To już wszystko na dziś. Dziękujemy Państwu za uwagę.
Wracamy jutro z samego rana.
Życzymy dobrego wieczoru.
Jak donosi "Bloomberg", UE rozpoczęła dyskusje na temat nowego pakietu sankcji wobec Rosji i planuje go zatwierdzić 23 lutego - w przededniu pełnoskalowej inwazji na Ukrainę. W planach są m.in. poszerzenie listy osób objętych sankcjami, zaostrzenie ograniczeń handlowych i ograniczenie Rosji możliwości obchodzenia sankcji.
Ukraińskie Ministerstwo Obrony prezentuje film z akcji 79. Brygady Powietrzno-Szturmowej; widać na nim, jak żołnierze niszczą konwój ze sprzętem okupantów. - Na froncie płoną dziś dziesiątki rosyjskich pojazdów opancerzonych - dodaje ministerstwo na Twitterze.
W piątek 19 stycznia po południu armia rosyjska zaatakowała Chersoń - poinformował szef chersońskiej administracji wojskowej Ołeksandr Prokudin. Zginęła 50-letnia kobieta, która w chwili ostrzału przebywała w swoim domu. Ranny został 16-letni chłopiec, przebywa w szpitalu.
Od początku pełnoskalowej inwazji Rosji na Ukrainę do Kanady przybyło już ponad 210 tys. ukraińskich uchodźców - podała Kanadyjska Agencja Służb Granicznych.
Uruchomiono specjalny program, który daje Ukraińcom uciekających przed wojną trzyletnie zezwolenie na pracę i pobyt w Kanadzie, a także uprawnia pomocy finansowej i bezpłatnego tymczasowego zamieszkania.
"Ukraińska Prawda": Sąd Rejonowy w Kijowie zezwolił na zatrzymanie Romana Hrynkiewicza, syna lwowskiego biznesmena Igora Hrynkiewicza. Jest podejrzanym w sprawie dotyczącej dostawy niskiej jakości odzieży dla Sił Zbrojnych Ukrainy. Postawiono mu zarzuty oszustwa i udziału w grupie przestępczej.
Jest poszukiwany.
Od kilku miesięcy ukraińskim żołnierzom udaje się utrzymywać przyczółek na lewym brzegu Dniepru. Mimo iż walczą w skrajnie trudnych warunkach, a Rosjanie dysponują ogromną przewagą.
Z Kijowa pisze Piotr Andrusieczko:
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski rozmawiał przez telefon z prezydentem Zjednoczonych Emiratów Arabskich, szejkiem Mohamedem bin Zayedem Al Nahyanem. Podziękował mu za wsparcie ukraińskiej suwerenności i integralności terytorialnej oraz za pomoc w wymianie więźniów. - Powrót ludzi do domu jest dla Ukrainy priorytetem, dlatego liczymy na dalszą aktywną rolę Zjednoczonych Emiratów Arabskich - powiedział Zełenski.
Jak podaje CNN, opierając się na "międzynarodowych źródłach wywiadowczych i wojskowych", że wojna w Ukrainie może potrwać jeszcze co najmniej przez dwa lata. Niektórzy z nich uważają, że w 2024 r. nie będzie znaczących zwycięstw na polu walki, ponieważ zarówno Ukraina, jak i Rosja będą odbudowywać siły. Dopiero w 2025 r. Ukraina może ponownie przystąpić do kontrofensywy.
Premier Ukrainy Denys Szmyhal poinformował, że rząd zamierza przeznaczyć „rekordową kwoty” środków na budowę linii obronnych. Mowa o 17,5 mld hrywien. Decyzja o zabezpieczeniu takiej kwoty zapadła w piątek, 1 stycznia. Pieniądze mają pójść m.in. na budowę obiektów inżynieryjno-technicznych i fortyfikacyjnych, stworzenie systemu barier przeciwwybuchowych i sprzęt.
- Przekazujemy środki odpowiednim resortom i regionalnym organom administracji państwowej - zaznaczył premier.
Mural charkowskiej artystki Sonii Morozyuk zdobił ulicę Miecznikową 16 od wiosny ub. roku. Na niebiesko-żółtym tle widniał napis: "Co jest fajniejszego niż 44-milionowa rodzina?". Najpierw powstał w formie obrazu, który został sprzedany na aukcji charytatywnej za 250 tys. hrywien. Pieniądze pozwoliły przenieść go na ścianę budynku.
Jak informują ukraińskie media, nieznane osoby zniszczyły pracę, zalewając ją czerwoną farbą. Pojawił się na niej podpis: "Korupcja=porażka".
