- Jeśli Rosja wygra na Ukrainie, Ukraina będzie tylko pierwszą ofiarą. Niemcy i inne kraje Europy będą następne - stwierdził szef ukraińskiego MSZ Dmytro Kułeba w rozmowie z "Bildem". W Biełogradzie rozbił się rosyjski samolot. Na pokładzie Ił-76 znajdowało się 65 wziętych do niewoli żołnierzy Sił Zbrojnych Ukrainy transportowanych do obwodu Biełgorodu na wymianę, 6 członków załogi i 3 osoby towarzyszące - podało Ministerstwo Obrony Narodowej Rosji.
Pokaż od:
24 stycznia 22:00

Na dziś to wszystko. Zapraszamy do śledzenia relacji jutro od godz. 6.

24 stycznia 21:48

Początek manewrów NATO. Amerykański okręt wypłynął w morze

Ćwiczenia wojskowe NATO pod kryptonimem Steadfast Defender 24 (STDE-24), największa od zakończenia zimnej wojny symulacja konfliktu zbrojnego, rozpoczęły się w środę w Norfolk, na północnym wschodzie Stanów Zjednoczonych - ogłosił w środę Sojusz w komunikacie prasowym. 

W środę amerykański okręt transportowo-desantowy USS Gunston Hall wypłynął z portu w Wirginii i skierował się przez Atlantyk do Europy. NATO podało, że przed końcem miesiąca dołączy do niego okręt kanadyjski. 

- Wpłynięcie USS Gunston Hall oznacza pierwszy taktyczny ruch Steadfast Defender 24. Kanadyjski okręt Jego Królewskiej Mości Charlottetown wypłynie z Halifax w Nowej Szkocji w Kanadzie i uda się do Europy jeszcze w tym miesiącu"

- przekazało NATO w komunikacie.

24 stycznia 21:16

Zdjęcia z miejsca zestrzelenia Ił-76. Akcja Rosji mogła być zaplanowana, a samolot wystawiony na strzał.

24 stycznia 20:50

Oddział ukraińskiego wywiadu wojskowego, który w sierpniu 2023 roku zniszczył lub uszkodził w Rosji trzy bombowce strategiczne Tu-22M3, przemierzył wcześniej pieszo ponad 600 km przez terytorium wroga; grupa dywersantów została rozbita przez Rosjan podczas powrotu na Ukrainę. 

Operację przeprowadzono na lotnisku wojskowym Solcy-2 w obwodzie nowogrodzkim, położonym między Nowogrodem Wielkim i Pskowem, około 230 km na południe od Petersburga. Atak skutkował pierwszym potwierdzonym zniszczeniem rosyjskiego bombowca strategicznego przez ukraińskie wojska. Jeden z samolotów Tu-22M3 całkowicie spłonął, a dwa kolejne zostały uszkodzone.

24 stycznia 20:31

UE przygotowuje nowy pakiet sankcji wobec Rosji i wsparcie finansowe dla Kijowa przed drugą rocznicą pełnej inwazji Rosji — informuje „Financial Times”.

Pakiet obejmuje 13. zestaw sankcji dla podmiotów i osób powiązanych z pełną inwazją Rosji na Ukrainę w lutym 2022 roku, a także długo oczekiwane porozumienie w sprawie zapewnienia Kijowowi 50 miliardów euro w ciągu najbliższych czterech lat, z których część może zostać wypłacona natychmiast po zawarciu umowy.

24 stycznia 20:10

Premier Węgier Viktor Orban potwierdził poparcie swojego rządu dla szwedzkiej kandydatury do przystąpienia do NATO — powiedział węgierski premier po rozmowie telefonicznej z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem.

24 stycznia 20:09

Ukraina nie wie, kto znajdował się w rozbitym w Rosji samolocie Ił-76 i nie została poinformowana - jak zazwyczaj - o możliwym transporcie jeńców do wymiany drogą powietrzną - oświadczył w środę ukraiński wywiad wojskowy HUR. 

