Szef MSW Ukrainy poinformował ambasadorów państw G7 o liczbie zbrodni wojennych popełnionych przez Rosjan w 2023 roku - ukraińskie służby odnotowały ok. 101 tys. zbrodni wojennych popełnionych w ciągu ostatnich 11 miesięcy. W wyniku rosyjskiego ostrzału terenów zamieszkanych w 2023 roku 11 tys. Ukraińców zostało rannych, a 2 tys. zginęło. Rosjanie ostrzeliwali obszary zamieszkane na Ukrainie 59 tys. razy. W piątek rano w Kijowie i regionie ogłoszono alarm przeciwlotniczy.
Pokaż od:
1 grudnia 16:59

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy dokonała drugiej dywersji na Magistrali Bajkalsko-Amurskiej (BAM). Celem był kolejny pociąg przewożący paliwo, a do eksplozji doszło na trasie objazdowej uruchomionej po pierwszym ataku.

1 grudnia 16:28

Dyżur bojowy na Morzu Czarnym pełni teraz dziewięć rosyjskich okrętów, w tym okręt podwodny uzbrojony w cztery pociski manewrujące Kalibr - podało ukraińskie Dowództwo Operacyjne "Południe".

1 grudnia 16:24
1 grudnia 15:59

W ciągu doby Ukraińcy odparli siedem rosyjskich ataków w rejonie Kupiańska - przekazał gubernator obwodu charkowskiego Ołeh Synehubow.

1 grudnia 15:23
1 grudnia 15:00

Ukraińscy kierowcy ciężarówek ogłosili strajk głodowy w związku z blokadą polskiej granicy - podaje serwis Suspilne.

1 grudnia 14:34

Biełsat: Do wykolejenia pociągu towarowego doszło w listopadzie - rosyjski Komitet Śledczy wszczął wówczas sprawę z artykułu o "akcie terrorystycznym". Dziś FSB poinformowało, że zatrzymano mężczyznę, który miał stać za katastrofą. To „agent ukraińskich służb specjalnych” posiadającym obywatelstwo rosyjskie i włoskie. Został rzekomo zwerbowany w lutym 2023 r. w Stambule i wraz z łotewskimi służbami specjalnymi przeszedł szkolenie dywersyjne w łotewskim mieście Jēkabpils. Ten sam mężczyzna ma stać również za atakiem dronowym na lotnisko wojskowe Diagilewo.

1 grudnia 13:52

W wyniku rosyjskiego ostrzału Tiahynki zginął mężczyzna – podaje  Chersoń RMA. „Ponadto 81-letnia kobieta, która w czasie ataku była we własnym domu, została ranna” – czytamy w raporcie.

1 grudnia 13:31

SBU po raz kolejny zaatakowała Kolej Bajkalsko-Amurską z Rosji do Chin

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy po raz kolejny zaatakowała Kolej Bajkalsko-Amurską z Rosji do Chin w Buriacji, wysadzając pociąg z paliwem na moście, którym Rosjanie omijali zniszczony wcześniej przez Ukraińców tunel – poinformowały ukraińskie media z powołaniem na źródła w SBU.

1 grudnia 13:06

Szef słowackiego związku zawodowego przewoźników UNAS Stanislav Skala powiedział, że jego zespół jest gotowy do rozpoczęcia blokowania przejścia granicznego Wyżne Niemecke/Użhorod z Ukrainą, jedynego punktu granicznego dla ciężarówek w kraju, podał Reuters.

- Będziemy blokować granicę i przepuszczać cztery ciężarówki co godzinę – powiedziała Skala agencji Reuters.

1 grudnia 13:01

Wzrosła aktywność rosyjskich grup dywersyjnych w obwodzie charkowskim. Rosyjskie grupy dywersyjne coraz częściej próbują przekroczyć granicę Ukrainy z obwodem charkowskim w porównaniu ze swoim zwykłym celem, czyli obwodem sumskim, powiedział 1 grudnia rzecznik Służby Granicznej Andrii Demczenko

1 grudnia 12:43

Komisarz UE ds. budżetu Johannes Hahn wyraził przekonanie, że przywódcy unijny dojdą do porozumienia w sprawie 50 mld euro pomocy dla Ukrainy i nie ma obaw, że opór premiera Węgier Viktora Orbana przeszkodzi w tych planach – donosi dziennik "Nepszava".

1 grudnia 12:23

Szojgu: Ukraina straciła 125 tys. żołnierzy

Siergiej Szojgu w czasie spotkania z kierownictwem rosyjskich Sił Zbrojnych przedstawił szacunki dotyczące strat Ukrainy w ostatnich sześciu miesiącach.

