Trwa 596 dzień walki z rosyjskim najeźdźcą. Siły obrony powietrznej zniszczyły 28 z 33 wrogich dronów. W obwodzie biełogrodzkim Rosjanie zabili trzy osoby, w tym dziecko. W Charkowie rosyjska bomba uderzyła w prywatny dom. W Nikopolu zginęły 4 osoby, wojska Putina uderzyły też w infrastrukturę Odessy. Trwają walki o Awdijiwkę.
Pokaż od:
12 października 22:05

Dziękujemy za lekturę relacji i zapraszamy jutro od 8:00.

12 października 21:20

Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy uznaje Hołodomor za ludobójstwo

Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy (PACE) przyjęło w czwartek rezolucję uznającą Hołodomor - wielki głód w Ukrainie z lat 1932-1933 - za ludobójstwo.

73 z 74 głosujących poparło treść rezolucji, jedna osoba była przeciwko.

"Przywrócenie historycznej sprawiedliwości i złożenie hołdu ofiarom Wielkiego Głodu to sygnał, że Moskwa nie uniknie sprawiedliwości, zarówno za dawne, jak i aktualne zbrodnie" - napisał na portalu X Wołodymyr Zełenski.

Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy jest statutowym organem doradczym Rady Europy, w którym zasiadają przedstawiciele parlamentów krajowych poszczególnych państw członkowskich RE.

12 października 21:01

Rosyjskie pojazdy opancerzone, które ruszyły w ostatnich dniach na Awdijiwkę, zostały w znaczącej części zniszczone przez Siły Zbrojne Ukrainy.

12 października 20:51

Łotwa zamyka dwa przejścia graniczne z Rosją

Rząd Łotwy podjął w czwartek decyzję o zamknięciu dwóch przejść granicznych z Rosją. Władze tłumaczą decyzję "względami bezpieczeństwa" po tym, jak Moskwa zdecydowała, że obywatele Ukrainy będą mogli trafiać z UE do Rosji tylko poprzez jedno niewielkie przejście lądowe Ventuli oraz przez lotnisko Szeremietiewo w Moskwie.

Dotychczas z Łotwy do Rosji można było się dostać dowolnym z siedmiu przejść granicznych, a z Estonii do Rosji - również siedmioma przejściami na granicy estońsko-rosyjskiej.

Dlatego Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Łotwy podjęło w czwartek decyzję, żeby od 16 października zamknąć na stałe dwa przejścia graniczne - Vientuli i Pededze. Resort uznał, że nowe rozwiązania dotyczące ruchu międzygranicznego narzucone przez Rosję "stwarzają zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego".

12 października 20:21

Dwie osoby zginęły, a siedem zostało rannych w serii ataków na obwód doniecki

Dwie osoby zginęły, a siedem zostało rannych w serii rosyjskich ataków na obwód doniecki 12 października - przekazała Prokuratura Generalna Ukrainy.

W ostrzale wsi Bahatyr w rejonie wołnowachańskim zginęło kilkuletnie dziecko. Ranny został także brat zabitego chłopca, który trafił do szpitala z ranami tułowia, podobnie jak 31-letnia matka.

Wskutek ostrzału Awdijiwki odłamki pocisku wbiły się w ciało 58-letniego mężczyzny i 61-letniej kobiety.

Rosjanie otworzyli również ogień w kierunku wsi Halicyniwka w obwodzie pokrowskim. Ranni zostali 32-letni mężczyzna i 62-letnia kobieta. Jak podała prokuratura, siły rosyjskie zaatakowały miasto Hirnyk w tej samej dzielnicy, zabijając 44-letnią kobietę i raniąc jej 24-letniego zięcia.

12 października 19:05

Międzynarodowy Komitet Olimpijski zawiesza rosyjski komitet

Międzynarodowy Komitet Olimpijski zawiesił Rosyjski Komitet Olimpijski w  prawach członka organizacji ze skutkiem natychmiastowym - przekazał rzecznik prasowy MKOl Mark Adams.

Powodem takiej decyzji było przyjęcie przez rosyjski komitet organizacji sportowych z okupowanych obwodów ługańskiego, donieckiego, chersońskiego i zaporoskiego. Rosja uważa te regiony za część Federacji Rosyjskiej po tym, jak Władimir Putin ogłosił ich "zaanektowanie".

Według MKOl tymi działaniami Rosja złamała przepisy Karty Olimpijskiej, które mówią o integralności terytorialnej narodowych komitetów olimpijskich.

