To wszystko na dziś. Dziękujemy za śledzenie naszej relacji i zapraszamy jutro na strony Gazety Wyborczej.
Samobieżny system rakietowy ziemia-powietrze AN/TWQ-1 Avenger dostarczony przez Zachód w służbie sił zbrojnych Ukrainy.
Krym. Media lokalne donoszą o eksplozjach na tymczasowo okupowanym półwyspie, w szczególności w pobliżu Sewastopola. W mieście ogłoszono alarm lotniczy. Ruch przez most Krymski został wstrzymany.
Biuro Wysokiego Komisarza ONZ ds. Praw Człowieka (OHCHR) opublikowało raport na temat zbrodni i naruszeń praw człowieka podczas wojny na Ukrainie od 1 lutego do 31 lipca 2023 roku. W tym okresie OHCHR odnotował 4 621 ofiar cywilnych. 1 028 z tych osób zginęło, a 3 593 zostało rannych. "Rzeczywista liczba ofiar jest prawdopodobnie wyższa" - zauważają autorzy raportu.
7 najbardziej przerażających zbrodni i naruszeń praw człowieka przez Rosję to:
Ataki na ludność cywilną (zginęło co najmniej 262 cywilów);
Utrudnianie pomocy humanitarnej podczas przerwania tamy w Kachowce;
Przemoc seksualna ze strony członków rosyjskich sił zbrojnych i instytucji penitencjarnych;
Aresztowania i przetrzymywanie cywilów na terytoriach okupowanych przez Rosję (80 osób zmarło w areszcie lub zostało znalezionych martwych ze śladami przemocy na ciele, a 468 nadal pozostaje w areszcie bez prawa kontaktu;
Egzekucje i tortury jeńców wojennych (spośród 56 ukraińskich jeńców wojennych, z którymi OHCHR przeprowadził wywiady, 51 stwierdziło, że było poddawanych torturom i złemu traktowaniu);
Eksplozje w kolonii karnej w pobliżu Jelenowki, w których zginęło co najmniej 51 ukraińskich jeńców wojennych;
Nielegalne przesiedlenia ukraińskich dzieci
Rząd USA nałożył sankcje na 42 firmy z Chin, które dostarczały mikroprocesory do rosyjskiego przemysłu obronnego - donosi Reuters powołując się na Departament Handlu USA.
Władze USA precyzują, że odnoszą się do dostaw mikroelektroniki "pochodzenia amerykańskiego", którą Rosja wykorzystuje w systemach naprowadzania rakiet i dronów wykorzystywanych do atakowania celów cywilnych na Ukrainie. Sankcje nałożono także na siedem innych firm z Finlandii, Niemiec, Indii, Turcji, Zjednoczonych Emiratów Arabskich i Wielkiej Brytanii.
BBC: Co zmieni decyzja o ograniczeniu wjazdu obywateli Ukrainy do Rosji?
Dla uchodźców ze wschodnich regionów Ukrainy wjazd do Rosji był jedną z najbardziej dostępnych opcji ucieczki ze strefy wojny. Wielu z nich pozostało w Rosji, a inni podróżowali przez rosyjskie terytoria do Europy i innych krajów, aby uzyskać tam status uchodźcy.
W ramach inicjatywy Armia Dronów Siły Zbrojne Ukrainy otrzymają drony Autel EVO MAX 4T 1912. Te drony są przeznaczone do rozpoznania pozycji wroga na głębokich tyłach i do dostosowywania artylerii.
W Sewastopolu odnotowano eksplozje. Władze anektowanego miasta mówią o "granatach prewencyjnych"
Wcześniej w Sewastopolu ogłoszono alarm lotniczy, ale wkrótce go odwołano. Michaił Razwożajew, mianowany przez Rosję szef anektowanego Sewastopola, wyjaśnił na swoim kanale telegramu, że "głośne dźwięki w rejonie Zatoki Striełeckiej to wojsko przeprowadzające prewencyjne wybuchy granatów przecie ewentualnemu sabotażowi okrętów podwodnych".
