W środę odbędzie się wirtualne spotkanie przywódców grupy G7. Do spotkania dołączy także prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski nagle odwołał zdalny udział w zamkniętym posiedzeniu Senatu USA, który miał debatować m.in. o wsparciu dla Ukrainy. USA ogłosiły nowy pakiet pomocy Ukrainie o wartości 175 mln dolarów. Jak przekazała administracja Joe'a Bidena, jeżeli Kongres nie podejmie stosownych działań, może być to "jeden z ostatnich" pakietów pomocowych dla broniącego się przed Rosją państwa.
Pokaż od:
6 grudnia 23:55

Dziękujemy za lekturę relacji na żywo i zapraszamy jutro od 6:00.

6 grudnia 23:52

Senat USA odrzucił projekt ustawy przekazującej miliardy Ukrainie

- Jeżeli Putin zdobędzie Ukrainę, nie zatrzyma się na niej - powiedział w środę Joe Biden, apelując do senatorów o przyjęcie projektu ustawy pozwalającej na przekazanie Ukrainie 61 mld dolarów pomocy. Zaznaczył, że zdobycie Ukrainy doprowadzi do ustawienia się Rosji w pozycji do potencjalnego ataku na sojuszników USA, a taki scenariusz oznacza "amerykańskich żołnierzy walczących z rosyjskimi żołnierzami", bo Waszyngton będzie sojuszników bronił.

Mimo apelu projekt  nie przeszedł przez Senat, bo przeciwko zagłosowali niemal republikanie. Jednocześnie jednak senatorowi opowiedzieli się za dalszymi pracami nad ustawą. Dzięki temu decyzja nie jest ostateczna i Ukraina nie straciła jeszcze szansy na otrzymanie środków. 

6 grudnia 21:54

Święto Sił Zbrojnych Ukrainy. Zełenski odwiedził w szpitalu rannych żołnierzy

"W Święto Sił Zbrojnych Ukrainy odwiedziłem w szpitalu obrońców Ukrainy. Rozmawiałem z żołnierzami na temat ich ścieżki wojskowej, zdrowia, potrzeb i warunków leczenia. Wręczyłam także odznaczenia. Jestem wdzięczny wojsku za ich służbę, za obronę Ukrainy. Każdy z nas, cały naród ukraiński, jest wdzięczny za Wasze bohaterstwo" - napisał prezydent Wołodymyr Zełenski na Instagramie.

 
6 grudnia 21:41

Powitanie Władimira Putina po rozpoczęciu dzisiejszej wizyty w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

6 grudnia 21:35

Nieoczekiwana droga powrotu ukraińskich ciężarówek zablokowanych na granicy polsko-ukraińskiej.

6 grudnia 21:08

Reuters: Państwa UE złożyły zamówienia na jedynie 60 tys. pocisków artyleryjskich

Państwa UE złożyły zamówienia na jedynie 60 tys. pocisków artyleryjskich w ramach wspólnego programu zamówień amunicji, która ma być przekazywana Ukrainie - dowiedziała się agencja Reuters powołując się na anonimowe źródła.

Rozpoczęta w marcu inicjatywa stawiała za cel wieloźródłowe pozyskanie 1 miliona sztuk amunicji dla Ukrainy do wiosny 2024 roku. Unii nie udało się spełnić nawet połowy zakładanego celu na cztery miesiące przed upływem roku i do tej pory pozyskano ok. 480 tys. sztuk amunicji. 

Według agencji Reuters jedynie 60 tys. z tej liczby to kluczowe pociski artyleryjskie.

Europejska Agencja Obrony podała we wrześniu, że o amunicję w ramach pionierskiego programu wspólnych zamówień wnioskowało siedem państw: Litwa, Dania i Luksemburg potwierdziły, że należą do tej grupy.

6 grudnia 20:35

Po wizycie w ZEA Putin przyleciał do Arabii Saudyjskiej

Po wizycie w Zjednoczonych Emiratach Arabskich prezydent Rosji Władimir Putin przyleciał do Arabii Saudyjskiej. Na miejscu został ciepło powitany przez de facto lidera państwa, księcia koronnego Mohammeda ibn Salmana.

6 grudnia 20:15

Ukrenergo: Zaatakowana w nocy przez Rosję elektrownia dalej działa

Siły rosyjskie przeprowadziły trzy nocne ataki na elektrociepłownię w jednym ze wschodnich obwodów Ukrainy, ale jej praca nie została wstrzymana - poinformował ukraiński operator energetyczny Ukrenergo.

