Dziękujemy za lekturę relacji na żywo i zapraszamy jutro od 6:00.
- Nie zamierzamy zmuszać Ukrainy do negocjacji z Putinem - powiedział zastępca Sekretarza Stanu USA James O'Brien podczas briefiengu prasowego w poniedziałek.
Urzędnik zapytany został o artykuł opublikowany w niemieckim "Bildzie", według którego Waszyngton i Berlin chcą zmusić Ukrainę do negocjacji z Rosją poprzez wstrzymanie dalszej pomocy wojskowej.
- USA nie prowadzą takiej polityki. O tej sprawie będzie decydowała Ukraina. Żadne decyzje o Ukrainie nie będą podejmowane bez Ukrainy - zapowiedział O'Brien.
Zastępca Sekretarza Stanu dodał, że "USA nie widzą żadnych sygnałów zainteresowania Rosji podjęciem takich rozmów pokojowych".
W okupowanej od 2014 roku przez tzw. Doniecką Republikę Ludową Gorłówce w obwodzie donieckim miały miejsce w poniedziałek wieczorem eksplozje.
Iran nie chce przekazać Rosji pocisków balistycznych - powiedział w poniedziałek Andrij Czerniak z wywiadu wojskowego Ukrainy (HUR).
Rozmowy o irańskich rakietach Fateh-110 i Zolfaghar trwają między Rosją a Iranem od ubiegłego roku, ale mimo intensywnych prób przekonania Iranu ze strony Rosji, nie przynoszą one skutki - twierdzi Czerniak.
Według Johna Kirby'ego z Rady Bezpieczeństwa Narodowego Białego Domu Iran może powoli skłaniać się ku dostarczeniu Siłom Zbrojnym Federacji Rosyjskiej takiej broni.
Premier Ukrainy Denys Szmyhal spotkał się z wiceprzewodniczącą Komisji Europejskiej Verą Jourovą.
"Pomimo wojny na pełną skalę Ukraina w dalszym ciągu wdraża reformy niezbędne do integracji z Unią Europejską. W najbliższej przyszłości jesteśmy zdeterminowani zakończyć kroki legislacyjne zarysowane w raporcie Komisji Europejskiej w ramach Pakietu Rozszerzeniowego. Decyzja o rozpoczęciu negocjacji z Ukrainą w sprawie przystąpienia do UE jest kluczowa, szczególnie w kontekście odbudowy naszego kraju" - napisał na Facebooku Szmyhal.
"Nie możemy się doczekać dalszej skutecznej współpracy z UE nad opracowaniem mechanizmu konfiskaty zamrożonych rosyjskich aktywów. Zasada >>Rosja zapłaci<< powinna zostać wdrożona w przyszłym roku" - kontynuował ukraiński premier.
Do ataku na Ukrainę rosyjskie wojska prawdopodobnie będą aktywniej wykorzystywać drony niż rakiety - powiedział w rozmowie z serwisem Nowynarnia rzecznik Sił Powietrznych Ukrainy Jurij Ihnat.
Rzecznik przypomniał, że według Głównego Zarządu Wywiadu MON Rosjanie gromadzą rakiety, więc ataki rakietowe są prawdopodobne, ale nie wiadomo, ile uda się ich zgromadzić.
"Jeśli sprawdzi się stwierdzenie o 60 systemach Gepard, które chcą nam kupić Stany Zjednoczone, będzie to poważne wzmocnienie" - kontynuował Ihnat. - "Musimy się bronić przed dronami Shahed. Musimy umieć zestrzelić je nie marnując pocisków obrony przeciwlotniczej. Drony będą nam zagrażać w dużej liczbie. Potrzebujemy dział przeciwlotniczych, takich jak Gepard i inne podobne systemy.
Prezydent Andrzej Duda mianował nowego ambasadora RP w Kijowie, Jarosława Guzego. Uroczystość przekazania listów uwierzytelniających odbyła się dziś w Pałacu Prezydenckim. Poinformowała o tym na Facebooku żona Jarosława Guzego i dyrektorka Biełsatu Agnieszka Romaszewska.
Kierunek Kupiańska. Ukraiński dron zrzutem amunicji niszczy rosyjski pojazd bojowy BMP-2.
Rosjanie ostrzelali rejon nikopolski (obwód dniepropietrowski) w poniedziałek sześciokrotnie przy użyciu artylerii.- napisał szef lokalnych władz Serhij Łysak.
"W mieście Marganiec ranna została 51-letnia kobieta. Będzie leczona w szpitalu. Uszkodzeniu uległ budynek administracyjny, liceum, kościół, klub sportowy. Uszkodzenia dotknęły 7 bloków mieszkalnych 14 domów prywatnych, 13 budynków gospodarczych, samochody oraz linie energetyczne" - napisał Łysak.
Ukraina zmieni zasady poboru. Zajmą się nim także komercyjne firmy rekrutacyjne - pisze brytyjski "The Guardian" powołując się na słowa Ołeksija Daniłowa z rady bezpieczeństwa narodowego Ukrainy.
Firmy mają być wykorzystane do przeprowadzania bardziej "targetowanego" poboru do wojska, dzięki któremu przydzielanie poborowych do określonych funkcji ma być dużo bardziej efektywne i odpowiadające ich umiejętnościom.
Nowe przepisy w tej sprawie mają ogłoszone przyjęte w tym tygodniu.
