Siły rosyjskie utrudniają ukraińskie zaopatrzenie i wzmocnienie we wschodnim obwodzie chersońskim - informuje ISW. Rośnie liczba poszkodowanych w ataku rakietowym na pocztę w obwodzie charkowskim.
Pokaż od:
22 października 22:59

Dziękujemy za lekturę relacji na żywo i zapraszamy jutro od 6:00.

22 października 22:36

Obrona przeciwlotnicza odparła atak na przedmieścia Kijowa

Obrona przeciwlotnicza odparła atak na przedmieścia Kijowa - przekazał szef wojskowych władz miasta Serhij Popko.

Informacja o pracy obrony przeciwlotniczej pojawiła się w mediach społecznościowych o 22:16 czasu ukraińskiego. O 22:01 przekazano, że atak został odparty.

22 października 21:50

Gazprom zwiększy dostawy gazu na Węgry

W nadchodzącym jesienno-zimowym sezonie grzewczym Gazprom zwiększy dostawy gazu na Węgry - zapowiedział prezes rosyjskiego koncernu Aleksiej Miller. 

Według Miller dodatkowe dostawy gazu w tym roku już wyniosły 1,3 mld metrów sześciennych surowca.

22 października 21:28

SZU odparły podczas ostatniej doby ponad 60 ataków Rosjan

Siły Zbrojne Ukrainy odparły podczas ostatniej doby ponad 60 ataków Rosjan - przekazał Sztab Generalny SZU w codziennym podsumowaniu sytuacji na froncie.

Ponadto Rosjanie przeprowadzili 10 ataków rakietowych, 36 nalotów, 35 ataków przy użyciu wyrzutni MLRS na pozycje wojsk ukraińskich i zamieszkałe przez cywilów miejscowości.

W tym czasie lotnictwo ukraińskie ostrzelały pozycje wroga 7 razy - zaatakowano magazyny ze sprzętem wojskowym i miejsca koncentracji wojskowego personelu. Udało się zniszczyć 4 systemy artyleryjskie używane przez siły Federacji Rosyjskiej.

Kontynuowane są ofensywne operacje na kierunku Melitopola oraz Bachmutu.

Łącznie podczas ostatniej doby miały miejsce 82 starcia między SZU a siłami Federacji Rosyjskiej.

22 października 20:58

Rosjanie ostrzelali okolice Nikopola

Rosjanie ostrzelali okolice Nikopola w obwodzie dniepropietrowskim - przekazał szef wojskowych władz obwodu Serhij Łysak.

"Po południu wróg zaatakował ciężką artylerią rejon Nikopola.Uszkodzone zostały cztery gospodarstwa domowe, sześć budynków gospodarczych, samochód i linia energetyczna. Na szczęście ostrzał nie spowodował ofiar w ludziach" - napisał na Telegramie Łysak.

22 października 20:16

Siły Powietrzne Ukrainy: Pierwsza grupa pilotów F-16 jest "prawie gotowa" do lotów

Pierwsza grupa pilotów F-16 jest "prawie gotowa" do zakończenia nauki w symulatorach i rozpoczęcia lotów - powiedział rzecznik Sił Powietrznych Jurij Ihnat podczas rozmowy na antenie ukraińskiej telewizji.

- Spodziewamy się, że pierwsza grupa pilotów F-16, którzy już dziś szkolą się na symulatorach lotu, w najbliższej przyszłości przeniesie się do kokpitu samolotu szkoleniowo-bojowego - zapowiedział rzecznik.

Pierwsze loty z instruktorami mają rozpocząć się "w ciągu najbliższych kilku tygodni".

22 października 19:20

Wywiad Ukrainy: Rosja powołuje do wojska ok. 20 tys. osób dziennie

Rosja powołuje do wojska ok. 20 tys. osób dziennie - powiedział rzecznik ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR) Andrij Jusow.

Liczby te mają nie zawierać ochotników. Siłą mobilizowani są do armii Federacji Rosyjskiej nawet więźniowe.

22 października 18:53

Większość środków z 61 mld dolarów dla Ukrainy od USA zostanie przeznaczona na obronność

Większość środków - ok. 46 mld - z 61 mld dolarów dla Ukrainy, które mają przekazać Stany Zjednoczone zostanie przeznaczona na obronność - powiedziała ambasadorka Ukrainy w USA Oksana Markarowa.

Z tych 46 mld 18 mld trafi na pokrycie kosztów szkoleń i usług sektora obronnego, a także odnowienie zasobów wojskowych (także z zapasów Departamentu Obrony USA). 14 mld zostanie przeznaczone na potrzeby działań wywiadowczych, m. in. na cyberbezpieczeństwo.

12 mld z pakietu pomocowego zostanie przeznaczone na bezpośrednie zasilenie budżetu Ukrainy.

22 października 18:02

Wierzę, że zawsze znajdą się tacy adwokaci, którzy będą gotowi pracować w każdej sytuacji. I że w razie potrzeby będą bronić Nawalnego. Albo mnie - mówi Leonid Sołowiow, nowy adwokat Aleksieja Nawalnego. Poprzednich trzech zostało aresztowanych, dwojgu udało się wyjechać z kraju.

22 października 17:34

Ukraiński dron kamikadze niszczy pod Awdijiwką rosyjski wóz piechoty BMP-1 produkcji radzieckiej.

22 października 17:01

Dwie osoby zginęły w ostrzale czterech miejscowości w obwodzie donieckim

Dwie osoby zginęły, a trzy zostały ranne w rosyjskim ostrzale czterech miejscowości w obwodzie donieckim - przekazała prokuratura generalna Ukrainy.

