Armia rosyjska ponownie wystrzeliła drony kamikaze przeciwko celom w Ukrainie - poinformowała o godz. 20.20 rosyjska redakcja BBC.
BBC powołuje się na Ukraińskie Siły Powietrzne, które donoszą o przemieszczeniu się jednej grupy dronów kamikadze z południa na północ. Leciały nad rejonem Mikołajowa na północ, w kierunku obwodu krzyworoskiego.
Na tych dwóch terenach ogłoszono alarm powietrzny. Alarm ogłoszono także w obwodzie chersońskim, nad którym przeleciały drony, oraz w Zaporożu, w którym Siły Powietrzne wcześniej deklarowały zagrożenie atakiem rakietowym.
W ciągu dnia doszło do 86 starć bojowych pomiędzy Siłami Obronnymi Ukrainy a wojskami rosyjskimi, a najgorętszym kierunkiem była Awdijiwka - podaje Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy, publikując informacje operacyjne 21 grudnia o godzinie 18.
Siły Zbrojne Ukrainy podały w tym podsumowaniu, że w czwartek uderzyły w dwa przeciwlotnicze kompleksy rakietowe Rosji.
Natomiast Rosjanie przeprowadzili 41 nalotów i wystrzelił 28 salw rakietowych w kierunku wojsk ukraińskich i obszarów zaludnionych. - "Niestety, w wyniku rosyjskich ataków terrorystycznych wśród ludności cywilnej są ranni. Prywatne budynki mieszkalne i inna infrastruktura cywilna zostały zniszczone i uszkodzone" - czytamy w wieczornym podsumowaniu.
Armia wroga wystrzeliła rakietę w kierunku Zaporoża. Infrastruktura cywilna została zniszczona - poinformował szef zaporoskiej obwodowej administracji wojskowej Jurij Małaszko.
"O godzinie 18.38 rosyjskie wojsko przypuściło atak rakietowy na regionalne centrum. W wyniku ataku uszkodzona została infrastruktura cywilna” – czytamy w poście Małaszko na Facebooku.
Nie ma żadnych informacji o ofiarach.
Ministerstwo Obrony Rosji ogłosiło w czwartek, że po południu nad Morzem Azowskim zestrzelono ukraińską rakietę.
Szef władz okupacyjnych zajętego przez Rosję części obwodu chersońskiego Władimir Saldo napisał później na portalach społecznościowych, że jest to rakieta ATACMS, która leciała w stronę Mostu Krymskiego.
Rosyjska agencja Interfax zwraca uwagę, że w czwartkowe popołudnie Most Krymski był zamknięty na godzinę.
Federacja Rosyjska jest w stanie codziennie powołać do swoich sił zbrojnych 1000-1200 osób, może uzupełniać straty i w miarę możliwości utrzymywać rezerwy operacyjne bez przeprowadzania drugiej fali mobilizacji - twierdzi zastępca szefa Głównego Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy Wadym Skibicki.
"Potwierdziliśmy informację wywiadu, że Federacja Rosyjska jest w stanie codziennie, według różnych obliczeń i na różne sposoby, powołać do sił zbrojnych około 1000-1200 osób. Większość z nich udaje się w celu uzupełnienia strat” – powiedział Skibicki, którego cytuje agencja Interfax-Ukraina.
Zdaniem Skibickiego obecnie w Rosji nie ma pilnej potrzeby powszechnej mobilizacji. - "Putin nie chce, aby proces mobilizacji wpłynął na tzw. kampanię przedwyborczą" - twierdzi zastępca szefa Głównego Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy.
Rosyjskie lotnictwo zrzuciło dziś w południe bomby na Toreck w obwodzie donieckim – podaje na Facebooku prokuratura regionalna w Doniecku.
Według doniesień zginęło trzech mężczyzn w wieku 41, 42 i 45 lat. Pięć kolejnych osób zostało rannych. Ofiary w wieku od 33 do 54 lat zostały zabrane do szpitala.
Szef MSW Ukrainy Ihor Kłymenko powiedział, że na teren jednej z kopalń w Torecku spadły dwie bomby. Pod ziemią przebywało 32 górników, których już wydobyto na powierzchnię.
Według niego dwie inne bomby trafiły w inną kopalnię, gdzie uszkodzono budynki administracyjne i sprzęt.
Finlandia wyśle Ukrainie pakiet pomocy wojskowej w wysokości 106 mln euro - powiedział fiński minister obrony Antti Hakkanen. Prezydent Finlandii Sauli Niinistö podjął dziś decyzję w tej sprawie.
Antti Hakkanen zapewnił, że Finlandia zamierza wspierać Ukrainę zarówno w perspektywie krótko-, jak i długoterminowej.
To już 21. fiński pakiet pomocowy. Helsinki twierdzą, że łączna wartość pomocy wojskowej dostarczonej przez Finlandię wynosi obecnie 1,6 miliarda euro.
Od rozpoczęcia inwazji na pełną skalę w lutym 2022 r. armia rosyjska wystrzeliła w kierunku Ukrainy 7400 rakiet różnego typu – poinformował w ukraińskiej telewizji Jurij Ihnat, rzecznik dowództwa ukraińskich sił powietrznych.
"Z tej liczby zniszczono około 1600 rakiet. Wśród tych 7400 były rakiety S-300 i S-400, Ch-22, rakiety balistyczne oraz około 900 rakiet balistycznych Iskander-M” – powiedział Ihnat.
Ukraińskie wojsko buduje fortyfikacje na granicy z Białorusią - poinformował Dowódca Połączonych Sił Zbrojnych Ukrainy Serhij Najew.
