W sylwestrową noc Rosja zaatakowała Ukrainę 90 dronami kamikadze, z czego 87 zestrzelono. W piątek Rosja zaatakowała Ukrainę: zginęło ponad 40 osób, a 160 zostało rannych. Liczba zabitych w odwetowym ostrzale Biełgorodu wzrosła do 24 osób, ponad 100 zostało rannych. Warszawa żąda wyjaśnień od Rosji w związku z rakietą, która wleciała w głąb terytorium Polski.
Pokaż od:
1 stycznia 22:00

To wszystko na dziś. Dziękujemy za śledzenie naszej relacji i zapraszamy jutro na strony Gazety Wyborczej.

1 stycznia 21:55

Urzędnicy brytyjskiego wywiadu powiedzieli w rozmowie z "The Times", że żadna ze stron wojny nie będzie w stanie zakończyć konfliktu w 2024 i odpowiednią strategią jest wspieranie Ukrainy do momentu przełamania Putina.

Według nich Ukraina może utrzymać swoją obecną pozycję nawet bez pomocy USA. "Łatwiej jest wspierać Ukrainę w defensywie, zdolną chronić odniesione sukcesy, niż przejść do ofensywy” - przekazano.

1 stycznia 21:45

Zniszczone centrum handlowe "Appolo" w Dnieprze.

1 stycznia 21:35

Brytyjskie ministerstwo obrony i amerykański think tank Instytut Badań nad Wojną (ISW) w opublikowanych niedawno analizach podkreślają wysokie straty Rosji w wojnie z Ukrainą - wedle tych szacunków średnia liczba zabitych i rannych w ciągu minionego roku wzrosła o 300 osób dziennie.

1 stycznia 21:23

Obwód charkowski, ukraiński BMP-2 z 30. zmechanizowanej jednostki bojowej atakuje rosyjskie pozycje za pomocą działka kalibru 30 mm.

1 stycznia 21:10

Tylko trzech europejskich przywódców dostało noworoczne życzenia od Władimira Putina. Są to: papież, premier Węgier i prezydent Serbii - donosi węgierski portal Daily News Hungary.

1 stycznia 20:58

73-letnia kobieta zginęła w wyniku rosyjskiego ostrzału w Awdijiwce.

Późnym popołudniem Rosjanie ostrzelił miasto artylerią, uderzając głownie w prywatne budynki mieszklne. "Ciężko ranna została miejscowa kobieta. Mimo wszelkich wysiłków lekarzom nie udało się jej uratować” – przekazał Wadym Filaszkin, szef Okręgowej Administracji Wojskowej.

1 stycznia 20:46

Norweski rząd zatwierdził decyzję o bezpośredniej sprzedaży broni i produktów obronnych Ukrainie. Licencje eksportowe na sprzedaż bezpośrednią będą przyznawane tylko w indywidualnych przypadkach i będą dokładnie oceniane - napiosano na stronach norweskiego rządu.

1 stycznia 20:27

"Dzięki skutecznej pracy ukraińskich sił powietrznych przeciwko celom wroga, w obwodzie kijowskim nie doszło do trafień w infrastrukturę krytyczną i mieszkalną" - powiedział Rusłan Krawczenko, szef Kijowskiej Obwodowej Administracji Wojskowej.

"Jednocześnie odnotowano spadające wraki dronów w kilku osadach w dwóch dzielnicach regionu. Obecnie wiemy o uszkodzeniu 4 prywatnych domów i 4 samochodów. Ponadto, w wyniku upadku wraków, na otwartych przestrzeniach zapaliła się trawa. Pożary zostały szybko ugaszone" - powiedział Krawczenko.

1 stycznia 20:14

ISW: Potężne straty wojsk Putina

Rosyjskie wojska ponoszą ciężkie straty podczas operacji ofensywnych na "wielu frontach". Potwierdzają to w szczególności wypowiedzi rosyjskich ekspertów wojskowych - podaje ISW (Institute for the Study of War).

