W piątek rosyjska rakieta wleciała do Polski, gdzie przebywała 3 minuty. W sobotę wojsko szukało jej elementów. "Moskwa nie udzieli wyjaśnień, dopóki nie otrzyma twardych dowodów, że był to pocisk rosyjski - przekazała strona rosyjska. W Ukrainie rośnie liczba ofiar po piątkowym zmasowanym ataku. W samym Kijowie zginęło 17 osób, a w kraju ponad 40. W wyniku sobotniego ostrzału rosyjskiego Biełgorodu zginęło 14 osób - poinformował Kreml.
Pokaż od:
30 grudnia 22:00

To wszystko na dziś. Dziękujemy za śledzenie naszej relacji i zapraszamy jutro na strony Gazety Wyborczej.

30 grudnia 21:58

Irina Nikitina, mieszkanka zniszczonego przez rosyjska rakietę domu przy ulicy Hirszmana, podniosła z ziemi ozdobioną gałąź. "To była czyjaś choinka. Tak świętujemy Nowy Rok. Czarne dusze. Po prostu czarne dusze. Przecież bombardowane są dzielnice mieszkalne. Jak to możliwe?". Przed uderzeniem kobieta wyszła do sklepu. "To moje wielkie szczęście. Ale mój kot - nie wiem, może uciekł. Wszystko w mieszkaniu leży w gruzach, może został trafiony. Ja miałam więcej szczęścia".

30 grudnia 21:49

Wieczorne przemówienie Zełenskiego:

"Niezależnie od tego, co będzie się działo w innych krajach, niezależnie od zmian politycznych i nastrojów, potrzebujemy wystarczających zdolności, aby robić swoje. Aby osiągnąć swoje cele. Wiadomo, że najbliższy rok będzie czasem wielu decyzji – decyzji globalnych. A Ukraina musi mieć na nich wpływ – aby móc osiągnąć swoje cele. Będziemy walczyć o nasze wpływy, o sprawiedliwość dla Ukrainy i jestem wdzięczny wszystkim przywódcom, którzy pomagają, którzy są z nami od 24 lutego i będą z nami przez 2024 rok. Dziękujemy wszystkim naszym żołnierzom! Dziękujemy wszystkim, którzy pracują dla naszego kraju i narodu".

30 grudnia 21:39

Armia Federacji Rosyjskiej przeprowadziła na Odessę atak rakietowy przy użyciu pocisku Ch-59 wystrzelonego z samolotu taktycznego, który przyleciał z Morza Czarnego - podałySiły Obronne Południowej Ukrainy. Rakieta uderzyła w terytorium jednego z przedsiębiorstw. Nie ma ofiar.

30 grudnia 21:28

Pierwsze minuty po ataku na Charków.

30 grudnia 21:28

Wzrosła liczba rannych w Charkowie

Prokuratura regionalna podała, że ​​liczba osób rannych w rosyjskim ataku, który miał miejsce 30 grudnia, wzrosła do 21. Wśród rannych jest dwóch chłopców w wieku 14 i 16 lat - poinformowała służba prasowa charkowskiej prokuratury obwodowej. 

30 grudnia 21:19

Aktualna mapa alarmów lotniczych (z  godz. 22:05)

30 grudnia 21:15

W Kijowie nadal trwają operacje poszukiwawczo-ratownicze w miejscach nalotów -  powiedział rzecznik Kijowskiej Administracji Cywilno-Wojskowej Mychajło Szamanow.

"Ratownicy będą pracować przez całą noc. Do tej pory 32 osoby zostały ranne, 17 z nich nadal przebywa w różnych placówkach medycznych. Mają różnego rodzaju obrażenia: siniaki, skaleczenia, oparzenia, zamknięte urazy głowy, rany od odłamków, obrażenia od wybuchu miny, niektórzy z nich mieli ostrą reakcję na stres" - powiedział Szamanow.

30 grudnia 21:03

W Rosji po raz pierwszy skazano ucznia w sprawie o zdradę państwa

Sąd Najwyższy Republiki Adygei skazał 18-letniego mieszkańca Majkopu na cztery lata więzienia w sprawie o "zdradę państwa" (art. 275 Kodeksu karnego Federacji Rosyjskiej). Oskarżonym okazał się uczeń Kevin Leek - dowiedział się rosyjski serwis BBC News.