12 października 18:59

Rosjanie uprowadzili zastępcę dyrektora zaporoskiej elektrowni

Walerij Martyniuk, zastępca szefa okupowanej przez Rosjan elektrowni atomowej w Enerhodarze w obwodzie zaporoskim, został porwany przez siły rosyjskie i jest przetrzymywany w nieznanym miejscu, podaje Reuters, powołując się na ukraińskie państwowe przedsiębiorstwo energii atomowej Energoatom. Martyniuk został zatrzymany w poniedziałek. 

Energoatom wezwał Rafaela Grossiego, szefa Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej, do podjęcia "wszelkich możliwych środków", aby pomóc w uwolnieniu Martyniuka. MAEA nie odpowiedziała jeszcze na prośbę o komentarz. Jak podał Kreml, Grossi miał spotkać się we wtorek z prezydentem Rosji Władimirem Putinem.

12 października 18:16

Zełenski: Procedury dostaw broni dla Ukrainy będą całkowicie zdigitalizowane

Prezydent Wołodymr Zełenski zwołał w czwartek posiedzenie Sztabu Głównego Dowódcy Sił Zbrojnych Ukrainy. Na spotkaniu omówiono sytuację na froncie, kwestię zbrojeń oraz aktualną sytuację na Bliskim Wschodzie.

"Ministerstwo Strategii i Przemysłu ma jasne zadanie przygotowania programu dostaw ukraińskiej broni tak, by zaspokajane były wszystkie najważniejsze potrzeby: od rakiet i dronów po pojazdy opancerzone i pociski. Pojawiły się już doniesienia o niektórych elementach tego programu. (..) Odrębnym zadaniem wicepremiera Fiodorowa i ministra obrony Umierowa jest radykalna cyfryzacja procedury dostaw sprzętu dla wojska.. Naszym priorytetem jest egzekwowanie pełnej odpowiedzialności za dostawy i ścisła kontrola" - napisał ukraiński prezydent.

12 października 17:57

Min. obrony Holandii: szkolenie na F-16 w Rumunii rozpocznie się za kilka tygodni.

Szkolenie na F-16 w Rumunii dla ukraińskich pilotów rozpocznie się w ciągu kilku tygodni - przekazała holenderska minister obrony Kajsa Ollongren.

 - Mamy nadzieję przenieść do Rumunii od dwunastu do osiemnastu samolotów w ciągu kilku tygodni, co oznacza, że centrum będzie mogło rozpocząć szkolenia - powiedziała Ollongren podczas rozmowy z reporterami w Brukseli, na spoktaniu ministrów obrony NATO w Brukseli.

12 października 16:59

Minister energetyki Ukrainy: Nasza infrastruktura jest gotowa na sezon grzewczy

Infrastruktura energetyczna Ukrainy jest gotowa na jesienno-zimowy sezon grzewczy - zapewnił ukraiński minister energetyki German Gałuszczenko podczas Międzynarodowego Forum Ekonomicznego w Kijowie.

- Kluczowe jest to, że infrastruktura jest gotowa. Zeszłej zimy zdobyliśmy doświadczenie, jak utrzymać jej działanie w obliczu ataków - powiedział minister.

Przez letnie miesiące państwowy operator rurociągów przeprowadził gruntowny remont wielu z nich, przez co mają być one lepiej przygotowane do tegorocznej zimy. Poza tym opracowano całkiem nowe mechanizmy reagowania na sytuacje awaryjne.

12 października 16:22

Ambasador Niemiec w Ukrainie złożył wizytę w Charkowie

"Dziś odwiedzam Charków. Blisko granicy z Rosją. Moi ukraińscy przyjaciele nazywają to miasto żelaznym. Odwaga i wytrzymałość tamtejszych ludzi są przysłowiowe. Przyjęto tu pół miliona osób wewnętrznie przesiedlonych ze wschodniej Ukrainy" - napisał niemiecki ambasador w Kijowie Martin Jaeger.

12 października 16:02

Uszefa MON Mariusza Błaszczaka skandal goni skandal. We wtorek do dymisji niespodziewanie podali się najważniejsi polscy wojskowi. Zaś w środę minister demonstracyjnie nie pojechał do Brukseli na spotkanie ministrów obrony NATO.

12 października 15:44

Szmyhal: Ukraina zwiększy eksport zbóż przez Rumunię i Mołdawię

Ukraina przygotowuje się do znacznego zwiększenia eksportu zbóż przez Rumunię i Mołdawię - zapowiedział premier Ukrainy Denys Szmyhal podczas posiedzenia Kijowskiego Międzynarodowego Forum Gospodarczego.

- „Ministerstwo Polityki Agrarnej i Żywności poprawiło swoją prognozę tegorocznych zbiorów z 72 mln do 79 mln ton. To lepiej, niż się spodziewaliśmy i to już druga poprawa. Zboże to kluczowa część naszego eksportu - mówił ukraiński premier.

