W środę wieczorem władze Charkowa poinformowały o rosyjskim ataku na miasto.
"Wybuch w Charkowie. Okupanci dokonują uderzeń. Nie opuszczajcie schronów, dopóki alarm lotniczy nie zostanie odwołany" - ogłoslł szef administracji obwodu charkowskiego Ołeh Siniegubow, cytowany przez portal Ukrainska. pravda.
Rosjanie, którzy przejęli ukraińską elektrownię atomową w Zaporożu, blokują inspektorom Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) dostęp do niektórych instalacji zakładu - poinformowała Agencja.
Według komunikatu MAEA jej inspektorzy nie mają dostępu do wszystkich obiektów elektrowni okupowanej przez Rosjan, a w ostatnich dwóch tygodniach odmówiono im dostępu do hal trzech z sześciu reaktorów, zainstalowanych w tej największej w Europie elektrowni atomowej.
"To pierwszy raz, kiedy ekspertom MAEA odmówiono dostępu do hali reaktora bloku energetycznego, który znajduje się w stanie zimnego wyłączenia. To tam znajduje się rdzeń reaktora i zużyte paliwo jądrowe" - napisała MAEA w komunikacie.
Agencja dodała, że jej ekspertom ograniczono także dostęp do hali turbin na terenie trzech dalszych reaktorów. Do tej pory eksperci MAEA nie mogli też przeprowadzić inspekcji dachu elektrowni. Była ona planowana na 19. grudnia 2023 r., ale została odwołana ze względów bezpieczeństwa.
W środę 3. stycznia rosyjskie wojska dokonały 25 ostrzałów za pomocą moździerzy i artylerii rejonów w graniczącym z Rosją obwodzie sumskim - poinformowała wieczorem administracja obwodu. Odnotowano 184 wybuchy, a jedna osoba została ranna, przekazał portal Ukrainska.pravda.
Służba bezpieczeństwa Łotwy zatrzymała obywatela Rosji, podejrzanego o działalność na rzecz rosyjskich służb specjalnych - poinformowała łotewska Służba Bezpieczeństwa Państwowego (Valsts drošības dienests, VDD).
Informację tę ujawniono dopiero teraz, chociaż Rosjanin został zatrzymany już 20 grudnia 2023 r. Jego tożsamości nie podano.
Według łotewskich śledczych Rosjanin zajmował się zbieraniem informacji niejawnych na temat infrastruktury krytycznej i obiektów wojskowych. Miał też wspierać wywiad i służbę bezpieczeństwa Rosji w prowadzeniu działalności wymierzonej w Łotwę w inny sposób, niesprecyzowany przez śledczych.
W związku z zatrzymaniem Rosjanina, śledczy przeprowadzili rewizje w pięciu obiektach w Rydze i jej okolicach, przejmując liczne dokumenty i nośniki informacji.
W środę wieczorem siły powietrzne Ukrainy ogłosiły, że z południa Rosji wysłano kilka grup dronów bojowych irańskiego typu Shahed. Kierują się one w stronę północno-zachodnich regionów Ukrainy.
W tym roku Ukraina będzie potrzebować ponad 37 mld dol. zagranicznego finansowania - zapowiedział w środę na posiedzeniu rządu Ukrainy premier Denis Szmyhal.
Poinformował także, że w 2023 r. Ukraina otrzymała 42,6 mld dol. zagranicznego finansowania, a 27 proc. tej kwoty stanowiły granty - czyli faktycznie darowizny. Największe finansowanie przyznały Ukrainie Unia Europejska, USA, Międzynarodowy Fundusz Walutowy, Japonia, Kanada, Wielka Brytania i Bank Światowy.
Szmyhal wskazał, że Ukraina zwiększa własne dochody budżetowe, głównie z podatków i ceł. Jednocześnie podkreślił jednak, że Kijów liczy na stabilną i udzielaną na czas pomoc od swoich międzynarodowych partnerów.
W ramach kolejnej wymiany jeńców do Rosji wróciło 248 wojskowych - poinformowało w środę wieczorem rosyjskie Ministerstwo Obrony. Do Ukrainy z rosyjskiej niewoli wróciło 230 ukraińskich żołnierzy i cywilów, poinformował ukraiński rzecznik praw człowieka Dmytro Lubiniec.
Według rosyjskiego MON w negocjacjach w sprawie wymiany jeńców uczestniczyły Zjednoczone Emiraty Arabskie.
Była to 49., a jednocześnie największa dotąd, wymiana jeńców między Rosją i Ukrainą od wybuchu pełnoskalowej wojny w lutym 2022 r.
Ukraińska flota wojenna szykuje już plan rozminowania wód Morza Czarnego i Morza Azowskiego, gdy tylko Rosjanie przestaną umieszczać na tych wodach miny morskie, czasem pochodzące z okresu II wojny światowej lub jeszcze starsze. Rozminowanie tych akwenów zajmie jednak lata.
