To wszystko na dziś. Zapraszamy do śledzenia relacji na żywo z wojny w Ukrainie jutro od godziny 6.
Łotwa oferuje pomoc w negocjacjach w sprawie zakończenia blokady polskiej granicy.
Łotwa zaoferowała pomoc w poszukiwaniu rozwiązań w celu odblokowania polskiej granicy z Ukrainą - podaje The Kyiv Independent. Deklaracja ta padła wczoraj podczas rozmowy telefonicznej między ministrem spraw zagranicznych Łotwy Krisjanisem Karinsem a ministrem ds. unijnych Polski Szymonem Szynkowskim vel Sękiem.
Generał Serhij Najew stojący na czele Połączonych Sił Zbrojnych Ukrainy, uważa, że wojna Rosji z Ukrainą może po raz kolejny przenieść się poza granice wschodniej i południowej części kraju, jeśli Rosja będzie nadal zwiększać produkcję broni i udoskonalać się technologicznie przy pomocy sojuszników z Iranu i Korei Północnej, a Ukraina doświadczy zmniejszenia pomocy ze strony swoich partnerów - podaje "Ukraińska Prawda" powołując się na wypowiedź generała dla NBC News.
"Przygotowujemy się do tego. Budujemy umocnienia, stawiamy miny, szkolimy nasze wojska" - powiedział dowódca.
Jak podało ukraińskie MSW, łącznie na zablokowanych przez strajk przejściach granicznych utknęło 2100 ciężarówek, które czekają na wjazd do Ukrainy.
Przez największe zablokowane przejście w Dorohusku dziennie przejeżdżało 680 ciężarówek. Obecnie jest to kilkadziesiąt dziennie, a kolejka wynosi 800 ciężarówek - podaje The Kyiv Independent.
Na przejściu Hrebenne-Rawa Ruska czeka 600 ciężarówek, a w punkcie Korczowa Krakowiec - 700.
Kierowcy domagają się zniesienia liberalizacji pozwoleń przejazdów dla ukraińskich kierowców, które wprowadzono po rozpoczęciu pełnowymiarowej agresji Rosji na Ukrainę, a następnie przedłużono.
"Blokada przejść granicznych dla ukraińskich TIR-ów przez grupę polskich przewoźników wspieranych przez polityków Konfederacji wymaga natychmiastowych działań polskiego rządu, Ukrainy i Komisji Europejskiej. Wygląda zaś na to, że PiS chce ten problem przerzucić na rząd Donalda Tuska" - pisze wicenaczelny "Wyborczej" Roman Imielski.
W ciągu dnia Rosjanie ostrzelali Chersoń z lewego brzegu Dniepru - podaje Ukraińska Prawda. W wyniku ataków uszkodzone zostały domy i samochody. Nie ma informacji o ofiarach.
Jak informuje Biełsat, Kijów podpisał już umowy z zachodnimi partnerami o przekazaniu okrętów wojennych do konwojowania statków na Morzu Czarnym. Ukraina szykuje się do ochrony drogi wodnej do portów Dunaju i Wielkiej Odessy. Statki z ukraińskim zbożem i innymi towarami mają być osłaniane przez ukraińskie okręty wojenne.
Trwają też rozmowy o dostawie dodatkowych zestawów obrony przeciwlotniczej dla obwodu odeskiego, w którym leżą najważniejsze obecnie ukraińskie porty.
Rosja nie będzie w stanie ukryć budowy podwodnego tunelu na Krym, a sam projekt nie wygląda na opłacalny - oświadczył rzecznik Marynarki Wojennej Ukrainy Dmytro Pletenczuk.
W ten sposób odniósł się do doniesień o planach Moskwy i Chin dotyczących tunelu łączącego Krym z Rosją.
Litwa przekazuje 2 miliony euro na inicjatywę zbożową. Zdaniem prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, litewskie fundusze przyczynią się do rozszerzenia inicjatywy, która zgromadziła już ponad 100 mln dolarów wsparcia.
"W tym tygodniu Władimir Putin odwiedził zaśnieżony Mińsk, gdzie wziął udział w szczycie Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym (ODKB)" - informuje RIA Kremlinpool.
Nocny atak dronów na Rosję był kolejną udaną operacją specjalną funkcjonariuszy ukraińskiego wywiadu. Pokazał "nieszczelność" rosyjskiej obrony powietrznej - informuje serwis RBK Ukraina. "Ostateczne skutki ataku nie są jeszcze znane, ale na pewno nie jest tak, jak Rosja twierdziła, że wszystkie drony zostały zestrzelone" - czytamy w serwisie.
