To już wszystko na dziś. Kolejne informacje od jutra, od godz. 6.
Wołodymyr Zełenski w wieczornym przemówieniu: - Zasób państwa, zasób budżetu, zasób naszej uwagi i emocji, naszych starań; to wszystko potrzebne do naszego zwycięstwa. Powiem to jeszcze raz. Wszyscy widzimy ludzi domagających się, aby środki budżetowe były skierowane nie na kostkę brukową i naprawy ulic, ale na obronę Tak powinno być. Wszystkie zasoby powinny być skierowane na to, aby Ukraina stała się silniejsza.
- Eksplozję było słychać we wszystkich dzielnicach Berdiańska (obwód zaporoski) – napisała w Telegramie Wiktoria Galicyna, szefowa miejskiej administracji wojskowej. Trwa wyjaśnianie szczegółów zdarzenia.
Analitycy z VoxCheck (to niezależny ukraiński projekt non-profit, który zajmuje się fact checkingiem i tropieniem dezinformacji), wykryli 8296 przypadków rosyjskiej propagandy w mediach sześciu krajów Unii Europejskiej. Chodzi tylko o materiały, które ukazywały się w okresie od lutego do października tego roku. Dla porównania, w ub. roku prorosyjskich informacji w tym samym czasie było niemal o połowę mniej.
Na niechlubnej liście, obok m.in. Węgier, Włoch, Słowacji i Niemiec, znalazła się Polska. W tych krajach pojawiły się przekazy, które dyskredytują armię ukraińską, mówiąc m.in. o mobilizacji naruszającej prawa człowieka, angażowaniu na wojnę nastolatków, perspektywie poddania się przez Ukrainę czy odrzucaniu wszelkich pokojowych propozycji.
Podczas prezentacji wyników Myrosława Makarowa z VoxCheck powiedziała też, że nasz kraj przoduje, jeśli chodzi o przedstawianie go w złym świetle w rosyjskich mediach. Przebija się w nich narracja, że Polska nie jest w stanie zadbać o swoich obywateli, bo wszystkie pieniądze przeznacza na pomoc Ukraińcom. W dodatku ci nie są Polakom wdzięczni i traktują ich bez szacunku. - Rosja próbuje swoich obywateli przekonać, że wszelkie wydatki na pomoc Ukrainie to marnotrawienie pieniędzy - mówiła Makarowa.
Z najnowszego raportu ukraińskiego Ministerstwa Środowiska wynika, że przez wojnę uległo zniszczeniu już 20 proc. powierzchni terenów objętych specjalną ochroną. To m.in. szlaki, rezerwaty przyrody, różnorodne biologicznie tereny podmokłe. Przestało istnieć wiele siedlisk zagrożonych gatunków roślin i zwierząt.
Ostatnio wciąż przybywa komentarzy pesymistycznie oceniających przebieg wojny w Ukrainie, niekiedy wróżących wręcz porażkę Kijowowi. Trudno się z tym zgodzić, pamiętając, jak zaczynała się ta wojna. Tak, Ukraina nie wygrała, ale Ukraińcy nie mają na razie innego wyboru, jak tylko dalej walczyć.
Pisze Piotr Andrusieczko:
Na okupowanym Krymie trwa kryzys wodny. Dwa kluczowe zbiorniki są suche i zagrożone całkowitym wyschnięciem. Władze okupacyjne zaprzestały odprowadzania z nich wody.
Według agencji Reutera, która powołuje się na sześć anonimowych źródeł, Władimir Putin podjął decyzję o kandydowaniu w wyborach prezydenckich. Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow wielokrotnie przekonywał, że Putin nie ma żadnego konkurenta, który byłby w stanie go pokonać.
Putin swojej decyzji jeszcze nie ogłosił, zamierza to zrobić w ostatniej chwili.
7 października skończył 71 lat. Z tego od 23 lat sprawuje władzę w Rosji. Szykuje się do pobicia rekordu Stalina, który rządził Związkiem Radzieckim 31 lat.
