To wszystko na dziś. Zapraszamy do śledzenia relacji z Ukrainy jutro od godziny 6.
Podczas codziennego wieczornego przemówienia wideo Wołodymyr Zełenski poinformował m.in. o kolejnym 17. spotkaniu w formacie grupy Rammstein. Nazywana jest ona tak potocznie od nazwy miejscowości, gdzie odbyło się jej pierwsze spotkanie. W skład grupy wchodzi ponad 50 państw - w tym 31 członków NATO - które dostarczają Ukrainie pomoc wojskową.
- Są nowe pakiety wsparcia dla Ukrainy. Obejmują pociski, rakiety, sprzęt do wojny elektronicznej, drony i systemy obrony powietrznej - powiedział Zełenski.
Prezydent Ukrainy zapowiedział też, że Ukraina będzie miała lepszą obronę powietrzną tej zimy, ale szczegóły zostaną ogłoszone później.
Wołodymyr Zełenski poinformował, że rozmawiał z nowym prezydentem Argentyny Javierem Mileiem i podziękował mu za "jasne stanowisko".
"Żadnego balansowania pomiędzy dobrem i złem. Po prostu wyraźne wsparcie dla Ukrainy. Jest to zauważane i doceniane przez Ukraińców" - skomentował Zełenski.
Tematem rozmowy było też pogłębienie stosunków pomiędzy Ukrainą a Argentyną, a także innymi państwami Ameryki Łacińśkiej.
Do Sądu Okręgowego w Lublinie wpłynął akt oskarżenia przeciwko 16 osobom podejrzanym o wykonywanie zadań na zlecenie rosyjskiego wywiadu. Według ustaleń prokuratury "przeprowadzali czynności polegające m.in. na rozpoznawaniu infrastruktury krytycznej w tym obiektów militarnych i portów morskich"
Rosjanie skierowali 4 drony do Nikopola w obwodzie dniepropietrowskim. Uszkodzona została sieć wodociągowa. W regionie ostrzelano też Marganiec. Do ataku użyto artylerii.
Ukraińskie wojsko poinformowało o dużych stratach Rosjan pod Awdijiwką w obwodzie donieckim.
"Wojska rosyjskie wypuściły dziś do ofensywy kilka konwojów zmechanizowanych z pojazdami opancerzonymi. Ofensywa jednak zakończyła się niepowodzeniem, najeźdźcy stracili prawie 80 proc. swojego wyposażenia" - podaje Ukrinform, powołując się na ukraińskie wojsko.
CO W ROSJI PISZCZY? Wieje grozą. Jak mawiają Rosjanie, wojna "wsio spiszet", czyli odpuści wszystkie grzechy. Zabójstwa, gwałty, a nawet rytualny mord i ludożerstwo także.
Komenda Główna Policji poinformowała, że w miejscowości Sełydowe, w obwodzie donieckim, w gruzach ostrzelanego 20 listopada szpitala znaleziono ciało trzeciej ofiary.
Ministerstwo spraw wewnętrznych Finlandii zamyka pozostałe trzy przejścia graniczne z Rosją - podaje The Guardian. Otwarte pozostanie tylko jedno przejście na 1300-kilometrowej granicy obu państw.
Finlandia, świeżo upieczony członek NATO, oskarża Rosję o destabilizację na granicy. W listopadzie przez Rosję do Finlandii przybyło ponad 600 osób nieposiadających ważnych dokumentów podróży do Unii Europejskiej. O ich sprowadzanie Finlandia oskarża Rosję,
Wcześniej w ostatnich dniach Finlandia zamknęła 4 z 8 przejść granicznych.
Jednostka łączności strategicznej armii ukraińskiej poinformowała w środę, że 19 listopada Ukraińcy dokonali nalotu na ceremonię wręczania nagród w obwodzie donieckim.
Robert „Magyar” Brovdi, dowódca 59. Brygady Ukrainy, poinformował 22 listopada, że zginęło 25 rosyjskich żołnierzy piechoty morskiej, a ponad 100 zostało rannych.
Około godziny 17 Rosjanie ostrzelali z okupowanego brzegu Dniepru Chersoń - informuje prokuratura. Trafili w infrastrukturę cywilną. Zginął mężczyzna.
