Premier Donald Tusk podczas rozmowy z TVP, TVN i Polsatem poinformował, że w poniedziałek o godz. 11 spotka się z prezydentem Andrzejem Dudą, aby porozmawiać o swojej zaplanowanej na najbliższe dni wizycie w Kijowie.
"Udam się do pana prezydenta. Między innymi, żeby rozmawiać o szczegółach i o charakterze mojej misji. W najbliższych dniach będę w Kijowie" - powiedział Tusk.
Premier dodał, że sytuacja w Ukrainie "to jest kwestia numer jeden ze względu na polskie bezpieczeństwo".
Tusk podkreślił, że nie pozwoli, żeby "ktoś w moim rządzie budował swoją pozycję na antyukraińskim sentymencie. - "W wymiarze zbrojeń i wsparcia Ukrainy nie może być żadnego wahania. Będę zabiegał, żeby wyleczyć wszystkie patologiczne sytuacje na granicy" - mówił szef polskiego rządu.
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski czeka na decyzję Kongresu Stanów Zjednoczonych w sprawie dalszego wsparcia dla Ukrainy - poinformowała agencja Interfax-Ukraina.
"To wsparcie, które jest ważne nie tylko dla nas jako państwa, ale także dla każdego państwa, którego stabilność zależy od siły prawa międzynarodowego” – oznajmił Zełenski w wieczornym przesłaniu wideo.
Ze względu na intensywne wykorzystanie dronów bojowych przez obie walczące strony, ani my, ani Rosja nie jesteśmy obecnie w stanie prowadzić operacji ofensywnych - przyznał szef ukraińskiego wywiadu wojskowego Kyryło Budanow w rozmowie z francuskim dziennikiem "Le Monde", donosi PAP.
"Kolejny czynnik uniemożliwiający działania zaczepne, to gęstość pól minowych, nie oglądana od czasów II wojny światowej" - powiedział Budanow.
W piątek w ciągu dnia ukraińscy żołnierze odparli 20 ataków Rosji w kierunku Awdijiwki, łącznie na linii frontu doszło do 68 starć bojowych – podaje Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.
"Na kierunku Awdijiwki nasi obrońcy odparli 4 ataki wroga w pobliżu Awdijiwki i kolejnych 16 ataków w pobliżu Pierwomajskiego i Niewelskiego w obwodzie donieckim” – czytamy w podsumowaniu opublikowanym w piątkowy wieczór na Facebooku.
Ponadto Siły Zbrojne Ukrainy odparły 6 ataków rosyjskich w pobliżu Sinkiwki w obwodzie charkowskim na kierunku kupiańskim, 4 ataki w pobliżu Makijówki w obwodzie ługańskim i Grigoriwki w obwodzie donieckim na kierunku łymańskim oraz 4 ataki w pobliżu Andrijówki i Kliszczejewki w obwodzie donieckim na kierunku bachmuckim.
Francuska gazeta "Le Figaro" informuje, że niedawno mianowany minister spraw zagranicznych Francji Stephane Sejournet jest właśnie w drodze do Kijowa z roboczą wizytą.
Według doniesień szef francuskiego MSZ jedzie do Kijowa, gdzie ma spotkać się z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.
Nowy szef francuskiej dyplomacji zamierza zademonstrować wsparcie Francji dla Ukrainy, twierdzi otoczenie ministra.
W piątek rano Sejourne powiedział, że "pomaganie Ukrainie, to zagwarantowanie zwycięstwa demokracji". Poinformował też, że "w najbliższych dniach uda się do Berlina i Warszawy".
Komisja Europejska zatwierdziła program pomocy o wartości 126 mln euro dla Rumunii w celu wsparcia portów, które od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę odnotowały zwiększony przepływ towarów - wynika z komunikatu Komisji Europejskiej.
Do 10 mln euro mają otrzymać firmy logistyczne, które działają w rumuńskich portach w Konstancji, Galati, Giurgi, Porta Alba, Midia i Mangalia.
"Dzisiejszy dzień stanowi przełomowy moment w historii Europy. Ukraina i Wielka Brytania podpisały nowe, bezprecedensowe porozumienie w sprawie bezpieczeństwa" - napisał na portalu X prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
"Gdyby Wielka Brytania i inne kraje zapewniły taki poziom gwarancji po 1991 r., nie byłoby w ogóle rosyjskiej agresji. Naszym wspólnym celem jest zapewnienie, że atak na Ukrainę nigdy się nie powtórzy, gdy obecna rosyjska agresja zostanie zatrzymana" - dodał Zełenski.
W piątek 12 stycznia w wyniku rosyjskiego nalotu na Awdijiwkę w obwodzie donieckim zginęła jedna osoba - poinformował szef donieckiej obwodowej administracji wojskowej Wadim Filaszkin.
Ukraina twierdzi, że do ataku doszło w piątek około godziny 13. Rosjanie zrzucili na miasto kierowaną bombę powietrzną, która trafiła w budynek mieszkalny, zabijając 28-letniego mężczyznę.
"Kontynuujemy ewakuację mieszkańców miast przyfrontowych i proszę wszystkich, aby skorzystali z tej szansy – ratowali życie swoje i swoich bliskich!” - napisał Filaszkin na Telegramie.
Rosyjska armia kontynuuje ataki na ukraińskie pozycje wokół Awdijiwki w obwodzie donieckim, starając się otoczyć miasto. Według opublikowanych w czwartek przez Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy informacji tylko ostatniej doby Rosjanie atakowali na tym kierunku 56 razy.