- Nie zapominajcie o Ukrainie. Ukraina walczy z rosyjską inwazją bardziej niż kiedykolwiek. Jeśli Ukraina przegra, my też przegramy. Musimy zachować jednomyślność i jedność we wspieraniu Ukrainy. Jesteśmy największym dostawcą wsparcia dla Ukrainy, większym niż USA - apelował szef unijnej dyplomacji Joseph Borrell na konferencji ambasadorów UE.
Dodawał: - Rosja może odzyskać siły. Jest gotowa poświęcić jeszcze więcej ludzi i sprzętu, nie martwiąc się, jakie będą koszty ludzkie. Bo Putin-Stalin wierzy, że ilość jest ważniejsza od jakości, a życie ludzkie nie ma znaczenia, nie ma wartości.
W ramach inicjatywy odbudowy Ukrainy panele słoneczne usunięte z wieżowców w Londynie, zostały wysłane do obwodów połtawskiego i czernihowskiego.
Ok. 730 paneli dostarczono już do szpitala w mieście Krzemieńczuk, który w marcu 2022 roku został poważnie uszkodzony przez rosyjskich najeźdźców. Mają umożliwić Ukrinie przejście na na energię odnawialną.
Wysłanie paneli do Ukrainy to pomysł start-upu ReSolar z Kornwalii. Do projektu włączyły się brytyjskie organizacje „Przyjaciele Ukrainy”, Energize Ukraine i Ultra Low Carbon Solar Alliance.
Nowy premier Słowacji Robert Fico w swojej kampanii wyborczej krytykował Zachód za wspieranie Ukrainy. Dzisiaj potwierdził, że jego kraj wstrzyma wszelkie dostawy z magazynów wojskowych, aby pomóc Ukrainie w walce z rosyjską agresją. Jednocześnie dał jasno do zrozumienia, że nie będzie ingerował w tej kwestii w prywatny biznes.
- Mówimy o broni, amunicji z magazynów słowackiej armii, materiałach państwowych. Kiedy jakaś firma będzie chciała wyprodukować broń i gdzieś ją wysłać, nikt nie będzie temu przeszkadzał - powiedział.
W ciągu dnia w poniedziałek rosyjscy żołnierze ostrzelali przedsiębiorstwo we wsi Zeleniwka w obwodzie chersońskim, w wyniku czego trzy osoby zostały ranne - informują chersońska prokuratura regionalna oraz obwodowa administracja wojskowa.
Według prokuratury około godziny 12:19 rosyjska artyleria wojskowa ostrzelała wieś w obwodzie chersońskim.
Administracja wojskowa wyjaśnia, że wróg zaatakował przedsiębiorstwo we wsi Zeleniwka. Uszkodzone zostały domy prywatne i budynki gospodarcze. Rannych zostało trzech mężczyzn.
Prezydent Wołodymyr Zełenski przedstawił Radzie Najwyższej projekty ustaw o kontynuacji stanu wojennego i powszechnej mobilizacji w Ukrainie.
Obecnie stan wojenny i mobilizacja trwają do 16 listopada. Zełenski proponuje ich przedłużenie o kolejne 90 dni – czyli do 14 lutego 2024 roku.
Byłaby to dziewiąta kontynuacja od początku rosyjskiej inwazji na pełną skalę. Takie decyzje posłowie podejmowali już pięciokrotnie w 2022 r. (24 lutego, 15 marca, 21 kwietnia, 15 sierpnia i 16 listopada) oraz trzykrotnie w 2023 r. (7 lutego, 2 maja i 27 lipca ).
Dziś rano wojska rosyjskie ostrzelały artylerią infrastrukturę cywilną miasta Seredyna-Buda w obwodzie sumskim. W wyniku ostrzału 63-letnia kobieta została raniona odłamkami i zmarła w karetce - poinformowała służba prasowa prokuratury regionalnej w Sumach.
"6 listopada 2023 roku około godziny 8 rano okupanci, stosując metody walki zabronione przez prawo międzynarodowe, ostrzelali artylerią infrastrukturę cywilną miasta Seredyna-Buda w obwodzie sumskim. W wyniku ataku wroga 63-letnia kobieta została raniona odłamkiem i zmarła w karetce” – czytamy w raporcie.
Prokuratura Okręgowa w Sumach prowadzi dochodzenie przedprocesowe w sprawie naruszenia praw i zwyczajów wojennych w połączeniu z umyślnym morderstwem.