Minister obrony Rosji mówił, że ukraińska armia straciła w pół roku 125 tys. żołnierzy i 16 tys. zestawów uzbrojenia. 

1 grudnia 12:01

Ławrow: Nie ma powodu, aby Rosja zmieniała cele

Przemawiając dziś w Skopje, minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow powiedział, że Moskwa nie widzi żadnych oznak gotowości Kijowa do osiągnięcia rozwiązania politycznego i że nie ma powodu, aby Rosja zmieniała cele swojej „specjalnej operacji wojskowej” - podał Reuters.

1 grudnia 11:51

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział dziś, że Rosja zakłada, że sankcje nałożone na nią przez Stany Zjednoczone i ich sojuszników będą obowiązywać przez wiele lat, poinformował Reuters.

- Nie mamy wątpliwości, że te sankcje będą obowiązywać przez wiele lat. Nawet bez oświadczeń szanowanego  przedstawiciela USA, już to wiedzieliśmy. Zakładamy to, formułując naszą linię - stwierdził

- Świat jest znacznie bardziej zróżnicowany niż Stany Zjednoczone, zatem kończy się świat amerykaocentryczny, a zaczyna okres różnorodności, także w międzynarodowych stosunkach gospodarczych. - dodał.

1 grudnia 11:28

Poroszenko nie wypuszczony z Ukrainy. Oskarża Zełenskiego

Były prezydent Ukrainy Petro Poroszenko i szef opozycyjnej partii Europejska Solidarność oświadczył, że służby graniczne nie zezwoliły mu na wyjazd za granicę. Polityk ogłosił, że zakaz jest bezprawny i stoi za nim biuro jego przeciwnika, urzędującego prezydenta Wołodymyra Zełenskiego. Poroszenko planował spotkania m.in. w Polsce.

"Teatr absurdu na granicy. Mam delegację podpisaną przez przewodniczącego Rady Najwyższej (parlamentu), jednak straż graniczna mnie nie przepuściła. Daleki jestem od myśli, że straż graniczna działała z własnej inicjatywy. Każdy może domyślić się sam, kto odwołał dokument, podpisany przez przewodniczącego parlamentu" – napisał Poroszenko na Twitterze (X). 

1 grudnia 10:59

Zełenski: Mamy do czynienia z nową fazą wojny

- Mamy do czynienia z nową fazą wojny i to jest fakt – powiedział prezydent Zełenski w rozmowie z Associated Press w Charkowie. - Zima jako całość to nowa faza wojny  – stwierdził.

Zapytany o kontrofensywę, powiedział: - Słuchajcie, nie cofamy się, jestem usatysfakcjonowany. Walczymy z drugą   armią na świecie, jestem usatysfakcjonowany – stwierdził.

Ale dodał też: - Tracimy ludzi, nie jestem usatysfakcjonowany. Nie dostaliśmy całej broni, jaką chcieliśmy, nie mogę być usatysfakcjonowany, ale nie mogę też zbytnio narzekać. Mówiąc o kontrofensywie z zeszłego lata, ukraiński przywódca powiedział: - Chcieliśmy szybszych rezultatów. Z tej perspektywy niestety nie osiągnęliśmy pożądanych rezultatów. I to jest fakt.

Podkreślił także znaczenie zwiększenia krajowej produkcji broni oraz dążenie Kijowa do uzyskania tanich kredytów i licencji na produkcję broni.

Odniósł się także do skutków wojny między Izraelem a Hamasem.

- Już widzimy konsekwencje zmiany uwagi społeczności międzynarodowej z powodu tragedii na Bliskim Wschodzie. Tylko ślepi tego nie rozpoznają - powiedział. - Nie możemy pozwolić, aby ludzie tutaj zapomnieli o wojnie - dodał.

1 grudnia 10:38

492 miejscowości na Ukrainie pozbawione prądu w związku z ostrzałem i złymi warunkami pogodowymi

1 grudnia 10:15

Ministerstwo obrony Rosji poinformowało, że w piątek rosyjska marynarka wojenna zniszczyła ukraiński okręt marynarki wojennej bez załogi płynący w stronę Krymu.

„Około godziny 8 czasu moskiewskiego na zachodnim Morzu Czarnym odkryto bezzałogową łódź ukraińskiej marynarki wojennej zmierzającą w stronę Półwyspu Krymskiego” – podało ministerstwo obrony.

„Odkryty cel został zniszczony”. Nie ma możliwości, by zweryfikować te informacje.