Dowódca sił zbrojnych Ukrainy gen. Wałerij Załużny powiedział we wtorek, że pomimo zapewnień rosyjskiego ministra obrony o kontrolowaniu przez Rosję Marjinki w obwodzie donieckim, ukraińskie wojska dalej przebywają w okolicach miejscowości.
Pokaż od:
28 grudnia 23:59

Dziękujemy za lekturę relacji na żywo i zapraszamy jutro od 6:00.

28 grudnia 23:30

Szczątki rosyjskiego drona spadły na wielopiętrowy budynek w Odessie

Szczątki zestrzelonego przez obronę przeciwlotniczą rosyjskiego drona spadły na wielopiętrowy budynek w Odessie - przekazał gubernator obwodu odeskiego Ołeh Kiper.

Kiper powiedział, że ofiary i szczegóły szkód są nadal badane.

W czwartek wieczorem Rosja zainicjowała kolejny nalot bezzałogowców na Ukrainę. Wcześniejsze komunikaty ostrzegały przed dronami zmierzającymi w stronę obwodu odeskiego na południu Ukrainy.

28 grudnia 22:44

Trzy osoby zginęły w ostrzale obwodu zaporoskiego

Trzy osoby zginęły w czwartek na skutek rosyjskiego ostrzału obwodu zaporoskiego - przekazał szef wojskowych władz obwodu Jurij Malaszko.

"Dziś o godzinie 11:40 Raszyści rozpoczęli ostrzał artyleryjski linii brzegowej rzeki Dniepr we wsi Bilenke w obwodzie zaporoskim" - napisał na Telegramie Malaszko.

Zginęły dwie osoby, rybacy, a pięć innych zostało rannych.

Kolejna cywilna ofiara śmiertelna to mieszkaniec miasta Orihów. Rosjanie przeprowadzili atak powietrzny i zniszczyli wielopiętrowy budynek mieszkalny. Cztery osoby odniosły obrażenia.

28 grudnia 22:30

Zełenski: Korytarz zbożowy na Morzu Czarnym ma pozytywny wpływ na gospodarkę Ukrainy

- Przeczytałem dziś raporty Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Służby Bezpieczeństwa Ukrainy. W dziedzinach obrony przed kolaborantami i agresorami, w zwalczaniu przestępczości, mamy dobre wyniki. Już ponad 12 mln ton ładunków przepłynęło naszym korytarzem przez Morze Czarne. Szczególnie znaczące są w tej kwestii wyniki z grudnia i to jest odczuwalne na poziomie całej naszej gospodarki - powiedział Wołodymyr Zełenski w wieczornym komunikacie wideo.

Zełenski spotkał się dziś również z ministrem obrony narodowej - na "ostatnie spotkanie w tym roku", na którym dyskutowano głównie o kwestii uzyskania gwarancji bezpieczeństwa dla Ukrainy.

28 grudnia 21:51

Alarmy przeciwlotnicze we wschodnich i południowych obwodach Ukrainy.

Według Sił Powietrznych Ukrainy grupa dronów Shahed zmierza m. in. w kierunku obwodu odeskiego i czernihowskiego.

28 grudnia 21:03

Oficjalne dane podane przez Kreml są zaniżone co najmniej kilkakrotnie - wynika z dochodzenia przeprowadzonego przez agencję AP, która przedstawiła także, w jaki sposób rosyjskie władze doprowadziły najpierw do dużej liczby ofiar, a potem próbowały to tuszować.

28 grudnia 20:35

Niemcy zamroziły rosyjskie aktywa o wartości 4,1 mld euro

Od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę Niemcy zamroziły rosyjskie aktywa o wartości 4,1 mld euro - powiedział w czwartek rzecznik ministerstwa finansów Niemiec Nojinan Niminde-Dundadengar.

- W Niemczech, w związku z agresywną rosyjską wojną przeciwko Ukrainie, od początku grudnia nałożono sankcje na aktywa o wartości około 4,1 miliarda euro - przekazał na konferencji prasowej Niminde-Dundadengar.

Te aktywa to zamrożone pieniądze, zasoby gospodarcze poszczególnych osób, a także zablokowane pieniądze Rosyjskiego Banku Centralnego.

28 grudnia 20:22

Rosjanie ostrzelali Chersoń, przerwy w dostawie prądu

W czwartek po południu Rosjanie ostrzelali Chersoń. Eksplozje było słychać m. in. w rejonie dniprowskim.

"W rejonie dniprowskim w Chersoniu słychać eksplozje! Strefa przybrzeżna jest pod ostrzałem z tymczasowo okupowanego lewego brzegu” – napisał szef wojskowych władz miast Roman Mroczko.

Po kolejnej serii ataków część miasta utraciła dostęp do energii elektrycznej.

"Po kolejnym ostrzelaniu miasta przez rosyjskie siły okupacyjne nastąpiła częściowa utrata dostępu do energii elektrycznej” - napisał Mroczko.

28 grudnia 19:49

Dowódca holenderskiej armii: Holandia musi być gotowa na wojnę z Rosją

Holandia musi lepiej przygotować się na przyszłą wojnę z Rosją, na przykład poprzez zachęcanie do ochotniczej służby wojskowej - stwierdził w czwartek ustępujący dowódca armii holenderskiej gen. Martin Wijnen w wywiadzie dla holenderskiej gazety De Telegraaf.

Holenderskie społeczeństwo „nie powinno myśleć, że bezpieczeństwo jest gwarantowane, ponieważ ich kraj znajduje się ponad 1000 kilometrów od Rosji" - powiedział Wijnen. - „Rosja staje się silniejsza. Holandia musi poważnie obawiać się wojny i nasze społeczeństwo musi się na nią przygotować".