Ukraina rozpoczęła seryjną produkcję nowych dronów kamikadze - poinformował Herman Smetanin, który stoi na czele ukraińskiego państwowego koncernu zbrojeniowego Ukroboronprom. Bezzałogowce są już zamawiane przez ukraińską armię, maszyny są odpowiednikami używanych przez Rosjan irańskich dronów Shahed - donosi PAP.
Ukraińskie drony mają zasięg do 1000 km. "W Ukrainie jest wielu państwowych i prywatnych producentów. Mamy odpowiednik irańskiego Shaheda, mamy też silniejsze modele, bo Shahedy tak daleko nie latają" - PAP cytuje Smetanina.
Przystąpienie Ukrainy do UE jest najlepszym sposobem zapewnienia jej bezpieczeństwa, stabilności i dobrobytu w średnim i długim okresie, a sam proces rozszerzenia wpisuje się także w geostrategiczne interesy Unii Europejskiej - poinformowała o tym dziś w Brukseli podczas przemówienia przed ambasadorami Unii Europejskiej przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen – relacjonuje korespondent Ukrinform.
"Najlepszym sposobem zapewnienia Ukrainie stabilności i dobrobytu w perspektywie średnio- i długoterminowej jest oczywiście członkostwo w Unii Europejskiej. Aby przywrócić Ukrainę – odpowiedzią jest Europa. Aby jeszcze bardziej wzmocnić ukraińską demokrację, odpowiedzią jest Europa. Aby chronić Ukrainę przed przyszłą interwencją, odpowiedzią jest Europa” – podkreśliła Von der Leyen.
Prezydent Rosji Władimir Putin podjął decyzję o swoim udziale w wyborach prezydenckich zaplanowanych na marzec 2024 roku - poinformował Reuters, powołując się na sześć źródeł.
Według rozmówców wiadomość o decyzji Putina już wyciekła, a jego doradcy przygotowują się obecnie do kampanii i wyborów.
Zagraniczne źródło dyplomatyczne, które również wypowiadało się pod warunkiem zachowania anonimowości, powiedziało, że Putin podjął decyzję niedawno i że zostanie ona wkrótce ogłoszona.
7 października Putin skończył 71 lat.
Putin był prezydentem Rosji w latach 2000–2008 i jest od 2012 roku. W przypadku kolejnej reelekcji Putin pozostanie u władzy do 2030 roku.
W wyniku nocnego ataku w Odessie uszkodzone zostały 32 budynki mieszkalne – podaje służba prasowa Urzędu Miasta Odessy.
Jak podano, 5 listopada o godzinie 21 rosyjscy okupanci przypuścili atak rakietowy na Odessę. Rannych zostało osiem osób. Uszkodzony został także budynek muzeum sztuki oraz infrastruktura portowa.
W wyniku ataku rakietowego przeprowadzonego przez rosyjskich okupantów na członków 128. samodzielnej górskiej brygady szturmowej obwodu zakarpackiego zginęło 19 żołnierzy – poinformowała służba prasowa tej brygady.
"W ataku rakietowym zginęło 19 żołnierzy 128. Oddzielnej Brygady Szturmowej Brygady Zakarpackiej. Obecnie prowadzone jest dokładne badanie wszystkich okoliczności tej tragedii, do czasu jej zakończenia prosimy o nierozpowszechnianie niezweryfikowanych, często fałszywych informacji” – głosi komunikat opublikowany w poniedziałek na Facebooku.
Jak podano, 3 listopada okupanci trafili rakietą „Iskander-M” 128 pracowników oddzielnej górskiej brygady szturmowej, powodując ofiary i obrażenia. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował, że wszczęto postępowanie karne w sprawie śmierci żołnierzy. W swoim oświadczeniu w niedzielę wieczorem powiedział, że "to tragedia, której można było uniknąć".
Wcześniej pojawiły się informacje, że do ataku doszło podczas ceremonii wręczenia odznaczeń dla żołnierzy z okazji Dnia Wojsk Rakietowych i Artylerii 3 listopada. W dzisiejszym komunikacie nie ma o tym mowy.
5 listopada na Zakarpaciu ogłoszono trzydniową żałobę.