W Charkowie armia rosyjska ostrzelała przychodnię dziecięcą. Rosja poinformowała o nocnym zestrzeleniu bezzałogowca nad obwodem saratowskim. ONZ szacuje, że w 2024 r. blisko 40 proc. obywateli Ukrainy będzie potrzebowało pomocy humainitarnej.
Pokaż od:
10 stycznia 22:04

To wszystko na dziś. Zapraszamy do śledzenia relacji na żywo kolejnego dnia. 

10 stycznia 22:03

Przedstawicielstwo w Rosji sprzedała firma KUKA Robotics, niemiecki gigant robotów przemysłowych. Problem w tym, że choć spółka wywodzi się z Niemiec, to dziś jej właścicielem są już Chińczycy. I to prawdopodobnie Państwo Środka będzie dalej sprzedawać roboty Putinowi.

10 stycznia 21:40

Ukraina i Litwa podpisały listy intencyjne dotyczące wspólnej produkcji sprzętu obronnego

"Dziś w Wilnie osiągnęliśmy szereg znaczących porozumień w sprawie wspólnej produkcji obronnej" - skomentował Wołodymyr Zełenski w codziennym podsumowaniu dnia. 

Zełenski - który przebywał w środę w Litwie - poinformował, że Ukraińskie Ministerstwo Przemysłu Strategicznego i Litewskie Stowarzyszenie Przemysłu Obronnego i Bezpieczeństwa podpisały protokół ustaleń w celu wspierania wspólnych projektów dotyczących produkcji dronów i sprzętu walki elektronicznej, sprzętu do rozminowywania, oprogramowania i innych zaawansowanych rozwiązań wojskowych m.in. w obszarach cyberbezpieczeństwa i komunikacji.

Prezydent Ukrainy poinformował, że państwowe przedsiębiorstwo JSC "Ukrainian Defense Industry" podpisało listy intencyjne z litewskimi przedsiębiorstwami przemysłu obronnego. 

"Listy intencyjne zostały również podpisane przez JSC Ukrainian Defense Industry z RSI Europe, Brolis Semiconductors, DMEXS i NT Service. Firmy te angażują się w innowacyjne prace badawczo-rozwojowe i produkcję zaawansowanych systemów walki elektronicznej, systemów zdalnej detonacji, optyki do broni palnej i systemów obserwacji" - skomentował Zełenski. 

10 stycznia 21:20

Rosjanie trafili rakietą w obiekt górniczy w Myrnohradzie w obwodzie donieckim. Pod gruzami budynku zginął mężczyzna - podaje służba ratunkowa obwodu donieckiego. 

10 stycznia 21:00

Nie wiemy, co dzieje się ze 150 tys. uczniami i uczennicami z Ukrainy. Czy uczą się online albo polskiego? Integrują z rówieśnikami? - Mamy ciemny pokój, w którym przebywa liczna grupa młodych osób. I światło jest zgaszone - mówi prezes Centrum Edukacji Obywatelskiej.

10 stycznia 20:08

Wieczorem Rosjanie ostrzelali okolice Nikopola oraz Krzywy Róg. Ranne zostały dwie osoby - 56-letni mężczyzna i 38-letnia kobieta. 

10 stycznia 19:39

Na Zachodzie narasta zmęczenie ukraińską wojną. Słabnie solidarność. Zełenski już nie wszędzie jest podejmowany z honorami. Wcześniej każdy, kto chciał się liczyć w polityce, fotografował się z nim w Kijowie.

10 stycznia 19:25
10 stycznia 19:12

Sky News: Iran przygotowuje nowego drona dla Rosji

Brytyjski Sky News podał, że Iran przygotowuje nowy model drona dla Rosji, aby mogła wykorzystać go w wojnie z Ukrainą. Shahed-110 prawdopodobnie jest wyposażony w technologię wyszukiwania ważnych celów na polu bitwy, takich jak brytyjskie i amerykańskie wieloprowadnicowe systemy rakietowe używane przez siły ukraińskie.

10 stycznia 16:27

Bomby kierowane nad obwodem charkowskim. Nie żyje kobieta

Rosjanie zrzucili bomby na miejscowość Vilkhuvatka w obwodzie charkowskim. Zginęła 48-letnia kobieta. Uszkodzonych zostało 10 domów, sklep oraz szkoła. 

10 stycznia 16:24

Zełenski: Zwlekanie z pomocą Zachodu ośmiela Putina

"Udowodniliśmy, że Rosję można powstrzymać. Teraz musimy udowodnić, że jesteśmy w stanie zaprowadzić sprawiedliwy pokój" - powiedział Wołodymyr Zełenski na konferencji prasowej w Wilnie i dodał też, że zwlekanie Zachodu z pomocą dla Ukrainy ośmiela działania Putina. 

"On [prezydent Rosji Władimir Putin - red. ] nie zamierza się zatrzymać" - powiedział Zełenski. "Chce nas całkowicie zająć" - mówił i dodawał, że Rosja nie zatrzyma się na Ukrainie. 

"On nie zakończy wojny dopóki wszyscy razem go nie wykończymy" - powiedział. "Musimy zrozumieć, że Litwa, Łotwa, Estonia, Mołdawia mogą być następne, jeśli my się nie przeciwstawimy". 

10 stycznia 15:57

Rosja ewakuuje mieszkańców Biełogrodu

Około 300 osób opuściło rosyjskie miasto Biełogrod, które graniczy z Ukrainą. To największa ewakuacja w Rosji od czasu rozpoczęcia pełnowymiarowej wojny. 

Gubernator regionu Wiaczesław Gładkow poinformował na Telegramie, że pierwsza grupa dzieci z Biełogrodu pojechała do obwodu woroneskiego. 

