Na dziś to wszystko. Zapraszamy do śledzenia relacji jutro od godz. 6.
Lula da Silva, prezydent Brazylii, która przewodzi obecnie G20, zapowiedział, że zaprosi prezydenta Rosji Władimira Putina na szczyt, pomimo ryzyka, że zostanie tam zatrzymany na podstawie nakazu Międzynarodowego Trybunału Karnego.
Prezydent Brazylii potwierdził, że Putin otrzyma zaproszenie na szczyt G20, a decyzję o przyjeździe podejmie on sam ze względu na możliwe konsekwencje.
Wołodymyr Zełenski w swoim wieczornym przemówieniu mówił o sukcesach sił obrony powietrznej.
„Wczoraj wieczorem podczas kolejnego nalotu „Szachedów” udało nam się zniszczyć 18 dronów. Większość. Większość zniszczeń nastąpiła w wyniku działania mobilnych grup ogniowych. Tak powinno być. Dziękuję wszystkim, którzy szkolą wojowników takich grup i którzy dla nich pracują, zapewniając wszystko, co niezbędne” – podkreślił prezydent.
Komisja Europejska nadal odrzuca postulaty Polski, by wrócić do systemu limitów dla ukraińskich przewoźników w UE. - To rozczarowujące, że w ogóle pojawia się taki pomysł - przekonuje komisarz Adina-Ioana Valean.
Jak wynika z całorocznego śledztwa prowadzonego przez Guardiana, rosyjskie i chińskie grupy cybernetyczne włamały się do dużego składowiska odpadów nuklearnych w Wielkiej Brytanii.
Sellafield na północno-zachodnim wybrzeżu Anglii to jeden z najniebezpieczniejszych istniejących obiektów nuklearnych. Od 1959 r. służy do składowania odpadów nuklearnych z programów wytwarzania energii atomowej i broni. To największy na świecie magazyn plutonu.
Urzędnicy ds. bezpieczeństwa uważają cyberataki Rosji i Chin na infrastrukturę cywilną, taką jak obiekty nuklearne, za jedno z „największych zagrożeń dla Wielkiej Brytanii” – stwierdził „The Guardian”.
Niezabezpieczone serwery Sellafield sprawiły, że zagraniczni hakerzy uzyskali dostęp do poufnych materiałów wysokiego szczebla, które mogą obejmować przemieszczanie odpadów radioaktywnych, monitorowanie wycieków i kontrole przeciwpożarowe.
The Guardian poinformował, że dokumenty dotyczące planowania awaryjnego wykorzystywane na wypadek zagranicznego ataku Wielkiej Brytanii również mogły zostać naruszone.
„Źródła sugerują, że prawdopodobnie zagraniczni hakerzy uzyskali dostęp do najbardziej poufnych materiałów w witrynie”.
Na szczycie 14-15 grudnia Unia Europejska zdecyduje o rozpoczęciu rozmów z Ukrainą i Mołdawią - informuje Reuters.
Według jednego z unijnych dyplomatów osiągnięcie porozumienia w sprawie rozpoczęcia negocjacji z Ukrainą będzie zadaniem „bardzo, bardzo trudnym”, zwłaszcza ze względu na stanowisko Węgier.
Litwa przekazuje 1 milion euro Funduszowi Solidarności Ukrainy na odbudowę. Fundusz powstał w 2022 r. z 1 mln euro kapitału zalążkowego z Irlandii i od tego czasu otrzymał 2 mln euro z Niemiec i 700 tys. koron czeskich z Czech.
Premier Słowacji Robert Fico i jego ukraiński odpowiednik Denys Szmyhal odbyli pierwszą rozmowę, podczas której nakreślili priorytetowe obszary współpracy dwustronnej. Prorosyjski premier Słowacji zapowiedział spotkanie ze Szmyhalem na początku 2024 roku.
W rozmowie ze Szmyhalem słowacki premier powtórzył, że Bratysława nie będzie zaopatrywać Kijowa w sprzęt wojskowy, ale nadal jest zainteresowana udzielaniem pomocy w sferze humanitarnej i cywilnej.
Już ponad 10 mln osób na Ukrainie otrzymało w tym roku pomoc humanitarną – poinformowało Biuro Narodów Zjednoczonych ds. Koordynacji Pomocy Humanitarnej (OCHA) na swojej stronie internetowej.
Według danych OCHA 7,2 mln osób dostało pomoc medyczną, 4,1 mln - żywnościową, a 5,8 mln - dostęp do czystej wody i środki higieny.
Biuro podkreśliło, że szacuje się, iż wraz ze spadkiem temperatur poniżej zera 1,7 mln osób będzie potrzebować pomocy w przetrwaniu zimy aż do marca przyszłego roku, zwłaszcza w strefach przyfrontowych.
"Dostarczanie takiej pomocy już trwa i do października ponad 361 tys. osób otrzymało zimową pomoc" – podało OCHA.
Rheinmetall zdobył kontrakt o wartości ponad 150 milionów dolarów na produkcję pocisków dla Ukrainy. Zamówienie obejmuje dziesiątki tysięcy standardowych pocisków NATO kal. 155 mm i ma zostać dostarczone w 2025 r. Jego producentem będzie hiszpańska spółka zależna Rheinmetall Expal Munitions.
