W nocy rozpoczął się intensywny ostrzał Ukrainy przez Rosję. W całym kraju ogłoszono alarmy przeciwlotnicze. Ze względu na wzmożoną aktywność lotnictwa dalekiego zasięgu, polska armia w sobotę rano poderwała samoloty - poinformowało Dowództwo Operacyjne RSZ.
Pokaż od:
13 stycznia 22:00

To wszystko na dziś. Dziękujemy za śledzenie naszej relacji i zapraszamy jutro na strony Gazety Wyborczej.

13 stycznia 21:55

"Stwórz drona FPV w domu i dołącz do niszczenia wrogów własnymi rękami" - powiedział Mychajło Fiodorow, wicepremier, minister transformacji cyfrowej Ukrainy.

Podczas wojny na pełną skalę rząd zmienił politykę wobec producentów dronów, usuwając blokady i tworząc dla nich warunki. Dało to początek masowej produkcji. Teraz produkcja się rozwija, a podczas gdy firmy nabierają rozpędu. Można też osobiście zbudować drona w domu.

Jedną z takich inicjatyw nich jest People's Drone realizowany przez Victory Drones, fundusz pomocy technologicznej. Jest to kurs inżynieryjny, który uczy, jak zbudować 7-calowego drona FPV w domu. Po złożeniu dron przechodzi kontrolę jakości montażu i test wagi. Jeśli test wypadnie pomyślnie, dron zostanie przekazany wojsku. Szkolenie jest całkowicie bezpłatne.

13 stycznia 21:45

Rosja uruchomi patriotyczno-duchowy odpowiednik symulatora życia rodzinnego Sims. Bez LGBT

Deweloperzy z Don State Technical University (DSTU) rozpoczęli prace nad symulatorem życia rodzinnego, który będzie zgodny z "tradycyjnymi wartościami rodzinnymi", donosi Izvestia. Gra jest tworzona na silniku Unreal Engine 5 i jest krajowym odpowiednikiem gry SimCity. Według twórców gry, nowy symulator, w przeciwieństwie do zagranicznych odpowiedników, nie będzie miał przedstawicieli LGBT.

13 stycznia 21:35

NATO wezwane do przygotowania się na wojnę na Ukrainie do 2026 roku

Wojna między Rosją a Ukrainą będzie trwała przez długi czas, ponieważ żadna ze stron nie pokazuje, że jest w stanie odnieść decydujące zwycięstwo w taki czy inny sposób - powiedział zastępca sekretarza generalnego NATO Mircea Joane.

"Nie będzie końca w 2024 roku, a być może nawet nie w 2025 roku. <...> Spodziewamy się przedłużającej się wojny z małymi ofensywami, kontrofensywami, z podbojem i utratą terytoriów", powiedział. Joane wezwał do niepopadania w pesymizm - według niego "Ukraina ma wystarczające zasoby, aby wytrzymać tę wojnę i odnieść sukces".

13 stycznia 21:22

"Pragnę dziś szczególnie pochwalić żołnierzy naszej Gwardii Narodowej, którzy wraz ze wszystkimi Siłami Zbrojnymi i jednostkami bezpieczeństwa odważnie i niezłomnie bronią pozycji Ukrainy. 15 Brygada Gwardii Narodowej – starszy żołnierz Walerij Semenec i młodszy sierżant Serhij Kowal, wojownicy jednostki operacji specjalnych. Dziękuję za Twoją siłę! Trzecia Brygada Operacji Specjalnych – żołnierz Witalij Saschuk, żołnierz Mykoła Nahajczuk, żołnierz Jurij Kosiuta. 14. Brygada – młodszy sierżant Wołodymyr Oliynyk, starszy sierżant Wasyl Czerniuiuk. Dzięki chłopaki! Pochwalić też chcę żołnierzy Centrum Operacji Specjalnych Omega Gwardii Narodowej Omega, szczególnie chłopaków z pierwszego oddziału, którzy skutecznie realizują zadania na kierunku Awdijiwki, a także wszystkich wojowników trzeciego oddziału Omega, którzy walczą na Melitopolu kierunku, wzmacniając jednostki Sił Zbrojnych. Dziękuję wam za zniszczenie wroga, chłopaki!" - powiedział prezydent Zełenski w wieczornym przemówieniu.

