Rosjanie przeprowadzili atak rakietowy na Sełydowe w obwodzie donieckim. Jedna osoba nie żyje, trzy zostały ranne, a cztery wciąż są poszukiwane. Instytut Studiów nad Wojną podaje, że Ukraińcy zdobyli miejscowość Krynky na okupowanym brzegu Dniepru. Władze Rosji mówią o "piekielnym ostrzale", a ukraińskie wojsko prosi o ciszę informacyjną ws. operacji. Putin szykuje się do wyborów prezydenckich.
Pokaż od:
15 listopada 22:01

To wszystko na dziś. Dziękujemy za śledzenie naszej relacji i zapraszamy jutro na strony Gazety Wyborczej.

15 listopada 22:00

Zełenski: Ukrainy nie stać na "zamrożony konflikt" z impasem, dlatego trzeba go zakończyć.

"Jeśli to jest impas i zamrożony konflikt, musimy szczerze powiedzieć, że nasze dzieci będą walczyć. Albo nasze wnuki będą walczyć. Straciliśmy już zbyt wielu ludzi. Czy chcemy tak żyć, wiedząc, że wychowa dzieci, z którymi na pewno będą później walczyć? Impas to tymczasowa słabość. Jeśli nie chcemy wojny, musimy ją zakończyć” - powiedział prezydent na spotkaniu z dziennikarzami w środę w Kijowie,

Zełenski wyjaśnił, że koniec wojny rozumie jako "sytuację, w której Rosja zacznie szanować integralność terytorialną Ukrainy oraz Kartę Narodów Zjednoczonych oraz wycofa swoje wojska z terytorium Ukrainy".

15 listopada 21:50

Rosyjski żołnierz jest oburzony zniszczeniem na ukraińskiej ziemi systemu rakiet wielokrotnego startu BM-27 "Huragan". Z załogi czteroosobowego wozu bojowego nikt nie przeżył. W pobliżu zniszczonego sprzętu znajduje się głęboki krater powstały po uderzeniu.

15 listopada 21:40

W Czechach powstała inicjatywa "Prezent dla Putina". Wolontariusze będą zbierać fundusze na helikopter UH-60 "Black Hawk" dla Sił Zbrojnych Ukrainy. Pieniądze można przekazywać przez stronę zbiórki.

15 listopada 21:30

Bernard-Henri Lévy, pisarz i filozof, człowiek instytucja, a także największy celebryta pośród francuskich intelektualistów, nakręcił swój trzeci już film dokumentalny o Ukrainie. "Rosja, która już całkiem otwarcie próbuje rozpętać wojnę światową przeciwko Zachodowi, stała się siłą w niebezpieczny sposób sprzęgającą z rosyjskim także chiński, irański i turecki imperializm"- powiedział.

15 listopada 21:20

Rosyjskie władze zaproponowały umorzenie pożyczek za udział w wojnie.

Uczestnicy wojny z Ukrainą powinni zostać zwolnieni z obowiązku spłaty długów kredytowych - powiedziała rosyjska rzecznik praw człowieka Tatiana Moskalkowa. Przypomniała, że na czas trwania działań wojennych zwroty od żołnierzy, którzy są na froncie, są zawieszone. "Ale kiedy wrócą, będą musieli zapłacić. I należy zrozumieć, że jest to, po pierwsze, niesprawiedliwe, a po drugie, oczywiście, może również generować napięcia społeczne" - powiedziała Moskalkowa cytowana przez TASS.

15 listopada 21:09

Rosja została usunięta z Rady Wykonawczej UNESCO - przekazał prezydent Zełenski w portalu społecznościowym X. To pierwszy raz w historii.

"Era rosyjskich wpływów dobiegła końca. I słusznie: na czele znaczących organizacji międzynarodowych nie ma miejsca dla rosyjskich terrorystów. Międzynarodowa rola Rosji tylko osłabnie" - napisał prezydent Ukrainy.

Zarząd UNESCO jest jednym z trzech kluczowych organów Organizacji (obok Konferencji Generalnej i Sekretariatu), który zarządza jej działalnością budżetową i programową. Rada składa się z 58 członków wybieranych przez Konferencję Generalną – organ doradczy, w skład którego wchodzą wszyscy członkowie UNESCO. Członkowie Rady Wykonawczej wybierani są na zasadzie kwotowej, przy czym kwoty przydzielane są każdemu regionowi na podstawie względnej większości głosów.

