyjskich władz cywilnych i wojskowych, lecz w ostatniej chwili nie zezwolono im na lot - powiadomił w czwartek przedstawiciel ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR) Andrij Jusow, donosi PAP.

Jusow twierdzi, że Ił-76 mógł przewozić zarówno pociski rakietowe, jak też ludzi. Jego zdaniem na razie nie można ustalić, kto zestrzelił samolot, lecz - jak przyznał - mogli to zrobić również Rosjanie.

"Tego dnia obie strony używały dronów, Rosjanie - dronów kamikadze, Ukraińcy - dronów rozpoznawczych. Według źródeł rosyjskich, Rosjanie aktywowali swoją obronę przeciwlotniczą, by strącić ukraińskie drony" - cytuje Jusowa PAP.

Samolot wojskowy Ił-76 rozbił się w środę w Rosji w graniczącym z Ukrainą obwodzie biełgorodzkim. Moskwa po katastrofie ogłosiła, że samolot z 65 jeńcami ukraińskimi został zestrzelony przez Ukraińców. Władze w Kijowie podały zaś, że Ił-76 transportował pociski rakietowe S-300.

25 stycznia 13:57

W rosyjskim ataku na Charków z 23 stycznia zginęła żona i 8-letnia córka ukraińskiego żołnierza. Wołodymyr Maszkin, który obecnie walczy w szeregach ukraińskiej armii, jest profesjonalnym rugbistą, zawodnikiem klubu Legion XIII.

25 stycznia 13:47

Komisja Senatu USA popiera ustawę o przejęciu rosyjskich aktywów w celu pomocy Ukrainie

Komisja Spraw Zagranicznych Senatu USA niemal jednogłośnie zatwierdziła 24 stycznia ustawę, która utorowałaby drogę Waszyngtonowi do konfiskaty rosyjskich aktywów i przekazania ich Ukrainie w celu odbudowy kraju, podał Reuters.

25 stycznia 13:33

Do rana trwało gaszenie pożarów w bazie paliwowej w rosyjskim mieście Tuapse niedaleko Soczi, prawdopodobnie po kolejnym udanym rajdzie dronów Ukrainy na dalekie tyły Rosji.

25 stycznia 13:10

Fragmenty czegoś, co wydaje się być pociskiem, zostały znalezione w miejscu, w którym rozbił się rosyjski samolot wojskowy w obwodzie biełgorodzkim - podała agencja informacyjna Tass, powołując się na służby ratunkowe.

Rosja twierdzi, że Ukraina zestrzeliła samolot, który według niej przewoził ukraińskich jeńców wojennych w ramach wymiany. Ukraina nie potwierdziła ani nie zaprzeczyła, że uderzyła w samolot.

25 stycznia 12:47

Kijów powtórzył, że nie otrzymał ani pisemnej, ani ustnej prośby od Rosji o zabezpieczenie przestrzeni powietrznej wokół rejonu Biełgorodu, gdzie rozbił się rosyjski wojskowy samolot transportowy - powiedział Radiu Swoboda rzecznik ukraińskiego wywiadu wojskowego Andrij Jusow.

Rosja poinformowała, że samolot wojskowy Iljuszyn Ił-76 przewoził 65 wziętych do niewoli ukraińskich żołnierzy. Jusow powiedział, że Kijów nie ma wystarczających dowodów, by w to uwierzyć. - Niestety, możemy zakładać różne scenariusze, w tym prowokację, a także wykorzystanie ukraińskich jeńców jako żywej tarczy do transportu amunicji i uzbrojenia dla systemów S-300.