Sejm Rzeczpospolitej Polskiej wybrał nowego Prezesa Rady Ministrów. Wcześniej, o godzinie 10 swoje exposé wygłosił były już szef rządu Mateusz Morawiecki. Po godz. 16 Sejm nie udzielił mu wotum zaufania i po ośmiu latach zakończyły się rządy PiS. Po godzinie 19 Sejm wybrał nowego Prezesa Rady Ministrów. Został nim Donald Tusk. W Sejmie był dziś bardzo gorąco, nie obyło się bez skandalu.
Pokaż od:
11 grudnia 22:00

To wszystko na dziś.

Dziękujemy za śledzenie naszej relacji i zapraszamy jutro na strony Gazety Wyborczej.

11 grudnia 21:55

Akcja Demokracja zbiera podpisy do Komisji Etyki o ukaranie Jarosława Kaczyńskiego za słowa o Tusku. Mają już 5.5 tys.

11 grudnia 21:40

Przypominamy: Obrady Sejmu zaczynają się jutro o godz. 10. Wówczas ma być przedstawione exposé Donalda Tuska. Jeśli szef demokratycznej opozycji przekona do siebie Sejm, zostanie utworzony nowy rząd.

Głosowanie za poparciem dla rządu ma odbyć się po godz. 16. Zaprzysiężenie ma nastąpić 13 grudnia, w środę o godz. 9:00 w Pałacu Prezydenckim.

11 grudnia 21:37
11 grudnia 21:30
11 grudnia 21:25

Stało się! - podsumował dzisiejszy dzień były prezydent Lech Wałęsa, który opublikował zdjęcia z Sejmu.

11 grudnia 21:20

"Myślałem, że już wszystko w polskim Sejmie w wykonaniu pana posła Kaczyńskiego widziałem, ale tu przekroczono kolejny raz wszelkie granice. Ja nawet nie wiem, czy chcę to komentować, bo to chyba naprawdę inni specjaliści powinni się wypowiadać. Pan poseł Kaczyński jest człowiekiem chorym z nienawiści. Jak można w takim dniu wejść na mównicę, innego polityka wyzywać od agentów innych krajów. To się po prostu w głowie nie mieści. To upadek Jarosława Kaczyńskiego" -  powiedział Marcin Kierwiński w „Kropce nad i” TVN24.

11 grudnia 21:14

"To jest hańba, haniebne oskarżenie i ono świadczy o tym, że Jarosław Kaczyński zrozumiał, że swą – wiele dziesiątków lat trwa ta rywalizacja z Donaldem Tuskiem, ta obsesja jego na punkcie Donalda Tuska – zrozumiał, że ostatecznie przegrał. Tusk wrócił i wygrał" – powiedział Tomasz Siemoniak w „Kropce nad i” TVN24.

11 grudnia 21:06

Internauci przypominają prezesowi Orlenu, że kilka miesięcy temu Daniel Obajtek zapowiedział, że jest "członkiem PiS-u" i w zaistniałej sytuacji odejdzie ze stanowiska, "bo ma swój honor". 

11 grudnia 20:55
11 grudnia 20:50

Jako nowego premiera Polski, zagorzałego zwolennika Unii Europejskiej i drogie przyjaciela, z niecierpliwością czekam na wspólną pracę na rzecz dobrze prosperującej Polski i silniejszej Europy- napisała Roberta Metsola, Przewodnicząca Parlamentu Europejskiego.

11 grudnia 20:45

"Na koniec dnia, w którym dopełniła się jego klęska, prezes PiS nie wytrzymał i "bez trybu" wdarł się na mównicę. Jego wystąpienie w swojej brutalności porównywalne było ze słynnymi „zdradzieckimi mordami" i „kanaliami", które kiedyś skierował do ław opozycji".

11 grudnia 20:36

Po wyjściu ze spotkania z prezydentem Dudą, Donald Tusk został powitany na sejmowych korytarzach owacjami. "Winszujemy! Winszujemy!" - krzyczeli posłowie i goście parlamentu.

11 grudnia 20:34

Tusk: Kaczyński odkrywa, co mu w głowie siedzi

- Jeśli ktoś naprawdę chciał jeszcze raz podkreślić, jak bardzo ważne było, żeby odsunąć ich od władzy, to Jarosław Kaczyński zrobił to dzisiaj. Jestem przekonany, widziałem to zresztą po minach także nawet posłanek i posłów PiS-u. Prezydent też nie ma wątpliwości, że tak się nie robi – stwierdził Donald Tusk w wypowiedzi dla mediów w Sejmie. - Ale to jest jego problem, ja właściwie powinienem być wdzięczny, że właśnie tak bardzo odkrywa to co naprawdę mu w głowie siedzi – dodał.

11 grudnia 20:31

Sejm oficjalnie zakończył obrady

11 grudnia 20:22

Kancelaria Prezydenta: Zaprzysiężenie w środę o godz. 9

Na zaproszenie Prezydenta Dudy, po głosowaniu w Sejmie doszło do spotkania z premierem Donaldem Tuskiem. Ustalono, że po uzyskaniu wotum zaufania zaprzysiężenie nowego rządu odbędzie się w środę 13.12 o godz. 9:00 w Pałacu Prezydenckim - poinformowała Kancelaria Prezydenta

11 grudnia 20:20
11 grudnia 20:12

"W poniedziałek Polska zakończyła ośmioletni okres rządów ultrakonserwatywnego rządu Prawa i Sprawiedliwości, który sprowadził kraj na margines Unii Europejskiej, naruszając praworządność" - pisze dzisiejszy El Pais.

11 grudnia 20:09

"Widziałem obłęd i szaleństwo Kaczyńskiego, który upada i chyba to do niego doszło. W tak doniosłym, historycznym momencie, kiedy dochodzi do zmiany władzy, jesteśmy tuż po odśpiewaniu hymnu, ten człowiek wypada na mównicę i opowiada o niemieckiej agenturze/ Jest mi żal prezesa Kaczyńskiego, który w takiej smucie odchodzi z polskiej polityki, ale zapracował na to ciężko przez ostatnie 8 lat, a nawet i więcej – stwierdził Bartosz Arłukowicz w TVN24.

11 grudnia 20:06

Senator Stanisław Karczewski: "Jarosław Kaczyński jest politykiem niezwykle doświadczonym i powiedział to, co powiedział. Ja nie wiem, ja tego nie powiedziałem, to powiedział prezes Kaczyński. Zobaczymy, jeżeli Donald Tusk wystąpi powiedzmy z oskarżeniem, to sąd będzie rozstrzygał" – stwierdził polityk w Polsat News pytany o słowa Kaczyńskiego po wtargnięciu na mównicę.