Senat USA odrzucił projekt ustawy przekazującej Ukrainie 61 mld dolarów pomocy. Przeciwko zagłosowali wszyscy republikanie, którzy jednak nie są przeciwni wsparciu dla Ukrainy, ale chcieli ugrać większe restrykcje w wewnętrznej polityce migracyjnej USA. Nad obwodem mikołajowskim zestrzelono trzy drony, łącznie nad całą Ukrainą - 15. Rosjanie ostrzelali Nikopol.
Pokaż od:
7 grudnia 22:03

Dziękujemy za lekturę relacji na żywo i zapraszamy jutro od 6:00.

7 grudnia 21:21

Kirby: Historia ostro oceni tych, którzy nie chcieli wspomóc Ukrainy

Historia ostro oceni tych, którzy nie chcieli wspomóc Ukrainy środkami na kontynuowanie obrony kraju i podarowali Władimirowi Putinowi prezent - mówił o amerykańskich Republikanach, którzy blokują w Senacie pakiet pomocowy dla Ukrainy, rzecznik Rady Bezpieczeństwa Białego Domu John Kirby.

Według rzecznika USA mają zaledwie "kilka tygodni" do wyczerpania środków na pomoc Ukrainie.

- Ukraińscy przywódcy byli wczoraj tutaj [w Waszyngtonie] na konferencji przemysłu obronnego Pentagonu, aby upewnić się, że mamy mechanizm gwarantujący im bazę przemysłu obronnego i długoterminowe wsparcie w zakresie bezpieczeństwa - mówił Kirby.

7 grudnia 21:15

Ukraina nakłada sankcje na kolejnych 300 osób i firm

Prezydent Wołodymyr Zełenski wdrożył w czwartek decyzję Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony o sankcjach wobec ponad 300 osób i firm powiązanych z Rosją .

Na liście 185 osób objętych sankcjami znajdują się m. in. dowódca czeczeńskiego batalionu Achmat walczącego na Ukrainie, oraz Ramzan Tsitsulayev, były specjalny wysłannik na Ukrainę czeczeńskiego przywódcy Ramzana Kadyrowa, wicepremier Tatarstanu Midhat Szagiachmetow i dyrektor generalny Uljanowskiej Fabryki Samochodów w Uljanowsku

Większość z objętych przepisami osób to obywatele Rosji.

Ukraina nałożyła także sankcje na firmy przyczyniające się do produkcji broni w Rosji.

7 grudnia 20:25

David Cameron wzywa do konfiskaty rosyjskich aktywów

Były premier Wielkiej Brytanii, a obecnie sekretarz spraw zagranicznych David Cameron wezwał podczas wizyty w Stanach Zjednoczonych do konfiskaty, a nie jedynie zamrożenia, rosyjskich aktywów na zachodzie.

- Zamiast po prostu zamrażać te pieniądze, weźmy je i wydajmy na odbudowę Ukrainy, czyli, jak kto woli, zaliczkę na reparacje, które Rosja pewnego dnia będzie musiała zapłacić za nielegalną inwazję, której się podjęła - powiedział Cameron przed spotkaniem z amerykańskim Sekretarzem Stanu Antonym Blinkenem.

- Przyjrzałem się wszystkim argumentom i jak dotąd nie widziałem niczego, co by mnie przekonało, że to zły pomysł - dodał były brytyjski premier.

7 grudnia 19:57

Szwedzka haubica samobieżna Archer w służbie ukraińskiej armii.

7 grudnia 19:31

Nowe nagranie ukraińskich ciężarówek transportowanych drogą kolejową przez granicę polsko-ukraińską.

7 grudnia 19:06

Okupacyjne władze Nowej Kachowki ogłaszają "ewakuację" mieszkańców

Okupacyjne władze Nowej Kachowki w obwodzie chersoński ogłosiły "ewakuację" mieszkańców zaplanowaną 13 grudnia.

Powodem ewakuacji jest umiejscowienie zbiorowisk ludności "w 15-kilometrowej strefie działań wojennych na wschodnim brzegu Dniepru” - przekazały w komunikacie okupacyjne władze.

