Na dziś to wszystko. Zapraszamy do śledzenia relacji jutro od godz. 6.
Rosyjscy żołnierze w pojazdach opancerzonych wpadli w zasadzkę minową w pobliżu wsi Krynki w obwodzie chersońskim - informuje serwis Sił Zbrojny Ukrainy.
Ukraiński oficer, znany pod pseudonimem "Madziar", nagrania przedstawiające zniszczenie rosyjskich pojazdów opancerzonych.
Służba Bezpieczeństwa Ukrainy ujawniła rosyjskie operacje psychologiczne, których celem było sianie paniki wśród Ukraińców za pomocą wprowadzających w błąd e-maili. Choć część kont wysyłających e-maile została zablokowana, Służba Bezpieczeństwa zaapelowała do Ukraińców o ostrożność i czujność.
SBU stwierdziła, że rosyjscy agenci wysyłali e-maile z dużej liczby różnych kont e-mail, na które włamali się rosyjscy hakerzy. W mailach obiecują nagrody, jeśli odbiorcy będą współpracować z rosyjskimi tajnymi służbami.
Rosyjskie media propagandowe nadal kłamią. Powiedzieli, że zniszczone domy w Charkowie są zamaskowanymi obiektami Sił Zbrojnych.
Przypomnijmy, 8 osób, które zginęły dziś w Charkowie, w tym mała dziewczynka.
Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy przekazał, że 23 stycznia rano Rosja wystrzeliła w stronę Ukrainy 44 rakiety, a ukraińska obrona powietrzna zestrzeliła 22 z nich.
Według aktualnych informacji wykryto: 4 rakiety przeciwlotnicze S-300/S-400, 15 rakiet manewrujących Kh-101/Kh-555/Kh-55, 8 rakiet Kh-22, 12 Pociski balistyczne Iskander-M i 5 rakiet wystrzeliwanych z powietrza Kh-59/KhX-31.
Obrona powietrzna zlikwidowała 15 rakiet manewrujących Ch-101/Kh-555/Kh-55, 5 rakiet balistycznych Iskander-M i 2 rakiety Ch-59.
Film "20 dni w Mariupolu" został nominowany do Oscara w kategorii "Najlepszy film dokumentalny".
W kierunku obwodów mikołajowskiego i połtawskiego lecą drony.
Państwa członkowskie Unii Europejskiej rozważają zlekceważenie decyzji Węgier poprzez przedstawienie pakietu pomocowego dla Ukrainy.
Węgry wielokrotnie próbowały blokować wsparcie dla Ukrainy, w tym najnowszy pakiet 500 mln euro z Europejskiego Funduszu Pokoju.
Źródła zaznajomione ze sprawą poinformowały Bloomberga, że państwa członkowskie UE będą gotowe przyjąć pakiet pomocy dla Ukrainy na szczycie w Brukseli 1 lutego, niezależnie od tego, czy Węgry go poprą.
Rozważają także dalsze zastosowanie kar wobec Węgier w przypadku dalszego blokowania pomocy, np. pozbawienie ich prawa głosu. Inną opcją jest możliwość wysyłania przez państwa członkowskie środków na Ukrainę poza procesem budżetu centralnego UE.
Patriarcha Cyryl ogłasza nowy cel tzw. specjalnej operacji wojskowej. Ma to być „ruch oporu przeciwko antychrystowi”.
Republika Czeska proponuje, aby UE zbadała ograniczenia w przemieszczaniu się rosyjskich dyplomatów w strefie Schengen.
- Czechy proponują wprowadzenie ograniczenia przemieszczania się personelu rosyjskiej misji dyplomatycznej i członków ich rodzin wyłącznie na terytorium państwa, w którym są akredytowani. Nie jest w porządku, aby rosyjscy dyplomaci wykorzystywali strefę Schengen. Zrobimy, co w naszej mocy aby zapewnić włączenie naszej propozycji do 13. pakietu sankcji” – powiedział minister spraw zagranicznych Czech Jan Lipavsky, przemawiając we wtorek na posiedzeniu Rady do Spraw Zagranicznych w Brukseli.
Szef Pentagonu Lloyd Austin wezwał we wtorek państwa Grupy Kontaktowej ds. Obrony Ukrainy do wysłania większej liczby rakiet do systemów obrony powietrznej w obliczu rosyjskich ataków rakietowych. We wtorek w formule online odbywa się pierwsze w nowym roku spotkanie grupy ministrów obrony i szefów sztabów wspierających Ukrainę.
- Putin ma nadzieję, że za pomocą rakiet i dronów zdemoralizuje Ukraińców i złamie ducha walki ukraińskiego wojska. Więc zachęcam tę grupę, by sięgnąć głęboko do swoich zasobów i dostarczyć Ukrainie jeszcze więcej ratujących życie naziemnych systemów obrony powietrznej i pocisków - powiedział Austin na rozpoczęcie wirtualnego spotkania ok. 50 przedstawicieli resortów obrony.
To pierwsze w tym roku i 18. w ogóle spotkanie grupy od jej inauguracji w kwietniu 2022 r. w bazie Ramstein w Niemczech. Amerykański minister obrony łączył się ze swojego domu, gdzie wciąż przechodzi rehabilitację po pobycie w szpitalu w związku z komplikacjami po operacji raka prostaty.
Szef Pentagonu zaznaczył, że Ukraina nadal stawia dzielny opór rosyjskim atakom i zadaje znaczące straty rosyjskiej armii. Jednocześnie namawiał państwa wspierające Ukrainę do zdecydowanej pomocy.
- Jeśli stracimy zimną krew, jeśli uchylimy się, jeśli nie odstraszymy innych potencjalnych agresorów, zachęcimy tylko do większego przelewu krwi i chaosu - ostrzegł.