"93 dzieci opuściły Biełogrod i pojechały do sąsiedniego regionu Woroneża, który jest dalej od granicy" - napisał na Telegramie. Dzieci będą przebywać na obozach, gdzie będą miały zorganizowane "ciekawe rozrywki i programy edukacyjne", jeśli zostaną tam co najmniej 21 dni - dodał. 

30 grudnia Ukraina przeprowadziła bezprecedensowy atak na Biełogrod, w którym - według rosyjskich władz - zginęły 24 osoby, a 108 zostało rannych. 

10 stycznia 14:51

Ukraina i Litwa będą produkować wspólnie sprzęt obronny

Stosowne dokumenty zostały podpisane przez prezydentów Litwy i Ukrainy podczas wizyty Wołodymyra Zełenskiego w Wilnie. Będzie to głównie sprzęt do strącania dronów oraz inne środki obrony powietrznej - podaje Ukrinform. 

Ponadto prezydent Litwy Gitanas Nauseda przekazał, że Litwa przeznaczyła dla Ukrainy nowy pakiet długoterminowej pomocy o wartości 200 milionów dolarów. 

"W styczniu ponownie wyślemy na Ukrainę amunicję, generatory, systemy detonacyjne, a w lutym transportery opancerzone M577" - powiedział Nauseda na konferencji prasowej. Litwa będzie dalej też szkolić ukraińskich żołnierzy. 

10 stycznia 14:01

Zełenski: Sąsiedzi Rosji już nie staną się zakładnikami geografii

- W lipcu ubiegłego roku w Wilnie zapadły ważne decyzje w sprawie zbliżenia między NATO a Ukrainą. Pytanie nie brzmi już, czy Ukraina stanie się członkiem NATO, ale kiedy Ukraina stanie się członkiem NATO. Litwa będzie nadal aktywnie wspierać członkostwo Ukrainy w Sojuszu - powiedział prezydent Litwy Gitanas Nausėda podczas wspólnej konferencji prasowej z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim, 

Dodał, że Litwa szykuje dla Ukrainy kolejny pakiet pomocowy w postaci pieniędzy i broni. Będzie też szkolić ukraińskich żołnierzy. 

Prezydent Zełenski mówił: - Każdy przejaw poparcia dla Ukrainy jest ostatecznie także poparciem Litwy, Estonii, Łotwy i Polski oraz każdego państwa, które jest i będzie niepodległe, wbrew wszelkim ambicjom Rosji. Tak, wszyscy mamy pecha, że mamy takiego sąsiada, nieodpowiedniego, który przynosi nieszczęście i zniewolenie. Ale już nigdy nie staniemy się zakładnikami geografii i nie pozwolimy Rosji zniszczyć ani naszej państwowości, ponieważ jesteśmy razem i jednoczymy siły. 

10 stycznia 13:45

Tak wygląda ośrodek zdrowia dla dzieci po ataku Rosjan

"Tu kiedyś był dziecięcy ośrodek zdrowia w obwodzie charkowskim. Wczoraj późnym wieczorem Rosjanie trafili w niego podczas ostrzału. Nikt nie został ranny" - pisze Biełsat. 

10 stycznia 13:32

Brytyjski wywiad: Rosja zalicza kolejne wpadki z amunicją. To przez zmęczenie załogi

Brytyjskie Ministerstwo Obrony stwierdza w swojej najnowszej aktualizacji wywiadu obronnego, że "Rosja w ciągu ostatniego tygodnia dwukrotnie wystrzeliła amunicję lotniczą przez przypadek, w dwóch różnych sytuacjach". Według brytyjskiego wywiadu, rosyjskie wojsko cechuje ostatnio "ciągła skłonność do wypadków z amunicją", spowodowana najpewniej nieodpowiednim szkoleniem i zmęczeniem załogi. 

10 stycznia 13:15

Prezydent Ukrainy spotkał się z prezydentem Litwy

„Wierzymy w ukraińskie zwycięstwo” - napisał Gitanas Nauseda na Twitterze. 

10 stycznia 13:01

4 osoby ranne po atakach armii rosyjskiej

Rosja zaatakowała minionej doby dziewięć obwodów Ukrainy, jest co najmniej czterech rannych - podaje "The Kyiv Independent" i publikuje zdjęcia skutków zniszczeń. 

10 stycznia 12:45

Rosyjska kolumna ostrzelana w Kupiańsku. 

10 stycznia 12:30

Amerykańskie Centrum Badań Opinii: Większość Rosjan wciąż popiera wojnę

(63 proc.) Rosjan nadal popiera wojnę na pełną skalę przeciwko Ukrainie – wynika z sondażu opublikowanego przez bezpartyjne Narodowe Centrum Badania Opinii Publicznej (NORC) Uniwersytetu w Chicago.

Z sondażu wynika, że 64 proc. Rosjan postrzega wojnę z Ukrainą jako "symptom szerszej walki cywilizacyjnej między Rosją a Zachodem". W publikacji zauważono, że liczba ta stanowi niewielki spadek w porównaniu z sondażem przeprowadzonym w listopadzie ubiegłego roku przez niezależną rosyjską organizację sondażową Centrum Lewady, w którym 75 proc. respondentów opowiedziało się za wojną.

Nie zabrakło również informacji o tym, jak Rosjanie mogą podejść do zbliżających się wyborów prezydenckich, w których prezydent Władimir Putin ubiega się o piątą kadencję; 66 proc. respondentów stwierdziło, że byliby "bardziej skłonni" na niego zagłosować. Poziom poparcia ciąż był najwyższy wśród osób starszych.