Rosjanie ponownie zaatakowali Krzywy Róg w obwodzie dniepropietrowskim - podają lokalne władze.
Chińczycy patrzyli na Rosjan jako na dziwne włochate stworzenia z Północy, których pot "śmierdział jeszcze bardziej niż innych Europejczyków". Są muzea w Chinach, do których nie wejdzie się z rosyjskim paszportem.
Komisja śledcza ONZ znalazła dodatkowe dowody na to, że siły rosyjskie dopuściły się masowych ataków i zbrodni wojennych w Ukrainie, w tym gwałtów i deportacji dzieci do Rosji.
Władze Kaliningradu mają nadzieję na rozwój interesów związanych z branżą rybołówstwa - od kiedy Wyspy Owcze z bólem serca zaostrzyły sankcje wobec rosyjskich statków.
"Kolejny atak terrorystyczny armii rosyjskiej na ludność cywilną" - informuje szef dniepropietrowskiej administracji wojskowej Serhij Łysak. Ostrzelany został Krzywy Róg. Zginął 60-letni mężczyzna, a 57-letnia kobieta z ciężkimi obrażeniami trafiła do szpitala.
"Amerykańskie przywództwo spaja świat. Jeśli narazimy to na ryzyko i odejdziemy od Ukraińców lub odwrócimy się plecami od izraelskich i palestyńskich cywilów, to po prostu nie będzie tego warte. Dlatego wysłałem do Kongresu pilną prośbę budżetową w celu sfinansowania potrzeb Ameryki w zakresie bezpieczeństwa narodowego" - skomentował w mediach społecznościowych Joe Biden.
Biały Dom wystąpił dziś do Kongresu o zaakceptowanie budżetu na pomoc dla Ukrainy, Izraela oraz funduszy na priorytety imigracyjne na południowej granicy USA.
W piątek miało miejsce 77 starć bojowych między wojskami ukraińskimi i rosyjskimi - podał Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy w codziennym podsumowaniu.
Rosjanie wystrzelili na Ukrainę 5 rakiet, przeprowadzili 33 naloty oraz 32 ataki w wyrzutni rakietowych. "Niestety rosyjskie ataki terrorystyczne zabiły i raniły cywilów. Zniszczone zostały prywatne domy, szkoła, bloki i inna infrastruktura cywilna" - podano w komunikacie.
Pod ostrzałem artyleryjskim znalazło się 110 miejscowości w obwodach sumskim, charkowskim, doniecki, zaporoskim, chesońskim i ługańskim.
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski rozmawiał z kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem.
"Jestem szczególnie wdzięczny za ostatni duży pakiet pomocy wojskowej, który obejmuje systemy Patriot i IRIS-T, a także amunicję do nich. Poinformowałem kanclerza federalnego o aktualnej sytuacji na froncie, w szczególności o nieudanych rosyjskich próbach ofensywy i katastrofalnych stratach pod Awdijiwką. Omówiliśmy również sytuację na Bliskim Wschodzie i zgodziliśmy się co do tego, jak ważne jest zapobieganie dalszej eskalacji przemocy i rozszerzaniu się konfliktu. Jestem wdzięczny Niemcom za utrzymanie spraw Ukrainy w centrum uwagi, nawet w obliczu trudnej sytuacji na Bliskim Wschodzie" - poinformował w mediach społecznościowych.
W godzinach popołudniowych Rosjanie ostrzelali Nikopol - poinformował szef dniepropietrowskiej administracji wojskowej Serhij Łysak. Nikomu nic się nie stało, ale uszkodzony został dom.
W środę w Kazaniu aresztowano Alsu Kurmaszewą, dziennikarkę Radia Swoboda. Powód: nie zwróciła się do ministerstwa sprawiedliwości z wnioskiem o włączenie jej do rejestru "agentów zagranicy". Grozi za to do pięciu lat więzienia.
Pakiet pomocy ma na celu połączenie 14 miliardów dolarów dla Izraela z całorocznym finansowaniem dla Ukrainy, wynoszącym około 61 miliardów dolarów - podaje The Washington Post. Ma się w nim również znaleźć około 14 miliardów dolarów na priorytety imigracyjne na południowej granicy USA i 10 miliardów dolarów na pomoc humanitarną dla Ukrainy, Izraela i Strefy Gazy. Część funduszy ma być przeznaczona na przeciwdziałanie wpływom Chin w Azji i krajach rozwijających się.
Biały Dom ma trudności z zatwierdzeniem nowego pakietu pomocy w Kongresie w związku z problemami z wyborem spikera w Izbie Reprezentantów oraz niechęci części republikanów w udzielaniu pomocy Ukrainie.
"Bloomberg twierdzi, że ambasadorowie państw sojuszu na Węgrzech zwołali wczoraj spotkanie w Budapeszcie, aby omówić swoje obawy po spotkaniu premiera Węgier z prezydentem Rosji" - podaje Biełsat.