Liczba ofiar śmiertelnych rosyjskiego ataku rakietowego w Charkowie wzrosła do 7 - podał serwis Ukraińska Prawda.
Kreml skomentował poranne ataki na Kijów, powtarzając swoje twierdzenie, że rosyjskie wojsko nie atakuje cywilów, gdy uderza w obiekty na Ukrainie.
Zapytany, czy ataki były odpowiedzią Moskwy na – jak utrzymuje Rosja – ukraiński atak artyleryjski na kontrolowany przez Rosję Donieck w niedzielę, w wyniku którego zginęło 27 osób, rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział reporterom: - Nie, nie można tak powiedzieć.
- Kontynuujemy naszą specjalną operację wojskową i nasze wojsko nie uderza w obiekty socjalne i dzielnice mieszkalne, nie uderza w ludność cywilną, jak to miało miejsce w przypadku reżimu w Kijowie — oświadczył Pieskow. - To właśnie zasadniczo odróżnia naszą armię od armii reżimu kijowskiego — dodał.
Ukraińska obrona powietrzna zestrzeliła rosyjski pocisk Ch-59 nad obwodem dniepropietrowskim - informuje Dowództwo Operacyjne „Wschód”.
Podczas wirtualnego spotkania Grupy Kontaktowej ds. Obrony Ukrainy sekretarz NATO gen. Jens Stoltenberg z zadowoleniem przyjął zobowiązania sojuszników do dalszego wspierania Ukrainy teraz i w dłuższej perspektywie, powiedział pełniący obowiązki rzecznika NATO Dylan White.
Rosja rozmieściła w Petersburgu systemy obrony powietrznej S-300 - poinformowała we wtorek telewizja ERR, publikując zamieszczone w mediach społecznościowych nagranie z transportu uzbrojenia.
Opublikowane na platformie X nagranie pokazuje przenoszenie systemu przeciwlotnicznego S-300 do Petersburga, miasta oddalonego od estońskiej granicy o 150 km.
Do przeniesienie sprzętu doszło po wybuchu pożaru w nadbałtyckim porcie Ust-Ługa oddalonym o ok. 100 km od Petersburga. Mieszkańcy regionu relacjonowali, że pożar poprzedziły odgłosy eksplozji; Kreml obarczył odpowiedzialnością za zdarzenie Ukrainę.
Pochodzący z czasów radzieckich system S-300, pierwotnie służący jako system obrony powietrznej, jest obecnie używany również do ataków na ukraińskie miasta.
Rosjanie powoli zdobywają kolejne tereny w i wokół Awdijiwki w obwodzie donieckim. W ostatnim tygodniu posunęli się do przodu na paru kierunkach, w tym udało im się opanować południowo-wschodnią część miasta – informuje dziennikarz "Bilda" Julian Roepcke.
"Podczas rosyjskiego ataku niektóre jednostki ukraińskie zostały odcięte i pojmane. Sytuacja bardzo przypomina walki o Bachmut. Miasto to broniło się osiem miesięcy zanim w końcu padło" - napisał niemiecki publicysta na platformie X.
Co najmniej sześć osób zginęło w rosyjskich nalotach na Charków we wtorek rano - poinformował gubernator obwodu Ołeh Syniehubow.
"Niestety, wiemy, że w wyniku rosyjskich nalotów zginęła kolejna osoba - 21-letnia kobieta. Ratownicy wydobyli spod gruzów domu jej ciało. W wyniku porannego ostrzału Charków zginęło łącznie 6 osób" – poinformował Syniehubow na Telegramie.
Pocisk zabił również 43-letnią kobietę i uszkodził dwie szkoły i osiem wieżowców w Pawłohradzie, przemysłowym mieście we wschodnim obwodzie dnieprzańskim - poinformowało biuro prezydenta Ukrainy.
Prezydent Rosji Władimir Putin i jego egipski odpowiednik Abdel Fattah as-Sisi rozpoczęli we wtorek budowę nowego bloku w egipskiej elektrowni jądrowej El-Dabaa za pośrednictwem łącza wideo - poinformowała we wtorek rosyjska agencja informacyjna Ria Novosti.
Budowę prowadzi rosyjska korporacja państwowa Rosatom. Elektrownia będzie składać się z czterech bloków energetycznych o łącznej mocy 4,8 gigawatów, donosi Reuters.
Włochy wykorzystają swoją przewodnictwo w G7, aby zakwestionować rosnące przekonanie, że Rosja wygrywa na Ukrainie, a Zachód jest zmęczony wojną - informuje Reuters.
Włochy będą przewodniczyć grupie G7, w skład której wchodzą również USA, Japonia, Niemcy, Wielka Brytania, Francja i Kanada, przez cały 2024 r., a w czerwcu będą gospodarzem szczytu.
Przedstawiając po raz pierwszy priorytety Włoch, źródło zaznajomione z planami G7 powiedziało, że kluczowe kwestie w agendzie przywódców będą obejmować konflikt na Bliskim Wschodzie, bezpieczeństwo żywnościowe, zmiany klimatyczne, rozwój w Afryce, współpracę z Chinami i sztuczną inteligencję.
Podobnie jak w przypadku dwóch ostatnich prezydencji G7, wojna na Ukrainie również będzie ważnym tematem. Źródło Reutersa informuje, że przywódcy G7 są zdeterminowani, aby pokazać, że pozostają w pełni zaangażowani we wsparcie Kijowa i nie mogą ryzykować okazania oznak słabości dwa lata po inwazji Rosji na swojego sąsiada.
- Musimy zmienić narrację na temat Ukrainy – powiedziało źródło, dodając, że prezydent Rosji Władimir Putin stracił znaczną siłę finansową, wojskową i dyplomatyczną od czasu inwazji.