Siły Zbrojne Ukrainy od lata rozpoczęły przeprowadzanie operacji wojskowych po wschodniej stronie Dniepru. 

7 grudnia 17:57

Minister obrony Ukrainy Rustem Umierow spotkał się w Waszyngtonie z  Sekretarzem Obrony USA Lloydem Austinem.

"Rozmawialiśmy o konkretnych krokach i decyzjach, które będą miały znaczący wpływ na zdolności obronne Ukrainy. W szczególności przedyskutowaliśmy cele Ukrainy i plan operacji na 2024 rok" - napisał szef resortu obrony Ukrainy na portalu X.

7 grudnia 17:23

Alarm przeciwlotniczy w kilku północnych obwodach Ukrainy.

Pojawiły się doniesienia o eksplozji w obwodzie połtawskim. Siły Powietrzne Ukrainy wystosowały ostrzeżenie o obiekcie lecącym z dużą prędkością w stronę regionu.

7 grudnia 16:55

Zełenski przyleci do Argentyny na inaugurację Javiera Milei

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przyleci do Argentyny na inaugurację prezydenta Javiera Milei - dowiedział się argentyński portal TN.

Zełenski wyląduje w Buenos Aires w niedzielę rano. Będzie to jego pierwsza wizyta w Ameryce Południowej od rozpoczęcia rosyjskiej inwazji na pełną skalę.

7 grudnia 16:31

Pożar budynku zakładów elektronicznych w Moskwie

W budynku zakładów elektronicznych Elektrozawod w Moskwie wybuchł pożar.

W zakładach produkowane są m. in. komponenty elektroniczne do zamówień rosyjskiego resortu obrony.

7 grudnia 15:56

Ukraińskie ciężarówki wrócą do kraju koleją. Trwa kurs testowego pociągu

Tysiące ukraińskich ciężarówek, które ze względu na blokadę polskich przewoźników stoją na granicy polsko-ukraińskiej, mogą wrócić do kraju koleją.

Jak powiedział agencji Interfax-Ukraina przedstawiciel ukraińskiego państwowego przedsiębiorstwa kolejowego Ukrzaliznycia Walery Tkaczow, przekazał, że testowy pociąg, przewożący 23 ukraińskich ciężarówek poddany został kontroli polskich celników.

- Jak tylko ten pociąg testowy przejedzie i wszystko będzie w porządku, połączenie zostanie uruchomione - zapowiedział Tkaczow.

Wczoraj w mediach społecznościowych opublikowane zostało nagranie, na którym widać ciężarówki umieszczone na wagonach kolejowych pociągu.

7 grudnia 15:25

Ukraina odbudowała ponad połowę placówek medycznych uszkodzonych o początku inwazji

Ukraińskie Ministerstwo Zdrowia podało w czwartek, że ​​z 1474 placówek medycznych uszkodzonych przez Rosję od początku wojny na pełną skalę Ukraina całkowicie lub częściowo odbudowała 847

Ponad połowa tych placówek została odbudowana całkowicie na nowo.

195 obiektów medycznych zostało uszkodzonych w stopniu niemożliwym do naprawy.

"Jednym z priorytetów państwa pozostaje zapewnienie Ukraińcom wysokiej jakości, niedrogich i niezbędnych usług medycznych. Dlatego ukraińskie Ministerstwo Zdrowia wraz ze swoimi partnerami będzie kontynuować prace nad odbudową infrastruktury medycznej Ukrainy" - czytamy w komunikacje MZ Ukrainy.

7 grudnia 15:02

Prezydent Ebrahim Ra’isi wylądował w Moskwie, gdzie spotka się dziś z rosyjskim prezydentem Władimirem Putinem.