Służba Bezpieczeństwa Ukrainy wszczęła sprawę karną przeciwko ukraińskiej filolożce Irynie Farion, która w przeszłości pełniła funkcję deputowanej Rady Najwyższej. Powodem stały się kontrowersyjne wypowiedzi polityczki, znanej ze skrajnie nacjonalistycznych poglądów.
Litewskie ministerstwo obrony informuje o dostarczeniu Kijowowi kolejnej pomocy wojskowej. Obejmuje ona 3 miliony sztuk amunicji karabinowej 7,62 × 51 mm, systemy zdalnej detonacji i sprzęt zimowy.
Około godziny 14:50 Rosjanie ostrzelali Chersoń - informuje lokalna prokuratura. Trafiono w szkołę. Fala uderzeniowa i fragmenty pocisków wybiły okna w stołówce i w szkole, uszkodzony został także dach. Nie ma ofiar.
Kanał telegramowy "Krymski wiatr" informuje o trafieniu w skupisko żołnierzy rosyjskich koło Eupatorii. Skutki eksplozji, do której doszło dziś rano nie są znane.
Ministerstwo Obrony Rosji poinformowało w środę, że grupa rosyjskich dziennikarzy została zaatakowana przez siły ukraińskie w obwodzie zaporoskim - podaje Reuters.
Rosja oświadczyła, że skierowała protest do Finlandii, po tym jak w sobotę przed fińskim parlamentem wystawiono uszkodzony rosyjski czołg T-72B3. Akcja ta odbyła się w ramach inicjatywy dwóch proukraińskich stowarzyszeń w Finlandii, aby przypomnieć ludziom o konflikcie w Ukrainie.
Rzeczniczka MSZ Maria Zacharowa, oskarżyła Helsinki o „rusofobię”.
Napięcie między Moskwą a Helsinkami wzrosło, odkąd Finlandia dołączyła do NATO na początku tego roku w odpowiedzi na konflikt w Ukrainie, a w zeszłym tygodniu wzrosło jeszcze bardziej, kiedy zamknęła cztery przejścia graniczne na swojej granicy z Rosją.
Prezydent Rosji Władimir Putin powiedział w środę, że Moskwa jest „gotowa do rozmów”, aby zakończyć „tragedię” wojny w Ukrainie. Obwinia natomiast Kijów, że jeszcze nie podjął rozmów pokojowych.
Według agencji Reuters Putin w swoim przemówieniu na spotkaniu G20 stwierdził, że należy zastanowić się, jak powstrzymać tragedię konfliktu na Ukrainie, oraz że Rosja nigdy nie odmówiła udziału w rozmowach pokojowych z Ukrainą.
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podpisał w październiku ubiegłego roku dekret, zgodnie z którym perspektywa jakichkolwiek rozmów Ukrainy z Putinem będzie „niemożliwa”. Pozostawiając jednak otwarte drzwi do rozmów z Rosją i tym samym zakończenia konfliktu.
Zbigniew Ziobro oświadczył, że Polska postawiła zarzuty o szpiegostwo na rzecz Rosji 16 cudzoziemcom.
„Zarzuty postawiono 16 cudzoziemcom oskarżonym o prowadzenie działalności szpiegowskiej na rzecz rosyjskich służb wywiadowczych na terytorium Polski i udział w zorganizowanej grupie przestępczej” – poinformowało biuro koordynatora wywiadu Mariusza Kamińskiego.
„Do ich zadań należała identyfikacja obiektów wojskowych i infrastruktury krytycznej, monitorowanie i dokumentowanie pociągów przewożących pomoc wojskową i humanitarną na Ukrainę oraz przygotowanie na wypadek wykolejenia pociągów” – dodał Kamiński.
UE zatwierdziła kolejną płatność w ramach pomocy makrofinansowej dla Ukrainy. To dziesiąta płatność w ramach wartego 18 miliardów euro programu pomocowego dla ukraińskiej gospodarki.
Pieniądze są wykorzystywane na pokrycie kosztów wynagrodzeń urzędników publicznych, emerytur i podstawowych usług, takich jak szpitale, szkoły i mieszkania dla przesiedlonych osób.