- Fakt, że jesteśmy zaangażowani w poszukiwanie rozwiązań na Bliskim Wschodzie, nie oznacza, że nie będziemy w dalszym ciągu wspierać Ukrainy - powiedział w Brukseli szef dyplomacji UE Josep Borrell. Ukraińskie Siły Powietrzne zestrzeliły w nocy osiem bezzałogowców wroga. Donald Tusk odwiedził Kijów w Dniu Jedności Ukrainy.
Pokaż od:
22 stycznia 22:00

To wszystko na dziś. Zapraszamy do śledzenia relacji jutro od godziny 6. 

22 stycznia 21:49

Departament Stanu USA skomentował wizytę Donalda Tuska w Kijowie. 

- Zapowiedź kontynuacji polskiego wsparcia dla Ukrainy przyjmujemy z zadowoleniem - oświadczył w poniedziałek rzecznik Departamentu Stanu Vedant Patel, cytowany przez PAP. 

22 stycznia 21:45

Niecałe dwa miesiące dzielą nas od wyboropodobnego wytworu putinowskiej "demokracji sterowanej". I choć od dawna wiadomo, kto w wyniku tego obrządku pozostanie panem Kremla, jakaś intryga jednak w nim się tli.

22 stycznia 21:29

Rosjanie zrzucili cztery kierowane bomby lotnicze na miejscowość Milovsky w obwodzie chersońskim - informują lokalne władze.

Zniszczone zostały domy, ale nie ma informacji o ofiarach. 

22 stycznia 21:08

Zdyscyplinowane społeczeństwo, siła finansowa państwa i solidarność Zachodu - dzięki takim atutom gospodarka Niemiec poradziła sobie w uniezależnieniu się od energii z Rosji.

22 stycznia 20:45

W tym tygodniu turecki parlament ma głosować w sprawie przystąpienia Szwecji do NATO - podaje Bloomberg. 

22 stycznia 20:22

Rosja analizuje możliwość przejmowania mienia dysydentów politycznych

W poniedziałek rosyjski parlament rozpoczął rozpatrywanie projektu ustawy, która przyznałaby państwu uprawnienia do przejmowania mienia osób skazanych za zniesławienie sił zbrojnych lub za publiczne nawoływanie do działań podważających bezpieczeństwo państwa - podaje Reuters. 

Pozwoliłoby to na przykład na przejmowanie przez państwo majątku Rosjan, którzy opuścili kraj i krytykowali wojnę, ale nadal utrzymują się z dochodów z wynajmu domów lub mieszkań w Rosji.

22 stycznia 19:48

Sikorski: Europejscy MSZ zgodzili się, aby dochody zamrożonych aktywów Rosjan zostały przekazane Ukrainie

Po spotkaniu ministrów spraw zagranicznych UE MSZ Radosław Sikorski powiedział, że europejscy ministrowie spraw zagranicznych zgodzili się politycznie co do tego, aby dochody z zamrożonych aktywów banku centralnego Rosji zostały przekazane Ukrainie.

"To agresor powinien zapłacić za szkody, które wyrządza" - wyjaśnił. Dodał, że będzie to odstraszać potencjalnych przyszłych agresorów.

22 stycznia 19:45

Zniszczono rakietę kierowaną Ch-59

Na niebie nad Mikołajowem obrona powietrzna zniszczyła kierowany pocisk powietrzny Ch-59, wystrzelony przez wojska rosyjskie z myśliwca Su-34 - podają Siły Obronne Południowej Ukrainy. 

Według wojska w wyniku spadających fragmentów zestrzelonego pocisku zapalił się strop nieczynnego budynku. Nikomu nic się nie stało. 

22 stycznia 19:26

Ostrzał Kupiańska. Spłonął mężczyzna

Mężczyzna spłonął żywcem w samochodzie, który znalazł się pod ostrzałem Rosjan w Kupiańsku w obwodzie charkowskim - informuje lokalna policja. Ranny został też 66-latek. Odnotowano zniszczenia w infrastrukturze cywilnej.  

22 stycznia 19:05

"Produktywne spotkanie z premierem Polski Donaldem Tuskiem. Rozmawialiśmy o swobodnym przepływie towarów przez granicę, rozwoju infrastruktury granicznej i współpracy energetycznej. Uzgodniliśmy wznowienie konsultacji międzyrządowych. Jestem wdzięczny za wsparcie zamiarów Ukrainy, aby jak najszybciej zostać członkiem UE i NATO" - skomentował premier Ukrainy Denys Szmyhal. 

22 stycznia 18:47

Kijów odrzucił apele słowackiego premiera Roberta Fico, by Ukraina oddała swoje terytorium rosyjskim najeźdźcom.

