Ukraińska straż graniczna wywiesiła niebiesko-żółtą flagę we wsi Topol w rejonie kupiańskim obwodu charkowskiego.
Pogranicznicy podnieśli ukraińską flagę w tzw. szarej strefie. "Przypominamy wrogowi, kto jest panem na naszej ziemi” – napisała Państwowa Służba Graniczna Ukrainy.
Rząd Ukrainy zezwolił na demontaż pomników poety Aleksandra Puszkina, a także innych postaci związanych z Rosją i ZSRS w Kijowie oraz innych miastach kraju - poinformowało ministerstwo kultury Ukrainy, donosi PAP.
Z rejestru zabytków o znaczeniu państwowym usunięto pomnik Puszkina przy Alei Brzeskiej w Kijowie, pomnik bolszewika Mykoła Szczorsa na bulwarze Tarasa Szewczenki, a także generała armii Nikołaja Watutina w Parku Maryjskim, obok Rady Najwyższej.
PAP zwraca uwagę, że po wykreśleniu zabytku z rejestru władze lokalne mogą przystąpić do jego rozbiórki.
Siły obronne i bezpieczeństwa Ukrainy odpowiedzą na ataki armii rosyjskiej na Chersoń i wsie obwodu chersońskiego - przekazał Wołodymyr Zełenski w wiadomości wideo opublikowanej w sobotę wieczorem.
"Dziś przypada rocznica wyzwolenia Chersonia i jestem wdzięczny wszystkim, którzy pamiętali, jak ludność Chersonia stawiała opór okupantowi, jak czekała na powrót ukraińskiej flagi i jak witała naszych żołnierzy. Bardzo ważne jest, aby pamiętać, kto i jak walczył za Ukrainę, kto i jak uratował życie ludzi i naszego kraju" - mówi Zełenski.
Prezydent Ukrainy wspomniał też o dzisiejszym ostrzale Chersonia, w którym zginęła jedna osoba, a trzy zostały ranne. - "Oczywiście nasze siły bezpieczeństwa i obrony odpowiedzą na ataki armii rosyjskiej na Chersoń i wsie obwodu chersońskiego. Jak to zawsze bywa. Ten tydzień pokazał, że znajdziemy okupanta na Morzu Czarnym, na terytorium Krymu i gdziekolwiek indziej. I chwała wszystkim naszym chłopcom, którzy w ten sposób przywracają Ukrainie sprawiedliwość!" - podkreślił Zełenski.
Siły i środki obrony powietrznej Ukrainy zniszczyły 1 przeciwlotniczy pocisk kierowany S-400 - poinformował Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy w podsumowaniu opublikowanym w sobotni wieczór.
Dodano, że w ciągu dnia lotnictwo sił obronnych przeprowadziło 10 ataków na obszary koncentracji personelu, broni i sprzętu wojskowego okupantów.
Rosyjscy okupanci ostrzelali drogę pomiędzy miejscowościami Stara Huta i Nowa Huta w rejonie szostkim obwodu sumskiego, w wyniku ostrzału wroga zginęło dwóch motocyklistów – podaje Biuro Prokuratora Generalnego Ukrainy.
"Z ustaleń śledztwa wynika, że 11 listopada 2023 r. około godziny 13. nieprzyjaciel ostrzelał drogę pomiędzy osadami Stara Huta i Nowa Huta w rejonie szostkim obwodu sumskiego. W wyniku ataku okupantów zginęło dwóch mężczyzn jadących na motocyklu” – czytamy w wiadomości opublikowanej w sobotę na Telegramie.
Prokuratura Okręgowa w Sumach wszczęła dochodzenie przygotowawcze w postępowaniu karnym w związku z naruszeniem prawa i zwyczajów wojennych.
W obwodzie kijowskim w wyniku ataku rakietowego wojsk rosyjskich rankiem 11 listopada uszkodzonych zostało 18 prywatnych budynków mieszkalnych - poinformował o tym na Facebooku Rusłan Krawczenko, szef Kijowskiej Obwodowej Administracji Wojskowej.
"Na skutek fali uderzeniowej i spadającego gruzu uszkodzone zostały okna, drzwi, dachy i fasady. Ponadto uszkodzonych zostało szereg lokali użytkowych, płoty oraz jedno z prywatnych przedsiębiorstw” – twierdzi Krawczenko.
11 listopada rano dwie rosyjskie rakiety trafiły w pole pomiędzy zaludnionymi obszarami obwodu kijowskiego. Początkowo pojawiały się informacje o pięciu uszkodzonych budynkach mieszkalnych.