13 stycznia 21:10

Dwustronna umowa o bezpieczeństwie między Ukrainą a Wielką Brytanią przewiduje nie tylko wsparcie dla Ukrainy, ale także wsparcie Ukrainy dla Wielkiej Brytanii w przypadku agresji na nią - powiedział premier Denys Szmyhal. "Bardzo ważne jest, aby było to porozumienie uczciwe i dwustronne, partnerskie. Czyli po zakończeniu tej wojny jest to porozumienie w sprawie naszego sojuszu z Wielką Brytanią, w sprawie wsparcia. I nie tylko Wielka Brytania musi zareagować w ciągu 24 godzin, jeśli nastąpi agresja na Ukrainę, Ukraina będzie także bronić swojego sojusznika i partnera w ciągu 24 godzin, zareaguje w taki czy inny sposób, aby wesprzeć Wielką Brytanię w przypadku, gdy Rosja będzie chciała zaatakować naszego przyjaciela, partnera i kraj".

13 stycznia 20:57

W tymczasowo okupowanej części obwodu chersońskiego rosyjski pocisk trafił w podstację. Sześć wiosek pozostało bez prądu i wody- poinformowało Centrum Dziennikarzy Śledczych (CJR), powołując się na własne źródła. Mieszkańcy Pierwomajska uważają, że rosyjscy okupanci celowo zniszczyli stację transformatorową, aby zmusić ludzi do opuszczenia nadmorskiej wioski.

13 stycznia 20:45

W sumie ponad 100 tys. więźniów zostało już wysłanych do Ukrainy na wojnę, według innych źródeł nawet 120 tys.

Według obliczeń służby wywiadowczej brytyjskiego Ministerstwa Obrony, z 290 000-350 000 całkowitych strat rosyjskiego personelu wojskowego, do grudnia 2023 r., więźniowie stanowią 40 000 (ranni) i 20 000 (zabici).

13 stycznia 20:33

11 stycznia w Atenach miał odbyć się darmowy koncert brytyjskiego zespołu The Tiger Lillies. Koncert został wczoraj odwołany z powodu "negatywnych opinii osób i grup", którym nie podoba się, że zespół wspiera Ukrainę, co wiele osób "uważa za problematyczne".

13 stycznia 20:20

W sobotę rano Rosjanie po raz kolejny dokonali zmasowanego - kombinowanego - uderzenia rakietowego na Ukrainę. Do ataku wykorzystano pociski manewrujące i hipersoniczne Kindżały.

13 stycznia 20:02

Od początku zbrojnej na paści na Ukrainę, ponad 1000 firm opuściło Rosję. Jednak nie wszystkie przestały prowadzić działalność. 

Część z nich ogłosiła całkowite odejście i zakończyła działalność, inne jedynie zawiesiły działalność lub po prostu odmówiły planowanych inwestycji. Od pierwszych dni Wielkiej Wojny profesor i założyciel Instytutu Wykonawczego Uniwersytetu Yale Jeffrey Sonnenfeld wraz z zespołem ekspertów i studentów śledzi te firmy, które wciąż działają w Rosji. 28 lutego opublikowali listę tych firm. Badacze podzielili firmy na pięć grup na podstawie ich wypowiedzi i działań i publikowali je tutaj. Lista jest codziennie aktualizowana.

13 stycznia 19:50

Bułgarski kompleks wojskowo-przemysłowy działa przez całą dobę, siedem dni w tygodniu, a znaczna część jego produktów trafia na Ukrainę - donosi Voice of America.

"Bułgaria dostarcza Ukrainie broń z czasów radzieckich, która jest sprawna, a jej obsługa nie wymaga dodatkowych szkoleń dla wojska, a także ustanowiła całodobową produkcję amunicji. Wierzę, że Ukraina może wygrać... Może przywrócić swoją integralność terytorialną, jeśli otrzyma odpowiednie wsparcie od cywilizowanego świata" - powiedział bułgarski minister obrony Todor Tagarev.

