Władimir Putin przebywa w Pekinie, gdzie ma się spotkać ze swoim chiński odpowiednik Xi Jinpingiem. Tematem rozmów ma być m.in. konflikt izraelsko-palestyński podczas spotkania w Pekinie. Według doniesień z Kijowa, atak rosyjskich sił na Awdijiwkę słabnie.
Pokaż od:
17 października 23:49

Biały Dom: Z niecierpliwością czekamy na współpracę z nowym rządem Polski

"Gratulujemy narodowi polskiemu rekordowej frekwencji w niedzielnych wyborach. Stanowi to mocny wyraz woli demokracji. Z niecierpliwością czekamy na współpracę z kolejnym rządem Polski, aby w dalszym ciągu wzmacniać bliskie więzi między naszymi narodami" - napisała na portalu X rzeczniczka Rady Bezpieczeństwa Narodowego Białego Domu Adrienne Watson.

17 października 21:06

Parlamentarzystka Rady Najwyższej: Zełenski poprosił dziennikarzy, by nie pisali o korupcji

Wołodymyr Zełenski poprosił ukraińskich dziennikarzy na otwartym spotkaniu, by nie pisali o korupcji w Ukrainie - napisała na Facebooku deputowana do Rady Najwyższej Iryna Heraszczenko.

"Trudno sobie wyobrazić podobną prośbę ze strony prezydentów Juszczenki czy Poroszenki. Mogę sobie wyobrazić reakcję dziennikarzy. Napisaliby o tym i nie zostawiliby na władzy suchej nitki Nosiliby koszulki z napisem >>Nie będziemy milczeć<<" - uważa parlamenterzystka.

Od początku inwazji ukraińskie media piszą o przypadkach potężnej korupcji w rządzie Ukrainy. Niektóre z nich dotyczą pieniędzy przekazanych Ukrainy przez państwa Zachodu. O defraudacji otrzymanych środków pisali również zagraniczni dziennikarze, np. zdobywca nagrody Pulitzera Seymour Hersh.

Według Heraszczenko "smutny" jest "poziom dziennikarzy, których bez strachu można o coś takiego poprosić". Zaznacza, że wielu z pracowników mediów boi się utraty rządowych dotacji i zaproszeń do telewizji.

17 października 20:07

Wszystkie 31 czołgów Abrams od USA dotarło do Ukrainy

Wszystkie 31 czołgów Abrams, obiecanych przez Stany Zjednoczone, dotarło do Ukrainy - przekazał pułkownik Martin O'Donnell, rzecznik armii amerykańskiej na Europę i Afrykę.

Do Ukrainy wrócili także przedstawiciele personelu szkoleniowego, którzy uczyli członków Sił Zbrojnych Ukrainy obsługi czołgów.

USA przesłały również duży zapas części zamiennych oraz amunicji.

17 października 19:55

Flaga czeczeńska po rozbiciu grupy walczących po stronie Rosji Czeczenów w obwodzie zaporoskim.

17 października 19:37

W Kijowie wątpią, by polskie stanowisko wobec handlu produkcją rolną się zmieniło, ale za to nowy rząd nie będzie sugerował wstrzymania pomocy wojskowej dla Ukrainy, jak to można było usłyszeć z Warszawy w ostatnich paru miesiącach.

17 października 18:26

Zełenski potwierdza użycie pocisków ATACMS

- Dzisiaj szczególne podziękowania kieruję dla Stanów Zjednoczonych. Nasze umowy zawarte z prezydentem Bidenem są realizowane. Bardzo precyzyjnie są one wykorzystywane - ATACMS sprawdziły się w użyciu - powiedział w wieczornym komunikacie wideo Wołodymyr Zełenski.

- Dziękuję tym, którzy potężnie niszczą bazy i zaplecze logistyczne wroga na naszej ziemi. Są tego skutki. Dziękuję naszym partnerom: skuteczna broń, tak jak się dogadywaliśmy! - mówił ukraiński prezydent.

17 października 17:45

Głównym tematem zapowiadanego na środę spotkania Putina z przewodniczącym Chin Xi Jinpingiem, jak spodziewają się w Moskwie, będzie kwestia wojny w Ukrainie - pisze Wacław Radziwinowicz. 

17 października 17:29

Ukraina po raz pierwszy wystrzeliła rakiety ATACMS

Jak podaje Politico, ukraińskie wojsko użyło dostarczonych przez USA rakiet dalekiego zasięgu do uderzenia w dziewięć rosyjskich helikopterów na lotniskach w Berdiańsku i Ługańsku. 

"Dzięki nowym, tajnie rozmieszczonym w ostatnich dniach amerykańskim rakietom ATACMS, Ukraina zwiększa swój zasięg ofensywny i może teraz uderzać w siły rosyjskie z odległości ponad 160 km" - piszą ukraińskie media.

Siły Operacji Specjalnych w Ukrainie tej informacji nie potwierdzają, ale też nie zaprzeczają. - System ATACMS ani żadne inne systemy do nich podobne nie są w służbie SSO. Dlatego nie mogę potwierdzić ani zaprzeczać – powiedział w Suspilne Oleksandr Kindratenko, rzecznik dowództwa SSO.

17 października 17:18

Do końca października państwa UE powinny napełnić swoje podziemne magazyny gazu co najmniej w 90 proc. - przewidują przepisy wprowadzone w Unii po napaści Rosji na Ukrainę.

17 października 17:04

Xi Jinping: Wierzymy, że trendu pokoju nie da się zatrzymać

Xi Jinping powitał w Pekinie Władimira Putina. Mówił: - Chociaż dzisiejszy świat nie jest pokojowy, presja spadkowa w światowej gospodarce rośnie, a globalny rozwój stoi przed wieloma wyzwaniami, mocno wierzymy, że historycznych trendów pokoju, rozwoju, współpracy i wzajemnych zwycięstw nie da się zatrzymać.