Władimir Putin odwiedzi w tym tygodniu Zjednoczone Emiraty Arabskie i Arabię Saudyjską, donosi rosyjski serwis informacyjny Shot, cytując doradcę Putina Jurija Uszakowa.
Ogłoszenie dotyczące wizyty nastąpiło krótko po tym, jak grupa producentów ropy OPEC+, do której należą wszystkie trzy kraje, zgodziła się w ubiegły czwartek na dobrowolne cięcia wydobycia o łączną kwotę około 2,2 miliona baryłek dziennie.
Miejscowa kostnica czasowo okupowanego Melitopola jest przepełniona niezidentyfikowanymi zwłokami, w tym ciałami Ukraińców. Poinformował o tym burmistrz miasta Iwan Fiodorow. Według niego mieszkańcy proponują nawet utworzenie kanału telegramowego umożliwiającego identyfikację ciał.
Wraz ze zbliżającą się zimą Rosja stara się przejąć inicjatywę na froncie. Ukraina stara się wzmocnić potencjał obronny i rozwijać własną produkcję broni i amunicji.
Przeprowadziliśmy skuteczne uderzenie na składy paliwowe przeciwnika w okupowanym przez wojska rosyjskie Ługańsku na wschodzie Ukrainy - poinformowała w poniedziałek ukraińska armia.
"Wczoraj, 3 grudnia 2023, Siły Obrony przeprowadziły skuteczne uderzenie ogniowe na składy ropy i smarów, które znajdują się w granicach tymczasowo okupowanego Ługańska" - napisano w Telegramie StratCom Ukraińskich Sił Zbrojnych.
Przedstawiciele dyplomatyczni 27 krajów członkowskich UE spotkają się jutro, aby rozpocząć debatę nad propozycją rozpoczęcia rozmów członkowskich z Ukrainą.
Spotkanie wyznacza początek przygotowań 27 państw do grudniowego szczytu przywódców bloku, który ma ocenić i podjąć decyzję w sprawie perspektyw integracji z UE dla Ukrainy, Mołdawii, Gruzji, Bośni i innych krajów.
Wtorkowe spotkanie rozpocznie dyskusję nad projektem porozumienia szczytu przywódców.
Ukraina otrzymała od swoich partnerów pociski do systemów obrony powietrznej i nowoczesne kompleksy rakietowe, a jednocześnie zwiększa własną produkcję zbrojeniową – poinformował w poniedziałek prezydent Wołodymyr Zełenski po codziennej naradzie wojennej.
"Trwa realizacja ważnych ustaleń obronnych z naszymi partnerami. Otrzymaliśmy deficytowe rakiety do posiadanych systemów obrony powietrznej oraz nowe, współczesne kompleksy rakietowe. Jestem wdzięczny naszym przyjaciołom" – napisał Zełenski na platformie X.
Prezydent wskazał, że Ukraina zwiększa własną produkcję uzbrojenia. "Po raz pierwszy osiągnęliśmy wskaźnik produkcji sześciu (samobieżnych haubic) Bohdana na miesiąc. Wiemy już, jak ją (produkcję) zwiększyć" – podkreślił.
Na pięciu stacjach charkowskiego metra w styczniu uruchomione zostaną przedszkola
Informacje takie przekazuje charkowska rada miejska na swoim profilu na Facebooku. Zajęcia dla przedszkolaków w metrze mają rozpocząć się 6 stycznia 2024 roku.
Liczba ofiar śmiertelnych po rosyjskim ataku rakietowym na Noworodówkę na wschodzie Ukrainy wzrosła do trzech po tym, jak spod gruzów wydobyto ciało dziecka. W poniedziałek ratownicy odnaleźli ciało ośmioletniej dziewczynki, a władze nadal szukają rodziców dziecka – podaje Reuters.
„Rano spod gruzów wydobyto ciało dziewczynki. Nie odnaleziono rodziców dziecka, którzy prawdopodobnie nadal znajdują się pod gruzami” – napisał na Telegramie szef lokalnej administracji Oleksandr Szewczenko .
Według władz 29 listopada Rosja wystrzeliła sześć rakiet w stronę trzech osiedli we wschodnim obwodzie donieckim, raniąc dziesięć osób. Pocisk uszkodził budynek mieszkalny w Noworodówce i do dzisiejszej aktualizacji podobno zginęły dwie osoby.
Nowy szef MSZ Wielkiej Brytanii David Cameron złoży 6 grudnia pierwszą, od objęcia urzędu, wizytę w Waszyngtonie. W czasie wizyty będzie rozmawiać z sekretarzem stanu USA, Antonym Blinkenem, skupiając się na wsparciu dla Ukrainy w jej walce z rosyjskim najeźdźcą.
Ponad 7 mln ton ładunku zostało przetransportowanych alternatywnym korytarzem zbożowym po wycofaniu się Rosji z umowy zezwalającej na bezpieczny eksport ukraińskiego zboża z portów Morza Czarnego - ogłosił w poniedziałek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
Uznał to za sukces alternatywnego korytarza zbożowego.