Malta potwierdziła organizację spotkania w celu omówienia ukraińskiej formuły pokojowej.
Malta zaakceptowała prośbę ukraińskiego biura prezydenta o zorganizowanie spotkania "Formuła pokoju na Ukrainie". Wydarzenie odbędzie się w dniach 28 i 29 października.
"Przeprowadzenie przyszłotygodniowych rozmów na temat formuły pokojowej na Malcie jest najbardziej konkretnym wsparciem, jakie kraj taki jak Malta może zapewnić, aby sytuacja na Ukrainie pozostała wysoko na liście priorytetów międzynarodowych" - powiedział maltański minister spraw zagranicznych Jan Borg.
Ukraiński obrońca praw człowieka, dziennikarz, osoba publiczna i wojskowy Maksym Butkiewicz, pojmany przez Rosjan, został laureatem nagrody specjalnej im. Anny Frank.
Nagroda Ambasady Holandii w USA przyznawana jest co roku za znaczący wkład w ochronę praw człowieka - powiedziała Oksana Markarowa, Ambasador Ukrainy w USA. Butkiewicz w czerwcu 2022 roku dostał się do niewoli w obwodzie ługańskim. Władze skazały go na 13 lat więzienia. Nagrodę odebrał w jego imieniu jego ojciec.
Laureat Pokojowej Nagrody Nobla i były szef "Nowej Gaziety" Dmitrij Muratow nie planuje startować jako kandydat opozycji w nadchodzących wyborach prezydenckich w Rosji.
"To dziwne pomysły, które nie mają najmniejszych podstaw. Nie jestem zainteresowany", powiedział The Moscow Times. Muratow jest jednym z liderów ankiety dotyczącej wyborów, którą uruchomił niedawno opozycjonista Aleksiej Nawalny. Według Nawalnego celem sondażu jest opracowanie strategii na wybory prezydenckie, które uwięziony polityk obiecał przeprowadzić w styczniu 2024 roku.
Ankieta zawiera 58 rosyjskich polityków, blogerów i liderów opinii. W ciągu trzech dni wzięło w niej udział 45 tys. osób.
20 października w rozmowie telefonicznej kanclerz Niemiec Olaf Scholz i prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski omówili sytuację polityczną, militarną i humanitarną na Ukrainie.
Kanclerz Niemiec potwierdził trwałą i niezachwianą solidarność z Ukrainą w obliczu utrzymującej się agresji rosyjskiej. „Zapewnił, że Niemcy będą nadal wspierać Ukrainę, także w sferze wojskowej, w ścisłej koordynacji z partnerami europejskimi i międzynarodowymi” – powiedział rzecznik kanclerza.
Dzień wcześniej Scholz zapowiedział przygotowanie zimowego pakietu pomocowego dla Ukrainy, którego kluczowym elementem będzie sprzęt obrony powietrznej. Obiecał dalsze dostawy broni i wsparcie finansowe dla Ukrainy.
Ukraińskie siły zbrojne zwiększyły swoją aktywność w obwodzie chersońskim - zajmują przyczółki na lewym brzegu Dniepru. To przygotowania do dużej operacji- pisze serwis "Możemy wyjaśnić".
Jednostki SZU sforsowały Dniepr i wylądowały na lewym brzegu w pobliżu wsi Krynki i Peszaniwka. Udało im się zdobyć tam przyczółek, o czym informują kanały prorosyjskie. Nie udało się jeszcze wyprzeć Rosjan z lewego brzegu. SZU czekają tam na piosiłki. Ukraińska artyleria zintensyfikowała działania - przeprowadzono nalot na klub strzelecki Cytadela na lewym brzegu Dniepru, gdzie miała znajdować się duża liczba rosyjskiego personelu wojskowego.
"To rozpoznanie pola bitwy z szerokim wachlarzem możliwości" - pisze analityk wojskowy Jan Matwiejew. Prawdopodobne, że SZU próbują w praktyce stwierdzić, jak bardzo rosyjska linia obrony wzdłuż Dniepru została osłabiona, po tym, jak część sił została przeniesiona na front zaporoski. Możemy zobaczyć jeszcze jeden lub dwa takie ataki, zanim nastąpi prawdziwa próba ustanowienia przyczółka i przeprowadzenia desantu. Potencjalnie może to być początek dużej operacji"- pisze Matwiejew
Ukraińskie służby poinformowały, że metropolita Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej Patriarchatu Moskiewskiego Pawło otrzymał zarzuty z dwóch artykułów - jest oskarżony o naruszenie równości obywateli i usprawiedliwianie rosyjskiej agresji.
Według śledczych wielokrotnie publicznie zaprzeczał istnieniu Ukrainy jako państwa i nazywał wojnę "konfliktem domowym". W kwietniu sąd w Kijowie nakazał również metropolicie nosić elektroniczną bransoletkę. Agencje Interfax Ukraina i Ukrinform podały, że Paweł otrzymał 60 dni aresztu domowego.