Liczba osób rannych po środowym ataku na Charków wzrosła do 13. Armia rosyjska celowała w hotel w centrum miasta, wśród rannych są dziennikarze tureckiej gazety. Ukraińska Prokuratura Generalna twierdzi, że ma dowody użycia przez wojska rosyjskie rakiet wyprodukowanych w Korei Północnej.
Pokaż od:
11 stycznia 21:54
11 stycznia 20:59

Zełenski: Rosja może wysłać do walki jeszcze 300 tys. więźniów

Rosja może wysłać do walki przeciwko Ukrainie jeszcze 300 tys. więźniów, to bardzo duża liczba - powiedział ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski w czwartek w Rydze na konferencji prasowej dla mediów z krajów bałtyckich.

"Ukraina nie robi dużych kroków naprzód, ponieważ Rosjanie kontrolują niebo" - powiedział Zełenski w Rydze. "Jeśli nie odblokujemy nieba, będziemy stać tam, gdzie jesteśmy, a oni będą przygotowywać działania kontrofensywne" - dodał prezydent Ukrainy.

Zełenski zaznaczył, że Rosja w ogóle nie chce pokoju i gromadzi ludzi do wojska. "Wiemy skąd będą ich brać. Mają jeszcze 300 tys. więźniów" - zauważył Zełenski, którego cytuje PAP.

11 stycznia 20:32

Zełenski: Nie można pozwolić Rosji na przygotowanie kontrofensywy

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski uważa, że nie można Rosji pozwolić "zamrozić konflikt", bo wtedy Rosja uzyska możliwość przygotowania "potężnej kontrofensywy”.

Zełenski stwierdził to na konferencji prasowej w Rydze, której nagranie wideo opublikowano na jego stronie na Facebooku

"Nie pozwólcie zamrozić konfliktu. Nie dajcie Rosji szansy na przygotowanie się do potężnej kontrofensywy za rok, dwa, trzy, pięć lat. Nie pozwólcie im na to… Nie pozwólcie, bo Rosja znów stanie się potężna" - mówi Zełenski.

11 stycznia 19:56

Rzeszów zaprezentował w Parlamencie Europejskim wystawę "Rzeszów - miasto ratownik". To 29 fotografii ilustrujących życie w Rzeszowie po ataku Rosji na Ukrainę.

11 stycznia 19:42

Minister obrony Ukrainy: Gotowy jest nowy projekt ustawy o mobilizacji

Ministerstwo Obrony Ukrainy przygotowało nową wersję projektu ustawy o mobilizacji, która w najbliższej przyszłości zostanie przesłana do zatwierdzenia przez Radę Ministrów - przekazał minister obrony Ukrainy Rustem Umerow.

"Nasz zespół przygotował już nową wersję projektu ustawy, uwzględniającą wszystkie propozycje uzgadniane rutynowo z posłami na posiedzeniach Komisji Bezpieczeństwa Narodowego, Obrony i Wywiadu. Jesteśmy gotowi w najbliższej przyszłości przedstawić go do zatwierdzenia przez rząd. To prawo jest potrzebne obronie naszego państwa i każdemu żołnierzowi, który jest teraz na froncie. Potrzebne tak szybko, jak to możliwe” - napisał Umerow na Facebooku.

Rosyjska redakcja BBC przypomina, że poprzednia wersja projektu spotkała się z ostrą krytyką w Ukrainie i została wycofana.

11 stycznia 19:19

Nikopol zaatakowany przez drony kamikadze

Armia rosyjska zaatakowała dziś Nikopol dronami kamikaze - przekazał Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

Rano dron uderzył w Nikopol. Po południu - w pobliską miejscowość Marganiec.

Uszkodzone zostały 2 domy i gazociąg. Nie było ofiar i rannych.

11 stycznia 19:15

Ukraiński Sztab Generalny: W ciągu dnia odparto 25 ataków na Awdijiwkę

W ciągu dnia doszło do 56 starć bojowych, najaktywniejsze działania ofensywne wojsk rosyjskich miały miejsce w kierunku Awdijiwka, gdzie odparto 25 ataków wroga - podaje Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

"W ciągu dnia wróg przeprowadził trzy naloty i 16 ataków z systemów salw rakietowych na pozycje naszych żołnierzy i obszary zaludnione” – poinformował Sztab Generalny w komunikacie na Facebooku.

Według informacji Sztabu Generalnego, rosyjskie ataki artyleryjskie i moździerzowe dotknęły około 115 wsi i miejscowości w Ukrainie.

Jak zauważa ukraiński Sztab Generalny, "wróg nie rezygnuje z zamiaru wybicia naszych jednostek z przyczółków na lewym brzegu Dniepru". Rosja - zdaniem Ukraińców - przeprowadziła 3 nieudane szturmy na ukraińskie pozycje na lewym brzegu Dniepru. 