Nie odnotowano żadnych trafień w infrastrukturę krytyczną lub mieszkalną. Nie ma ofiar.
W sobotę około godz. 15 informowaliśmy, że dwie kobiety zostały ranne po ostrzale budynku mieszkalnego w centrum Chersonia.
Teraz okazuje się, że w wyniku tego ataku ucierpiała jeszcze jedna osoba - zginął mężczyzna.
Prokuratura regionalna w Chersoniu informuje także, że rosyjski pocisk trafił w dom jednorodzinny w jednej z dzielnic miasta, w wyniku czego uległ on pożarowi. Mieszkańcy domu nie odnieśli obrażeń.
Według telewizji NHK Japonia zamierza wstrzymać program wsparcia ukraińskich uchodźców ewakuujących się do Japonii. Program został uruchomiony w zeszłym roku jako środek nadzwyczajny po pełnoskalowej inwazji Rosji na Ukrainę.
"Japoński rząd kończy program, ponieważ w grudniu zostanie uruchomiony nowy system na mocy zmienionego prawa imigracyjnego" – informuje NHK.
W publikacji jako kolejny powód zakończenia programu podaje się zmniejszony popyt. - "Liczba osób korzystających z programu spadła ostatnio do około jednej osoby na lot” – podaje japońska publikacja NHK.
W sobotę w wyniku rosyjskiego ostrzału w Torecku w obwodzie donieckim zginęli mężczyzna i kobieta - poinformowała ukraińska Prokuratura Generalna.
"11 listopada 2023 r. armia rosyjska przeprowadziła kolejny potężny atak, prawdopodobnie artyleryjski, na miasto Toreck. Pociski wroga trafiły w budynek mieszkalny. Dwie osoby zginęły: idąca ulicą 61-letnia kobieta i 65-letni mężczyzna jadący na rowerze" - czytamy w komunikacie prokuratury na Telegramie.
W wyniku eksplozji wybite zostały okna i drzwi budynków mieszkalnych i gospodarczych, zniszczone zostały płyty chodnikowe i dachy budynków.
Rosyjscy okupanci ostrzelili centralną część Chersonia, w wyniku czego dwie kobiety zostały ranne, jedna z nich trafiła do szpitala – podaje regionalna administracja wojskowa.
"Około godz. 15.20 wojska rosyjskie uderzyły w centralną część Chersonia. W wyniku uderzenia pocisku w budynek mieszkalny dwie osoby zostały ranne. 29-letnia kobieta odniosła umiarkowane obrażenia głowy, szyi i nóg" – czytamy w raporcie opublikowanym w sobotę na kanale Telegram.
Ponadto 53-letnia mieszkanka Chersonia doznała kontuzji i urazów nóg, udzielono jej pomocy medycznej.
Szef administracji wojskowej miasta powiedział, że stan hospitalizowanej kobiety jest średnio ciężki.
"Po długiej przerwie trwającej 52 dni wróg wznowił ataki rakietowe na Kijów! Rakieta nie dotarła do Kijowa, siły i środki obrony przeciwlotniczej zniszczyły ją na podejściu do stolicy” – powiedział szef kijowskiej administracji wojskowej Serhijj Popko. Dodał, że mowa o rakiecie balistycznej Iskander.
Rakiety wystrzelono z obwodów kurskiego lub briańskiego, graniczących z obwodami kijowskimi, czernihowskim i sumskim.
Władze Kijowa poinformowały, że nie zgłoszono żadnych uszkodzeń ani nie stwierdzono żadnych obrażeń. Obie rakiety trafiły w pole pomiędzy wsiami pod Kijowem.
Materiał filmowy pokazujący działania bojowe oddziałów przeciwlotniczych przeciwko wrogim UAV w rejonie Odessy.
Ukraina i Międzynarodowy Fundusz Walutowy po raz drugi zrewidowały mechanizm przedłużonego finansowania. W nadchodzących tygodniach zarząd MFW musi zatwierdzić porozumienie w sprawie przekazania Ukrainie 900 mln dolarów
Szef GRU Andrii Jusow skomentował wczoraj wieczorem eksplozje w rosyjskim wojskowym ośrodku badawczo-produkcyjnym w Kołomnej pod Moskwą: "Fabryka prochu, fabryka sprzętu rakietowego, gdzieś wykoleił się pociąg. No cóż, w Rosji też dobrzy ludzie obchodzą pierwszą rocznicę wyzwolenia Chersoniu, czego wszystkim gratuluje Główny Zarząd Wywiadu".