- Rozminowanie w pierwszej kolejności morskich szlaków komunikacyjnych, by tak rzec szlaków handlowych. potrwa trzy do pięciu miesięcy. Całkowita akcja rozminowania zajmie trzy do pięciu lat - powiedział w telewizji kapitan Dmytro Pletenczuk, rzecznik floty Ukrainy.
Zaznaczył, że nawet po zakończeniu aktywnej fazy operacji rozminowania Morza Czarnego i Morza Azowskiego, mogą być konieczne okazjonalne operacje usuwania min morskich, umieszczonych przez Rosjan.
Na początku tego tygodnia Turcja nie zgodziła się przepuścić przez swoje cieśniny na Morze Czarne trałowce, podarowane Ukrainie przez Wielką Brytanię.
Na prośbę Ukrainy na nadzwyczajnym posiedzeniu zbierze się Rada Ukraina-NATO, poinformował szef ukraińskiej dyplomacji Dmytro Kułeba.
Kijów zwrócił się o takie spotkanie po zmasowanych atakach rosyjskich rakiet i dronów na ukraińskie miasta.
"Jednym z kluczowych tematów będzie wzmocnienie obrony przeciwlotniczej Ukrainy. Ważny sygnał jedności Euroatlantyckiej w obliczu eskalacji terroru przez Rosję" - napisał Kułeba na platformie społecznościowej X (dawniej Twitter).
We wtorek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w rozmowie z premierem Wielkiej Brytanii Rishi Sunakiem powiedział, że w ciągu pięciu poprzednich dni Rosjanie użyli co najmniej 500 rakiet i dronów-kamikadze do ataku na ukraińskie miasta.
Putinowska partia Jedna Rosja aktywizuje rekrutację najemników do własnego oddziału "Espagnola", walczącego przeciw Ukrainie - poinformował Zarząd Główny Wywiadu ukraińskiego Ministerstwa Obrony Narodowej.
Najemnicy do "Espagnoli" są rekrutowani spośród chuliganów stadionowych i radykalnych ugrupowań wszelkiej maści, na terenie zarówno Rosji, jak też okupowanych przez Rosję terytoriów Ukrainy. Podpisują kontrakt minimum na pół roku, z gażą 220 tys. rubli (równowartość ok. 2,2 tys. euro) miesięcznie. Dodatkowo kontrakt przewiduje "ubezpieczenie" - od 1 mln rubli za lekkie ranienie do 5 mln rubli w razie śmierci.
Początkowo "Espagnola" stanowiła część tzw. batalionu "Wschód", oddziału stworzonego przez rosyjskich kibiców piłkarskich, którzy na ochotnika poszli na wojnę przeciw Ukraińcom. W zeszłym roku "Espagnola" przeszła pod kuratelę putinowskiej partii i ogłosiła o swoim przekształceniu w tzw. prywatną jednostkę wojskową, czyli w oddział najemników.
Pod koniec zeszłego roku rosyjska rządowa agencja prasowa TASS napisała, że "Espagnola" stworzyła oddział zajmujący się kierowaniem podczas walk w Ukrainie dronami-kamikadze i dronami zwiadowczymi. Inne rosyjskie media informowały, że "Espagnola" zaczęła rekrutować kobiety.
Formalnie rosyjskie prawo nie reguluje funkcjonowania prywatnych jednostek wojskowych, a taki status przez wiele lat miała np. najemnicza grupa Wagnera, założona przez Jewgienija Prigożyna.
Agencja ds. wsparcia i zakupów NATO (NSPA) ogłosiła, że udzieli wsparcia przy zakupie do 1000 rakiet typu Patriot koalicji państw Europy, obejmującej Niemcy, Holandię, Rumunię i Hiszpanię.
Państwa te kupią rakiety Patriot w konfiguracji GEM-T, o zwiększonych możliwościach strącania balistycznych rakiet taktycznych, pocisków manewrujących i samolotów.
Kontrakt na produkcję i dostawę tych rakiet NSPA powierzyła COMLOG, joint venture amerykańskiego koncernu Raytheon i europejskiego MBDA. Umowa przewiduje rozbudowę w Niemczech potencjału produkcyjnego rakiet Patriot GEM-T.
Wartość kontraktu jest szacowana na 5,5 mld dol., napisała agencja prasowa AP.
W środę do Rosji wwieziono pierwszą partię 19,4 ton jajek spożywczych z Turcji. Te dostawy mają pomóc załagodzić kryzys w branży jajczarskiej, który doprowadził do gwałtownego wzrostu cen jajek w Rosji.
W listopadzie 2023 r. cen jaj w Rosji były o 40,3 proc. wyższe niż rok wcześniej, a od początku 2023 r. wzrosły o 35,5 proc. Badaniem wzrostu cen jajek zajęły się rosyjski urząd antymonopolowy FAS i Prokuratura Generalna Federacji Rosyjskiej.