Poza żołnierzami, w prace zaangażowani są tam lokalni mieszkańcy i wolontariusze.
W komunikacie Sił Zbrojnych czytamy, że przy granicy powstają fortyfikacje polowe: kopie się rowy, a następnie wykłada je drewnem. Następnie na górę naciągany jest zestaw kamuflażowy. Przed każdym stanowiskiem ustawione są przeszkody inżynieryjne – przeszkody przeciwpancerne, drut kolczasty, rowy przeciwczołgowe.
Służba Bezpieczeństwa Ukrainy zamierza w przyszłym roku zintensyfikować działania dywersyjne w głąb terytorium kontrolowanego przez Rosję, aby jak najbardziej zbliżyć wojnę do Kremla – powiedział "Politico" szef SBU Wasilij Maluk.
"Nie możemy zdradzać naszych planów. Muszą pozostać szokiem dla wroga. Ale szykujemy niespodzianki... Każda nasza operacja specjalna przynosi swoje rezultaty. Wszystko to komplikuje zdolność Rosji do prowadzenia wojny i przybliża zwycięstwo Ukrainy… Okupanci muszą zrozumieć, że nie będą mogli się ukrywać. Wroga znajdziemy wszędzie” – powiedział Maluk.
Istotny kontrakt dla polskiego przemysłu obronnego. Kupujemy następną, liczącą 198 pojazdów, partię polskich samochodów Jelcz dla wyrzutni Homar-K. Wkrótce spodziewamy się dostaw kolejnych wyrzutni tego typu dla Wojska Polskiego - poinformował na portalu X w czwartek wiceszef MON Paweł Bejda.
Premier Ukrainy poinformował, że Ukraina otrzymała 1,5 mld euro w ramach ostatniej transzy pomocy z UE na rok 2023, która łącznie wynosiła 18 mld euro.
"Mam nadzieję na dalsze niezachwiane wsparcie ze strony UE! Podziękowania dla szefowej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen oraz wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej Valdisa Dombrovskisa i przywódców państw członkowskich UE za wspieranie nas w tych trudnych czasach" - napisał Denys Szmyhal na "X".
Jednocześnie Unia Europejska - w związku z wetem Węgrów - wciąż nie zatwierdziła pomocy dla Ukrainy na 2024 rok. Taka sama sytuacja ma miejsce w Stanach Zjednoczonych. Ta spowodowana jest wetem republikanów.
Rada Najwyższa Ukrainy przyjęła ustawę legalizującą marihuanę stosowaną w celach leczniczych czy naukowo-badawczych - podaje Ukrinform.
Nowe prawo pozwala na leczenie odpowiednimi lekami na bazie konopi personelu wojskowego cierpiącego na zespół stresu pourazowego czy zaburzenia lękowe, a także chorych na epilepsję, nowotwory i pacjentów paliatywnych cierpiących na ból przewlekły.
Rosjanie ostrzelali Berysław w obwodzie chersońskim przy użyciu drona. Ranny został 57-letni mężczyzna - poinformowała przed godziną 11 lokalna administracja.
Z kolei po godzinie 12 Rosjanie ostrzelali artylerią wieś Tiahynka w obwodzie chersońskim. W tym czasie na ulicy znajdowała się 54-letnia kobieta, która zginęła na miejscu.
Szwajcaria przekaże Ukrainie 13 milionów dolarów w ramach pomocy na zimę.
W czwartek rano armia rosyjska ostrzelała Nikopol ciężką artylerią.
"Najeźdźcy zabili dwie kobiety w wieku 60 i 46 lat. Ranny został 86-letni mężczyzna. Ratownicy wyciągnęli go z zniszczonego domu. Ofiara została zabrana do szpitala. Uszkodzone zostały 4 domy prywatne i 3 budynki gospodarcze. Trafiono w linię energetyczną" - poinformował Serhij Łysak, szef dniepropietrowskiej administracji wojskowej.
Ukraińska armia chce zmobilizować od 450 000 do 500 000 dodatkowych żołnierzy, aby odeprzeć rosyjską inwazję. Jak podaje niemiecki "Die Welt", minister obrony Ukrainy Rustem Umierow chce w przyszłym roku przyjąć do służby wojskowej mężczyzn mieszkających za granicą. Ukraińcy w wieku poborowym pomiędzy 25 a 60 rokiem życia w Niemczech i innych krajach mają zostać poproszeni o zgłoszenie się do ośrodków werbunkowych.
Jak pisze "Die Welt", Umierow mówił o zaproszeniu, ale dał jednak jasno do zrozumienia, że jeśli ktoś się do niego nie zastosuje, grożą mu sankcje. "Nadal dyskutujemy, co się stanie, jeśli nie przyjdą dobrowolnie" – powiedział.
"W wyniku rosyjskich ataków uszkodzone zostały gazociągi w obwodzie charkowskim i dniepropietrowskim, odcięto część odbiorców" - podało w komunikacie ukraińskie ministerstwo energii.
Militarny sektor gospodarki stał się źródłem dobrych wiadomości dla Putina i jego kliki. Według niektórych moich źródeł liczba wyprodukowanych i zmodernizowanych czołgów we wrześniu i październiku była pięć razy większa niż w tych samych miesiącach 2022 roku.
Na obwodzie kijowskim w wyniku nocnego ataku wrogich dronów zniszczeniu uległ magazyn cywilnego przedsiębiorstwa oraz inne budynki i samochody - podają służby ratunkowe Ukrainy.