- W ostatnich tygodniach Rosja celowo ułatwiała migrantom dotarcie na granicę z Finlandią, by sprowokować zamykanie przejść granicznych - powiedział w poniedziałek sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.
Stoltenberg dodał, że jest to narzędzie wywierania presji na Finlandię i zachód - kolejne obok cyberataków, szantażu energetycznego oraz dezinformacji.
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski rozmawiał z następcą tronu Arabii Saudyjskiej Mohammedem bin Salmanem.
"Rozmawiałem z saudyjskim księciem Mohammedem bin Salmanem, aby omówić ostatnie wydarzenia na Bliskim Wschodzie, a także sposoby wzmocnienia stosunków ukraińsko-saudyjskich i wdrożenia ukraińskiej Formuły Pokojowej" - napisał na portalu X Zełenski.
Coraz więcej zachodnich ekspertów i polityków zaczyna wątpić nie tylko w sens dalszego wspierania Ukrainy w walce z rosyjskim agresorem, ale i skuteczność wymierzonych w Rosję sankcji.
Ukrenergo, ukraiński operator energetyczny, otrzyma od niemieckiego rządu 24,5 mld euro - przekazał Wołodymyr Kudrycki, prezes zarządu spółki.
Według rosyjskiego ministerstwa obrony ostatniej nocy nad Rosją zestrzelone zostało 20 ukraińskich dronów. Do ataków doszło w obwodach moskiewskim, tulskim, kałuskim oraz briańskim.
Szef MSZ Ukrainy Dmytro Kułeba pojedzie we wtorek do Brukseli - przekazał ukraiński resort dyplomacji.
Kułeba pojedzie z dwudniową wizytą w celu "mobilizacji sojuszników do dalszego wsparcia politycznego i militarnego Ukrainy oraz by promować akcesję Ukrainy do UE i NATO przed szczytem Rady Europejskiej w grudniu".
O możliwości wspólnej rosyjsko-chińskiej inwestycji łączącej pod wodą zaanektowany w 2014 r. Krym z Rosją pisze "The Washington Post". Dziennik powołuje się na przechwyconą przez ukraińskie służby korespondencję elektroniczną.
Kwestia połączenia anektowanego w 2014 roku Krymu z terytorium Rosji miała dla Moskwy od początku wielkie znaczenie symboliczne. Most Krymski, zapewniający stałe połączenie drogowe i kolejowe z półwyspem, powstał już kilka lat po aneksji. W otwarciu części drogowej przeprawy w maju 2018 r. brał udział sam Władimir Putin, który siedział za kierownicą jednej z ciężarówek podczas próby obciążeniowej.
W rejonie Melitopola w obwodzie zaporoskim ukraińscy partyzanci wysadzili samochód kadyrowców - pisze mer Melitopola Iwan Fedorow.
"W rejonie Melitopola siły oporu wysadziły w powietrze samochód żołnierzy Kadyrowa. W ubiegły weekend w okolicach wsi Myrne miejscowi mieszkańcy usłyszeli strzelaninę pomiędzy partyzantami a okupantami. Następnie kadyrowcy czekalo na pomoc, gdy ich auto eksplodowało" - napisał na Telegramie Fedorow.
Liczba ofiar jest w trakcie ustalania.
.
W budynek zakładów lotniczych w Smoleńsku uderzył w nocy z niedzieli na poniedziałek dron. Według informacji przekazanych przez rosyjskie kanały telegramowe uszkodzone zostały dwa samoloty MiG-31.
Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg uważa, że tylko Ukraina będzie decydować, jakie warunki negocjacji pokojowych z Rosją będą dla niej akceptowalne.
W poniedziałek w Brukseli na konferencji prasowej Stoltenberg odpowiadał na pytania o możliwość pokoju dla Ukrainy w zamian za oddanie terytoriów i odmowę członkostwa w NATO.
"Naszym obowiązkiem jest wspieranie Ukrainy, aby ona była w stanie wyzwolić jak najwięcej ziemi i zapewnić jej najlepszą pozycję, jeśli takie negocjacje rozpocznie” – powiedział Sekretarz Generalny NATO. "Im większe wsparcie militarne udzielimy Ukrainie, tym silniejsza będzie jej pozycja na polu bitwy, tym silniejsza będzie jej pozycja przy potencjalnych negocjacjach” – dodał.
Zdaniem Stoltenberga należy zdać sobie sprawę, że Ukraina "odniosła już wielkie zwycięstwo”. - "Trzeba pamiętać, gdzie zaczął się ten konflikt. Na początku wojny obawialiśmy się, że Ukraina upadnie w ciągu tygodni, a Putin przejmie kontrolę nad Kijowem w ciągu dni. Wręcz przeciwnie. Tak się nie stało. Ukraińcom udało się odeprzeć wojska rosyjskie z północy, wschodu i południa, wyzwolili 50 proc. terytorium okupowanego przez Rosję na początku wojny. To jest wielkie zwycięstwo Ukrainy. Jednocześnie Rosja ponosi ciężkie straty, dziesiątki tysięcy personelu. Rosja jest coraz bardziej izolowana politycznie, słabsza gospodarczo, w efekcie widzimy wielką porażkę Rosji - nie osiągnęła ona strategicznego celu, jakim była kontrola Ukrainy. A Ukraińcy osiągnęli bardzo dużo" - powiedział Stoltenberg, którego cytuje agencja Interfax-Ukraina.