W nocy doszło do ataku na stolicę Ukrainy. Rannych zostało ponad 50 osób, w tym kilkoro dzieci. Jedna z rakiet uderzyła w szpital. W jednej z dzielnic została uszkodzona sieć wodociągowa. W ciągu ostatniej doby doszło do 95 starć. Norweska publikacja poinformowała, że w wojnie zginął 20-letni wolontariusz z gminy Ibestad.
Pokaż od:
13 grudnia 22:00

To już koniec na dziś. Dziękujemy, że byli Państwo z nami.

13 grudnia 21:53

Sztab Generalny ukraińskiej armii podaje, że w ciągu ostatniej doby na froncie doszło do 89 starć. Odparto ataki w rejonach: Kupiańsk, Łyman, Bachmut, Awdijwka, Marjinka i Zaporoże

13 grudnia 21:31

Stepan z Zaporoża, który nauczył się języka polskiego, jeżdżąc tramwajami po Warszawie, i zna już na pamięć wszystkie trasy, był gościem centrali ruchu ZTM. Urzędnicy zaprosili siedmiolatka i jego mamę, poruszeni historią rodziny uchodźców. Są też pod wrażeniem pasji chłopca.

13 grudnia 20:26
13 grudnia 19:43

Kułeba: Sikorski odwiedzi Ukrainę

Szef MSZ Ukrainy Dmytro Kułeba poinformował w środę, że rozmawiał z polskim ministrem spraw zagranicznych Radosławem Sikorskim.

"Minister Sikorski potwierdził swoje zaangażowanie w dalsze wzmacnianie stosunków ukraińsko-polskich, przeciwstawienie się rosyjskiej agresji, integrację Ukrainy z UE i NATO oraz współpracę w innych sprawach globalnych" - napisał Kułeba.

"Minister zapewnił mnie, że Polska będzie aktywnie działać na szczycie, aby zapewnić przyjęcie niezbędnych decyzji, w tym tej o otwarciu rozmów akcesyjnych Ukrainy do UE" - napisał.

"Minister Sikorski przyjął także moje zaproszenie do odwiedzenia Ukrainy" - przekazał ukraiński szef MSZ.

13 grudnia 19:37

Najsztub: Już od przeszło dwóch lat powtarzamy z dumą, że jako społeczeństwo zdaliśmy egzamin z człowieczeństwa. A jak egzamin zdany, to należy się świadectwo jego zdania.

13 grudnia 18:26

Donald Tusk: Być może jutro rano spotkanie z Zełenskim

Premier Donald Tusk, który dziś po południu pojawił się w Brukseli, powiedział, że "strona ukraińska zwróciła się z sugestią, by jutro rano odbyło się spotkanie z Zełenskim".

- Cały czas są dogadywane techniczne szczegóły, ale ze względu na to, że jutro jest też posiedzenie Rady Europejskiej, jeszcze nie ma decyzji, w jaki sposób ma wyglądać obecność prezydenta Zełenskiego. Jestem oczywiście gotowy na to spotkanie i być może jutro rano się ono odbędzie - powiedział Tusk.

13 grudnia 17:41

Do końca roku UE przekaże Ukrainie 500 tys. sztuk amunicji artyleryjskiej - napisała w środę agencja Interfax-Ukraina, powołując się na wysokiej rangi urzędnika unijnego. Drugą połowę z obiecanego miliona pocisków Kijów ma otrzymać w 2024 r.

- Myślę, że do końca tego roku planujemy dostarczyć 500 tys. z miliona. Według mnie w przyszłym roku osiągniemy milion. Ale zgadza się, trochę mamy opóźnienie - powiedział anonimowy urzędnik.

13 grudnia 17:02

Ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski spotkał się z norweskim królem Haraldem V.

13 grudnia 16:34

Maciej Czarnecki: W Polsce tak bardzo koncentrujemy się na sprawie ukraińskiej, że nie przechodzi nam przez myśl, iż za oceanem może ona padać ofiarą sporów w polityce wewnętrznej. Walka toczy się o fundamentalną zmianę polityki imigracyjnej USA na modłę trumpistów. 

13 grudnia 16:12

Dania przekaże Ukrainie pakiet pomocy wart miliard euro

Premier Danii Mette Frederiksen przekazała tę informację na konferencji prasowej w Oslo. Od początku wojny Dania przekazała Ukrainie pomoc wojskową o wartości 2,8 mld euro, a także pomoc humanitarną wartą 378 mln euro. 

13 grudnia 15:06

- Drugi system obrony powietrznej Patriot z Niemiec zacznie w tym roku chronić niebo Ukrainy - powiedział w Bundestagu kanclerz Niemiec Olaf Scholz.

Scholz podkreślił, że będzie namawiał europejskich przywódców państw UE w Brukseli, by rozpocząć negocjacje członkowskie z Ukrainą

13 grudnia 14:39
13 grudnia 14:00

Norwegia wypłaci 1,8 miliarda dolarów pomocy dla Ukrainy do końca roku - powiedział premier Norwegii Jonas Gahr Støre na wspólnym briefingu z prezydentem Ukrainy Zełenskim. Dodał, że jego kraj będzie nadal wspierał Ukrainę w 2024 roku.