Putin jest poirytowany problemami z jednym z głównych pocisków rosyjskiej triady nuklearnej - donosi The Moscow Times.
Rosyjski przemysł obronny doświadcza problemów z jednym z głównych pocisków "triady nuklearnej" zaprojektowanej w celu zastąpienia radzieckiej spuścizny nuklearnej, która szybko zamienia się w złom. System rakietowy Sarmat, który jest opracowywany w celu zastąpienia międzykontynentalnych pocisków rakietowych Wojewoda używanych od lat 80-tych, nie wszedł jeszcze do masowej produkcji i nie dotarł do wojsk, przyznał prezydent Władimir Putin. "Właściwie zakończyliśmy prace nad Sarmatem, nad superciężkim pociskiem. Kwestią jest [,,,] przejście do ich masowej produkcji i wprowadzenie ich do służby bojowej. I zrobimy to w najbliższej przyszłości" - powiedział Putin.
Rosyjskie władze zakazały obywatelom Ukrainy wjazdu do kraju przez prawie wszystkie punkty kontrolne, które działały w krajach trzecich.
Zgodnie z decyzją rosyjskiego rządu, cytowaną przez rosyjskie media, od 16 października wjazd będzie dozwolony tylko przez punkt kontrolny Ludonka w obwodzie pskowskim i moskiewskie lotnisko Szeremietiewo.
Według państwowej gazety Rossijskaja Gazieta powołującej się na uchwałę rządu "tymczasowy środek ma na celu zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańcom Rosji w obecnych warunkach geopolitycznych".
W 2023 r. liczba więźniów w Rosji spadła o 54 tys.. To historyczny rekord – pisze serwis Mediazona.
Bez szczegółowych danych za każdy miesiąc nie da się oszacować, ilu z tych więźniów zrekrutowało PKW Wagner, jednak dziennikarze podkreślają, że w 2022 r. (do listopada, kiedy Federalna Służba Więzienna zaprzestała publikowania statystyk) dwie trzecie redukcji u więźniów można wytłumaczyć jedynie rekrutacją.
"Tej zimy rosyjscy terroryści ponownie spróbują zniszczyć nasz system energetyczny. Będą próbowali wykonać więcej ataków i więcej prób obejścia naszej obrony" - powiedział prezydent Zełenski w swoim wieczornym przemówieniu.
"Właśnie odbyłem posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego. Było ono długie. Kilka kluczowych kwestii. Pierwsza to oczywiście linia frontu. Sytuacja w głównych obszarach, raporty dowódców, dostawy pocisków i obrona powietrzna.
Druga kwestia. Sektor energetyczny. Przygotowania do zimy, ochrona naszych zakładów wytwórczych, dostawy energii elektrycznej i ciepła, odbudowa wszystkiego, co zostało zniszczone przez rosyjskie uderzenia i działania wojenne. Jesteśmy w pełni świadomi zagrożenia.
Na spotkaniu wysłuchano raportów wojskowych i wszystkich urzędników odpowiedzialnych za ochronę naszego sektora energetycznego i naszą taktykę zimową. Wszystko związane z fizyczną ochroną obiektów, odbudową, wykonywaniem rozkazów i procedurą postępowania w niektórych sytuacjach awaryjnych.
Bardzo ważne jest, aby wygrać tę zimę, przejść przez wszystkie trudności i chronić naszych ludzi. Nawiasem mówiąc, władze lokalne muszą wykonać swoją część prac przygotowawczych" - powiedział prezydent.
Władze okupacyjne w kontrolowanej przez Rosję części obwodu zaporoskiego poinformowały, że od 2024 roku odmówią pomocy medycznej obywatelom z ukraińskimi paszportami.