13 stycznia 19:35

Rosyjskie więzienia bez ogrzewania. Tak chcą zmusić więźniów do wyjazdu na wojnę

Rosyjskie więzienia wyłączają ogrzewanie, aby zmusić więźniów do wyjazdu na wojnę na Ukrainę - donosi Bild. Według gazety na tak radykalne działania zgodził się sam Putin, który stara się wykorzystać mroźną pogodę do uzupełnienia osłabionych wojsk na Ukrainie. W niektórych częściach Rosji temperatury sięgają obecnie -35°C.

„Z tego powodu po prostu odcięli ogrzewanie przy ujemnych temperaturach. W ten sposób warunki w więzieniach muszą stać się nie do zniesienia, aby mężczyźni mogli udać się do Ukrainy. [... ] Więźniowie są po prostu masowo wysyłani na linię frontu i tam złożeni w ofierze” – mówi Bildowi działaczka na rzecz praw człowieka Olga Romanowa.

13 stycznia 19:22

Rosyjscy okupanci uderzyli w wieś Oczeretny w gminie Pokrowska. Jeden mężczyzna został ranny - przekazała Anastasia Miedwiediewa, rzeczniczka prokuratury.

13 stycznia 19:14

626 przypadków użycia broni chemicznej przez Rosję

Od początku wojny na pełną skalę Rosja użyła amunicji chemicznej przeciwko Ukrainie 626 razy - poinformował Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. 

"Tylko w styczniu tego roku było 51 przypadków. Jednocześnie dynamika użycia rośnie. Codziennie odnotowuje się do 10 przypadków użycia środków chemicznych" - czytamy w oświadczeniu.

Najczęściej rosyjskie wojsko używa granatów z ładunkiem chemicznym,

13 stycznia 19:01

Siły Powietrzne Sił Zbrojnych Ukrainy otrzymały mobilne punkty kontrolne.

Zostały one przekazane przez fundusz charytatywny „Return Alive” w ramach wspólnego projektu z firmą „Nowa Poczta”.

13 stycznia 18:47

Federacja Rosyjska planuje budowę dziewięciu składowisk śmieci na okupowanych terenach obwodów donieckiego i ługańskiego- poinformowało Centrum Narodowego Oporu.

Rosjanie planują budowę sześciu składowisk na terenie Ługańska i trzech kolejnych na terenie obwodów donieckich. Na okupowane terytoria planowane jest wywóz śmieci, m.in. z sąsiadujących z obwodami Ukrainy obwodów Rosji, Woroneża, Rostowa i Biełgorodu. Jak zauważyło Centrum Narodowego Oporu, Federacja Rosyjska praktykuje już wywóz śmieci z obwodu rostowskiego na czasowo okupowane terytoria obwodu donieckiego, rezygnując jednocześnie z planów budowy nowego składowiska śmieci pod Rostowem ze względu na protesty lokalnych mieszkańców.

13 stycznia 18:27

"Spotkałem się z nowym ministrem spraw zagranicznych Francji Stéphanem Séjourném. Omówiliśmy nasze potrzeby obronne: wspólną produkcję dronów, artylerii i dalsze wzmocnienie obrony powietrznej. Poinformowałem go o pracach nad formułą pokojową" - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. 

13 stycznia 18:15

Federacja Rosyjska wystrzeliła dziś na Ukrainę sześć rakiet typu "Kidżał". Połowa z nich nie osiągnęła swoich celów - oświadczył w oficjalnym komunikacie rzecznik Sił Powietrznych Sił Zbrojnych Ukrainy Jurij Ihnat.

„Rakiety w federacji rosyjskiej są coraz gorszej jakości i nie docierają do celów. Dotyczy to także dronów kamikaze. Miejmy nadzieję, że ten trend utrzyma się w przyszłości” – dodał.

13 stycznia 18:03

Szwecja wyśle okręty podwodne na Morze Bałtyckie, przeciw Rosji.

Szwecja rozpoczęła budowę okrętów podwodnych do patrolowania Morza Bałtyckiego w celu zabezpieczenia wschodnich granic NATO przed ewentualnymi operacjami morskimi Rosji - donosi Politico.

66-metrowe dieslowsko-elektryczne okręty podwodne typu A26, nazwane Blekinge i Skåne, zostaną zwodowane w 2027 i 2028 roku. Carl Gulenius, były dowódca okrętów podwodnych, który jest obecnie planistą marynarki wojennej tego kraju, powiedział, że przystąpienie Szwecji do NATO da sojuszowi "brakujący element układanki".