"Ukraina nie została poinformowana (…) o drogach i środkach transportu jeńców" - przekazano w komunikacie. Ukrainy nie poinformowano też o konieczności zapewnienia bezpieczeństwa lotów na czas wymiany - podkreślił HUR. 

We wtorek Ukraina i Rosja miały przeprowadzić wymianę jeńców. Rosjanie oświadczyli, że nie doszło do niej, gdyż samolot z 65 ukraińskimi jeńcami wojennymi na pokładzie został zestrzelony przez Ukraińców. Strona ukraińska oświadczyła wcześniej, że Ił-76 przewoził pociski rakietowe S-300.

24 stycznia 20:00

Puste półki w Holandii. Ludzie przygotowują się do wojny

W holenderskich sklepach oferujących zestawy ratunkowe wyczerpują się zapasy - donosi dziennik "De Telegraaf". Braki mają związek z apelem oficera NATO Roba Bauera, który wzywał, by ludzie przygotowali się do wojny. 

- Żeby przetrwać pierwsze 36 godzin musisz mieć w domu wodę, latarkę i radio na baterie - mówił wojskowy.

24 stycznia 19:26

Chiny znacząco zwiększyły zakupy rosyjskich towarów. Państwo Środka. W 2023 r. Chiny podwoiły import rosyjskiego aluminium. Zakupy ropy podskoczyły o 24 proc., a LNG o 23 proc. Udział Chin w obrotach handlowych z Rosją przekroczył jedną trzecią.

Wcześniej, czyli przed wojną rosyjski gaz trafiał głównie do Europy.

24 stycznia 18:56

Uszkodzone niemieckie czołgi w służbie Ukrainy, przeznaczone do generalnego remontu. 

24 stycznia 18:10

Papież Franciszek: wojna jest zaprzeczeniem człowieczeństwa

Wojna jest zaprzeczeniem człowieczeństwa - powiedział papież Franciszek podczas środowej audiencji generalnej w Watykanie. Nawiązał do przypadającego w sobotę Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu i dodał, że nigdy nie można usprawiedliwiać nienawiści i przemocy. 

Zwracając się do kilku tysięcy uczestników spotkania w Auli Pawła VI papież powiedział:

W najbliższą sobotę 27 stycznia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Niech wspomnienie i potępienie tej straszliwej zagłady milionów Żydów i osób innych religii, do jakiej doszło w pierwszej połowie minionego wieku, pomoże wszystkim nie zapominać o tym, że logiki nienawiści i przemocy nie można nigdy usprawiedliwić, ponieważ przeczą samemu naszemu człowieczeństwu. Sama wojna jest zaprzeczeniem człowieczeństwa.

- dodał.

24 stycznia 17:29

Jak podają eksperci, rzadki widok pojazdu służącego do rozminowywania pól T-90S, uszkodzonego przez ręczny przeciwpancerny pocisk kierowany Javelin.

24 stycznia 17:10
Z radością przyjmuję głosowanie parlamentu Turcji za ratyfikacją członkostwa Szwecji w NATO i liczę, że Węgry jak najszybciej dokończą ratyfikację w tej sprawie

- poinformował sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg w środę w przesłanym PAP stanowisku. 

- Wszyscy członkowie NATO zgodzili się w Wilnie zaprosić Szwecję do przyłączenia się do naszego Sojuszu i Szwecja wypełniła swoje zobowiązania. Członkostwo Szwecji czyni NATO silniejszym, wszyscy stajemy się bezpieczniejsi" - napisał szef Sojuszu Północnoatlantyckiego. 

Wielkie Zgromadzenie Narodowe Turcji (jednoizbowy parlament) ratyfikowało we wtorek zdecydowaną większością głosów wniosek Szwecji o przystąpienie do NATO.

Wcześniej premier Węgiel Victor Orban zapowiedział, że wezwie parlament do ratyfikacji członkostwa Szwecji.

24 stycznia 17:00

Czy i kiedy Rosja zaatakuje NATO?

