Biały Dom ogłosił kolejny pakiet pomocy wojskowej dla Kijowa, ale ostrzegł, że bez zgody Kongresu Waszyngtonowi zabraknie środków na finansowanie Ukrainy. W nocy siły obronne Ukrainy zestrzliły oba drony, które zaatakowały ten kraj. Z kolei Moskwa informuje o zestrzleniu trzech dronów nad Briańskiem.
Pokaż od:
19 grudnia 22:01

Dziękujemy za lekturę relacji na żywo i zapraszamy jutro od 6:00.

19 grudnia 21:44

Już 400 mln euro w Funduszu Wsparcia Energetycznego Ukrainy

Już 400 mln euro znalazło się w Funduszu Wsparcia Energetycznego Ukrainy, który ma na celu pomoc Ukrainie w przetrwaniu zimowych miesięcy, a więc okresu większego zapotrzebowania na zużycie energii - przekazała europejska komisarz ds. energii Kadri Simson.

Przemawiając na konferencji prasowej w Brukseli po spotkaniu ministerialnym dotyczącym energii, komisarz stwierdziła, że Ukraina pozostaje dla niej najwyższym priorytetem, zwłaszcza w kontekście decyzji Rady Europejskiej o rozpoczęciu rozmów akcesyjnych z Ukrainą.

Do wiodących darczyńców funduszu należą UE, Niemcy, Wielka Brytania, Szwajcaria, USA, Belgia, Dania, Austria i kilka firm prywatnych - przekazał Artur Lorkowski, dyrektor Wspólnoty Energetycznej.

Fundusz powstał wiosną 2022 roku jako wspólna inicjatywa Simson i ministra energetyki Ukrainy Hermana Haluszczenki. Zarządza nim Sekretariat Wspólnoty Energetycznej, instytucja wykonawcza Wspólnoty Energetycznej z siedzibą w Wiedniu.

19 grudnia 21:04

Porozumienie w Senacie USA ws. pomocy dla Ukrainy prawdopodobnie dopiero w styczniu

Liderzy Senatu USA potwierdzili we wtorek, że porozumienie o zapewnieniu dodatkowej pomocy Ukrainie i wzmocnieniu bezpieczeństwa granic USA prawdopodobnie nie zostanie wkrótce osiągnięte i prawdopodobnie działania w tym kierunku zostaną przełożone na styczeń - podaje agencja Reuters.

Negocjatorzy Partii Republikańskiej i Demokratycznej pracowali nad przyjęciem pakietu pomocy finansowej, żeby zdążyć jeszcze przed przerwą świąteczną.

 - Mam nadzieję, że przygotują tekst porozumienia, usiądą, zakasają rękawy i skończą, gdy tylko wrócimy w styczniu - powiedział reporterom senator Dick Durbin z Partii Demokratycznej.

Według przedstawicieli obu partii rozmowy były jednak "produktywne".

19 grudnia 20:23

Nowe nagranie przedstawiające Czasiw Jar w rejonie bachmuckim w obwodzie donieckim.

19 grudnia 20:09

Dron znaleziony na plaży w Sewastopolu na okupowanym Krymie.

19 grudnia 19:52

Wielka Brytania i Francja potwierdzają dalsze wsparcie dla Ukrainy

Ministrowie spraw zagranicznych Francji i Wielkiej Brytanii - Catherine Colonna i David Cameron - potwierdzili po spotkaniu w Paryżu dalsze wsparcie dla Ukrainy.

Według Davida Camerona jeśli liczyć gospodarki zachodnich partnerów Ukrainy i gospodarkę Ukrainy łącznie, "przewyższamy gospodarkę rosyjską 25 do jednego lub więcej".

- Musimy sprawić, by ta siła gospodarcza i to zaangażowanie opłaciły się. Jeśli możemy, nie wątpię, że możemy zapewnić, że  Putin przegra, a to jest istotne, aby przegrał - mówił Cameron.

19 grudnia 19:43

Zełenski dziękuje Olafowi Scholzowi

Wołodymyr Zełenski podziękował także kanclerzowi Niemiec Olafowi Scholzowi za to, że Niemcy są "drugie na świecie" pod względem wsparcia "finansowe i militarnego" dla Ukrainy.

Zapytany o to, czy wierzy Scholzowi, że Niemcy będą wspierać Ukrainę do samego końca, Zełenski odpowiedział: "Zobaczymy".

19 grudnia 19:19

Zełenski: Ukraina wyprodukuje w przyszłym roku 1 milion dronów

Ukraina wyprodukuje w przyszłym roku 1 milion dronów - zapowiedział podczas konferencji prasowej Wołodymyr Zełenski. 

- Zrobimy wszystko, by to się stało. To naprawdę źle, gdy w zakresie logistyki wciąż pozostaje nam stara radziecka biurokracja - mówił ukraiński prezydent.

19 grudnia 18:53

Według generała Oleksandra Tarnawskiego, żołnierzom na całej linii frontu brakuje pocisków artyleryjskich. Tymczasem USA i UE wstrzymały finansowanie armii ukraińskiej z powodu wewnętrznych sporów politycznych.

19 grudnia 18:42

Zełenski o polskiej blokadzie granicy: "Polityka"

- Polska blokada granicy, zakaz tranzytu to była polityka. Powiedziałem władzom Polski, że stracicie w ten sposób siebie. Cała UE była przeciwna tej blokadzie i dzięki Bogu pojawiła się Rumunia i pomogła naszym rolnikom przetrwać - odpowiedział na pytanie o blokadę granicy przez polskich przewoźników prezydent Ukrainy.