15 listopada 20:59

Według danych fińskiej straży granicznej na rosyjsko-fińskich przejściach granicznych składane jest 10 wniosków o ochronę międzynarodową tygodniowo. W ostatni poniedziałek jednak o azyl wystąpiło 39 osób, we wtorek kolejne 21. To uchodźcy z Iraku, Syrii, Jemenu i Turcji.

15 listopada 20:45

Federacja Rosyjska po inwazji na Ukrainę zarobiła 550 miliardów euro na eksporcie paliw kopalnych – wynika z danych Centrum Badań nad Energią i Czystym Powietrzem (CREA).

Według szacunków CREA, w tym okresie kraje Unii Europejskiej zakupiły od Rosji ponad 180 miliardów euro paliw kopalnych. Większość tych dochodów stanowi ropa naftowa (ropa naftowa i produkty naftowe) oraz gaz (rurociągi i LNG). Główni importerzy ropy to Chiny (47 proc.), Indie (32 proc.), UE (7 proc.), Turcja (3 proc.) i Brazylia.

Kluczowi importerzy LNG: UE (50 proc.), Chiny (23 proc.) i Japonia (16 proc.). We wrześniu rosyjski eksport LNG wzrósł o 48 proc. w porównaniu do poprzedniego miesiąca.

We wrześniu największym odbiorcą gazu była UE (41 proc.) , Turcja (29 proc.) i Chiny (21proc.). Od stycznia do sierpnia 2023 roku UE kupiła od Rosji gaz rurociągowy za 4,9 mld euro, co stało się ogromnym źródłem dochodów Kremla.

15 listopada 20:33

W Ukrainie jeszcze przed zakończeniem wojny prawdopodobnie zostanie otwarte jedno z lotnisk cywilnych - poinformował szef gabinetu prezydenta Andrij Jermak. 

Jermak nie podał nazwy lotniska ani konkretnych ram czasowych jego otwarcia, ale według źródeł Ukraińskiej Prawdy chodzi o jedno z miast na zachodzie Ukrainy. Lotnisko jest przygotowywane do otwarcia przed końcem wojny.

15 listopada 20:15

Personel Sił Operacji Specjalnych SZU otrzymał nowego dowódcę - pułkownika Serhija Łupanczuka. Wcześniejszy dowódca - Wiktor Khorenko - przekazał to stanowisko swojemu następcy.

Wraz z Naczelnym Dowódcą Sił Zbrojnych Ukrainy Walerym Załużnym przekazali pułkownikowi Łupanczukowi flagę bojową SSO Sił Zbrojnych Ukrainy. Minister obrony Rustem Umerow dodał, że będzie to, że zwiększenie uprawnień personelu SOS, co jest priorytetem polityki obronnej państwa.

15 listopada 20:04

W ciągu dwóch lat liczba biednych ludzi na Ukrainie podwoiła się, a liczba bogatych potroiła.

Jednocześnie co czwarty Ukrainiec oszczędza na żywności - wynika z raportu inflacyjnego NBU.

Odsetek tych, którzy mają wystarczająco dużo na artykuły spożywcze, ale muszą oszczędzać lub pożyczać na ubrania i buty - nie zmienił się w ciągu ostatnich 2 lat.

15 listopada 19:55

Niemiecka firma Rheinmetall dostarczy najnowsze pojazdy powietrzno-desantowe Caracal Siłom Zbrojnym Ukrainy.

Mają one zostać dostarczone na Ukrainę pod koniec tego roku lub na początku 2024 roku. Najprawdopodobniej Caracal będzie wykorzystywany przez Siły Operacji Specjalnych lub jednostki specjalne wywiadu obronnego. 

Ukraina będzie pierwszym operatorem takich pojazdów. Wcześniej były one testowane na poligonie. Nigdy nie były używane podczas konfliktu zbrojnego.

15 listopada 19:45

Czeski rząd zatwierdził zamrożenie rosyjskiego majątku państwowego w tym kraju - poinformował minister spraw zagranicznych Czech.

15 listopada 19:35

Cypr został oskarżony o ukrywanie aktywów prawie stu Rosjan przed sankcjami

Rola Cypru w zarządzaniu aktywami rosyjskich oligarchów, biznesmenów i firm zawsze była ogromna. Jednak szeroko zakrojone dochodzenie oparte na wyciekach cypryjskich dokumentów sugeruje, że działalność lokalnych firm finansowych w ukrywaniu i praniu pieniędzy współpracowników reżimu Putina została rażąco niedoceniona.