11 stycznia 18:37

Ukraina: Mamy dowód na to, że Rosja użyła rakiet z Korei Płn.

Prokurator Generalny Ukrainy Andrij Kostin przekazał, że Ukraina posiada dowody na to, że Rosja ostrzelała 2 stycznia Charków przy użyciu pocisku wyprodukowanego w Korei Północnej

- Jeśli chodzi o Koreę Północną… otrzymaliśmy pierwsze dowody na możliwe użycie przez rosyjskie wojsko rakiet wyprodukowanych w tym kraju. Wyniki wstępnych badań naukowo-technicznych potwierdzają, że rakieta wystrzelona 2 stycznia w kierunku centrum Charkowa jest rakietą krótkiego zasięgu wyprodukowaną w Korei Północnej - powiedział Kostin w ukraińskiej telewizji.

Trwają obecnie bardziej szczegółowe badania szczątków pocisku znalezionych w miejscu ataku, a także w miejscu innych ostrzelanych w ostatnich tygodniach obiektów w obwodzie charkowskim i odeskim.

Według Stanów Zjednoczonych ​​Rosja wystrzeliła północnokoreańskie rakiety 30 grudnia, uderzając w otwarte pole w obwodzie zaporoskim, a następnie ponownie 2 stycznia podczas zmasowanego ataku na wiele celów w ukraińskich miastach.

Do tej pory strona ukraińska nie potwierdzała tych doniesień.

11 stycznia 18:14

Europejczyków zelektryzowały słowa komisarza UE ds. rynku wewnętrznego i usług Thierry'ego Bretona, który zdradził, że podczas spotkania w Davos w 2020 r. Trump powiedział szefowej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, że "że jeśli Europa zostanie zaatakowana, nigdy nie pospieszymy wam na pomoc i nie będziemy was wspierać".

 - Przy okazji, NATO jest martwe, wyjdziemy z NATO - miał rzucić Trump i dodać, że "jesteście mi winni 400 miliardów dolarów, bo nie zapłaciliście, wy - Niemcy, co mieliście zapłacić na swoją obronność".

11 stycznia 18:12

W okupowanym przez Rosjan Doniecku płonie siedziba koncernu Topaz, produkującego m. in. wojskowy sprzęt radioelektroniczny i wywiadowczy.

Przed pożarem, według doniesień mieszkańców, słychać było głośne eksplozje. 

11 stycznia 17:55

Finlandia przedłuża zamknięcie granicy z Rosją o kolejny miesiąc

Finlandia zapowiedziała w czwartek, że przedłuży zamknięcie swojej granicy z Rosją o kolejny miesiąc, ponieważ podejrzewa, że ​​Moskwa próbuje podważyć bezpieczeństwo tego krju, wysyłając nielegalnych migrantów na granicę.

Finlandia zamknęła granicę pod koniec ubiegłego roku po tym, jak od września przekroczyło granicę 1300 migrantów bez odpowiednich dokumentów i wiz.

"Zamknięcie granicy z Rosją zostało przedłużone do 11 lutego" - powiedziała minister spraw wewnętrznych Mari Rantanen na konferencji prasowej w Helsinkach. Dodała, że rosyjska kampania manipulacji nielegalnymi migrantami nie tylko cały czas trwa, ale i przybiera na sile.

"Na terenach przy granicy ludzie czekają na jej otwarcie” – powiedziała Rantanen.

11 stycznia 17:48

Łotwa ogłasza nowy pakiet pomocy dla Ukrainy

"Bardzo ciepłe powitanie Wołodymyra Zełenskiego na Łotwie. To dla nas okazja, aby podziękować odważnym ukraińskim mężczyznom i kobietom, którzy nieprzerwanie walczą o Ukrainę i Europę. Łotwa będzie nadal wspierać Ukrainę aż do zwycięstwa" - napisał prezydent Łotwy Edgars Rinkēvičs.

Ponadto na wspólnego konferencji prasowej z ukraińskim prezydentem Rinkēvičs ogłosił nowy pakiet pomocowy Łotwy dla Ukrainy. W skład pakietu wejdą haubice, amunicja, broń przeciwpancerna, pociski rakietowe, pojazdy terenowe, urządzenia telekomunikacyjne oraz inne wyposażenie wojskowe.

11 stycznia 17:40

Oficjalne powitanie Wołodymyra Zełenskiego w Rydze przez prezydenta Łotwy Edgarsa Rinkēvičsa.