Ukraina zajęła drugie miejsce w rankingu World Giving Index 2023.
To coroczne badanie filantropii na świecie przeprowadzane przez Brytyjską Fundację Charytatywną (CAF). Liderem pod względem liczby punktów zdobywanych w ciągu roku została Ukraina — 13. W 2022 r. Ukraina znajdowała się na 10. miejscu, w 2019 r. — na 81. miejscu.
Według CAF w tym roku 78 proc. dorosłych Ukrainy pomaga obcym, 70 proc. pomaga pieniędzmi, a kolejne 37 jest wolontariuszami.
Wideo z okazji rocznicy wyzwolenia Chersonia.
W nocy 11 listopada rosyjskie wojska ostrzelały z wyrzutni rakietowych Chornobajówkę w obwodzie chersońskim. 72-letni mężczyzna został ranny i trafił do szpitala.
Również dzisiaj, około 12:35, rosyjskie wojsko przeprowadziło zmasowany ostrzał centrum Chersonia. Uszkodzone zostały bloki mieszkalne i domy prywatne, budynki gospodarcze i samochody. Nie ma informacji o ofiarach - przekazała prokuratura.
Członkowie Parlamentu Europejskiego przyjęli rezolucję w sprawie nałożenia sankcji na Gazprombank (GPB), jego spółki zależne, a także członków zarządów i kierownictwa - powiedział Viktor Almqvist, członek służby prasowej Parlamentu Europejskiego w rozmowie z Frank Media.
Zgodnie z tekstem rezolucji, oprócz Gazprombanku, europejscy deputowani zaproponowali nałożenie sankcji na wszystkie główne rosyjskie firmy naftowe. Zażądali również całkowitego zamknięcia rynku Unii Europejskiej dla rosyjskich produktów naftowych, zakazu importu rosyjskiego LNG i gazu skroplonego, a także całkowitego zakazu sprzedaży i cięcia rosyjskich diamentów. Politycy zasugerowali wykorzystanie zamrożonych rosyjskich aktywów do sfinansowania odbudowy Ukrainy.
"Życzę, aby wasza niepodległość była nienaruszalna i wieczna" - napisał prezydent Zełenski z okazji Dnia Niepodległości w Polsce.
"W imieniu narodu ukraińskiego gratuluję Prezydentowi Polski i całemu narodowi polskiemu z okazji Dnia Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej. Nasze narody łączy wspólny cel i wartość wolności. Zawsze, gdy byliśmy po tej samej stronie, zmienialiśmy historię na lepsze i razem wygrywaliśmy. Razem jesteśmy co najmniej dwa razy silniejsi!
Ukraińcy nigdy nie stracą wdzięczności wobec Polski i zawsze będą doceniać pomoc Polaków w najtrudniejszym czasie rosyjskiej agresji. Polacy pomogli Ukrainie przetrwać. Jestem wdzięczny za szacunek wszystkim Ukraińcom, którzy otrzymali schronienie od Polaków i otworzyli dla nich swoje domy. Silne partnerstwo między naszymi narodami - na zawsze wolnymi - czyni nas i całą Europę silniejszymi.
Ukraina i Polska są zjednoczone w woli i zawsze będą razem. W UE, NATO i we wszystkich decydujących momentach naszej wspólnej historii. Szczęśliwego Dnia Niepodległości, Polsko!"
W ciągu ostatniego miesiąca liczba Ukraińców posiadających status tymczasowej ochrony w UE wzrosła o 32 tys. - podał Eurostat.
Według najnowszych danych, łącznie już 4,2 miliona Ukraińców, którzy uciekli ze swojej ojczyzny z powodu rosyjskiej inwazji, otrzymało tymczasową ochronę w UE.
Najwięcej uchodźców z Ukrainy z tymczasową ochroną przebywa w Niemczech (1,19 mln osób, 28,3 proc. całkowitej liczby w UE), Polsce (958,66 tys.; 23,1 proc.) i Czechach (357,96 tys.; 8,8 proc.).
Na koniec września, w porównaniu z końcem sierpnia 2023 r., liczba beneficjentów ochrony czasowej z Ukrainy w UE wzrosła o 31 920 (+0,8 proc.). Największy bezwzględny wzrost odnotowano w Niemczech, Holandii i Irlandii.