19 grudnia 18:40

Zełenski: Z gen. Załużnym współpracujemy

Zełenski powiedział, że współpracuje z gen. Załużnym - naczelnym dowódcą Sił Zbrojnych Ukrainy - wbrew doniesieniom medialnym o konflikcie między prezydentem a wojskowym.

- Tu nie chodzi o osobiste relacje, ale o odpowiedzialność i strategię - powiedział Zełenski.

19 grudnia 18:35

- Jeśli polityka kolejnego prezydenta USA będzie inna, kimkolwiek będzie, bardziej oszczędna, to myślę, że te sygnały będą miały bardzo duży wpływ na przebieg wojny na Ukrainie. Bo tak działa cały świat. Jeśli wypadnie jedna mocna część, mechanizm zacznie się rozpadać - powiedział Wołodymyr Zełenski na temat potencjalnego wyboru Donalda Trumpa za stanowisko prezydenta USA.

Według Zełenskiego Trump "zdecydowanie będzie prowadził wobec Ukrainy inną politykę".

19 grudnia 18:19

Konferencja prasowa na koniec roku Wołodymyra Zełenskiego na żywo:

 
19 grudnia 18:07

Korespondent amerykańskiej agencji Associated Press zapytał Zełenskiego, jak rozwinie się sytuacja z amerykańską pomocą dla Ukrainy, jeśli Donald Trump ponownie zostanie prezydentem USA.

- Myślę, że będzie miał zupełnie inną politykę - odpowiedział.

Podczas swojej kampanii wyborczej Trump wielokrotnie sprzeciwiał się przyznaniu Ukrainie nowej pomocy wojskowej i sugerował porozumienie Kijowa i Moskwy w sprawie pokoju.

- Jeśli polityka następnego prezydenta, kimkolwiek będzie, będzie inna, zimniejsza lub bardziej oszczędna, to myślę, że te sygnały będą miały ogromny wpływ na przebieg wojny na Ukrainie. Bo tak działa cały świat. Jeśli wypadnie jedna mocna część, mechanizm zacznie się kruszyć - powiedział Zełenski.

19 grudnia 17:52

Prezydent Zełenski powiedział na konferencji prasowej również, że wybory w kraju nie mogą zostać przeprowadzone w czasie wojny.

19 grudnia 17:30

Zełenski: Ukraińska armia potrzebuje dodatkowo 450-500 tys. osób

Prezydent Zełenski zorganizował konferencję prasową, na której mówi, że ukraińskie wojsko poprosiło o dodatkowe 450-500 tys. żołnierzy.

Dodał, że jest przekonany, że USA nie zawiodą Ukrainy i otrzyma od nich wsparcie. - Jestem przekonany, że amerykańskie i europejskie wsparcie finansowe będzie kontynuowane, a Ukrainę łączą z partnerami  szczególne relacje.

 Prezydent stwierdził, że był to trudny rok, ale Rosja nie osiągnęła żadnych rezultatów w 2023 roku. Przyznał jednak, że nie wie, kiedy konflikt się zakończy.

19 grudnia 17:16

Rząd Włoch przyjął rezolucję, która pozwoli na udzielanie pomocy wojskowej Ukrainie do końca 2024 roku - The Guardian.

Zaznaczono, że dostawy obejmą broń, generatory i wszystko, co niezbędne do wsparcia operacji wojskowych w celu ochrony ludności cywilnej.

19 grudnia 16:55

Ukraińscy żołnierze, którzy odpierają rosyjskie ataki w regionie Zaporoża, stanęli w obliczu nowego zagrożenia - użycia przez Rosjan gazu trującego jako broni.

Według ukraińskiego medyka wojskowego, w ciągu ostatniego tygodnia w rejonie Orichiwa odnotowano dziewięć przypadków, w których Rosjanie zrzucili z dronów żrący i łatwopalny gaz na ukraińskie pozycje, co doprowadziło do śmierci jednego żołnierza.

Według rannych żołnierzy, wróg najpierw używa gazu, aby wywołać panikę, a następnie konwencjonalnego ostrzału lub ataków dronów.

19 grudnia 16:37

Rosyjski przemysł zbrojeniowy nie radzi sobie z realizacją planów w zakresie produkcji pocisków rakietowych; takie wnioski wynikają z uzyskanych przez nas informacji na temat sytuacji w zakładach w Dubnej w obwodzie moskiewskim - ujawnił we wtorek ukraińsko-tatarski ruch oporu Atesz.

Zgodnie z warunkami zamówienia publicznego, od 1 stycznia do 10 listopada 2023 roku zakłady w Dubnej powinny wyprodukować 80 pocisków manewrujących Ch-32, lecz zdołały wytworzyć zaledwie 61 takich rakiet. Kierownictwo fabryki uzyskało zgodę na przedłużenie terminu do końca br. - ogłosił Atesz, powołując się na własnych informatorów w zakładach nieopodal Moskwy.

Pociski Ch-32, wykorzystywane przez rosyjskie lotnictwo do ostrzeliwania celów na Ukrainie, są przenoszone przez bombowce Tu-22M3M - dodano w komunikacie.

19 grudnia 16:18

Putin: Rosyjskie wojsko przejęło inicjatywę na polu bitwy w Ukrainie

Prezydent Rosji Władimir Putin powiedział, że rosyjskie wojsko przejęło inicjatywę na polu bitwy W Ukrainie po odparciu kontrofensywy Kijowa i jest dobrze przygotowane do osiągnięcia celów Moskwy, donosi Associated Press.

- Nasi żołnierze utrzymują inicjatywę – powiedział na spotkaniu.

- Skutecznie robimy to, co uważamy za potrzebne, robimy to, co chcemy. Tam, gdzie nasi dowódcy uważają za konieczne trzymanie się aktywnej obrony, robią to, a my poprawiamy nasze pozycje tam, gdzie jest to potrzebne - dodał.