Dziękujemy za lekturę relacji na żywo i zapraszamy jutro od 6:00.
Naczelny dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy gen. Wałerij Załużny spotkał się z dowódcą amerykańskich sił zbrojnych w Europie gen. Christopherem Cavolim oraz Szefem Sztabu Obrony Wielkiej Brytanii admirałem Tonym Radakinem.
Podczas spotkania Załużny szczegółowo przedstawił sytuację na polu bitwy, w tym ofensywne i defensywne operacje ukraińskich wojsk, a także najtrudniejsze obszary frontu wojennego.
"Skupiliśmy się na faktycznych potrzebach Sił Zbrojnych Ukrainy w zakresie pocisków, dronów i sprzętu wojskowego" - czytamy na Facebooku gen. Załużnego.
Ambasador USA w Kijowie Bridget Brink potwierdziła, że ukraińscy piloci F-16 szkolą się właśnie w Arizonie w Stanach Zjednoczonych.
"Ukraińscy piloci trenują obecnie z Powietrzną Gwardią Narodową stanu Arizona na samolotach F-16. Jest to istotny element budowy obrony powietrznej Ukrainy. Stany Zjednoczone są dumne, że współpracują z europejskimi partnerami, aby wspierać Ukrainę w walce z brutalną agresją Rosji" - napisała na portalu X Brink.
USA, Polska i Wielka Brytania to państwa, które według Ukraińców najwięcej pomogły powstrzymać rosyjską agresję - wynika z badania pracowni Rating na zlecenie Międzynarodowego Instytutu Republikańskiego.
Reprezentatywna próba społeczeństwa Ukrainy została poproszona o wskazanie trzech krajów lub organizacji międzynarodowych, które ich zdaniem zapewniły Ukrainie największe wsparcie w obliczu rosyjskiej agresji militarnej.
Najwięcej - 69 proc. - wskazało Stany Zjednoczone. 51. proc. wskazało Polskę, 44 proc. - Wielką Brytanię, Niemcy - 22 proc, Litwę - 5 proc., Francję - 5 proc., Kanadę, Czechy, Estonię - po 2 proc. Po 1 proc. wskazało Łotwę, Holandię, Włochy, Turcję, Rumunię i Danię.
7 proc. wskazało ogólnie Unię Europejską, a 3 proc. - NATO.
Wynik Polski w tym badaniu spadł jednak znacząco w porównaniu do poprzedniego sondażu z lutego 2023 roku, kiedy Polskę wskazało 71 proc. respondentów.
W badaniu z kwietnia 2022 roku Niemcy wskazał z kolei jedynie 1 proc. pytanych.
Ukraińcy są rozczarowani reformami kraju, które próbuje przeprowadzać rząd - wynika z badania Kijowskiego Międzynarodowego Instytutu Socjologii opublikowanego 26 października.
71 proc. uważa podjęte przez władze reformy za niewystarczające, a jedynie 19 proc. ankietowanych jest przeciwnego zdania.
To tylko niewiele więcej niż dwa lata temu, gdzie negatywnie próby reform oceniło 76 proc. społeczeństwa, a pozytywnie - 15 proc.
Rumunia zainstalowała w delcie Dunaju na granicy z Ukrainą system antydronowy - przekazał w czwartek w Brukseli prezydent kraju Klaus Iohannis.
- System przeciw dronom jest, jak mówią, "na miejscu", działa - powiedział Iohannis. - Część sprzętu pochodzi od rumuńskiego wojska, część od sojuszników - mówił prezydent.
W efekcie radary, których używa Rumunia, mogą teraz wykryć cele na znacznie niższej wysokości.
- Wcześniej problem polegał na tym, że radary wykrywały tylko cele znajdujące się powyżej 600 metrów. Teraz ten poziom jest znacznie niższy, a radary mogą wykryć cele lecące nawet przy samej ziemi - dodał rumuński prezydent.
Stany Zjednoczone posiadają informację dowodzące, że Rosja dokonuje egzekucji żołnierzy, którzy odmawiają wykonywania rozkazów - powiedział rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego Białego Domu John Kirby.
- Mamy też informację, że rosyjscy dowódcy grożą rozstrzelaniem całych jednostek, jeśli będą próbowały wycofać się przed ostrzałem ukraińskiej artylerii - dodał Kirby.
Dania przekaże Ukrainie pakiet pomocy wojskowej o wartości 3,7 mld duńskich koron (522 mln dolarów) - przekazało ministerstwo obrony Danii.
Dania przekaże Ukrainie m. in. czołgi IFV-2 i T-72, opancerzone pojazdy ewakuacyjne, pojazdy opancerzone BMP-2s, amunicję artyleryjską i drony.
"Dania przekazuje Ukrainie sprzęt wojskowy za 3,7 mld duńskich koron. >>We wtorek spotkałem się w Kijowie z ukraińskim szefem MON. To na podstawie toczących się rozmów powstał 13. duński pakiet darowizn<< - mówi Minister Obrony Narodowej" - czytamy na profilu duńskiego resortu obrony na portalu X.
275 dzieci z miejscowości w rejonie kupiańskim w obwodzie charkowskim zostanie ewakuowanych - przekazało ukraińskie Ministerstwo Reintegracji.
Nieletni zostaną przeniesieni z miejscowości Kindrasziwka, Tyszczenkiwka, Kupiańsk, Kiwszariwka, Chłuszówka, Kolisnykiwka, Kuryliwka, Nowosynowe oraz Podoły.
Wszystkie leżą ok. 10-20 km od linii frontu i są bezpośrednio zagrożone działaniami wojennymi.
Resort ds. reintegracji terytoriów okupowanych przez Rosję rozpoczął proces ewakuacji dzieci z rejonu kupiańskiego w sierpniu, gdy Rosjanie zintensyfikowali działania wojenne w tych okolicach.