"Wysoki poziom ofiar, zwłaszcza wśród jednostek takich jak wojska powietrznodesantowe, które do 2022 r. były uważane za elitarne, jest w dużej mierze odzwierciedleniem faktu, że rosyjskie dowództwo wojskowe zdecydowało się na jednoczesne prowadzenie operacji ofensywnych na całej linii frontu, często traktując priorytetowo niewielkie zyski kosztem nieproporcjonalnych strat" - ocenia amerykański instytut.

1 stycznia 20:01

Wojna na Ukrainie. Najważniejsze wydarzenia do godz. 20.

Po południu 1 stycznia rosyjska armia wystrzeliła drony na Kijów i okolice. Ukraiński Sztab Generalny ogłosił w wieczornym biuletynie, że dziewięć z dziesięciu "Shahedów" zostało zestrzelonych w trakcie odpierania nalotu. W regionie Sumy zestrzelony dron uderzył w budynek mieszkalny, zabijając dwie osoby, zgodnie z poniedziałkowym wieczornym raportem. O ósmej wieczorem rozpoczął się drugi nalot "szahedów", tym razem z kierunku południowego.

Według wieczornego biuletynu ukraińskiego sztabu generalnego, na froncie nie zaszły żadne istotne zmiany. Rosjanie kontynuowali ataki w pobliżu Kupiańska, Bachmutu i Robotyne; ogólnie sytuacja zarówno na froncie wschodnim, jak i południowym, jak przyznaje Sztab Generalny, pozostaje trudna.

Liczba ofiar śmiertelnych ataku ukraińskiej armii na Biełgorod 30 grudnia wzrosła do 25. Gubernator Wiaczesław Gładkow powiedział, że ranna czteroletnia dziewczynka zmarła w poniedziałek w szpitalu.

1 stycznia 19:46

Atak rosyjskiego drona w obwodzie lwowskim całkowicie zniszczył muzeum generała UPA Romana Szuchewycza w Biłohirszu i uszkodził budynek uniwersytetu w Dublianach, gdzie studiował Stepan Bandera, przywódca OUN. Ostrzał miał miejsce w 115. rocznicę urodzin Stepana Bandery.

1 stycznia 19:33

Putin obiecuje zintensyfikować ataki

Putin obiecuje zintensyfikować ataki na Ukrainę w odpowiedzi na atak w Biełgorodzie.

Rosyjski dyktator Władimir Putin zapowiedział 1 stycznia zintensyfikowanie ataków na Ukrainę w odwecie za eksplozje w Biełgorodzie, które według Moskwy były ukraińskim atakiem. "Ukraińcy chcą nas przestraszyć i wywołać niepewność w naszym kraju" – powiedział Putin podczas wizyty w szpitalu wojskowym. "Będziemy intensyfikować ataki. Żadne przestępstwo przeciwko ludności cywilnej nie pozostanie bezkarne" - dodał dyktator.

1 stycznia 19:28

Krewni zabitych w ostrzale Biełgorodu otrzymają po 3 miliony rubli, a ranni - po 500 tysięcy rubli - przekazał gubernator miasta.

Według rosyjskich władz w eksplozjach w Biełgorodzie zginęły 24 osoby, w tym czworo dzieci. Ponad 100 osób jest rannych. Wybuchy miały miejsce w piątek i sobotę. Moskwa oskarżyła o atak Ukrainę. Jednak strona ukraińska twierdzi, że celowała wyłącznie w obiekty wojskowe, a ofiary cywilne to wynik "nieprofesjonalnych działań rosyjskiej obrony przeciwlotniczej, jak również celowych i zaplanowanych prowokacji". 