7 grudnia 14:49

Premier Litwy: Sprawa Ukrainy stała się w USA zakładnikiem polityki wewnętrznej

- To jest problem, bo z jednej strony na poziomie retoryki nie ma wątpliwości co do podziału poparcia: zarówno w Senacie, jak i w ogóle w Izbie Reprezentantów, w Kongresie jest większość przedstawicieli którzy wspierają Ukrainę. Jednakże bardzo niefortunne jest, że ta kwestia – i to nie tylko ukraińska, ale także izraelska i w ogóle pakiet wsparcia – stała się zakładnikiem polityki wewnętrznej - powiedziała reporterom premier w czwarterk Litwy Ingrida Simonyte.

- Tak, jest wiele problemów wewnętrznych, ale kwestia ukraińska, wojna na Ukrainie i działania Rosji niszczą porządek międzynarodowy, a jeśli on się załamie, to wszystko będzie kosztować dziesięć razy więcej niż obecnie - przekonywał z kolei minister obrony Arvydas Anusauskas.

7 grudnia 14:28

Bloomberg: USA planują zwiększenie produkcji amunicji 155 mm o 500 proc.

USA planują zwiększenie produkcji amunicji 155 mm o 500 proc. - dowiedział się nieoficjalnie portal Bloomberg.

Proces zwiększenia liczby produkowanych sztuk amunicji ma potrwać dwa lata i będzie kosztować. 1,5 mld dolarów.

7 grudnia 14:00

Kijów zamierza uruchomić własną produkcję broni przy wsparciu zachodnich partnerów.

7 grudnia 13:37

FSB atakuje polityków i dziennikarzy w Wielkiej Brytanii. Nałożono sankcje

Władze Wielkiej Brytanii informują, że Rosja stoi za ciągłymi wrogimi operacjami cybernetycznymi mającymi na celu zakłócanie części procesów demokratycznych na wyspach. Dotyczyło to członków parlamentu, urzędników służby cywilnej, zespołów doradczych, dziennikarzy i organizacji pozarządowych - podaje The Guardian powołując się na słowa wicepremiera Oliviera Dowdena. 

"Ta grupa kierowana przez funkcjonariuszy FSB również selektywnie ujawniała i wzmacniała informacje mające na celu podważenie zaufania do polityki, zarówno w Wielkiej Brytanii, jak i w państwach o podobnych poglądach. Dziś rano do Ministerstwa Spraw Zagranicznych wezwano przedstawicieli Rosji i nałożono odpowiednie sankcje" - przekazał Olivier Dowden. 

Były szef brytyjskich tajnych służb wywiadowczych, Sir Richard Dearlove , potwierdził, że był jedną z osób objętych atakiem. Jak czytamy w "Guardianie", w maju ubiegłego roku gazeta informowała, że grupa rosyjskich hakerów prawdopodobnie stoi za wyciekiem zbioru e-maili Dearlove'a i innych zwolenników Brexitu, niezadowolonych z niepowodzenia byłej premierki Theresy May w wynegocjowaniu twardej umowy o wyjściu z UE. 

7 grudnia 13:26

Ukraina potwierdza deportację 19 540 ukraińskich dzieci

Komisarz Praw Człowieka Rady Najwyższej Dmytro Lubinets potwierdził deportację 19 540 ukraińskich dzieci.

"Obecnie oficjalnie potwierdzono deportację ponad 19 540 ukraińskich dzieci. Jeśli codziennie będziemy odsyłać jedno dziecko, potrzebujemy 55 lat. I to na tle faktu, że Federacja Rosyjska w dalszym ciągu deportuje coraz więcej grup ukraińskich dzieci z naszego terytorium każdego dnia w państwie" - powiedział komisarz na konferencji dotyczącej praw człowieka "Wolność czy strach" odbywającej się w Kijowie. 

W związku z deportacją w marcu Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze wydał nakazy aresztowania prezydenta Rosji Władimira Putina i rosyjskiej komisarz ds. praw dziecka Marii Lwowej-Biełowej. 

7 grudnia 12:09

Alarm przeciwlotniczy

Siły Powietrzne Sił Zbrojnych Ukrainy ogłosiły alarm przeciwlotniczy w związku ze startem rosyjskiego samolotu MiG-31K.