Według szefa regionalnej administracji wojskowej w Chersoniu Ołeksandra Prokudina liczba ofiar śmiertelnych dzisiejszego ostrzału miasta wzrosła do dwóch osób.
Wcześniej Prokudin informował o śmierci kobiety. Teraz dodał, że w samochodzie znaleziono spalone ciało i trwa ustalanie tożsamości zmarłego.
Według Prokudina niego w ciągu ostatnich 24 godzin wojska rosyjskie przeprowadziły 73 ostrzały obwodu chersońskiego.
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski i premier Wielkiej Brytanii Rishi Sunak podpisali w piątek w Kijowie porozumienie w dziedzinie bezpieczeństwa – podaje korespondent agencji Interfax-Ukraina.
Okres obowiązywania umowy wynosi 10 lat.
"Przybyłem na Ukrainę, aby przekazać proste przesłanie. Nie możemy i nie przestaniemy wspierać Ukrainy. Mówię wszystkim Ukraińcom: Wielka Brytania jest z wami tak długo, jak będzie trzeba” – powiedział brytyjski premier dzisiaj w Kijowie.
Wcześniej władze brytyjskie ogłosiły, że w latach 2024-2025 udzielą Ukrainie pomocy wojskowej w wysokości 2,5 mld funtów – czyli o 200 mln funtów więcej niż w poprzednich dwóch latach.
Na terenach obwodu chersońskiego okupowanych przez Rosję dostawy węgla są przydzielane wyłącznie osobom, które przyjęły paszporty wroga; pozostali tam obywatele Ukrainy zostali narażeni na śmierć z powodu wychłodzenia organizmu - zaalarmował portal Centrum Narodowego Sprzeciwu, prowadzony przez ukraińskie siły zbrojne.
Część obwodu chersońskiego, położona na prawym (zachodnim) brzegu Dniepru, w tym Chersoń, jest kontrolowana przez stronę ukraińską od listopada 2022 roku. Ziemie leżące po wschodniej stronie rzeki znajdują się pod rosyjską okupacją.
Skutki bombardowania Charkowa.
Departament Stanu USA nałożył w czwartek sankcje na trzy rosyjskie podmioty i jedną osobę, zaangażowane w transfer i testowanie północnokoreańskich rakiet balistycznych, wykorzystywanych przez Rosję przeciwko Ukrainie - poinformował sekretarz stanu USA Antony Blinken.
Wielka Brytania ogłosiła największy od początku wojny - wart 2,5 mld funtów (12,67 mld zł) - pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy.
"Jestem na Ukrainie, by przekazać prostą wiadomość. Nasze wsparcie nie może i nie będzie słabnąć. Do wszystkich Ukraińców: Wielka Brytania jest z wami - tak długo, jak będzie trzeba" - napisał premier Wielkiej Brytanii w mediach społecznościowych.
Rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa, reagując na ataki, których celem była infrastruktura militarna proirańskich rebeliantów Hutich, ostro skrytykowała USA i Wielką Brytanię. - Tzw. koalicja międzynarodowa - którą należy nazwać nielegalną koalicją kierowaną przez Stany Zjednoczone i Wielką Brytanię - przeprowadziła ataki na terytorium suwerennego Jemenu. Potwierdziły się nasze obawy, że stanowisko USA w Radzie Bezpieczeństwa ONZ ws. Morza Czerwonego to tylko pretekst do dalszej eskalacji napięć w regionie - powiedziała.
Brytyjski premier Rishi Sunak przybył do Kijowa - informuje Suspilne. Sunak został sfotografowany podczas wysiadania z wagonu kolejowego.
Biuro prasowe ukraińskiego prezydenta podało, że Wołodymyr Zełenski odbył rozmowę telefoniczną z prezydent Szwajcarii Violą Amherd. "Omówiono przygotowania do spotkania doradców ds. bezpieczeństwa narodowego i doradców politycznych przywódców kraju w sprawie formuły pokojowej, które odbędzie się w Davos" - czytamy w komunikacie. Spotkanie w Davos zaplanowano na 14 stycznia.
"Ukraińskie siły obronne aktywnie wykorzystują bezzałogowe statki powietrzne na lewym brzegu obwodu chersońskiego do atakowania wojsk rosyjskich, czemu okupanci nie są w stanie przeciwdziałać" - podaje brytyjski wywiad w serwisie X.
Londyn podkreśla, że ukraińscy obrońcy używają dronów wyposażonych w amunicję, które są używane w koordynacji z artylerią, do niszczenia sprzętu rosyjskich żołnierzy. "Według rosyjskiego blogera wojskowego rosyjskie straty w rejonie Krynki sięgają 90 proc." - czytamy.
Rosyjska baza morska w Abchazji, separatystycznym terytorium uznanym przez społeczność międzynarodową za część Gruzji, może zostać uruchomiona w 2024 roku - poinformowała w piątek rosyjska państwowa agencja informacyjna RIA, cytując Radę Bezpieczeństwa Abchazji.
Władze Rosji i Abchazji uzgodniły w październiku, że Rosja może otworzyć stałą bazę marynarki wojennej w mieście Ochamchire, podał Reuters.
RIA cytuje sekretarza Rady Bezpieczeństwa Abchazji Siergieja Szambę, który powiedział, że budowa bazy jeszcze się nie rozpoczęła, ale "jej eksploatacja może rozpocząć się jeszcze w tym roku".