11 stycznia 17:26

Przedstawicielka USA ds. odbudowy Ukrainy przyjedzie do Polski

Specjalna Przedstawicielka USA ds. Odbudowy Gospodarczej Ukrainy Penny Pritzker uda się 11 stycznia do Polski, by porozmawiać m. in. z prezydentem polski na temat wsparcia dla Ukrainy.

"[Pritzker] pojdzie do Warszawy, aby wzmocnić polsko-amerykańską współpracę w zakresie ożywienia gospodarczego Ukrainy. W Warszawie Pritzker spotka się z przedstawicielami polskich władz, z prezydentem Andrzejem Dudą i Ministrem Spraw Zagranicznych Radosławem Sikorskim" - czytamy na stronie Departamentu Stanu USA. 

"Przedstawiciele polskich i amerykańskich władz omówią wsparcie polskiego rządu i sektora prywatnego dla Ukrainy oraz znaczenie pomocy gospodarczej dla Ukrainy w jej obronie przed agresją Putina" - głosi komunikat. 

11 stycznia 17:11

W Charkowie atak rakietowy uszkodził budynki uniwersytetu

Budynki Narodowego Uniwersytetu Technicznego w Charkowie zostały zniszczone podczas ataku rakietowego na Charków, który miał miejsce w środę - poinformowało biuro prasowe uczelni na Facebooku.

"Uszkodzonych zostało 12 budynków, w których fala uderzeniowa wybiła około 200 okien. Wśród uszkodzonych budynków są: wydziały radiotechniki,  elektryki, chemii i budynek auli głównej” – czytamy w poście.

W wyniku rosyjskiego ataku rakietowego na hotel w Charkowie 10 stycznia wieczorem 13 osób zostało rannych . Wśród nich są dziennikarz i fotograf tureckiej agencji informacyjnej „Anadolu”.

11 stycznia 16:41

1. batalion szturmowy 92. brygada szturmowej poluje przy użyciu dronów na rosyjską piechotę w okolicach Bachmutu.

11 stycznia 16:39

Trzy kraje NATO podpisały porozumienie w sprawie rozminowania Morza Czarnego

Ministrowie obrony Turcji, Bułgarii i Rumunii podpisali porozumienie o wspólnym zwalczaniu min morskich, które stanowią zagrożenie dla żeglugi na Morzu Czarnym - informuje Reuters.

Bułgarski minister obrony Atanas Zaprianow uważa, że rozminowywanie Morza Czarnego "leży w interesie NATO”, ponieważ miny stanowią zagrożenie dla portów, sieci komunikacyjnych i kluczowej infrastruktury wodnej państw nalężących do Sojuszu.

W tym celu każdy z trzech wymienionych krajów zapewni trzy trałowce i jeden statek dowodzenia.

Ponadto w ramach porozumienia zostanie utworzony komitet do kierowania operacją rozminowywania, do którego po zakończeniu wojny będą mogły przystąpić inne państwa czarnomorskie.

11 stycznia 16:28

Ukraina: Separatyści z Donbasu skazali na 25 lat więzienia ukraińskiego żołnierza

"Sąd” separatystycznej Donieckiej Republiki Ludowej na wschodzie Ukrainy skazał w czwartek 26-letniego ukraińskiego żołnierza na 25 lat więzienia – powiadomił ukraiński portal Suspilne, powołując się na rosyjski Komitet Śledczy.

Żołnierz Ołeksandr Kowałyk, który był celowniczym pojazdu opancerzonego brygady piechoty morskiej, został oskarżony o to, że w kwietniu 2022 roku zabił w Mariupolu na południu Ukrainy kierowcę samochodu. Mężczyzna zmarł z powodu odniesionych obrażeń.

11 stycznia 16:16

Zełenski przybył z wizytą na Łotwę

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przybył w czwartek do Rygi – poinformował minister spraw zagranicznych Łotwy Arturs Krišjānis Kariņš.

"Witajcie, moi przyjaciele Wołodymyr Zełenski i Dmytro Kułeba w Rydze! Łotwa zdecydowanie wspiera walkę Ukrainy o wolność i niepodległość. Chwała Ukrainie!” – napisał Krišjānis Kariņš na portalu X.

11 stycznia 15:38

Władze lokalne: W wyniku ataku ukraińskiego drona wieś w obwodzie biełgorodzkim bez prądu

Około 50 gospodarstw domowych we wsi Tiszanka w rejonie wołokonowskim obwodu biełgorodzkiego zostało pozbawionych prądu w wyniku ataku ukraińskiego drona – twierdzi gubernator obwodu biełgorodzkiego Wiaczesław Gładkow.

"W wyniku zrzucenia amunicji odłamkowej nie było ofiar. Uszkodzona została infrastruktura elektroenergetyczna, około 50 gospodarstw domowych pozostaje chwilowo bez prądu” – napisał Gładkow na Telegramie.