13 grudnia 13:50

Ławrow zasugerował ONZ zwołanie konferencji w sprawie Bliskiego Wschodu

Rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow wezwał szefa ONZ António Guterresa do zorganizowania międzynarodowej konferencji w celu znalezienia długoterminowego rozwiązania konfliktu palestyńsko-izraelskiego. Moskwa konsekwentnie wzywa do utworzenia państwa palestyńskiego i utrzymuje stosunki zarówno z przedstawicielami Hamasu (uznawanego na Zachodzie za organizację terrorystyczną), jak i Izraela.

Według Ławrowa Rosja nigdy nie zgodzi się na ustalenia, które naruszają bezpieczeństwo Izraela, podczas gdy "trwająca niesprawiedliwość wobec narodu palestyńskiego, któremu obiecano państwo palestyńskie [...] podsyca bardzo poważne nastroje terrorystyczne i ekstremistyczne". "Jedynym sposobem na uczciwe rozwiązanie tego problemu na dobre jest zorganizowanie międzynarodowej konferencji, w której oczywiście powinno uczestniczyć wszystkich pięciu stałych członków Rady Bezpieczeństwa ONZ" - powiedział Ławrow.

13 grudnia 13:40

Niemcy nie odmówią wypłaty swojej części całkowitego 50 miliardowego pakietu pomocowego na rzecz Ukrainy z powodu kryzysu - donosi Euractiv. Źródło publikacji ze strony niemieckiego rządu podkreśliło, że trwający kryzys budżetowy nie zagraża wpłatom do kijowskiego funduszu, gdyż wszystkie partie niemieckiej koalicji zgodziły się wspierać Ukrainę.

13 grudnia 13:30

Zełenski ostrzegł przed "wojną partyzancką" bez pomocy Zachodu

Ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski powiedział na spotkaniu z amerykańskimi senatorami, że jeśli pomoc finansowa i wojskowa ze strony USA i UE zostanie wstrzymana, Ukraina będzie zmuszona wcielić do armii mężczyzn w wieku powyżej 45 lat i przejść do wojny partyzanckiej.

Według republikańskiego senatora Rona Johnsona ukraiński prezydent zasugerował, że z powodu braku zasobów Kijów będzie zmuszony do przejścia na niekonwencjonalną taktykę, wykorzystując rebeliantów przeciwko siłom okupacyjnym. Johnson porównał to do tego, co stało się w Afganistanie i Iraku, kiedy USA najechały te kraje. Johnson zauważył, że bez amerykańskiej pomocy wojskowej konflikt może potoczyć się w tym samym kierunku, nazywając to "przegraną propozycją dla wszystkich". "Więc im szybciej to się skończy, tym lepiej", podsumował senator.

Po rozmowach z senatorami Zełenski powiedział, że czuje ich wsparcie, chociaż Kongres nie zgodził się jeszcze na pomoc w wysokości 61 miliardów dolarów dla Ukrainy i może opóźnić tę kwestię do połowy stycznia 2024 roku. "Wiemy, że są słowa i jest wynik. Dlatego będziemy mieć nadzieję na wynik" - dodał ukraiński przywódca.

13 grudnia 13:20

Materiał filmowy pokazujący następstwa ataku rakietowego przeprowadzonego przez siły rosyjskie we wczesnych godzinach porannych 13 grudnia.

13 grudnia 13:10

Ukraina coraz bliżej UE

Ursula Von der Leyen pochwaliła ostatnie reformy Ukrainy na drodze do UE.

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen potwierdziła 13 grudnia wysiłki Ukrainy na drodze do członkostwa w UE, chwaląc ostatnie reformy Kijowa. "Nasz raport z rozszerzenia z zeszłego miesiąca wykazał wyraźny postęp we wszystkich miejscach, które wyznaczyliśmy" - powiedziała von der Leyen w Parlamencie Europejskim. "Wyznaczyliśmy cztery reformy, aby w pełni ukończyć wszystkie etapy. W tym miesiącu, między raportem o rozszerzeniu a teraz, Ukraina kontynuowała prace nad wszystkimi czterema".

13 grudnia 13:00

27-letni fryzjer Jewgienij Riapołow został zatrzymany w Nowosybirsku pod zarzutem próby wysadzenia wojskowego centrum rekrutacyjnego - podały serwisy Sibir.Realii i NGS.ru.

Domowej roboty bomba została znaleziona w pobliżu wojskowego biura rekrutacyjnego na ulicy Dmitrija Szamszurina w nocy 5 grudnia. Następnie organy ścigania wszczęły sprawę karną o usiłowanie popełnienia aktu terrorystycznego (część 3 artykułu 30, część 1 artykułu 205 Kodeksu karnego Federacji Rosyjskiej).

Riapołow był wcześniej dwukrotnie skazany. W 2016 r. otrzymał wyrok w zawieszeniu za napaść, a w 2017 r. za posiadanie materiałów wybuchowych. Wówczas Riapołow upierał się, że stróże prawa podłożyli mu saletrę.