Rosja prawdopodobnie przeniosła strategiczne systemy obrony powietrznej z Kaliningradu, aby uzupełnić niedawne straty na froncie ukraińskim, podało Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii w swoim raporcie wywiadowczym z 26 listopada.
W Chersoniu doszło do eksplozji.
Według rzecznika Sił Lądowych Ukrainy Wołodymyra Fitio, rosyjscy żołnierze „dążą do ponownego zajęcia” miasta Kupiańsk.
- Rzeczywiście, rosyjscy najeźdźcy nie porzucili swoich zamiarów ataku natarcia w kierunku miasta Kupiańsk. Próbują je ponownie zająć. Na tym obszarze ukraińscy obrońcy odparli cztery ataki wroga. Było to w pobliżu Usenkiwki i Iwanówki. Wróg zamierza posunąć do przodu osadę Sinkiwka, aby zapewnić sobie dalszy sukces w ofensywie na Kupiańsk - wyjaśnił.
Szwedzki rząd przekaże Ukrainie ponad 8,7 mln euro w ramach inicjatywy „Zboże z Ukrainy”. Poinformował o tym premier Szwecji Ulf Kristersson. „Ukraina w dalszym ciągu przyczynia się do światowego bezpieczeństwa żywnościowego, mimo że Rosja kontynuuje agresywną wojnę” – powiedział Kristersson.
Rosja umieściła rzecznika Meta Andy’ego Stone’a na liście osób poszukiwanych pod bliżej nieokreślonymi zarzutami – podała w niedzielę państwowa agencja informacyjna TASS.
TASS podała, że rosyjskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych wszczęło śledztwo przeciwko Stone’owi, ale nie ujawniło szczegółów śledztwa ani zarzutów.
W marcu 2022 roku rosyjska komisja śledcza oświadczyła, że wszczęła dochodzenie w sprawie „nielegalnych działań pracowników Meta” i wspomniała o rzeczniku, mówiąc, że „zniósł on zakaz nawoływania do przemocy wobec rosyjskiego wojska na swoich platformach”, podburzając w ten sposób ekstremistów.
Facebook i Instagram – obie platformy Meta – zostały zablokowane w Rosji wkrótce po ataku na Ukrainę.
Biuro prasowe Meta nie odpowiedziało natychmiast na prośbę Reutersa o komentarz poza normalnymi godzinami pracy.
Ukraiński raport rozesłany do głównych krajów, które nałożyły sankcje na Rosję, identyfikuje kluczowe firmy zaangażowane w rozwój rosyjskiego elektronicznego sprzętu wojskowego.
W raporcie wezwano do natychmiastowych działań w celu odcięcia dostaw technologii na potrzeby kampanii wojny elektronicznej.
Jedna z sugestii obejmowała nałożenie sankcji na kluczowe rosyjskie firmy działające w branży. W raporcie wymieniono Stowarzyszenie Badań i Produkcji Strela, Przedsiębiorstwo Badawczo-Rozwojowe Protek oraz Koncern Technologii Radioelektronicznych jako kluczowe podmioty, które nie zostały ukarane przez Wielką Brytanię
Oprócz wskazania ośmiu kluczowych rosyjskich firm działających w tej dziedzinie, w raporcie wymieniono także brytyjskie firmy produkujące komponenty rzekomo znajdowane w rosyjskim elektronicznym sprzęcie bojowym.
Zaangażowane firmy twierdzą, że zaprzestały handlu z Rosją, a niektóre jako wyjaśnienie podają odsprzedaż komponentów i materiałów dostarczonych przed 2022 rokiem.
W ukraińskim raporcie wezwano do nałożenia sankcji na zidentyfikowane rosyjskie firmy i do stworzenia „jednolitej bazy danych komponentów” dla technologii wykorzystywanej w rosyjskim sprzęcie walki elektronicznej – napisano w artykule.
Rosjanie poinformowali o rzekomym zagrożeniu atakiem rakietowym na Krymie. Pojawiły się nagrania, na których słychać sygnał alarmu.
Premier Ukrainy Denys Shmyhal wyraził uznanie dla wsparcia Łotwy po wizycie prezydenta tego kraju. " Rozmawialiśmy o wdrażaniu Formuły Pokojowej i wsparciu integracji europejskiej i euroatlantyckiej Ukrainy. Doświadczenie Łotwy jest dla nas ważne. Podziękowałem mu za pomoc w odbudowie, szczególnie w obwodzie czernihowskim. Jesteśmy bardzo wdzięczni za wsparcie naszych łotewskich przyjaciół" - napisał.