Obwód doniecki i szturm okopów przez żołnierzy ukraińskiej 58. Zmotoryzowanej Brygady Piechoty.
Rosjanie zaatakowali dronami kamikadze miejscowość Pokrowsk w rejonie nikopolskim w obwodzie dniepropietrowskim - przekazał szef wojskowych władz obwodu Serhij Łysak.
"Dzisiaj dwukrotnie celem było centrum rejonu nikopolskiego. Wieczorem uderzono w gminę Pokrowska" - napisał Łysak.
Uszkodzony został budynek prywatnego przedsiębiorstwa i trzy budynki mieszkalne. Według wstępnych informacji nikt nie został ranny.
Rosyjski jeniec z Samary schwytany w Ukrainie. "Zasili fundusz wymiany jeńców".
USA ogłosiły w czwartek nowy pakiet pomocy dla Ukrainy o wartości 150 mln dolarów.
W skład pakietu wejdzie m. in. amunicja do zaawansowanych systemów rakiet ziemia-powietrze, pociski obrony przeciwlotniczej oraz dodatkowa amunicja do systemów rakiet artyleryjskich wysokiej mobilności, systemy przeciwpancerne Javelin, ponad dwa miliony sztuk amunicji do broni strzeleckiej i sprzęt zimowy.
Do następnej fali mobilizacji, która może nastąpić po wyborach prezydenckich w marcu 2024, system rozpoznawania twarzy będzie działał we wszystkich regionach Rosji. "Po przetestowaniu w Moskwie jest on wdrażany wszędzie. Nikt nie uniknie represji".
Słowacja nie poprze dalszej pomocy wojskowej dla Ukrainy. Będzie blokować także kolejne sankcje przeciw Rosji w sytuacji, gdy będą one miały wpływ na gospodarkę kraju - informują o planach nowego premiera Słowacji Roberta Fico na najbliższy szczyt Unii Europejskiej słowackie media.
Lider narodowo-socjaldemokratycznego Smeru swoje stanowisko przekazał jeszcze przed wylotem do Brukseli komisji parlamentarnej ds. obrony w słowackim parlamencie. Fico powiedział, że obecna sytuacja na froncie wyklucza wojskowe rozwiązanie konfliktu.
Według Fico słowacka armia musi również myśleć o własnych potrzebach i konieczności zgromadzenia większych zasobów uzbrojenia i zapasów amunicji.
- Mimo że w Ukrainie zginęło tyle osób, to na mapie widać, że po roku wzajemnego zabijania się zyski terytorialne Rosji są większe niż Ukrainy. Co będzie za rok? Ta sytuacja nie ma militarnego rozwiązania. Nie rozumiem też, dlaczego w pierwszej linii pomocy Ukrainie stoi UE
- mówił Robert Fico.
Lider Smeru nie wyklucza jednak całkowicie zgody na nowe sankcje na Rosję, ale przed taką decyzją będzie musiał zanalizować ich wpływ na Słowację.
Rosja zgromadziła ponad 100 tys. żołnierzy na kierunku Kupiańska i Łymanu - przekazał rzecznik Dowództwa Operacyjnego Wojsk Lądowych Sił Zbrojnych Ukrainy, podpułkownik Wołodymyr Fitio.
- Kierunek Łyman–Kupiańsk jest jednym z najgorętszych obszarów konfliktu. Tam wróg nie przestaje próbować odbić Kupiańska – ważnego węzła zaopatrzenia swoich jednostek. Ale przygotowywaliśmy się do tych aktywnych działań wojennych, które rozpoczęły się w październiku. Zbudowano odpowiednie struktury obronne - mówił Fitio cytowany przez Ukrinform.
W ciągu ostatniej doby wróg przeprowadził na tym kierunku 613 ataków i 9 nalotów powietrznych. Doszło również do 17 starć bojowych, w których zginęło 194 Rosjan.
Narodowy Bank Ukrainy prognozuje, że ukraiński PKB wzrośnie w tym roku o 4,9 proc., a inflacja wyniesie 5,8 proc.
Prognoza na 2024 rok wynosi aktualnie 3,6 proc. wzrostu PKB i 9,5 proc. inflacji.
Polski dziennikarz i działacz Andrzej Poczobut, który odsiaduje wyrok ośmiu lat w kolonii karnej o zaostrzonym rygorze i na pół roku został umieszczony w karcerze, wciąż nie ma dostępu do leków na serce - alarmuje Związek Polaków na Białorusi.
Jedna osoba zginęła w wyniku ostrzału wsi Pożnia w obwodzie sumskim - przekazał minister spraw wewnętrznych Ukrainy Ihor Kłymenko.
Do zdarzenia doszło ok. 13:00 lokalnego czasu w czwartek.
Ofiara to 16-latek, który przebywał w momencie ataku przed swoim domem Zniszczony został także dom oraz inne domy w pobliżu.
"To kolejny atak na ludność cywilną. I Rosja na pewno poniesie za to odpowiedzialność" - napisał Kłymenko.
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski rozmawiał z premierem Danii Mettem Frederiksenem.
"Podziękowałem za niedawną wizytę Ministra Obrony Danii w Ukrainie oraz za wszechstronną i terminową pomoc udzieloną przez ten kraj. Zwróciłem uwagę na znaczenie dalszego długoterminowego wsparcia makroekonomicznego dla Ukrainy. Uzgodniliśmy przyszłe wspólne kroki w formacie regionalnym i globalnym. Ponadto rozmawiali o zachowaniu jedności w Europie i wdrażaniu ukraińskiej Formuły Pokojowej" - napisał na Telegramie Zełenski.