Szmyhal ogłosił, że Ukraina prowadzi w tej sprawie rozmowy z Rumunią, Słowacją i Mołdawią "dosłownie codziennie".

- W przyszłym tygodniu odbędzie się wspólne spotkanie rządów Ukrainy i Rumunii. Jestem przekonany, że szybko podpiszemy i wdrożymy wiele umów, które podwoją nasz potencjał eksportowy przez Rumunię i Mołdawię - zapowiedział Szmyhal.

12 października 15:33

Szef wywiadu Ukrainy: Kadyrow miał chore nerki, ale wrócił do zddrowia

"Ramzan Kadyrow ma poważne problemy zdrowotne. Te informacje są prawdziwe.Ten ostatni przypadek bardzo mocno przechorował. Ale udało mu się wyleczyć. Trzeba to odnotować - bez względu na to, czy nam się to podoba, czy nie. Miał chore nerki, które zagrażały jego życiu, ale wyszedł z tego" - powiedział szef ukraińskiego wywiadu Kyryło Budanow w rozmowie z portalem Ukraińska Prawda.

12 października 15:07

Wszystkie ofiary ataku na wieś Hroza zostały zidentyfikowane

Funkcjonariusze ukraińskiej policji zidentyfikowali wszystkie 59 ofiar rosyjskiego ataku na wieś Hroza w obwodzie charkowskim 5 października - przekazał szef MSW Ukrainy Ihor Kłymenko.

„Policja zidentyfikowała wszystkie osoby, które zginęły w wyniku ataku rakietowego na kawiarnię w obwodzie charkowskim. 59 osób zostało zabitych przez Rosjan wskutek bezpośredniego trafienia pocisku typu Iskander we wsi Hroza. Wszystkie ofiary to okoliczni mieszkańcy: emeryci, lekarze, rolnicy, nauczyciele, przedsiębiorcy. Wszyscy to cywile. Zginęło kilka pokoleń tych samych rodzin" - napisał na Telegramie Kłymenko.

Najtrudniejsze do identyfikacji było 19 ciał, które śledczy musieli poddać badaniom DNA. Niektóre zwłoki były drastycznie rozczłonkowane siłą uderzenia. Minister przywołuje ciało 60-latka, rozsadzone przez wybuch na 20 oddzielnych części.

Choć na początku władze podawały, że w ataku zginęło 56 osób, to ostateczny bilans ofiar wyniósł 59. Pięcioro rannych przebywa jeszcze w szpitalach.

12 października 14:49

Podmorski gazociąg między Finlandią i Estonią mogła rozerwać kotwica ciągnięta po dnie morza - przypuszczają eksperci. Uwagę przyciągnął też rosyjski statek znajdujący się w pobliżu gazociągu w czasie jego uszkodzenia.

12 października 14:36

Wspólne zdjęcie ministrów obrony państw NATO, którzy spotykają się dziś drugi dzień w Brukseli. Do Kwatery Głównej Sojuszu nie dotarł szef polskiego resortu obrony, Mariusz Błaszczak.

12 października 14:05

Od początku wojny ukraińskie służby zdemaskowały ponad 2000 "zdrajców" - donosi The Wall Street Journal

Jak czytamy w amerykańskiej gazecie, często pracują oni dla pieniędzy, czasem jednak na okupowanych terytoriach werbuje się ich za pomocą tortur lub gróźb. Wśród zatrzymanych przez SB znaleźli się strzelcy rosyjskich rakiet w ukraińskich obiektach wojskowych i energetycznych, wysocy urzędnicy pracujący dla Rosji, a także ci, którzy chcieli pomóc Rosji w wyeliminowaniu prezydenta Zełenskiego. WSJ podkreśla, że neutralizacja tych ludzi ma kluczowe znaczenie dla zwycięstwa Ukrainy w wojnie z Rosją.

12 października 13:54

Skutki dzisiejszego ostrzału Biłozerki okręgu chersońskim. W wyniku ataku dwie osoby zostały ranne, pod ostrzałem znalazł się również budynek przedszkola.

12 października 13:42

Do wojskowego sądu garnizonowego w Rostowie nad Donem wpłynęła pierwsza od początku wojny na Ukrainie sprawa o grabież przeciwko rosyjskiemu wojskowemu. Jest to oficer wojskowy z Władykaukazu, który uczestniczył w wojnie przeciwko Ukrainie od pierwszych dni inwazji. Jest oskarżony o nadużycie władzy z użyciem broni oraz m.in. nielegalne posiadanie broni palnej i materiałów wybuchowych.