15 października armia rosyjska zrzuciła na obwód chersoński 15 bomb lotniczych. W Chersoniu zniszczone zostały domy, uszkodzone linie energetyczne, w centrum miasta zgasły światła.
Awdijiwka w obwodzie donieckim ucierpiała z powodu masowego ostrzału, dostawy pomocy humanitarnej do miasta zostały wstrzymane.
Pokaż od:
16 października 22:00

To wszystko na dziś. Dziękujemy, że byliście Państwo z nami.  

Pilne 16 października 21:19

Atak bombowy w obwodzie chersońskim

Rosja zrzuciła 9 bomb lotniczych w obwodzie chersońskim. Jak poinformował gubernator Ołeksandr Prokudin atak został przeprowadzony za pomocą pięci rosyjskich samolotów szturmowych Suchoj.

16 października 20:25

Jak podają władze Kremla: Władimir Putin poinformował Benjamina Netanjahu o krokach podejmowanych przez Rosję w celu normalizacji sytuacji, zapobieganiu dalszej eskalacji przemocy i katastrofie humanitarnej w Strefie Gazy.

W poniedziałek Putin omówił również kryzys z przywódcami Iranu, Egiptu, Syrii i Autonomii Palestyńskiej i stwierdził, że jakakolwiek forma przemocy wobec ludności cywilnej jest niedopuszczalna – napisano w kremlowskim oświadczeniu.

16 października 20:01

Putin rozmawiał z prezydentem Izraela

Reuters: prezydent Rosji Władimir Putin odbył rozmowę telefoniczną ze swoim izraelskim odpowiednikiem Benjaminem Netanjahu. Szczegóły konwersacji nie są na razie znane.

16 października 19:31

Ukraińskie wojsko niszczy rosyjski czołg T-72B3 w obwodzie zaporoskim.

16 października 19:10

Głównym tematem środowych rozmów Putina i XI będą ?kwestie międzynarodowe?

Kreml potwierdził, że prezydent Rosji Władimir Putin spotka się w środę w Pekinie ze swoim chińskim odpowiednikiem Xi Jinpingiem. Rozmowy odbędą się podczas forum upamiętniającego dekadę chińskiej inicjatywy „pasa i jednego szlaku” – oznajmił Kreml.

Będzie to pierwsza podróż prezydenta Rosji poza teren byłego Związku Radzieckiego od czasu wydania w marcu przez Międzynarodowy Trybunał Karny nakazu deportacji dzieci z Ukrainy. Przypomnijmy, że Chiny i Rosja ogłosiły partnerstwo „bez ograniczeń” w lutym 2022 r., kiedy to Putin odwiedził Pekin na kilka dni przed wysłaniem dziesiątek tysięcy żołnierzy na Ukrainę.

16 października 18:53

Dodatkowe fundusze dla Ukrainy od USA?

Sekretarz skarbu USA Janet Yellen powiedziała reporterom, że Joe Biden złoży wniosek o dodatkowe fundusze dla Ukrainy i Izraela, „gdy tylko będziemy mieli funkcjonującą Izbę Reprezentantów”.

Przyznała, że w Kongresie panuje pewna niezgodność co do pomocy Ukrainie, ale wyraziła pewność, że pomoc USA w tym zakresie będzie kontynuowana.

Jak powiedziała :,, Czy w Kongresie istnieje opozycja, która sprzeciwia się temu pomysłowi? Tak. Jednak opowiada się za tym zdecydowana ponadpartyjna większość. Jest to najwyższy priorytet prezydenta i głęboko wierzę, że uda nam się to osiągnąć."

16 października 18:29

Ministerstwo Energii zaprzecza wprowadzaniu planowych przerw w dostawie prądu

Ukraińskie Ministerstwo Energetyki zdementowało pojawiające się w mediach społecznościowych doniesienia, jakoby w Ukrainie wprowadzono planowe przerwy w dostawie prądu. 

16 października 18:17

Jak podaje Reuters, były premier Słowacji Robert Fico i jego partia podpisali umowę koalicyjną mającą na celu utworzenie nowego rządu. Jednym z celów Fico ma być doprowadzenie do zmniejszenia wsparcie dla Ukrainy.

16 października 18:01

Ławrow w Pekinie

Najwyższy dyplomata Rosji Siergiej Ławrow przybył do Pekinu w poniedziałek przed spodziewaną wizytą Władimira Putina. Wizyta budzi obawy Zachodu dotyczące coraz bliższych powiązań między obydwoma mocarstwami.

Rosja zabiega o wsparcie dla trwającej wojny w Ukrainie, a Chiny dążą do zbudowania szerszej koalicji krajów rozwijających się, aby wzmocnić wysiłki Pekinu w konkurowaniu z USA na arenie międzynarodowej.