1 stycznia 19:15

Obwód Charkowski. Rano 1 stycznia wojska rosyjskie rozpoczęły ostrzał miasta Wochańsk. Sektor prywatny dostał się pod atak wroga. W wyniku uderzenia ostrzałem doszło do znacznych szkód w budynkach mieszkalnych, garażach i gospodarstwach domowych. Doszło do dwóch pożarów na powierzchni około 250 m kw. Płonął m.in. budynek mieszkalny. Pod ciągłym ostrzałem wroga na miejscu zdarzenia pracowali ratownicy i strażacy miejscowego zastępu straży pożarnej ze wsi Wilča. 

1 stycznia 19:02

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski odbył pierwszą międzynarodową rozmowę w 2024 roku z premierem Kanady Justinem Trudeau. Strony omówiły przede wszystkim kwestie bezpieczeństwa - donosi służba prasowa prezydenta Ukrainy.

"Jestem wdzięczny Justinowi za jego gotowość do pomocy we wzmocnieniu ochrony ukraińskiego nieba, w szczególności za dostawę dodatkowych systemów i pocisków Nassams. Omówiliśmy prace nad gwarancjami bezpieczeństwa i uzgodniliśmy, że nasze zespoły zintensyfikują dwustronny dialog w najbliższej przyszłości, aby osiągnąć odpowiednie porozumienie" - powiedział Zełenski.

Prezydent Ukrainy podkreślił, że w przyszłym roku pomoc Kanady dla Ukrainy będzie kontynuowana zarówno pod względem tego, co jest potrzebne naszym siłom zbrojnym na polu bitwy, jak i w sektorze finansowym.

1 stycznia 18:49

W noc sylwestrową policja w Moskwie i Petersburgu przeprowadziła naloty na migrantów- donosi The Moscow Times.

W nocy 1 stycznia w centrum Moskwy miały miejsce policyjne naloty na migrantów - podczas świątecznych uroczystości policja łapała obcokrajowców z bliskiej zagranicy. Zabrano ich autokarami pod pretekstem "poszukiwania przestępstw w bazie danych". Nie wiadomo, ile osób zostało zatrzymanych w stolicy Rosji. To samo działo się w centrum Petersburga - w pobliżu stacji metra Gostiny Dvor. Funkcjonariusze policji zabrali migrantów, w tym tych z dziećmi, do autobusów. Policja sprawdzała również dokumenty cudzoziemców na samej stacji metra i poprosiła migrantów o wyjście na ulicę. Według doniesień zatrzymano około 3000 obcokrajowców.

1 stycznia 18:37

Najnowszy raport Sztabu Generalnego Sił zbrojnych Ukrainy.

W ciągu dnia doszło do 56 starć bojowych. W sumie przeciwnik wystrzelił 1 pocisk rakietowy i przeprowadził 81 ataków powietrznych, strzelając 37 razy z wielu wyrzutni rakiet na pozycje ukraińskich żołnierzy i zaludnione obszary.

Rosjanie użyli dziś 10 bezzałogowych samolotów Shahed-136/131. Siły obrony powietrznej zniszczyły 9 dronów wroga.

Lotnictwo Sił Obronnych uderzyło w 13 obszarów koncentracji wrogiego personelu.

Wojska rakietowe uderzyły w obszar koncentracji personelu, broni i sprzętu wojskowego, 6 systemów artyleryjskich, 3 systemy obrony powietrznej i centrum dowodzenia wroga.

1 stycznia 18:25

"Finlandia i jej obywatele w dalszym ciągu mocno wspierają Ukrainę. Nasze decyzje na szczeblu krajowym, takie jak zwiększenie mocy produkcyjnych ciężkiej amunicji, pozwalają nam wspierać Ukrainę w dłuższej perspektywie” – powiedział premier Finlandii Petteri Orpo.

1 stycznia 18:12

"Podczas ostatniego rosyjskiego ataku w Północnej Strefie Operacyjnej mobilne grupy ogniowe zniszczyły 4 drony kamikadze "Shahed" - poinformował dowódca Połączonych Sił Zbrojnych Ukrainy Siergiej Najew.