"Mimo licznych zniszczeń zakład nie przestał działać" - czytamy w komunikacie, który celowo nie precyzuje, o który dokładnie obiekt chodzi, ze względów bezpieczeństwa.

W wyniku nocnego ataku jeden z bloków energetycznych został uszkodzony, przez co konieczne było jego wyłączenie. Pobliska miejscowość straciła przez to dostęp do energii cieplnej. W rezultacie ostrzału nie ucierpiał nikt z pracowników elektrociepłopwni.

Jak podała spółka zarządzająca obiektem, trwają prace nad przywróceniem dostaw energii do dotkniętej osady.

6 grudnia 19:45

Prorosyjski ukraiński polityk Ilja Kiwa został dziś zabity na terytorium Rosji. Jak podaje "Ukraińska Prawda", za jego śmiercią stroją ukraińskie służby bezpieczeństwa

6 grudnia 19:17

USA ogłaszają nowy pakiet pomocy militarnej dla Ukrainy o wartości 175 mln dolarów

Stany Zjednoczone ogłosiły nowy pakiet pomocy militarnej dla Ukrainy o wartości 175 mln dolarów, zawierający "kluczowe wsparcie dla narodu ukraińskiego" na rzecz "obrony suwerenności i wolności przed agresją Rosji. 

Środki te pochodzą z wcześniej przeznaczonych środków na pomoc Ukrainie i zostały przyznane wcześniejszymi decyzjami Kongresu. W Kongresie USA dalej nie ma zgody co do dalszego konsensusu w sprawie pomocy dla Ukrainy i - jak czytamy w komunikacie prasowym - może być to jeden z ostatnich pakietów pomocowych dla walczącego o niepodległość kraju we wschodniej Europie.

"Jeśli Kongres nie przyjmie wniosku Prezydenta o dodatkowe finansowanie budżetu bezpieczeństwa narodowego, będzie to jeden z ostatnich pakietów pomocy w zakresie bezpieczeństwa, jakie możemy zapewnić Ukrainie."

"Pomoc Ukrainie w obronie przed rosyjską agresją i w zabezpieczeniu jej przyszłości sprzyja naszym interesom i naszemu bezpieczeństwu narodowemu i przyczynia się do stabilności na całym świecie - dlatego Kongres musi natychmiast podjąć działania w tym zakresie" - czytamy w komunikacie opublikowanym na stronach Departamentu Stanu.

​Pakiet obejmuje m. in.  amunicję do obrony powietrznej, dodatkową amunicję do systemów rakiet artyleryjskich wysokiej mobilności, amunicję artyleryjską, szybkie rakiety przeciwradiolokacyjne, rakiety przeciwpancerne, amunicję do broni strzeleckiej, amunicję burzącą do usuwania przeszkód, sprzęt do ochrony krytycznych obiektów narodowych infrastrukturę oraz części zamienne, sprzęt pomocniczy, usługi, szkolenia i transport.

6 grudnia 18:06

Zełenski podpisał ustawę podnoszącą podatek od zysków banków

Prezydent Wołodymyr Zełenski podpisał w środę ustawę podwyższającą podatek od zysków banków - poinformowała kancelaria ukraińskiego prezydenta.

Projekt zamienia obowiązującą dotychczas stawkę 18 proc. na  50 proc. w 2023 r. i na 25 proc. w roku 2024.

Środki z podwyższonej stawki podatkowej zostaną przeznaczone na wydatki wojskowe Ukrainy.

Według "Forbesa" ustawa została przygotowana przez Ministerstwo Finansów we współpracy z Międzynarodowym Funduszem Walutowym i wedle szacunków przyniesie ona do budżetu dodatkowe 24 miliardy hrywien (663 miliony dolarów).

6 grudnia 17:58

Wywiad Ukrainy potwierdza śmierć Ilii Kywy

- Kywa nie żyje. Możemy to potwierdzić. Taki los spotka także innych zdrajców Ukrainy oraz członków reżimu Putina - powiedział na antenie ukraińskiej telewizji rzecznik wywiadu Ukrainy Andrij Jusow.

6 grudnia 17:18

Reuters: To SBU odpowiada za śmierć byłego ukraińskiego parlamentarzysty

Ukraińska agencja SBU była odpowiedzialna za zabójstwo byłego ukraińskiego deputowanego Rady Najwyższej Illii Kywy w Rosji - przekazała agencja Reuters opierając się na anonimowych źródłach w ukraińskich służbach.

Kywa był członkiem ukraińskiego parlamentu w latach 2019-2022. W 2019 roku kandydował na prezydenta Ukrainy zdobywając jedynie 0,03 proc. głosów.