58-latek zginął po porannym ataku w niedzielę na wieś Kaliniwka niedaleko Bachmutu. Miejscowość Wasiukiwka została następnie ostrzelana z broni moździerzowej. Zginął 61-letni pasażer samochodu osobowego. Dwie osoby ranne zostały w ostrzale Torecka, a we wsi Netajlowe ucierpiał 19-letni mężczyzna.

22 października 16:18

Ukraińcy zaciekle bronią Awdijiwki, ważnego punktu w obwodzie donieckim. "Wróg staje się coraz bardziej aktywny, ale ponosi ciężkie straty" - poinformował w Telegramie gen. Ołeksandr Tarnawski, dowódca wojsk ukraińskich na południu.

22 października 16:06

SZU: Rosjanie stosują w starciach pod Awdijiwką nowe taktyki bojowe

Rosjanie stosują w starciach pod Awdijiwką nowe taktyki bojowe - przekazał w sobotę rzecznik 110. oddzielnej brygady zmechanizowanej Sił Zbrojnych Ukrainy Anton Kotsuk.

- Często naszą wojnę porównuje się z I wojną światową. A w okolicach Awdijiwki Rosjanie zaczęli stosować taką taktykę: kopać tunele, bliżej naszych pozycji - mówił rzecznik podczas rozmowy w ukraińskiej telewizji.

W jakim celu Rosjanie stosują taką taktykę? Według Kotsukona ważne są tu dwie kwestie: kamuflaż, który takie tunele zapewniają, oraz możliwość zaskoczenia żołnierzy Sił Zbrojnych Ukrainy.

- Nasi zwiadowcy odnotowali także użycie przez Rosjan zdalnie sterowanych samochodów do dostarczania amunicji. To są specjalistyczne pojazdy. Są dość duże i mogą sporo przewieźć - dodał rzecznik.

W dodatku siły rosyjskie na kierunku Awdijiwki mają być dobrze zaopatrzone i wyposażone także pod innymi względami, a "intensywne starcia mają miejsce każdego dnia".

22 października 15:10

Inżynierowie armii brytyjskiej przeszkolili ukraińskich inżynierów w zakresie obrony sektora energetycznego

Brytyjskie Ministerstwo Obrony podało, że Królewscy Inżynierowie armii brytyjskiej przeszkolili ukraińskich inżynierów cywilnych w zakresie obrony sektora energetycznego przed rosyjskimi atakami tej zimy .

Uszkodzenie i zniszczenie krytycznej infrastruktury narodowej (CNI) w wyniku rosyjskich ataków rakietowych i dronów stanowi jedno z największych zagrożeń dla życia i bezpieczeństwa ukraińskiej ludności cywilnej od czasu inwazji.

Dwutygodniowy pakiet szkoleniowy został opracowany na prośbę Ukrainy .

22 października 14:55

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski rozmawiał  szejkiem Tamimem bin Hamadem al-Thanim, aby podziękować Katarowi za jego pomoc humanitarną i rolę mediacyjną w powrocie do domu nielegalnie deportowanych ukraińskich dzieci.

22 października 14:45

Siły rosyjskie ostrzelały miasto Kupiańsk w obwodzie charkowskim w niedzielę około godziny 7 , uderzając w budynki mieszkalne i raniąc trzy osoby - poinformował w Telegramie gubernator obwodu Ołeh Siniehubow.

Wśród rannych było dwóch nastolatków w wieku 15 i 17 lat oraz 63-letnia kobieta.

22 października 14:30

Siły rosyjskie twierdzą, że w ciągu ostatniego dnia udaremniły kilka prób przekroczenia rzeki Dniepr przez jednostki ukraińskie w południowym obwodzie chersońskim.

Ministerstwo obrony Rosji poinformowało, że tak zwane ukraińskie zespoły „sabotażu i rozpoznania” zostały zatrzymane podczas próby przeprawy przez rzekę w pobliżu wsi Naddniprowskie, Tiahynka i Krynki.

22 października 14:12

Ławrow pojedzie do Iranu

Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow uda się w poniedziałek do Teheranu , aby porozmawiać z regionalnymi odpowiednikami, potwierdził rzecznik swojego ministerstwa.

Oficjalna irańska agencja informacyjna IRNA podała wcześniej, że na rozmowy zaproszeni zostali ministrowie spraw zagranicznych Rosji, Turcji, Azerbejdżanu i Armenii .

„Potwierdzamy zaplanowane rozmowy Ławrowa w poniedziałek w Teheranie” – powiedziała Maria Zacharowa agencjom informacyjnym TASS i RIA.

22 października 13:51

Do 17 osób wzrosła liczba osób rannych w ataku na Nową Pocztę

Do 17 osób wzrosła liczba osób rannych w wyniku ataku rakietowego na terminal „Nowa Poczta” pod Charkowem – podała prokuratura okręgowa. Inny pracownik przedsiębiorstwa został ranny odłamkiem, odmówił hospitalizacji.

22 października 13:31

Markéta Pekarová Adamová, przewodnicząca izby niższej czeskiego parlamentu, stwierdziła, że jest niezwykle rozczarowana stanowiskiem premiera Węgier Viktora Orbána i Węgrów wobec Ukrainy.

Pekárová Adamová skomentowała uwagi premiera Węgier Viktora Orbána, że nie było precedensu, aby UE zaakceptowała kraj bez wyraźnych granic, w związku z czym jest mało prawdopodobne, aby Ukraina została przyjęta do UE po wojnie.

- Jestem pewna, że jest osamotniony w swoich twierdzeniach i uwagach. I jestem naprawdę rozczarowana nie tylko Viktorem Orbánem, ale wszystkimi Węgrami, którzy podążają za tymi pomysłami – powiedziała. 

- To niewiarygodne, że Węgrzy, którzy w swojej historii mają wstrząsające doświadczenia ze Związkiem Radzieckim, teraz wspierają takie poglądy – dodała.