Aby wyhamować wzrost cen jajek, rząd Rosji zdecydował się na ich import z Azerbejdżanu i Turcji. Od stycznia do końca czerwca 2024 r. rząd Rosji obniżył też do zero stawkę cła na jajka, aby ułatwić ich import po jak najniższych cenach. To decyzja umożliwi import 1,2 mld sztuk jajek w pierwszej połowie 2024 r., oszacował rząd Rosji.
Według oficjalnych statystyk w listopadzie 2023 r. w Rosji wyprodukowano 3,5 mld sztuk jajek, co oznaczało spadek o 0,3 proc. w ujęciu rocznym i o 6,1 proc. licząc miesiąc do miesiąca. Jednocześnie jednak przez pierwsze 11 miesięcy 2023 r. rosyjskie kury zniosły łącznie 42,8 mld sztuk jajek, o 1,3 proc. więcej w ujęciu rocznym.
Jednym z głównych tegorocznych zadań władz Ukrainy będzie rozbudowa przemysłu obronnego - zapowiedział w środę na posiedzeniu rządu Ukrainy premier Denis Szmyhal.
- W 2023 r. moce produkcyjne ukraińskiego przemysłu obronnego zostały zwiększone trzykrotnie. Na ten rok wyznaczono nowy cel - sześciokrotne zwiększenie [potencjału produkcyjnego] - powiedział premier Ukrainy, cytowany przez portal ukrainska.pravda.
- To znaczy więcej dronów, więcej rakiet, więcej pocisków i techniki pancernej dla naszych żołnierzy. Wchodzimy w 2024 r. z nowymi siłami. Z wiarą we własne możliwości i solidarność sojuszników, gotowi do nowych wyzwań i twardo wierząc w nasze zwycięstwo - dodał Szmyhal.
Rosjanie ostrzelali wieś Nowotiaginka z gminy dariewskiej obwodu chersońskiego. Zginęła kobieta urodzona w 1941 r. – informuje szef obwodowej administracji wojskowej Ołeksandr Prokudin.
"Nowotiaginka znalazła się pod ostrzałem rosyjskich sił okupacyjnych. W wyniku ostrzału kobieta urodzona w 1941 r. odniosła obrażenia i zmarła” – napisał w środę Prokudin na kanale Telegram.
W wyniku rosyjskich ataków rakietowych na Awdijiwkę 3 stycznia rano jedna osoba zginęła, a jedna została ranna - poinformował szef donieckiej obwodowej administracji wojskowej Wadym Filaszkin.
"Około godziny 11 Rosjanie wystrzelili 4 rakiety w miasto i wycelowali w budynek mieszkalny. 51-letni mężczyzna zginął na miejscu, 50-letnia kobieta została przewieziona do szpitala z obrażeniami ciała" - napisał Filaszkin na Telegramie.
Norwegia wyśle do Danii dwa myśliwce F-16, aby przyczyniły się do szkolenia ukraińskich pilotów w obsłudze tych samolotów - oświadczył minister obrony Norwegii Bjorn Arild Gram, podaje Reuters.
"Norwegia wyśle do Danii dwa myśliwce F-16, aby przeszkolić ukraińskich pilotów w obsłudze amerykańskiego samolotu” – czytamy w komunikacie. - "Norwegia wysłała już do Danii 10 instruktorów, aby szkolili ukraińskich pilotów" - dodał Björn Arild Gram.
Norwegia ogłosiła w zeszłym roku, że wraz z Danią, Holandią i innymi krajami dostarczy samoloty na potrzeby Ukrainy.
Norweskie Siły Powietrzne wymieniły własne samoloty F-16 na nowe myśliwce F-35.
Brytyjski wywiad wojskowy uważa, że głównym celem ostatniej fali rosyjskich masowych ataków rakietowych na Ukrainę był przemysł zbrojeniowy.
Tym samym zdaniem brytyjskiej armii armia rosyjska zmieniła taktykę, gdyż podczas poprzedniej kampanii, która miała miejsce zeszłej zimy, atakowano głównie ukraińskie obiekty energetyczne.
"Z bardzo dużym prawdopodobieństwem można stwierdzić, że autorzy rosyjskich planów wojskowych przygotowują się do długiej wojny i rozumieją rosnące znaczenie możliwości przemysłu obronnego obu stron” – czytamy w podsumowaniu brytyjskiego wywiadu.
Na skutek ostrzału obwodu kurskiego uszkodzona została elektrownia, w wyniku czego budynki mieszkalne w kilku miejscowościach zostały pozbawione prądu. Oprócz tego w Żeleznogorsku z powodu skoku napięcia doszło do przerwania dostaw ogrzewania do 17 wielopiętrowych budynków - podał gubernator obwodu kurskiego Roman Starowojt na Telegramie.