Poniższy tweet z marca 2023 r. przedstawia mural tuż po jego odsłonięciu.
Wołodymyr Zełenski wręczył dziś certyfikaty na mieszkania "bohaterom Ukrainy" i bliskim poległych na froncie.
"Ukraina zawsze będzie wdzięczna swoim bohaterom. Zawsze będziemy pielęgnować pamięć o tym, czego dokonali nasi bohaterowie. Będziemy szanować każdego z osobna, cały swój naród, swoją historię i niepodległość" - mówił prezydent Ukrainy.
"To są żołnierze, którzy zniszczyli T-90M na północ od Awdijiwki. Serhii po lewej i Oleksandr po prawej. Jeden był nauczycielem, drugi mechanikiem. Teraz bronią Ukrainy" - podaje Noelreports, i pokazuje bohaterów na zdjęciu.
Jak podaje Reuters, powołując się na rosyjski MSZ, delegacja Hamasu przybyła do Rosji. Strona rosyjska miała negocjować uwolnienie zakładników, w tym obywateli Rosji.
To już kolejna wizyta przedstawicieli Hamasu w Rosji. Ostatnia miała miejsce w październiku ub. roku.
"Rosyjska prokuratura zażądała 28 lat więzienia dla Darii Trepowej, oskarżonej o atak terrorystyczny w petersburskiej kawiarni, w którym zginął Z-bloger Władlen Tatarski, a 52 inne osoby zostały ranne. Kobieta twierdziła przed sądem, że <<kierowali nią opiekunowie z Ukrainy>>, a ona sama miała nie wiedzieć, co wnosi do lokalu" - pisze Biełsat, powołując się na rosyjską "Nowają Gazietę".
- Nie widzę żadnego bezpośredniego zagrożenia militarnego ze strony Rosji przeciwko Finlandii. W Finlandii śpimy spokojnie w nocy, ponieważ jesteśmy dobrze przygotowani - powiedział premier Finlandii Petteri Orpo, podczas wspólnej na konferencji prasowej z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen i premierem Szwecji Ulfem Kristerssonem.
Prezydent Ukrainy rozmawiał dziś z premierem Albanii, Edim Ramą. - Dziękuję za zdecydowane stanowisko Albanii w sprawie rosyjskiej agresji na Ukrainę i wsparcie dla naszego kraju na forum Rady Bezpieczeństwa ONZ, a także wsparcie obronne i polityczne - napisał na Twitterze. Podczas spotkania omówił z premierem warunki dalszej współpracy.
W 2024 r. ukraińskie dowództwo wojskowe podejmie decyzję o przejściu sił zbrojnych do fazy aktywnej obrony, ponieważ Rosja może planować latem ofensywę na dużą skalę. Wróg prawdopodobnie ponownie spróbuje zdobyć stolicę, Kijów - pisze Financial Times.
Kijów nie liczy już na szybkie zwycięstwo, ale przygotowuje się na długą konfrontację z Rosją. Dlatego celem Sił Obronnych w 2024 roku jest utrzymanie linii obrony. Jednocześnie obrońcy muszą "wyczuć" słabe punkty w obronie okupantów i kontynuować uderzenia na cele zarówno w Rosji, jak i na tymczasowo zaanektowanym Krymie. To, zdaniem Zachodu, pozwoli ukraińskim siłom zbrojnym zbudować siły i przygotować się do nowej kontrofensywy. Odbędzie się ona za rok, w 2025 roku, kiedy obrońcy będą mieli większe szanse na sukces, który zależy m.in. od dalszej pomocy ze strony partnerów.
Prokurator zażądał 28 lat więzienia dla Darii Trepowej oskarżonej o zamordowanie rosyjskiego "dowódcy wojskowego" Władlena Tatarskiego.
Do zabójstwa doszło 2 kwietnia 2023 roku w kawiarni Street Bar w Sankt Petersburgu w Rosji. W wyniku eksplozji bomby-prezentu zginął rosyjski "dowódca wojskowy" Władlen Tatarski. W wyniku eksplozji co najmniej 16 osób zostało rannych. Tatarski to pseudonim propagandysty rosyjskiego Maksyma Fomina, który walczył w tzw. batalionie Wostok w Doniecku i służył w wywiadzie samozwańczej Ługańskiej Republiki Ludowej. Tatarski wzywał także do ataków rakietowych na ukraińską infrastrukturę energetyczną, aby "szpitale nie działały i aby zginęło więcej Ukraińców".
Okolice Bachmutu. Zniszczenie rosyjskiego wozu bojowego (BMD) przez jednostki 42 Brygady Zmechanizowanej.