FSB oskarżyła licealistę o przestępstwa, które rzekomo popełnił "nie zgadzając się z kursem politycznym" Rosji i "specjalną operacją wojskową na terytorium Ukrainy". Sąd stwierdził w oświadczeniu, że skazany zrobił zdjęcia "lokalizacji" rosyjskiej jednostki wojskowej w Majkopie, a następnie wysłał je na konto e-mail "przedstawiciela obcego państwa". BBC zwraca uwagę, że adresy i zdjęcia jednostek wojskowych w Majkopie są publicznie dostępne w Internecie. 

Kevin Leek urodził się w 2005 roku i stał się najmłodszą osobą oskarżoną o "zdradę stanu" w Rosji. W momencie wybuchu wojny na Ukrainie Kevin był w 9 klasie. Wygrał kilka olimpiad z języka niemieckiego i historii.

30 grudnia 20:55

Podolak: projekt ustawy o mobilizacji na Ukrainie zostanie poprawiony i sfinalizowany

Projekt ustawy o mobilizacji na Ukrainie zostanie poprawiony, sfinalizowany i dopiero wtedy poddany pod głosowanie w Radzie Najwyższej, powiedział doradca szefa kancelarii prezydenta Myhajło Podolak.

25 grudnia ukraiński rząd przedłożył Radzie Najwyższej projekt ustawy, który przewidywał szereg zmian w warunkach mobilizacji. Dokument przewiduje znaczące ograniczenia dla osób uchylających się od płacenia podatków - mają one mieć zakaz zbywania majątku i nabywania nowych ruchomości i nieruchomości.

Projekt ustawy zawierał również zmianę wieku poborowego z 27 do 25 lat, wezwania elektroniczne i inne środki mające na celu zwiększenie poboru do armii czynnej.

30 grudnia 20:43

Wzrosła liczba ofiar śmiertelnych w Biełogrodzie

Liczba ofiar śmiertelnych w Biełgorodzie wzrosła do 18. 111 mieszkańców zostało rannych - przekazało rosyjskie Ministerstwo Sytuacji Nadzwyczajnych.

30 grudnia 20:33

Siły Powietrzne meldują o ruchu rosyjskich bezzałogowców uderzeniowych:

▪️ Bezzałogowy statek powietrzny w obwodzie czernihowskim, kierujący się na zachód. Zagrożenie dla obwodu kijowskiego.

▪️ Następna grupa UAV przemieszcza się przez północno-wschodnią część regionu Sumy, kierując się na zachód.

▪️ BpLA w okręgu Krzywy Róg, przebieg północno-zachodni.

▪️ BSP wzdłuż granicy obwodów mikołajowsko-odeskiego, kurs na północny zachód. Zagrożenie obwodu odeskiego.

30 grudnia 20:15

Konsekwencje ostrzału Charkowa. Z infrastruktury najbardziej ucierpiał hotel "Pałac". Ponadto uszkodzone zostały: placówka medyczna, budynki mieszkalne, sklepy i inne miejsca użyteczności publicznej.

30 grudnia 20:02

Budynki mieszkalne w centrum Charkowa po rosyjskim ataku.

30 grudnia 19:53

ONZ: ataki na infrastrukturę cywilną i ludność cywilną są niedopuszczalne i muszą zostać natychmiast przerwane.

30 grudnia 19:43

Wzrosła liczba rannych po ataku na Charków

Konsekwencje uderzenia rosyjskich rakiet w Charków. Liczba osób rannych w ataku rakietowym na Charków wzrosła do 14. Według wstępnych informacji pięć osób zostało hospitalizowanych. Nie ma ofiar śmiertelnych.

30 grudnia 19:43
30 grudnia 19:33

Pociski z wyrzutni HIMARS uderzają w rosyjskie działo samobieżne 2S19 Msta-S (obwód chersoński).

30 grudnia 19:23

Sztab Generalny SZU: Rosjanie 11 razy bezskutecznie szturmowali pozycje Sił Zbrojnych Ukrainy na lewym brzegu obwodu chersońskiego.

30 grudnia 19:10

Ostrzał Charkowa. "W tej chwili medycy leczą ośmiu rannych, wszyscy są hospitalizowani, czterech jest w stanie umiarkowanym, a czterech w stanie lekkim" - powiedział Oleh Syniehubow, szef OVA.

"Okupanci zaatakowali centralną część Charkowa. Zniszczona została infrastruktura cywilna: placówka medyczna, budynki mieszkalne, sklepy i inne miejsca publiczne, transport. Wyłącznie infrastruktura cywilna!

Wszystkie służby pracują na miejscu" - dodał Synegubow.