Jak poinformował Kreml, do szczegółowych rozmów przywódców Rosji i Chin ma dojść w środę. 

Prezydent Rosji Władimir Putin i prezydent Chin Xi Jinping podczas spotkania na Forum Pasa i Szlaku w Pekinie.
Prezydent Rosji Władimir Putin i prezydent Chin Xi Jinping podczas spotkania na Forum Pasa i Szlaku w Pekinie. Fot. Sergey Savostyanov/Kremlin Pool Photo via AP

17 października 16:57

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zabrał głos w sprawie ataku w Brukseli, do którego doszło w poniedziałek przed meczem Belgia-Szwecja. Napastnik zastrzelił dwóch Szwedów, którzy kibicowali swojej drużynie. Sprawca - 45-letni Tunezyjczyk - został postrzelony przez policję. Zmarł we wtorek. 

"Po wczorajszym ataku w Brukseli moje myśli są z Szwedami i wszystkimi osobami, których to dotknęło. Wyrażam także solidarność z Aleksnadrem De Croo (premier Belgii - red.) i narodem belgijskim. Ukraina zdecydowanie stoi po stronie naszych szwedzkich i belgijskich przyjaciół w walce z terroryzmem" - napisał Zełenski na Twitterze. 

17 października 16:50

Suspilne: W Kijowie i niektórych obwodach rozległ się alarm przeciwlotniczy.

17 października 16:45

Dziś - 17 października - Rosja czterokrotnie zaatakowała obwód chersoński, niszcząc szpital, budynki mieszkalne, przedsiębiorstwo transportowe i centrum miasta.

W sumie jest już 8 rannych. 

Tak wyglądało centrum Chersonia dziś, po godz. 16: 

17 października 16:31

Duma Państwowa cofnęła ratyfikację traktatu o zakazie prób jądrowych

17 października 16:20

Kanada nakłada kolejne sankcje

Kanada objęła sankcjami kolaborantów w Mołdawii, powiązanych z wpływowymi oligarchami, takimi jak Władimir Plahotniuc i Ilan Mironowicz Shor. Kary nałożono także na stacje telewizyjne, które promują i rozpowszechniają dezinformację w celu usprawiedliwienia inwazji Rosji na Ukrainę. - Wysyłamy dziś jasny sygnał do Mołdawii, że wspieranie inwazji na Ukrainę nie pozostanie bezkarne - powiedziała Melanie Joly, minister spraw zagranicznych Kanady. 

17 października 16:04

Prezydent Zełenski nie złożył oficjalnego wniosku o wizytę w Izraelu, mówi ambasador Ukrainy w Izraelu Jewhen Kornijczuk.

"Nie mogę komentować, czy został zaproszony, czy nie, mogę tylko powiedzieć, że w sytuacji stanu wojennego na Ukrainie i aktywizacji na wschodzie, Zełenski nie ma wielu możliwości opuszczenia kraju. Nie było żadnego oficjalnego apelu ze strony Zełenskiego. Jestem pewien, że podczas jego następnej międzynarodowej podróży będzie taka możliwość, a rząd Izraela nie będzie miał żadnych zastrzeżeń" - powiedział dyplomata w lokalnym "Best Radio". Kornijczuk określił wszystkie ostatnie kontakty z izraelskimi przywódcami jako pozytywne.

17 października 15:52

"Rosyjska armia nie zdobyła żadnego terytorium na Ukrainie od ponad 14 miesięcy. Jej ostatnim sukcesem było zdobycie Siewierodoniecka i Lisiczańska na przełomie czerwca i lipca 2022 roku. Sukcesy w postaci zdobycia Sołedaru i Bachmutu zostały zapewnione przez siły PMC Wagnera i kosztem ogromnych strat wśród zwerbowanych skazańców. 

W tej sytuacji rosyjska propaganda próbuje przedstawić próby szturmu na Awdijiwkę jako sukces. W rzeczywistości wszystkie próby szturmu na Awdijiwkę zakończyły się porażką armii rosyjskiej. W sieci pojawiły się liczne filmy przedstawiające zniszczenia rosyjskich pojazdów opancerzonych. W ciągu tygodnia nieudanych ataków rosyjskie siły zbrojne straciły ponad 118 jednostek sprzętu, podczas gdy Ukraina tylko 25. Stosunek strat wyniósł prawie 5 do 1" - czytamy w portalu "Możemy wyjaśnić".

17 października 15:41

Rada Najwyższa Ukrainy przyjęła ustawę o dożywotnim monitoringu finansowym osób zajmujących eksponowane stanowiska polityczne.

17 października 15:36

Litewskie Siły Zbrojne wspólnie z niemieckim przemysłem obronnym naprawią czołgi Leopard przywiezione z działań bojowych w Ukrainie. Po renowacji wrócą na front.

17 października 15:24

The Moscow Times: Mieszkańcy Tatarstanu będą namawiani do pójścia na wojnę. Przez 12 godzin bez przerwy.

W Republice Tatarstanu rozpoczął się pierwszy maraton pod nazwą "Wszyscy nasi". Ma na celu wsparcia służby kontraktowej. Akcja mająca na celu przekonanie mieszkańców republiki do pójścia na wojnę w Ukrainie, obejmuje wszystkie kontrolowane przez rząd kanały telewizyjne, stacje radiowe i portale społecznościowe. Jak zapowiadają organizatorzy, w mediach, przez cały dzień "będą przekazywać wszystkie aktualne informacje na temat służby kontraktowej i SWO".