Serwis Mediazona (uznawany w Rosji za "zagranicznego agenta") donosi, że rosyjskie władze umieściły na liście poszukiwanych przez władze osób porucznika Iwana Korolewa, który w sierpniu tego roku przekroczył granicę Litwy i poprosił o azyl polityczny w tym kraju.
Nie podano, o który artykuł kodeksu karnego chodzi. W dniu 11 sierpnia rosyjski serwis BBC opublikował wywiad z Korolewem, który powiedział, że nielegalnie przekroczył granicę litewską, udało mu się dostać do Wilna i został tam zatrzymany przez litewskich funkcjonariuszy straży granicznej na dworcu autobusowym w Wilnie w dniu 10 sierpnia. Powiedział im, że ubiegał się o azyl na Litwie, ponieważ "nie chciał brać udziału w krwawej wojnie, którą rozpętało moje państwo".
Dziennikarze amerykańskiej gazety Washington Post, którzy odwiedzili miejsce ataku na kawiarnię we wsi Hroza w obwodzie charkowskim, donoszą, że prawie wszyscy zabici to cywile.
Korespondent gazety pisze, że wśród ofiar ataku widział tylko jedno ciało w mundurze wojskowym. "Pracownicy kostnicy twierdzą, że nie widzieli dowodów na obecność wielu żołnierzy wśród zabitych, a większość ofiar to osoby starsze" - czytamy. "W piątek kostnica w Charkowie wyglądała jak miejsce masowego mordu: kilkudziesięciu pracowników przeglądało ciała ludzi" - piszą dziennikarze WP.
Ukraińskie wojska robią postęp w rejonie miasta Bachmut, podczas gdy rosyjska armia bezskutecznie próbuje szturmować Kliszczijiwkę i Andrijiwkę - poinformował szef służby prasowej Wschodniej Grupy Sił Zbrojnych Ukrainy, Ilja Jewłasz.
Musimy pozwolić Międzynarodowemu Trybunałowi Karnemu badać zbrodnie agresji i działać szybko - powiedział austriacki minister spraw zagranicznych Alexander Schallenberg.
Polityk wygłosił te uwagi na wiedeńskiej konferencji w sprawie poprawek do statutu rzymskiego, donosi służba prasowa ministerstwa. Na konferencji omówiona zostanie między innymi możliwość zniesienia ograniczeń jurysdykcji Międzynarodowego Trybunału Karnego w odniesieniu do zbrodni agresji.
Austriackie MSZ wezwało ambasadora Rosji w związku z ostrzałem wsi Groza w obwodzie charkowskim. Zginęły tam pięćdziesiąt dwie osoby.
"Ataki na ludność cywilną są zbrodnią wojenną. Sprawcy muszą stanąć przed sądem. Cywile nie są celem! Wzywamy do sprawiedliwego ukarania za to rażące naruszenie międzynarodowego prawa humanitarnego, bezkarność jest niedopuszczalna" - oświadczyła misja dyplomatyczna.
Rosjanie "zaatakowali" Internet pytaniem o powrót do domu zmobilizowanych osób
We wrześniu Rosjanie zaczęli z niezwykłą dotąd częstotliwością pytać wyszukiwarkę Yandex kiedy ich bliscy wrócą z wojny do domu. Zwrócił na to uwagę serwis "Verstka". Według Yandex Wordstat, we wrześniu użytkownicy zapytali "Yandex" 134 tysiące razy o informację "kiedy wrócą zmobilizowani ludzie". To o 51 proc. więcej niż w sierpniu, kiedy takich zapytań było około 89 tysięcy, i dwa razy więcej niż w październiku 2022 roku, podczas poprzedniego szczytu zapytań ( 66,5 tysiąca).
Prezydent Mołdawii Maia Sandu powiedziała, że Jewgienij Prigożyn, nieżyjący już właściciel PMC Wagner, planował na początku 2023 roku przeprowadzić w kraju zamach stanu w celu odsunięcia jej od władzy.