"Bądźmy szczerzy: brak bezpieczeństwa w Ukrainie oznacza brak bezpieczeństwa na Słowacji i w całej Europie" - powiedział rzecznik ukraińskiego MSZ Oleg Nikolenko, którego cytuje Politico. "Musimy współpracować, aby przybliżyć zwycięstwo Ukrainy".

To komentarz na sobotni wywiad Fico, w którym nowo wybrany, promoskiewski przywódca Słowacji naciskał na Kijów, by był bardziej realistyczny. "Musi być jakiś kompromis. Dlaczego oni oczekują, że Rosjanie opuszczą Krym, Donbas i Ługańsk? To nie jest realne" - powiedział Fico.

22 stycznia 18:02

Belgia przekaże w 2024 roku Ukrainie pomoc wartą 611 mln euro

Minister obrony Ukrainy Rustem Umierow poinformował, że rozmawiał z ministerką obrony Belgii Ludivine Dedonder. 

"Omówiliśmy ostatnie wydarzenia na liniach frontu oraz perspektywy współpracy obronnej pomiędzy naszymi krajami. Jestem wdzięczny za udział Belgii w koalicji na rzecz zdolności sił powietrznych, szczególnie w programie szkolenia pilotów. Wysoko doceniam niezachwiane wsparcie Belgii dla Ukrainy. Belgia przekaże w tym roku 611 milionów euro pomocy wojskowej i zobowiązała się długoterminowo wspierać modernizację naszych sił obronnych" - poinformował Umierow na "X". 

22 stycznia 17:48

Według źródeł Karoliny Bacy-Pogorzelskiej drony i inny sprzęt przekazywany Ukrainie m.in. przez Polskę leży w magazynach i jest pokątnie sprzedawany.

22 stycznia 17:25

Rosjanie ostrzelali centrum Chersonia

W wyniku ostrzału w centrum Chersonia ranny został 43-letni mężczyzna, który odniósł lekkie obrażenia - podają lokalne władze. 

22 stycznia 17:02

Od początku wojny na pełną skalę Polska przekazała Ukrainie pomoc woskową o wartości 3,5 mld dolarów

- W ciągu 698 dni od rozpoczęcia wojny na pełną skalę Polska dostarczyła Ukrainie broń i sprzęt o wartości prawie 3,5 miliarda dolarów - powiedział Szmyhal.

Tą sumę stanowi setki czołgów, samolotów, helikopterów, systemów obrony powietrznej, przeciwlotniczych systemów rakietowych, bojowych wozów piechoty i łodzi, broni przeciwpancernej, artylerii i amunicji.

22 stycznia 16:47

Tusk zaprasza Szmyhala do Warszawy na pierwsze po przerwie konsultacje międzyrządowe

- Odnawiamy format konsultacji międzyrządowych, aby uniknąć konfliktów interesów. Rozmowa między przyjaciółmi może dużo zdziałać - mówił Tusk i zaprosił do Warszawy premiera Ukrainy na pierwsze po przerwie tego typu spotkanie. 

22 stycznia 16:46

Tusk: Szykowane są już ustawy, które zrównają standardy pracy ukraińskich przewoźników z polskimi

Donald Tusk: - Jeśli pojawiają się różnice w interesach, to trzeba o tym otwarcie mówić i szukać rozwiązań korzystnych dla obu stron - mówił i dodawał, że sprawa blokady na granicy i interesów naszych przewoźników były omawiane. 

Ustalono z jednej strony odblokowanie granicy, a z drugiej udrożnienie na przejściach dla polskich kierowców, przez co Polacy zlikwidowali blokadę. 

- Z wielką radością przyjąłem wiadomość, że szykowane są już ustawy, które wyrównają standardy pracy polskich i ukraińskich przewoźników zgodnie z europejskim prawodawstwem - mówił Tusk. 

Jeśli chodzi o zboża, to Polska będzie oceniać działające już umowy z Bułgarią i Rumunią, aby zobaczyć, czy może się nimi posłużyć. 

Tusk nazwał ekscytującą wiadomość, że polscy przedsiębiorcy mogliby uczestniczyć na zasadach koncesji w budowie autostrady od Krakowca do Równego. 

22 stycznia 16:33

- Omówiliśmy otworzenie dodatkowych 4 przejść granicznych oprócz tych 14 już funkcjonujących - mówił Denys Szmyhal. 

Zaproszono Polskę do budowy autostrady w Ukrainie. Ma być przedłużeniem polskiej autostrady A4. 

22 stycznia 16:31

- Ze swojej strony zobowiązaliśmy się, żeby nie dopuścić do szkody i wesprzeć też polskich przewoźników i rolników. Też liczymy, że polska zrobi krok, żeby zlikwidować ograniczenia - mówił Szmyhal i dodał, że Ukraina zaproponowała mechanizm weryfikacji eksportu materiałów rolniczych. - To narzędzie już działa z Rumunią i Bułgarią.