Międzynarodowe Konsorcjum Dziennikarzy Śledczych opublikowało akta "Cyprus Confidential". Z 3,6 miliona zgromadzonych dokumentów wynika, iż cypryjskie firmy kontynuowały współpracę z 25 Rosjanami, którzy zostali objęci zachodnimi i ukraińskimi sankcjami po aneksji Krymu w 2014 roku. Kolejnych 71 klientów zostało objętych sankcjami po rosyjskiej inwazji na Ukrainę, ale cypryjskie firmy nie tylko nie zaprzestały świadczenia im usług, ale także zaczęły pomagać w ukrywaniu aktywów przed zablokowaniem przez zachodnie władze.

Ustalono, że Rosjanie objęci sankcjami kontrolowali prawie 800 spółek i trustów zarejestrowanych w jurysdykcjach, które gwarantują tajemnicę finansową, ograniczają dostęp do rejestrów korporacyjnych i mają niskie podatki.

15 listopada 19:25

W ciągu ostatniej doby doszło do 58 starć bojowych

W ciągu ostatniej doby doszło do 58 starć bojowych. Wróg wystrzelił 4 rakiety, przeprowadził 29 nalotów, wystrzelił także 46 razy z różnych systemów rakietowych w pozycje naszych żołnierzy i obszary zaludnione.

Lotnictwo Sił Obronnych Ukrainy przeprowadziło 10 ataków na obszary koncentracji personelu, uzbrojenia i sprzętu wojskowego oraz 3 ataki na przeciwlotnicze systemy rakietowe przeciwnika.

Oddziały rakietowe zniszczyły 2 obszary koncentracji personelu, broni i sprzętu wojskowego, 13 dział artylerii, skład amunicji i system obrony powietrznej wroga.

15 listopada 19:13

Włochy i Ukraina zgodziły się na rozpoczęcie prac nad dwustronnymi gwarancjami bezpieczeństwa i omówili nowe sankcje wobec Federacji Rosyjskiej.

"Włochy wykazują silne przywództwo i spodziewam się, że włoska prezydencja w G7 w 2024 r. osiągnie nowe ważne wyniki" – przekazał prezydent Wołodymyr Zełenski. 

15 listopada 19:01

Siły piechoty morskiej SZU zdołały zająć i utrzymać niewielkie przyczółki na lewym brzegu Dniepru. Jest to jeden z niewielu obszarów na polu bitwy, gdzie siły ukraińskie kontynuują ofensywę, a nie zajmują pozycje obronne.

Najważniejszą rzeczą dla SZU jest teraz przeniesienie ciężkich pojazdów opancerzonych na przyczółki i rozszerzenie ich, jeśli to możliwe - powiedział BBC Andriej Ryżenko, ekspert Centrum Strategii Obronnych i były zastępca szefa sztabu morskiego SZU.

Pomimo ograniczonej liczby łodzi desantowych i braku wsparcia lotniczego, ukraińskie wojska mają szansę na sukces, uważa analityk, biorąc pod uwagę brak wystarczających rezerw Federacji Rosyjskiej w rejonie Chersonia i potężne fortyfikacje obronne na wybrzeżu Dniepru. Głównym zadaniem SZU jest odcięcie rosyjskich szlaków logistycznych z anektowanego Krymu.

15 listopada 18:50

Kreml: "Rosja nie zaakceptuje przystąpienia Ukrainy do NATO"

Rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa powiedziała, że Rosja nie będzie tolerować przystąpienia Ukrainy do NATO, nawet jeśli będzie to "częściowe" uczestnictwo w Sojuszu.

Maria Zacharowa skomentowała w ten sposób słowa byłego sekretarza generalnego NATO Andersa Fogha Rasmussena, który zaproponował ideę "częściowego członkostwa" Ukrainy w NATO. "Przystąpienie Ukrainy do bloku atlantyckiego jest nie do przyjęcia dla Rosji" - powiedziała Zacharowa. 

15 listopada 18:36

Burmistrz Moskwy Siergiej Sobianin ogłosił przedterminowe wykonanie zadania Ministerstwa Obrony polegającego na rekrutacji żołnierzy kontraktowych w 2023 roku. 

"Moskwa zakończyła kontraktowanie zadania Ministerstwa Obrony przed terminem. Od początku roku do służby w armii zgłosiło się ponad 22 tysiące chłopaków, ale nie przestajemy przyjmować ochotników. Chętnych jest całkiem sporo" - powiedział Sobianin. 

Według moskiewskich władz już o. 47 000 osób zaciągnęło się do służby wojskowej na podstawie kontraktu po rozpoczęciu specjalnej operacji wojskowej.