16 października 18:00

Aleksiej Miller, szef Gazpromu, i Igor Sieczin, dyrektor generalny rosyjskiego koncernu naftowego Rosnieft, będą uczestniczyć w delegacji Władimira Putina w Chinach - podała agencja informacyjna RIA.

16 października 17:46

Izrael odmawia wizyty Zełenskiego

Jak podał serwis informacyjny Kyiv Independent prezydentowi Ukrainy powiedziano, że wizyta będzie jednak możliwa w późniejszym terminie. Zełenski podróż do Izraela chciał odbyć wraz z sekretarzem stanu USA Antonym Blinkenem, który przybył tam 16 października, aby zapewnić Tel Awiw o wsparciu Waszyngtonu.

16 października 17:29

Ukraina wezwała do wykluczenia Rosji z Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE)

Jak pisze AFB : OBWE została utworzona, aby złagodzić napięcia między Wschodem a Zachodem podczas zimnej wojny i pomaga swoim członkom koordynować działania w takich kwestiach, jak prawa człowieka i kontrola zbrojeń.

„Wszystko, co Rosja robi obecnie w OBWE, zabija tę organizację” – powiedział minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kuleba na konferencji prasowej, w której uczestniczył także przewodniczący OBWE Bujar Osmani.

16 października 17:15

Rosja przyznaje, że większość jej dronów pochodzi z Chin

 „Dziś wszystkie (nasze) drony pochodzą w większości z Chińskiej Republiki Ludowej” – powiedział minister finansów Anton Siłuanow na posiedzeniu Komisji Budżetu i Podatków Dumy Państwowej.

16 października 16:50

1800 obywateli Ukrainy zarejestrowanych przez stronę internetową po to, aby opuścić Izrael. Takie informacje przekazał Ambasador Ukrainy w Izraelu Jewhen Korniychuk. 

16 października 16:30

Reuters: Rosja ma nadzieję przebić się przez ukraińską obronę na odcinku Kupiańsk-Łyman na linii frontu w północno-wschodniej Ukrainie

Dowódca ukraińskich sił lądowych Oleksandr Syrskij na nagraniu opublikowanym w aplikacji Telegram informował żołnierzy, że sytuacja na froncie północno-wschodnim „znacznie eskalowała” w ostatnich dniach, a rosyjska armia chce „zemsty” poprzez odzyskanie niegdyś okupowanych terytoriów na tym obszarze

16 października 16:05

Jak podaje Reuters, niemiecki minister finansów Christian Lindner powiedział w poniedziałek, że niezbędne jest dalsze uczestnictwo Stanów Zjednoczonych w zaspokajaniu potrzeb finansowych Ukrainy.

„Partnerstwo transatlantyckie ma ogromne znaczenie dla całej Europy, nie tylko z punktu widzenia gospodarczego, ale przede wszystkim ze względu na nasze wspólne wartości” – stwierdził Lindner.

16 października 15:44

SBU: zidentyfikowano 57 współpracowników zaangażowanych w tortury Ukraińców w obwodzie chersońskim

Prowadzone przez służby specjalne dochodzenie ujawniło tożsamość 57 Ukraińców, którzy współpracowali z siłami rosyjskimi przy zatrzymywaniu i torturowaniu miejscowej ludności cywilnej w obwodzie chersońskim – podała Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU).

Kolaboranci mieli zostać zwerbowani bezpośrednio przez Federalną Służbę Bezpieczeństwa Rosji (FSB), wyposażeni w broń i mundury oraz mieli otrzymwać swobodę arbitralnego przetrzymywania lokalnych mieszkańców obwodu chersońskiego.

Zatrzymani byli często torturowani przez siły rosyjskie i ich ukraińskich współpracowników. Według SBU tortury obejmowały stosowanie elektrowstrząsów i długotrwałe pozbawienie wody.

16 października 15:22

Od 2021 r. liczba kobiet w ukraińskiej armii wzrosła o 12 tys., czyli o 40 proc., podało Ministerstwo Obrony Ukrainy. Dziś w ukraińskim wojsku służy prawie 43 tys. kobiet.

16 października 15:10

Rosja straciła ponad 60 czołgów i pojazdów opancerzonych w pobliżu Awdijiwki

Według analityka wojskowego, na którego powołuje się niemiecki Bild, okupanci próbowali otoczyć miasto, rozpoczynając ofensywę, ale zostali odepchnięci przez ukraińskie wojsko. Rosjanie stracili co najmniej 200 żołnierzy, a także ponad 60 czołgów i transporterów opancerzonych.

Analityk uważa, że rosyjska armia nie zrezygnuje z ofensywy w Awdijiwce, nawet pomimo ciężkich strat, a miasto może powtórzyć los Bachmutu.