Dowódca estońskiej armii powiedział we wtorek, że aby zaatakować NATO Rosja musiałaby wycofać 300 tys. żołnierzy z Ukrainy

Zdaniem gen. Martina Herema Rosjanie potrzebowaliby też czasu na odbudowę swoich sił. Ponadto, jak dodał estoński generał, „nawet gdyby Ukraina wyszła z wojny”, na świecie musiałoby zdarzyć się „coś znaczącego”, takiego jak „pandemia, całkowite załamanie gospodarki albo wojna o Tajwan”. Dopiero połączenie tych trzech czynników, przy jednoczesnym braku przygotowań do konfrontacji z Rosją ze strony NATO mogłoby, zdaniem estońskiego generała, doprowadzić do zaatakowania przez Rosję Sojuszu.

W ostatnim czasie pojawia się wiele wypowiedzi ekspertów, analityków i polityków z Europy, którzy ostrzegają, że Rosja zaatakuje NATO w latach 2025-2027. 

24 stycznia 16:36

W Dnieprze fragment zestrzelonej rakiety spadł na terenie jednego z przedsiębiorstw. W wyniku upadku szczątków rakiety na terenie przedsiębiorstwa ranny został 38-letni mężczyzna.

Pilne 24 stycznia 16:19

Węgry ratyfikują przyjęcie Szwecji do NATO

Turcy zawstydzili Węgry, zwłaszcza po wcześniejszej obietnicy Viktora Orbana, że Zgromadzenie Narodowe (węgierski parlament – red) nie będzie ostatnim, które ratyfikuje przystąpienie Szwecji do NATO" - napisał dziennik "Nepszava".

Po tym jak Turcja we wtorek zgodziła się na przyjęcie Szwecji, Viktor Orban w środę zapowiedział, że taką decyzję podejmie wkrótce również węgierski parlament.

24 stycznia 15:56

Były minister obrony Wielkiej Brytanii mówi, że jego kraj nie jest gotowy na to, co nadciąga.

Tobias Ellwood powiedział w rozmowie ze Sky News, że „na świecie jest poczucie, jakbyśmy byli w 1939 roku” a Wielka Brytania „nie jest przygotowana”, by radzić sobie z „tym co pojawia się na horyzoncie”.

24 stycznia 13:57

Wrosyjskim obwodzie biełgorodzkim rozbił się rosyjski wojskowy samolot transportowy Ił-76. Tamtejsze ministerstwo obrony oświadczyło, że na pokładzie znajdowało się 65 jeńców do wymiany. Z kolei ukraiński MON oznajmił, że na razie nie ma dokładnych informacji na temat zdarzenia i że stara się wyjaśnić sytuację.

24 stycznia 13:47

Ukraiński wywiad potwierdza, że miała się dziś odbyć wymiana jeńców

Ukraiński wywiad potwierdził, że na dziś przygotowywana jest wymiana więźniów między Rosją a Ukrainą.

- Mogę jednak stwierdzić, że zaplanowana na dzisiaj wymiana w tej chwili nie odbywa się - powiedział w komentarzu dla Radia Liberty przedstawiciel HUR Andrii Jusow.

24 stycznia 13:36

Premier Ukrainy: Słowacja jednak wesprze Kijów

Premier Ukrainy Denys Szmyhal powiedział, że otrzymał zapewnienie od swojego słowackiego odpowiednika Roberta Ficy, że kraj będzie wspierał aspiracje Kijowa do członkostwa w UE.

"Słowacja wesprze program Ukraine Facility, który zakłada przekazanie przez UE 50 mld euro dla Ukrainy" – powiedział Szmyhal po rozmowach z Fikiem, który wcześniej zmienił kurs w polityce zagranicznej Słowacji i wstrzymał wsparcie wojskowe dla Ukrainy.

Szmyhal powiedział, że kraje rozwijają politykę "nowego pragmatyzmu" pomimo wszystkich wyzwań politycznych.