W 2022 roku odebrano mu mandat deputowanego pod zarzutem "zdrady państwa" na rzecz Federacji Rosyjskiej.

6 grudnia 16:40

Putin rozpoczął wizytę w ZEA

Prezydent Rosji Władimir Putin przyleciał w środę po południu do Abu Dhabi, czym rozpoczął jednodniową wizytę w Zjednoczonych Emiratach Arabskich - przekazała rosyjska agencja prasowa TASS.

ZAE to połowa zaplanowanej na środę podróży rosyjskiego prezydenta. Odwiedzi on także dzisiaj Arabię Saudyjską.

Według TASS celem wizyt w Zjednoczonych Emiratach Arabskich i Arabii Saudyjskiej są "stosunki dwustronne, ale poruszone zostaną także kwestie międzynarodowe".

Oba państwa to miejsca, gdzie Putin może przebywać bez obaw o to, że zostanie aresztowany na podstawie nakazu Międzynarodowego Trybunału Karnego (MTK) wydanego w marcu tego roku - nie przyjęły one Statutu Rzymskiego, który zobowiązuje do wykonywania decyzji MTK wobec sprawców zbrodni zbrodni wojennych i innych naruszeń prawa międzynarodowego.

6 grudnia 16:11

Kolejne wideo z Doniecka.

6 grudnia 16:04

Szefowa MSZ Holandii: Zaprzestanie przez Ukrainę walki będzie oznaczać koniec jej państwowości

Ukraina nie ma innego wyjścia, jak tylko kontynuować walkę z rosyjską inwazją. Zakończenie tej walki oznaczałoby koniec ukraińskiej państwowości - powiedziała w środę holenderski minister spraw zagranicznych Hanke Bruins Slot holenderskiej stacji radiowej BNR. „

- Jeśli Ukraina przestanie się bronić, Rosja zajmie całą Ukrainę - powiedziała Bruins Slot podczas rozmowy po wizycie u prezydenta Wołodymyra Zełenskiego w Kijowie 5 grudnia.

- Jeśli Ukraińcy przestaną walczyć, ich kraj będzie skończony. Podobnie jak Europa, jaką znamy obecnie

- kontynuowała szefowa holenderskiej dyplomacji.

Minister spraw zagranicznych stwierdziła, że jest "przekonana, że Rosja nie zatrzyma się na granicy" Ukrainy, a prezydent Rosji Władimir Putin "po prostu czeka" aż Europa przestanie koncentrować się na wojnie.

6 grudnia 15:50

Nowe nagrania z okupowanego Doniecka.

6 grudnia 15:25

Szwecja podpisała umowę o współpracy obronnej ze Stanami Zjednoczonymi

Szwecja podpisała umowę o współpracy obronnej ze Stanami Zjednoczonymi, dzięki której USA uzyskaj dostęp do wszystkich baz wojskowych w kraju.

"Umowa stworzy dla Szwecji lepsze warunki, do otrzymania wsparcia od Stanów Zjednoczonych w przypadku wojny lub innego kryzysu" - mówił minister obrony Szwecji Pal Johnson. Według USA porozumienie "wzmocni bezpieczeństwo w regionie" i będzie sygnałem "kontynuowanego zaangażowania we wspólne wyzwania w kwestii bezpieczeństwa". 

Dokument został podpisany we wtorek w Pentagonie przez szefa resortu obrony Szwecji i amerykańskiego Sekretarza Obrony Lloyda Austina.

Jonson mówił także o szczegółach umowy na antenie szwedzkiej telewizji SVT. Zaznaczył, że porozumienie nie oznacza, że USA będą wykorzystywać wszystkie 17 baz wojskowych na terenie Szwecji, ale będą działać "tam, gdzie z wojskowego punktu widzenia mają największe możliwości, np. przechowywania sprzętu obronnego".

6 grudnia 14:42

Eksplozje w okupowanym przez Rosjan Doniecku.

6 grudnia 14:36

Brytyjska policja ostrzega krajowy sektor finansów przed Rosją

Brytyjska Narodowa Agencja ds. Przestępczości ostrzegła banki i branżę finansów, że Rosja może próbować obejść nałożone na nią przez Wielką Brytanię Sankcję za pomocą państw trzecich.

"Sankcje nałożone na Rosję w wyniku jej inwazji na Ukrainę wywarły znaczący wpływ na jej zdolność do zakupu produktów, w tym dostaw wojskowych, na rynkach międzynarodowych. Próbując ominąć te kontrole Rosja wykorzystuje złożone łańcuchy dostaw i alternatywne szlaki transportowe w celu nabywania produktów objętych sankcjami" - przekazała NCA.