Wijnen argumentował, że choć rząd przeznaczył miliardy na zakup sprzętu obronnego, to ze względu na rosnące zagrożenie wojną potrzeba większej liczby personelu wojskowego.

Jako przykłady państw dobrze przygotowanych wojskowy wymienił np. Finlandię, Szwecję i kraje bałtyckie.

28 grudnia 19:21

Ukraiński dron uderzył w zakłady radioelektroniczne w obwodzie briańskim w Rosji.

28 grudnia 19:18

Portal "The Kyiv Independent" wybrał najważniejsze wydarzenia roku 2023 Ukrainy, zilustrowane fotografami.

28 grudnia 18:48

Zniknąłem, bo nie mogłem znieść stanu wojny domowej - mówi "Wyborczej" Andriej Zwiagincew.

28 grudnia 17:46

Zełenski spotka się w najbliższym czasie z Orbanem

Ukraina i Węgry przygotowują się do spotkania Wołodymyra Zełenskiego z premierem Węgier Viktorem Orbánem w najbliższym czasie - poinformował w czwartek szef kancelarii prezydenta Ukrainy.

Andrij Jermak wygłosił swoje uwagi po rozmowie telefonicznej z ministrem spraw zagranicznych Węgier Péterem Szijjártó - podała agencja Reutera.

Jermak powiedział na platformie mediów społecznościowych X: "Pracujemy nad zorganizowaniem spotkania obu przywódców w najbliższej przyszłości".

28 grudnia 17:24

Do sieci trafiło nagranie, na którym widać rosyjskich żołnierzy walczących w okopach pod Robotyne. Rosjanie pojmali trzech ukraińskich żołnierzy, a następnie ich rozstrzelali.

Ukraińska armia poinformowała, że zabici żołnierze to członkowie 82. oddzielnej brygady desantowo-szturmowej Sił Powietrzno-Szturmowych Sił Zbrojnych Ukrainy.

28 grudnia 17:10

Moskiewski sąd skazał dwóch mężczyzn na karę więzienia za udział w publicznym czytaniu wierszy przeciwko rosyjskiej inwazji na Ukrainę - podało Radio Wolna Europa

Artem Kamardin, Jegor Sztowba i Nikołaj Daineko podobno uczestniczyli w czytaniu poezji 25 września 2022 r. w pobliżu pomnika radzieckiego poety Władimira Majakowskiego.

Następnego dnia organy ścigania przeszukały ich domy. Kamardin został skazany na siedem lat więzienia, a Sztowba na pięć i pół roku. Zostali oni uznani za winnych nawoływania do działań podważających bezpieczeństwo państwa.

28 grudnia 16:50

Służba prasowa Gwardii Narodowej Ukrainy pisze na Facebooku, że „jednostki specjalnego przeznaczenia Gwardii Narodowej na kierunkach melitopolskim i awdijiwkim kontynuują niszczenie wroga”. „Ogólnie, w rejonie Awdijiwki, wróg nie zaprzestaje stosowania taktyki 'maszynki do mięsa' w nacieraniu na pozycje naszych Sił Obronnych” - czytamy.

„Maszynką do mięsa” określano taktykę Grupy Wagnera w Bachmucie, polegającą na frontalnych atakach z użyciem dużych sił na pozycje obronne ukraińskiej armii. Taktyka ta wiąże się z dużymi stratami w ludziach wśród nacierających.

28 grudnia 16:30

Władimira Putina tak ucieszyła wizyta indyjskiego ministra spraw zagranicznych w Moskwie, że przyjął go osobiście. Padły deklaracje o pogłębieniu więzi handlowych i strategicznych, w tym wspólnej produkcji broni.

28 grudnia 16:11

W Mirhorodzie, w obwodzie połtawskim, w czasie alarmu powietrznego rozległa się eksplozja

Według nieoficjalnych doniesień eksplozja była skutkiem działania obrony przeciwlotniczej, która miała strącić pocisk manewrujący nad obwodem połtawskim.

28 grudnia 15:50

W Moskwie trwają rozmowy na temat ewakuacji sił powietrznych z Krymu

Agencja Unian informuje, że w Moskwie trwają rozmowy na temat ewakuacji sił powietrznych z Krymu. Decyzje wciąż jednak nie zapadły.

Rzecznik ochotniczej armii "Południe" Serhij Braczuk powiedział, że takie rozmowy mają miejsce na antenie "United News".

- Rosjanie nie rozpoczęli ewakuacji Sił Powietrznych z Krymu, ale pewne rozmowy już trwają. Takie rozmowy rozpoczęły się dość intensywnie po zniszczeniu czterech Su-34 i jednego Su-30 - powiedział Braczuk, cytowany przez Unian.

Zauważył, że ukraińscy obrońcy oprócz samolotów uderzali także w logistykę wroga – lotniska i infrastrukturę.

Rzecznik Ochotniczej Armii "Południe" podkreślił, że na Krymie nie ma ani jednego obiektu wojskowego, który nie znalazłby się w obszarze ostrzału Sił Zbrojnych Ukrainy.

Jak podano, koszt jednego rosyjskiego myśliwca Su-34 wynosi co najmniej 50 milionów dolarów.

Ukraińcy zestrzelili w ciągu ostatnich dni nawet do 5 takich maszyn.

28 grudnia 15:30

- Odpowiedzialność za rozstrzelanie trzech ukraińskich jeńców wojennych w obwodzie zaporoskim prawdopodobnie ponoszą rosyjscy żołnierze z dywizji wojsk powietrznodesantowych z Pskowa. Ujawnione w środę nagranie, ukazujące zbrodnię z 16 grudnia, jest autentyczne - poinformował w czwartek przedstawiciel Prokuratury Generalnej Ukrainy Jurij Biełousow.